Zanim zaczniesz planować wiosenne porządki w domu, pamiętaj o przygotowaniu samochodu do kolejnego sezonu. Zmiana pór roku bez odpowiednich zmian w aucie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami na drodze. Aby ich uniknąć, skorzystaj z naszych top 10 porad.

Wymiana opon z zimowych na letnie, starych płynów i olejów na nowe, przegląd działania najważniejszych układów i podzespołów, czy gruntowne umycie samochodu. To tylko kilka czynności, które warto wykonać wraz z nadejściem wiosny. Dzięki nim możesz zarówno zwiększyć komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo twojego auta.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

1. Wymień opony letnie na zimowe

Opony zimowe wytwarzane są z nieco innych materiałów niż letnie, przez co bardziej narażone są na przebicie lub inne zniszczenia wynikające z użytkowania ich nagrzanej nawierzchni. Odpowiedniej sztywności i przyczepności nabierają w temperaturach bliskich zeru i jeszcze niższych. Letnie z kolei, całkiem odwrotnie – zachowują lepszą przyczepność w wysokich temperaturach.

Jak natomiast zachowują się opony zimowe i letnie podczas deszczu? Znów kluczowa jest temperatura. Jeśli jest bliska zeru, teoretycznie lepiej jest jeździć na zimówkach – w innych przypadkach lepszym rozwiązaniem będą opony letnie. Kiedy więc najlepiej zmienić ogumienie na letnie? Gdy prognozy będą zakładać nadchodzące ocieplenie, a temperatury przez dłuższy czas będą dodatnie. 

Jeśli posiadasz ogumienie z zeszłego wiosenno-letniego sezonu i chcesz z niego nadal korzystać, koniecznie sprawdź głębokość bieżnika (powinien mieć min. 3-4 mm) i zużycie opon, które nie powinny być też zbyt stare. Idealnie, gdyby ich wiek nie przekraczał 5 lat. Jeśli są jednak w bardzo dobrym stanie, mogą mieć maksymalnie 10 lat.  

przygotowywanie samochodu do wiosny

2. Sprawdź zbieżność i geometrię kół

Gdy już wymienisz zimowe opony na letnie, warto pomyśleć o wykonaniu zbieżności i geometrii kół. Ma to znaczący wpływ na układ jezdny samochodu, zużywanie się opon, a nawet (przez większe opory i tarcie) szybsze zużycie paliwa. 

Zadbaj, aby warsztat, któremu powierzasz samochód, odpowiednio dostosował ciśnienie w kołach. Ogumienie zapasowe również powinno być optymalnie wyważone i napompowane. Jeśli nie masz zaufanego mechanika, możesz zrobić to samodzielnie. Tabelę z odpowiednimi dla twojego pojazdu wartościami zwykle znajdziesz przy wlewie paliwa, po wewnętrznej stronie drzwi, w instrukcji obsługi auta lub w internecie.

3. Umyj samochód

Niestety piasek i sól nie wpływają dobrze na podwozie twojego samochodu. Ponadto przez okres zimowy zapewne nagromadził się pod nim brud, który potrafi wniknąć w każdą, najmniejszą nawet szczelinę. Po wymianie kół powinieneś więc udać się na myjnię lub (jeśli masz taką możliwość) samodzielnie zająć się własnym autem. 

Pamiętaj jednak o dokładności, która wskazana jest zwłaszcza przy czyszczeniu podwozia, nadkoli i szczelin pomiędzy drzwiami. Warto również dokładnie usunąć brud z karoserii, a następnie po oczyszczeniu blach odpowiednio je zakonserwować, aby zapobiec korozji.

Zadbaj również o odświeżenie i odkurzenie wnętrza samochodu, umycie szyb i kokpitu czy impregnację tapicerki za pomocą środków kosmetycznych. Warto też posmarować wazeliną techniczną gumowe uszczelki w drzwiach, dzięki czemu w przyszłości nie wykruszą się po zimie.

4. Sprawdź stan zawieszenia samochodu

Kiedy już umyjesz samochód, możesz udać się na stację diagnostyczną, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu. Chodzi przede wszystkim o stan amortyzatorów i innych elementów układu zawieszenia.

Wymienione elementy mogły się przez zimę nieco zużyć, warto więc przetestować ich sprawność przed nadejściem wiosny. Szczególnie jeśli planujesz wyjazd samochodem na Wielkanoc, majówkę, czy wakacyjną podróż za granicę. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko awarii auta podczas pokonywania długiej trasy.

5. Zrób przegląd układu hamulcowego

Sprawdzenie stanu układu hamulcowego podczas wizyty na stacji diagnostycznej powinno być kolejnym z Twoich priorytetów. W czasie zimy sól drogowa, niskie temperatury czy wszechobecny brud powodują zużywanie elementów hamowania. Nadchodząca wiosna to idealna pora, aby o nie zadbać.

Dopilnuj, by diagnosta sprawdził działanie poszczególnych elementów układu hamulcowego. Przede wszystkim zmierzył temperaturę wrzenia płynu hamulcowego oraz sprawność systemu ESP/ABS.

6. Wymień płyny i oleje

Pamiętaj, że płyny i oleje również są narażone na działanie zimowej pogody. Jeżeli nie używasz całorocznych, warto wraz z nadejściem wiosny wymienić je na sezonowe. Zadbaj o uzupełnienie płynu hamulcowego i chłodniczego, a także oleju silnikowego.

Warto również, abyś sprawdził poziom oleju w układzie wspomagania. Jeśli temperatura za oknem jest już odpowiednio wysoka, możesz też wymienić płyn do spryskiwaczy na letni. Jego cena jest nie tylko niższa od zimowego, lecz także skuteczniej sprawdza się w ciepłej aurze.

7. Sprawdź stan wycieraczek

Warto również skontrolować stan wycieraczek. Jeśli zimą używałeś ich np. w celu odśnieżania szyb, mogą nie być już w pełni sprawne, a co za tym idzie, nie będą odpowiednio zbierać wody. Po zakończeniu sezonu zimowego powinieneś więc wymienić pióra wycieraczek, aby zachować optymalną widoczność na drodze.

Koszt nowych wycieraczek nie jest duży (około 60-150 zł). Nie zaszkodzi również sprawdzić poziomu ładowania naszego akumulatora, by odpowiednio wcześnie przewidzieć jego wymianę.

8. Bądź widoczny na drodze

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie samochodu. Samodzielnie możesz sprawdzić prawidłowość działania żarówek. Po kolei przetestuj sprawność świateł drogowych, mijania, postojowych, tylnych, stopu oraz kierunkowskazów.

Sprawdź też oświetlenie tablicy rejestracyjnej pojazdu. Żarówki możesz wymienić samodzielnie lub w warsztacie w zależności od dostępu, który jest uzależniony od modelu samochodu. Oprócz tego warto również sprawdzić ustawienie świateł.  

9. Zadbaj o dobry klimat wewnątrz samochodu

Wnętrze samochodu, w którym przebywasz na co dzień, jest również bardzo ważne. Zwłaszcza że jesienią i zimą filtr kabinowy jest narażony na działanie wilgoci. W efekcie mogły w nim zagościć grzyby i pleśń. Jeśli tak się stało, wymień go, by przywrócić prawidłowe działanie układu wentylacyjnego auta.

Wraz z nadejściem wiosny powinieneś również sprawdzić stan klimatyzacji. Jej zadaniem jest chłodzenie oraz oczyszczanie powietrza, co znacznie zwiększa komfort jazdy w upalne dni. Jednak nieprawidłowe działanie urządzenia może być groźne dla zdrowia twojego i pasażerów. Jeśli więc to konieczne, warto odgrzybić klimatyzację.

10. Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowe OC, które musi mieć wykupione każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce. Wraz z nadejściem wiosny warto pomyśleć o dodatkowej ochronie auta. Jeśli np. wkrótce ważność twojej polisy dobiega końca, w kalkulatorze rankomat.pl taniej możesz kupić pakiet OC + AC, assistance, czy ubezpieczenie opon.

Dodatkowe autocasco może być przydatne, jeśli np. twój samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku zderzenia z dzikim zwierzęciem czy zostanie skradziony. Wiosną i latem podczas pokonywania długich tras bardzo przydatne może być również assistance. Zapewni ci pomoc ubezpieczyciela w Polsce lub za granicą w razie awarii. Z kolei, gdy dopiero co zakupiłeś nowy komplet letniego ogumienia, warto go chronić za pomocą ubezpieczenia opon, które ubezpieczyciele często oferują w pakiecie z OC.

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Co warto wiedzieć?

  1. Wraz z nadejściem ciepłych dni nie tylko warto wymienić opony z letnich na zimowe, lecz także sprawdzić zbieżność i geometrię kół.
  2. Szczególnie o przygotowanie samochodu do wiosny powinny zadbać osoby, które planują wyjazd autem na Wielkanoc, majówkę czy wakacyjną podróż.
  3. Warto dokładnie sprawdzić sprawność układu hamulcowego i zawieszenia, a także wymienić w aucie płyny i oleje na nowe.
  4. Niesprawna klimatyzacja może być groźna podczas upalnych dni dla zdrowia twojego i pasażerów.    

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przygotowanie samochodu do wiosny

  1. W jaki sposób sól drogowa może uszkodzić podwozie i karoserię samochodu?

    Nagromadzona na powierzchni samochodu sól drogowa, która jest używana do odśnieżania ulic, może przyczynić się do powstania korozji. Dlatego warto dokładnie umyć auto wraz z nadejściem wiosny. Aby dokładnie wyczyścić podwozie, można użyć podnośnika lub najazdu, który za pomocą specjalnych narzędzi pomoże skutecznie usunąć brud z trudno dostępnych miejsc.

  2. Dlaczego warto umyć samochód w myjce wysokociśnieniowej?

    Myjka wysokociśnieniowa z pianownicą to świetne narzędzie do czyszczenia podwozia samochodu. Wytwarza gęstą pianę, dzięki której nałożony na powierzchnię auta preparat dłużej się utrzyma. W efekcie skuteczniej usunie nagromadzony i zaschnięty brud.

  3. Jak brudne szyby mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy samochodem?

    Tłuste i brudne szyby mogą znacznie utrudnić widoczność kierowcy. Zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, kiedy światła innych pojazdów padają na szkło. Wówczas uwidaczniają się nagromadzone zabrudzenia, a także rysy lub odpryski występujące na powierzchni. Warto więc wraz z nadejściem wiosny nie tylko dokładnie umyć karoserię czy podwozie, lecz również szyby.