Niezależnie od tego, czy masz zamiar kupić, czy też sprzedać używany lub nowy pojazd, ten krok łączy się z jazdą próbną. Potencjalny kupiec samochodu ocenia podczas niej zarówno stan techniczny pojazdu, jak również jego funkcje dodatkowe. Podpowiadamy, jak przygotować się do jazdy próbnej, na co zwrócić szczególną uwagę i kto odpowiada za ewentualne szkody wyrządzone podczas jazdy testowej.

Nie tylko dealerzy czy właściciele komisów samochodowych umożliwiają jazdę próbną – z taką propozycją wychodzą również osoby prywatne, które chcą znaleźć kupca na posiadane auto. Jeżeli zamierzasz skorzystać z tej możliwości, powinieneś wiedzieć, jak się do niej przygotować.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co to jest jazda próbna?

Jazda próbna (jazda testowa) to możliwość przetestowania pojazdu przez osobę zainteresowaną jego nabyciem. Celem jazdy próbnej jest ocena stanu i możliwości auta. Kierowca może sprawdzić, jak czuje się za kółkiem pojazdu oraz czy jest on sprawny technicznie i na tej podstawie określić, czy zakup właśnie tego modelu będzie korzystną inwestycją.

Zamierzasz skorzystać z jazdy próbnej i zastanawiasz się, ile ona kosztuje? Jazda próbna jest bezpłatna i niezobowiązująca. Nie musisz się więc obawiać, że po jej zakończeniu otrzymasz rachunek za zużyte paliwo (chyba, że zamierzasz przejechać dłuższą trasę i zgodzisz się na taką opłatę przed jazdą próbną) lub że sprzedawca podsunie Ci do podpisu umowę kupna-sprzedaży. W zależności od uzgodnień z właścicielem pojazdu, jazda próbna może trwać np. 15, 30 lub 60 minut.

Wprawdzie jazda próbna jest darmowa, ale musisz pamiętać, że podczas niej bierzesz odpowiedzialność za wykroczenia drogowe. Jeśli np. otrzymasz mandat, będziesz musiał go zapłacić.

Czy jazda próbna jest konieczna?

Jeżeli masz zamiar kupić używany pojazd, to podczas jazdy próbnej możesz lepiej poznać wybrany egzemplarz. Jeżeli na jazdę próbną umówiłeś się tuż po oględzinach pojazdu, to podczas niej upewnisz się, że pojazd nie ma wad, które powinny Cię zaniepokoić.

Jazda próbna przed zakupem samochodu nie jest niezbędna, ale rekomendowana przez wszystkich specjalistów związanych z rynkiem motoryzacyjnym.

Jak wygląda jazda próbna od strony właściciela pojazdu? Większość sprzedawców doskonale rozumie potrzeby potencjalnego klienta. Zdarza się jednak, że właściciel niechętnie godzi się na przetestowanie pojazdu. Czy wówczas należy zacząć się niepokoić i potraktować to jako ostrzeżenie?

Nie zawsze brak entuzjazmu na wzmiankę o jeździe próbnej jest podyktowany tym, że właściciel pojazdu chce coś ukryć – równie dobrze może on mieć złe doświadczenia z poprzednimi potencjalnymi kupcami. Jeżeli spotkasz się z taką sytuacją, spróbuj dociec, z czego wynika niechęć sprzedawcy do jazdy próbnej.

Na co zwrócić uwagę przed jazdą próbną?

Jazda próbna odbywa się zawsze przed zakupem pojazdu, często tuż po jego oględzinach. Zanim jednak usiądziesz na fotelu kierowcy i uruchomisz silnik, powinieneś ustalić kilka szczegółów z właścicielem pojazdu.

Co należy ustalić przed jazdą próbną

Przed jazdą próbną koniecznie:

 • Poproś o okazanie aktualnego ubezpieczenia OC. Jeżeli spowodujesz szkodę w czasie jazdy nieubezpieczonym pojazdem, to będziesz odpowiadał za straty solidarnie z jego właścicielem. Właśnie dlatego powinieneś wykazać się przezornością i upewnić się, że auto posiada polisę.
 • Sprawdź, czy pojazd jest zarejestrowany. Ten punkt jest szczególnie ważny, jeżeli umawiasz się na jazdę próbną samochodem sprowadzonym z zagranicy. Poruszanie się po drogach niezarejestrowanym autem jest zabronione.
Właściciel pojazdu zarzeka się, że pojazd jest ubezpieczony, ale nie ma przy sobie polisy OC? Po zmianie przepisów kierowcy rzeczywiście nie muszą w czasie jazdy posiadać przy sobie OC i dowodu rejestracyjnego. Mimo tego warto się upewnić, że auto jest pod ochroną ubezpieczeniową. Służy do tego:
 
 • usługa HistoriaPojazdu. Informację o tym, do kiedy polisa jest ważna znajdziesz w zakładce „Oś czasu”,

Mimo że zniesione zostały mandaty za brak posiadania przy sobie prawa jazdy, to ten dokument warto zabrać ze sobą na jazdę próbną. Powód jest prozaiczny – o prawo jazdy z pewnością zapyta właściciel samochodu.

Jak wygląda jazda próbna i kto prowadzi pojazd?

Te pytania wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Wielu właścicieli pojazdów ma sentyment do swojego samochodu i obawia się szkód, które może spowodować obcy kierowca. Z tego względu jeszcze przed rozpoczęciem jazdy próbnej warto ustalić kilka kwestii:

 • Kto będzie kierował pojazdem w czasie jazdy. Jeżeli właściciel pojazdu proponuje, że to on poprowadzi pojazd, to musisz zdecydować, czy na tej podstawie będziesz w stanie ocenić, jak pracują podzespoły i czy w trakcie jazdy pojawiają się trudności.
 • Trasę przejazdu. Jeżeli chcesz przetestować pojazd, to najlepiej zrobić to w różnych warunkach. Umów się ze sprzedawcą na taką trasę, która obejmuje zarówno drogi szybkiego ruchu, miejskie ulice, jak i wyboiste trakty.
 • Zasady, na jakich jazda próbna będzie się odbywać. Najlepiej, aby sprzedawca nie próbował Cię zagadywać podczas jazdy, a radio pozostawało wyłączone. Inaczej mówiąc, abyś mógł się skoncentrować na drodze i pracy samochodu, poproś o ciszę.

Dzięki ustaleniu przed wyjechaniem na drogę zasad, na jakich odbędzie się jazda próbna, unikniesz nieprzyjemności czy niedomówień.

Co sprawdzić podczas jazdy próbnej?

Głównym celem, dla którego przeprowadza się jazdę próbną, jest oczywiście sprawdzenie pojazdu.

Co sprawdzić podczas jazdy próbnej

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Skoncentruj się przede wszystkim na:

 • Wsłuchaniu się w pracę silnika. Nierówna praca, dziwne odgłosy czy wahania obrotów wskazują na usterki, których wyeliminowanie może być kosztowne.
 • Sprawdzeniu działania hamulców i hamulca bezpieczeństwa. Od ich sprawności zależy bezpieczeństwo Twoje i pasażerów.
 • Ocenie stanu zawieszenia. Zwróć uwagę na to, jak samochód zachowuje się na nierównościach i bądź czujny na niepokojące odgłosy.
 • Zachowaniu się skrzyni biegów. Sprawdź, czy pedał sprzęgła działa lekko, sprzęgło się nie ślizga, a skrzynia biegów nie wydaje dziwnych zgrzytów.
 • Sprawdzeniu, czy samochód trzyma się drogi. Zwróć uwagę na to, jak samochód zachowuje się na zakrętach.
 • Widoczności w lusterkach. Jest ona niezwykle ważna podczas wykonywania wielu manewrów podczas jazdy.
 • Sprawdzeniu osiągów samochodu. Szybka jazda przez kilka minut jest wskazana choćby po to, aby ocenić poziom hałasu w kabinie.

Kupujesz samochód dla rodziny? Weź ją na jazdę próbną. Ze swojej perspektywy możesz ocenić jedynie fotel kierowcy. Dodatkowi pasażerowie mogą zwrócić uwagę na mankamenty, które Ty pominąłeś. W ten sposób unikniesz też pretensji, jeżeli samodzielnie zdecydujesz o sfinalizowaniu transakcji zakupu auta.

Jeżeli kupujesz auto prosto z salonu, czyli nowe i sprawne technicznie, to podczas jazdy próbnej możesz ograniczyć się do kwestii komfortu jazdy. W przypadku jazdy próbnej autem używanym swoją uwagę trzeba jednak skoncentrować także na jego stanie technicznym. Stukanie czy dziwne zgrzyty – to przykładowe odgłosy, które powinny wzbudzić Twoją czujność

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Kto odpowiada za szkody, do których doszło podczas jazdy próbnej?

Aby zarysować karoserię czy spowodować kolizję wystarczy chwila nieuwagi. Kto odpowiada za szkody, do których doszło podczas jazdy próbnej? Czy powinieneś obawiać się odpowiedzialności materialnej za spowodowane uszkodzenia? Rozróżnić trzeba trzy kwestie:

 • Co do zasady szkody spowodowane ubezpieczonym samochodem (wyrządzone osobom trzecim, czyli na innym pojeździe lub osobie) są likwidowane z OC sprawcy. Nie ma przy tym znaczenia, kto prowadził pojazd – czy był to właściciel, czy Ty jako osoba zainteresowana zakupem auta. Nie musisz się zatem obawiać, że będziesz płacił np. za uszkodzenie innego pojazdu. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy z premedytacją doprowadzisz do uszkodzenia czyjegoś mienia.
 • W wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego manewru uszkodzony może zostać pojazd, który prowadzisz. Jeżeli właściciel posiada ubezpieczenieAC, sprawa jest prosta – szkoda zostanie zlikwidowana z tej polisy. Problem może jednak pojawić się wtedy, gdy auto jest ubezpieczone wyłącznie w OC. Wówczas jego posiadacz może wymagać zapłaty za powstałą szkodę.
Jeżeli szkoda w samochodzie powstała podczas jazdy próbnej, a jej przyczyną była wada wcześniej występująca w pojeździe, właściciel nie może żądać odszkodowania od potencjalnego nabywcy auta.
 • Jeżeli szkoda zostanie zlikwidowana z OC lub AC, to pozostaje jeszcze kwestia zniżek. W tym przypadku zniżki straci właściciel samochodu. To z kolei powoduje, że może on wystąpić do Ciebie (jeżeli w momencie zdarzenia kierowałeś pojazdem) z żądaniem wyrównania straty.

Aby uniknąć nieporozumień, jeszcze przed rozpoczęciem jazdy próbnej warto ustalić, w jakim zakresie będziesz odpowiadał za spowodowane szkody. Nie ma przeszkód, aby przed rozpoczęciem jazdy próbnej podpisać protokół (analogicznie jak robią to dealerzy), w którym znajdą się wszystkie uzgodnienia.

Co warto wiedzieć

 • Jazda próbna to bezpłatna, niezobowiązująca okazja do przetestowania pojazdu. Podczas jazdy próbnej możesz ocenić, czy podzespoły auta działają prawidłowo.
 • Przed jazdą próbną sprawdź, czy pojazd jest zarejestrowany i ubezpieczony. Upewnij się też, że posiadasz przy sobie prawo jazdy.
 • Aby uniknąć niedomówień, przed rozpoczęciem jazdy próbnej ustal trasę przejazdu i to, w jakim zakresie będziesz odpowiadał za ewentualne szkody.
 • W trakcie jazdy próbnej wsłuchaj się m.in. w pracę silnika, oceń sprawność działania hamulców i skrzyni biegów oraz widoczność w lusterkach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak zapisać się na jazdę próbną nowym samochodem?

  Na jazdę testową możesz zapisać się m.in. przez internetową stronę producenta samochodu. Znajdziesz na niej dedykowaną do tego zakładkę. Większość formularzy zgłoszeniowych wygląda podobnie - wybierasz na nich model auta, oraz podajesz dane kontaktowe. Zostaniesz także poproszony o wybranie miejscowości i salonu, z którego usług chciałbyś skorzystać w związku z jazdą próbną. W dalszej kolejności ustalasz konkretny dzień i godzinę. Na jazdę próbną możesz także umówić się telefonicznie lub osobiście w wybranym salonie samochodowym.

 2. Kto zapłaci mandat za wykroczenie drogowe podczas jazdy próbnej?

  Firmy oferujące nowe samochody najczęściej zabezpieczają się na wypadek takich sytuacji – wymagają od potencjalnego klienta podpisania oświadczenia, że weźmie on odpowiedzialność za spowodowane wykroczenia drogowe. W ten sposób kierowca zostaje „zachęcony” do jazdy zgodnej z przepisami.

 3. Czy dealer samochodowy może odmówić zorganizowania jazdy próbnej?

  Odmowa zorganizowania jazdy próbnej dotyczy zwłaszcza nowych, sportowych samochodów. Dealer samochodowy może skutecznie zniechęcić osobę zainteresowaną próbną jazdą, ustalając zaporową kaucję (np. w wysokości kilkunastu tysięcy złotych). Innym sposobem jest odmowa wpuszczenia na fotel kierowcy.

 4. Czy jazda próbna jest zawsze darmowa?

  Najczęściej jazda próbna jest bezpłatna, bo służy promocji produktów i zachęceniu klienta do skorzystania z oferty. Na stronach internetowych niektórych dealerów samochodowych można jednak znaleźć informację, że auto po jeździe próbnej musi zostać zwrócone z takim samym poziomem paliwa, z jakim zostało odebrane. W praktyce oznacza to konieczność jego zatankowania. Zdarza się też, że dealer nalicza opłatę za każdy przejechany kilometr powyżej ustalonego limitu.

 5. Czy można otrzymać samochód do testowania na kilka dni?

  Zdarza się to stosunkowo rzadko. Dealer samochodowy może zgodzić się na takie rozwiązanie – wymaga to jednak osobistego kontaktu i uzasadnienia prośby. Jeżeli kupujesz używany samochód, jest mało prawdopodobne, że jego właściciel udostępni Ci swoje auto na kilka dni.

 6. Jakie warunki trzeba spełniać, by odbyć jazdę próbną?

  Warunki, jakie musi spełnić kierowca chcący skorzystać z jazdy testowej, zależą od właściciela pojazdu. W przypadku dealerów samochodowych samo posiadanie prawa jazdy to często za mało – trzeba je jeszcze posiadać przez pewien czas, np. 3 lata.