Polscy kierowcy przyzwyczajają się w 2024 roku do nowego paliwa E10, które stopniowo pojawia się na stacjach. Ministerstwo Rolnictwa już mówi jednak o kolejnych zmianach w celu ochrony środowiska. Trwają bowiem rozmowy nad powszechnym wprowadzeniem do obiegu paliwa E85. Czy może konkurować z tradycyjną benzyną i co znajdziemy w jego składzie? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje.

W ostatnich latach sporo mówi się o konieczności obniżenia emisji spalin i innych szkodliwych dla środowiska substancji. Już wprowadzenie z początkiem 2024 roku paliwa E10 na stacjach w Polsce było krokiem w tę stronę - zwiększono udział bioetanolu w benzynie z 5 do 10%.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Następnym krokiem miałoby być upowszechnienie kolejnego typu paliwa - E85 z przeważającą zawartością biokomponentów, a jedynie domieszką klasycznej benzyny. Co dokładnie kryje się pod nazwą E85 i czy pomysł resortu rolnictwa rzeczywiście przyniesie korzyści ekologiczne? Sprawdzamy!

Czym jest paliwo E85? 

Paliwo E85, zwane także etanolowym, składa się w 85% z bioetanolu i zaledwie w 15% z benzyny bezołowiowej. Główny składnik pochodzi zatem z roślinnych surowców. W produkcji E85 wykorzystuje się fermentację biomasy, więc koszty całego procesu tego paliwa są stosunkowo niskie.

Rozpowszechnione już w np. Brazylii powstaje na bazie trzciny cukrowej, a więc etanolu pochodzenia roślinnego. W polskich warunkach bioetanol mógłby pochodzić np. z buraków cukrowych czy zbóż.

Czym rożni się paliwo E85 od klasycznej benzyny?

Paliwo E85 jest mniej kaloryczne niż tradycyjna benzyna. W praktyce po jego zatankowaniu spalanie może wzrosnąć nawet o 40%! Poziom ten wynika z mniejszej ilości energii, która jest uwalniana w trakcie spalania etanolu w porównaniu do benzyny. Ta ostatnia, produkowana z płynów naftowych i ropy naftowej, zapewnia wyższą moc silników i powoduje mniej problemów technicznych niż paliwo w większości z etanolem. Powiemy o tym za chwilę nieco więcej.

E85 wykazuje jednak szereg cech przemawiających za jego wprowadzeniem na rzecz ekologii. Paliwo z przewagą etanolu zmniejsza emisję zanieczyszczeń, a ponadto powstaje z roślin, które są przecież odnawialnym źródłem energii. Pomimo swoich ograniczeń stanowi zatem interesującą alternatywę dla benzyny, którą dobrze znamy.

Porównaj ceny OC i AC

Skąd pomysł na wprowadzenie E85 na stacjach paliw w Polsce?

Pod koniec stycznia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Okazuje się, że powszechne wykorzystanie surowców rolniczych do produkcji paliw to perspektywa nawet kilku miesięcy.

Wypowiedź eksperta

To będzie paliwo składające się w ponad 85 procentach z etanolu i zawierać będzie jedynie dodatki smarujące.
Bogusław Wijatyk, dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Bioetanol w paliwie miałby przyczynić się m.in. do:

  • poprawy jakości powietrza, zwłaszcza w polskich miastach,
  • dorównywać europejskim rozwiązaniom ekologicznym,
  • zwiększenia realnego wsparcia polskich rolników,. 
  • ochrony silników spalinowych (choć ten punkt budzi sprzeczne opinie).

Przypomnijmy, że paliwo E85 pojawiło się w Polsce po raz pierwszy w 2011 roku. Jest jednak bardzo trudno dostępne  - na wybranych stacjach benzynowych. Na początku udostępniała je jedna stacja  i to w Warszawie. Obecnie jest ich kilka - aby je zlokalizować można skorzystać ze specjalnych ma map dostępnych w Internecie.

Co ciekawe, biopaliwo pochodzenia roślinnego może być nawet bardziej korzystne pod względem ekologii niż silniki elektryczne czy napędzane wodorem.

Zobacz też: Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Czy paliwo E85 jest bezpieczne?

Powiedzieliśmy już, że paliwo E85 wykazuje zupełnie inne właściwości niż klasyczna benzyna, a przecież przez lata samochody były produkowane z myślą o tankowaniu tą ostatnią. Czy zatem paliwo o wysokiej zawartości etanolu może negatywnie wpływać na układ paliwowy i silnik?

Niestety na ten moment powszechne wykorzystanie E85 wymagałoby od producentów aut modyfikacji swoich projektów, aby było bezpieczne. Bez przeszkód mogą z niego natomiast korzystać użytkownicy silników FlexiFuel. Na szczęście ta technologia wprowadzana jest coraz powszechniej w branży motoryzacyjnej.

Uwaga!

Bioetanol może negatywnie wpływać na tworzywa sztuczne i elementy gumowe, które znajdują się w układzie paliwa. Mówiąc wprost, etanol doprowadzi do ich stopniowego niszczenia.

Należy pamiętać, że wyższa zawartość alkoholu w paliwie nie pozostanie bez wpływu na elementy metalowe (najbardziej narażone są te aluminiowe i wykonane z magnezu). W tym przypadku etanol może wywoływać problemy z korozją tych części w układzie paliwowym.

W silnikach nieprzystosowanych do E85 właściwości etanolu mogą pogarszać pracę silnika i prowadzić do problemów z zapłonem. Stąd już blisko do uszkodzeń wewnętrznych pojazdu i awarii, które czasem mogą mieć charakter nieodwracalny, a nawet najlepsze ubezpieczenie samochodu nie pomoże.

Dlatego zanim zechcesz przyczynić się do ochrony środowiska na stacji paliw, upewnij się, czy bioetanol jest właśnie dla Ciebie.

Kto może tankować paliwo E85?

Wspomnieliśmy o użytkownikach silników FlexFuel. To właśnie oni mają pojazdy w pełni przystosowane do tankowania paliwa na bazie bioetanolu. Mowa o jednostkach napędowych zaprojektowanych specjalnie do pracy z różnymi typu paliwami. Również tymi z wysoką zawartością biokomponentów. Kierowcy mają wówczas pełną swobodę i mogą dowolnie przełączać np. między klasyczną benzyną a E85 bez ryzyka uszkodzenia silnika.

Pierwszym samochodem na świecie elastycznym pod względem paliwa był Ford T. Pojazd mógł być napędzany zarówno mieszanką benzyny i etanolu, jak i samym etanolem. W latach 70. XX wieku ta technologia zaczęła się dynamicznie rozwijać w Brazylii.

Kraj ten postanowił wówczas rozprawić się z kryzysem naftowym i uniezależnić kierowców od ropy. Zaczęto masowo produkować etanol roślinnego pochodzenia i wykorzystywać go w samochodach. Nieco później etanol w paliwie zaczął interesować Stany Zjednoczone.

Z kolei w Europie na tę tendencję najbardziej zareagowała Szwecja, choć zastosowanie bioetanolu w przemyśle paliwowym nie znalazło wówczas większego, podatnego gruntu.

Z paliwa E85 mogą korzystać właściciele niektórych modeli marek: 

  • Ford (Focus II, C-Max I, Mondeo II, S-Max, Galaxy II),
  • Volvo (C30, S40, V50, S60, V70, S80, XC 60),
  • Saab (od rocznika 2005 9-3, 9-5, Aero X).

Uwaga!

Pamiętaj, że wyżej wymienione modele mogą, ale nie muszą występować z silnikiem FlexFuel.

Dostępność paliwa E85 - gdzie można je kupić?

W tym momencie dostępność paliwa E85 jest mocno ograniczona, a kierowcy tankujący bioetanol powinny z rozmysłem planować zwłaszcza dalsze podróże. Na mapie Polski jest zaledwie kilka punktów, które udostępniają kierowcom to biopaliwo, a większość z nich to stacje należące do PKN Orlen. Jeśli rządowe plany wejdą w życie, jeszcze w tym roku bioetanol powinien sukcesywnie pojawiać się na coraz większej liczbie stacji.

Porównaj ceny OC i AC

Czy E85 będzie powszechnie stosowanym, ekologicznym paliwem bliskiej przyszłości? Wiele zależy od tego, jak szybko dojdzie do modernizacji infrastruktury, a także procesu produkcji samochodowej. Jedno wydaje się pewne - bioetanol w przemyśle paliwowym niesie szereg korzyści ekologicznych i stanowi interesującą alternatywę dla benzyny bezołowiowej.

Czy jesteśmy na nią gotowi? Z pewnością chcemy dbać o nasze samochody tak jak o środowisko, a  paliwo na bazie etanolu być może stanowi odpowiedź na te potrzeby.

Co warto wiedzieć

  1. Benzyna E85 jest dostępna w Polsce od maja 2011 roku, jednak zaledwie na kilku stacjach. W 2024 rząd rozważa upowszechnienie paliwa bazującego w większości na bioetanolu.
  2. Etanol do produkcji ekologicznego paliwa może być pozyskiwany z roślin. W Brazylii stosowana jest w tym celu trzcina cukrowa, ale równie dobrze może to być kukurydza, buraki cukrowe czy zboża.
  3. Paliwo E85 ma w składzie aż 85% bioetanolu  i tylko 15% benzyny, która spełnia rolę dodatku smarującego.
  4. Tankowanie E85 do nieprzystosowanego do tego samochodu może grozić uszkodzeniem silnika, elementów wykonanych z aluminium i magnezu. Uszkodzeniu może ulec także pompa paliwowa, przewody paliwowe czy wtryskiwacze.
  5. Niektórzy producenci oferują samochody z silnikami FlexiFuel już od wielu lat. To np. Ford, Volvo czy Saab. Zanim jednak zatankujesz E85 do swojego modelu, upewnij się czy dany egzemplarz na pewno jest do tego przystosowany.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Gdzie w Polsce kupić paliwo E85?

    Obecnie paliwo E85 można kupić zaledwie na kilku stacjach w Polsce. Informacji o dostępności pod konkretnym adresem należy szukać na stronach sieci takich jak Orlen, BP czy Shell. Wszystko jednak może się zmienić jeszcze w 2024 roku, jeśli rząd podejmie decyzję o upowszechnieniu tego paliwa roślinnego.

  2. Co oznacza symbol E85 na stacjach benzynowych?

    E85 określa skład paliwa ekologicznego, a konkretne zawartość bioetanolu. W tym przypadku jest to aż 85%. Dla porównania w nowo wprowadzonym paliwie E10 jest to 10% biokomponentów.

  3. Z jakich składników powstaje paliwo E85?

    E85 to paliwo składające się z 85% z bioetanolu i w 15% z tradycyjnej benzyny. Bioetanol produkowany jest natomiast z roślin i każdy kraj może w tym celu wykorzystywać te, które uzna za najlepsze. Przykładowo Brazylia stawia przede wszystkim na trzcinę cukrową. Paliwo E85 może jednak powstać równie dobrze na bazie kukurydzy, buraków cukrowych czy zbóż. Wszystko zależy od specyfiki sektora rolniczego na danym obszarze.

  4. Czy E85 może negatywnie wpływać na układ paliwowy samochodu?

    Póki co paliwo E85 jest dostępne tylko dla wybranych. To właściciele samochodów z silnikami produkowanymi w technologii FlexiFuel. To elastyczne rozwiązanie pozwala na elastyczne przełączenie się między benzyną a E85. Jeśli zatankujesz je do nieprzystosowanego w tym celu auta, może skończyć się uszkodzeniem silnika i elementów całego układu paliwowego. 

  5. Czy paliwo E85 poprawia osiągi silnika?

    Paliwo E85 odznacza się wyższymi właściwościami antydetonacyjnymi, czyli zapobiega zjawisko nieprawidłowego, wręcz wybuchowego spalania paliw w silnikach tłokowych. Z tego powodu stosowanie bioetanolu może zwiększać osiągi samochodu. Zainteresują się tym kierowcy, którzy chcą realnie wpływać na ochronę środowiska, nie rezygnując z przyjemnej, dynamicznej jazdy.