Zatrzymujesz się na czerwonym świetle, a kierowca jadący za Tobą, uderza w tył Twojego samochodu. Wina jest ewidentna i należne odszkodowanie otrzymasz w ramach OC komunikacyjnego sprawcy. W jaki sposób możesz się o nie ubiegać?
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Załóżmy, że jesteś już po wszystkich formalnościach i druga strona potwierdziła to, co dla Ciebie było oczywiste - nie Ty ponosisz odpowiedzialność za wypadek. Teraz wystarczy zgłosić się po wypłatę odszkodowania do towarzystwa sprawcy...
Wypłata odszkodowania z OC
Istnieją dwie podstawowe metody likwidacji szkody z OC sprawcy (nie wykluczające się):
- kosztorysowa: zgodnie z wyceną rzeczoznawcy ubezpieczyciel szacuje szkody powstałe w Twoim samochodzie i w ten sposób wyznacza kwotę odszkodowania, a następnie przelewa pieniądze na Twój rachunek,
- warsztatowa: Twój samochód zostaje wysłany do warsztatu, który po naprawie, rozliczy się z ubezpieczycielem.
Warto pamiętać, że w pierwszym przypadku musisz wziąć faktury z warsztatu, który naprawił Twój samochód. Jeżeli kwota naprawy przekroczy kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela, ma on obowiązek dopłacenia różnicy.
Wypłata odszkodowania z AC
W przypadku ubezpieczenia AC, aby likwidacja szkody odbyła się w sposób jak najbardziej przyjazny, trzeba już przy zakupie polisy porównać zakres ubezpieczenia. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
- likwidację szkody w autoryzowanych/nieautoryzowanych warsztatach,
- amortyzację części,
- odnawialną/nieodnawialną sumę ubezpieczenia.
Warto także zastanowić się, jakie usługi mogłyby być dla ciebie wartościowe. Polisa, którą kupisz (w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych), ma kluczowy wpływ na ewentualny przebieg likwidacji szkody, a szczególnie wypłacone odszkodowanie.