Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Emeryt posiadający wypracowane przez lata zniżki za bezszkodową jazdę, może kupić polisę OC za około 500 zł. Tymczasem młody i niedoświadczony za kierownicą student, za obowiązkowe ubezpieczenie auta musi zapłacić nawet 3-krotnie więcej.

Porównaj ceny OC i AC

Ubezpieczyciele zaliczają młodych i niedoświadczonych kierowców do grupy wysokiego ryzyka. Z kolei emerytów uważają za o wiele bardziej ostrożnych za kierownicą. Głównie stąd wynikają tak duże różnice w cenach polis OC dla obu grup. Potwierdzają to przykłady 22-letniego Mateusza i 67-letniego Dariusza z Poznania, a także 22-letniej Agnieszki oraz 63-letniej Ewy z Krakowa.

Student może zapłacić za polisę OC nawet 3400 zł

Młodzi kierowcy szczególnie dokładnie powinni porównywać oferty towarzystw ubezpieczeniowych, aby nie przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Przekonał się o tym 22-letni Mateusz z Poznania. W porównywarce rankomat.pl postanowił on poszukać polisy OC dla Volkswagena Golfa z 2003 roku.

Mateusz przeprowadził kalkulację w naszym kalkulatorze. Okazało się, że najtańszą propozycję obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu zaproponowała mu AXA Direct (1723 zł),a najdroższą Generali (3399 zł). Dzięki porównaniu ofert, młody kierowca zaoszczędził na zakupie polisy OC 1676 zł.


 

Zwykle nieco mniej od mężczyzn, za polisę OC płacą młode kobiety. Ubezpieczyciele oceniają je jako bardziej ostrożne za kierownicą. Potwierdza to przykład 22-letniej Agnieszki z Krakowa, która w porównywarce rankomat.pl chciała ubezpieczyć Opla Corsę z 2004 r.

Najtańszą propozycję ubezpieczenia OC otrzymała od Benefii (1505 zł),a najdroższą od Avivy (3014 zł). Dzięki porównaniu ofert, w portfelu Agnieszki pozostało 1509 zł.

Emeryt za polisę OC może zapłacić nawet 2000 zł

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaoferować emerytowi nawet 3-krotnie tańsze ubezpieczenie OC niż studentowi. Przede wszystkim ze względu na znacznie większe doświadczenie za kierownicą i wieloletnie zniżki, a także mniejszą skłonność do brawurowej jazdy. Jednocześnie warto, aby również emeryci przed ubezpieczeniem auta porównali oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. Na własnej skórze doświadczył tego 67-letni Dariusz z Poznania.

Po raz pierwszy od wielu lat postanowił porównać ceny OC w różnych firmach, zamiast kontynuować obowiązkowe ubezpieczenie Opla Astry z 2007 r. w dotychczasowym towarzystwie. Po przeprowadzeniu kalkulacji, Dariusz podjął decyzję o zmianie ubezpieczyciela. Najtańszą polisę OC zaproponowała mu AXA Direct (513 zł),a najdroższą Uniqa (2065 zł). Dzięki porównaniu ofert, Dariusz na inny, dowolny cel może przeznaczyć dodatkowe 1552 zł.

Podobnie jak młode kobiety, również o wiele bardziej doświadczone panie za kierownicą mogą liczyć na nieco tańsze ubezpieczenie OC w porównaniu do mężczyzn. Przekonała się o tym 63-letnia Ewa z Krakowa. Właścicielka Volkswagena Polo z 2008 r., od kilku lat samodzielnie porównuje w internecie ceny OC różnych ubezpieczycieli poszukując najkorzystniejszej oferty.

W tym roku najtańszą propozycję ubezpieczenia auta przedstawił Ewie Link4 (508 zł),a najdroższą AXA Direct (1987 zł). Dzięki porównaniu ofert w rankomat.pl, na jej koncie pozostało 1479 zł. Ewa zaoszczędzone pieniądze planuje przeznaczyć na wakacyjny wyjazd.

Student płaci o 207% więcej za polisę OC niż emeryt

W I kwartale 2020 r. średnia cena polisy OC dla 62-latka w porównywarce rankomat.pl wyniosła 560 zł, a dla 20-latka 1723 zł. W efekcie różnica w wysokości składki wynosi aż 207% na korzyść doświadczonego kierowcy.

Wiek kierowcy to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe, który wpływa na cenę polisy OC. W ocenie ubezpieczycieli młode i niedoświadczone za kierownicą osoby, są o wiele bardziej skłonne do ryzykownych zachowań na drodze. W związku z tym powodują więcej szkód, co oznacza droższe ubezpieczenie auta. Natomiast doświadczeni właściciele pojazdów, latami wypracowujący zniżki za bezszkodową jazdę, mogą liczyć na niższe składki OC.

Niestety dla młodych i niedoświadczonych kierowców, takie działanie towarzystw ubezpieczeniowych uzasadniają policyjne statystyki. W 2019 r. wskaźnik liczby wypadków drogowych na 10 tys. populacji wśród osób w przedziale wiekowym 18-24 lata wyniósł 17,4; a powyżej 60 roku życia jedynie 4,7.

Co warto wiedzieć?

  1. W I kwartale 2020 r. 62-latkowie płacili średnio za OC 560 zł.
  2. W I kwartale 2020 r. 20-latkowie płacili średnio za OC 1723 zł.
  3. Emeryci płacą mniej za OC dzięki wypracowanym zniżkom.
  4. Młodzi i niedoświadczeni kierowcy są zaliczani przez ubezpieczycieli do grupy wysokiego ryzyka.