Rezultatem kolizji drogowej może być nie tylko uszkodzenie zderzaka czy karoserii, ale także fotelika samochodowego. Ponieważ ten element wyposażenia auta nie należy do najtańszych, warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Zobacz, gdzie i za ile kupić ubezpieczenie fotelika.

Za fotelik samochodowy dla dziecka trzeba zapłacić od 300 do nawet ok. 4000 zł. Cena zależy głównie od renomy producenta i atestów, jakie otrzymał produkt. Jeżeli w rodzinie jest więcej niż jedno małe dziecko, to wydatki wzrosną. A ponieważ fotelik odpowiada za bezpieczeństwo najmłodszego pasażera, nie warto szukać oszczędności przy jego zakupie. Z tego względu odradza się m.in. zakup używanych fotelików. Dobrym pomysłem może być za to ubezpieczenie fotelika (fotelików).

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Kiedy i jak używać fotelika samochodowego?

Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych wynika z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z fotelika muszą korzystać dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu. Od tej zasady są przewidziane wyjątki:

 • Jeżeli dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i ze względu na masę nie jest możliwe zapewnienie mu fotelika, to może być ono przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa. Taki pasażer może jednak podróżować tylko na tylnym siedzeniu.
 • Gdy w samochodzie brak jest miejsca na trzeci fotelik bezpieczeństwa, to jedno dziecko może być przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa. Warunek jest jednak taki, aby miało ono co najmniej 3 lata.
 • Jeśli rodzic lub opiekun dysponuje zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu podtrzymującym takiego pasażera w czasie jazdy, fotelik nie będzie konieczny.

Fotelik samochodowy może zostać zamocowany zarówno na tylnym, jak i przednim siedzeniu – o miejscu, gdzie się on znajdzie, decydują rodzice (opiekunowie) dziecka. Wiele fotelików jest przystosowanych do montażu zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.

Przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku ruchu na przednim miejscu pasażera jest dozwolone wyłącznie wówczas, gdy możliwa jest dezaktywacja poduszki powietrznej. W przeciwnym razie siła, z jaką jest ona uruchamiana przy zderzeniu, może doprowadzić do poważnych obrażeń u dziecka.

Kiedy konieczna jest wymiana fotelika bezpieczeństwa?

Wymiana fotelika, w którym podróżuje dziecko, jest konieczna nawet po pozornie niegroźnej stłuczce. Dlaczego? Ma to związek z konstrukcją fotelika bezpieczeństwa – ma on za zadanie m.in. pochłaniać energię uderzenia. W momencie kolizji auta z innym obiektem fotelik może stracić swoje właściwości ochronne, mimo że na pierwszy rzut oka będzie wyglądał jak przed zderzeniem.

Przytrafiła Ci się stłuczka lub wypadek? Powinieneś wiedzieć, że nie zawsze będziesz musiał wyłożyć pieniądze na zakup nowego fotelika. Jeżeli to nie Ty doprowadziłeś do zderzenia, możesz otrzymać odszkodowanie za zniszczony fotelik samochodowy z OC sprawcy. Gdyby jednak wina za kolizję spoczywała na Tobie, to wówczas możesz:

 • Wykorzystać posiadane ubezpieczenie fotelika. Dobrze dobrana polisa zapewni Ci odszkodowanie w kwocie, która wystarczy na zakup nowego fotelika.
 • Zwrócić się do producenta o wymianę fotelika samochodowego. Niektóre marki (np. Recaro, Kiddy czy BeSafe) prowadzą program wymiany fotelików powypadkowych.

Z wymianą fotelika samochodowego nie warto zwlekać – to kwestia bezpieczeństwa najmłodszego pasażera.

Do pakietu OC/AC dobrałeś polisę NNW? Przewożenie dziecka poza fotelikiem samochodowym może pozbawić Cię prawa do odszkodowania. Przykładowo Aviva w OWU NNW zaznacza, że nie odpowiada za zdarzenia, w wyniku których poszkodowane zostało dziecko przewożone bez fotelika wymaganego aktualnymi przepisami.

Kiedy należy się odszkodowanie za uszkodzony fotelik z OC sprawcy?

Do kolizji lub wypadku nie doszło z Twojej winy? Ubezpieczenie OC zapewnia rekompensatę wszystkich szkód, a zatem pokryje również uszkodzenie fotelika. Ubezpieczyciele z reguły uzależniają wypłatę odszkodowania za fotelik od:

 • Przedstawienia zaleceń producenta fotelika, że po kolizji lub wypadku należy go bezwzględnie wymienić na nowy model.
 • Udostępnienia fotelika do oględzin.
 • Zawarcia w dokumentacji z miejsca zdarzenia informacji, że w chwili zdarzenia fotelik znajdował się w samochodzie.

Po dopełnieniu formalności wysokość odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela sprawcy powinna wystarczyć zarówno na naprawę samochodu, jak i zakup nowego fotelika samochodowego.

W razie zaniżenia odszkodowania warto napisać reklamację, a gdyby nie została ona uznana, zainteresować sprawą Rzecznika Finansowego. To instytucja specjalizująca się we wspieraniu konsumentów w sporach m.in. z firmami ubezpieczeniowymi.

Jak otrzymać odszkodowanie za uszkodzony fotelik z polisy AC?

Zakup ubezpieczenia AC, w ramach którego oferowane jest ubezpieczenie fotelika, uprawnia do otrzymania odszkodowania, jeżeli to Ty spowodowałeś stłuczkę lub wypadek. Niektóre firmy ubezpieczeniowe uzależniają wypłatę świadczenia od przedstawienia dokumentacji sporządzonej po zdarzeniu przez uprawnione do tego służby.

Na odszkodowanie możesz też liczyć nie tylko po uszkodzeniu czy zniszczeniu fotelika samochodowego – do wypłaty świadczenia będzie uprawniać kradzież takiego wyposażenia. Trzeba jednak uważać na zapisy OWU – przykładem może być OWU Link4.

Przykład:  W OWU AC Link4 można przeczytać, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży ubezpieczonego fotelika samochodowego, a sprawca nie pozostawi na pojeździe śladów włamania.

U których ubezpieczycieli można kupić ubezpieczenie fotelika?

Choć ubezpieczenie fotelika może być uwzględnione w polisie AC, nie jest to jednak standard. Niektóre firmy ubezpieczeniowe traktują fotelik samochodowy jako element wyposażenia dodatkowego. Wówczas ubezpieczenie fotelika wymaga jego zgłoszenia przy zakupie polisy i uregulowania dodatkowej opłaty.

Zależy Ci na ubezpieczeniu fotelika samochodowego, w którym podróżuje Twoje dziecko? Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. W niektórych firmach ubezpieczeniowych jest ona bardzo niska – wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć na zakup nowego fotelika.

U których ubezpieczycieli ubezpieczenie fotelika można otrzymać w ramach AC?
AllianzFotelik samochodowy traktowany jest jako wyposażenie ponadstandardowe. Aby został on objęty ochroną AC, należy go zgłosić we wniosku o ubezpieczenie.
AvivaW ramach AC ochroną są objęte dwa foteliki dla dzieci. Suma ubezpieczenia odpowiada wartości rynkowej, ale nie może być wyższa niż 300 zł za każdy fotelik.
BalciaZa dodatkową opłatą ubezpieczyciel rozszerza AC o wyposażenie dodatkowe. Jego wartość nie może przekroczyć 10 000 zł – maksymalnie 15 proc. sumy ubezpieczenia auta.
BeesafeDo 6 miesięcy przed końcem umowy AC dotychczasowy klient może ubezpieczyć wyposażenie dodatkowe, do którego ubezpieczyciel zalicza też fotelik samochodowy.
Benefia (Serwis)AC obejmuje wyposażenie samochodu służące bezpieczeństwu jazdy, w tym fotelik samochodowy.
CompensaDo 6 miesięcy przed zakończeniem umowy AC właściciel samochodu może ubezpieczyć wyposażenie dodatkowe, do którego ubezpieczyciel zalicza fotelik.
GeneraliPolisa AC obejmuje ochroną fotelik samochodowy. Ubezpieczyciel nie uważa za fotelik tzw. podstawki samochodowej.
InterRiskAC obejmuje zarówno wyposażenie pojazdu, jak i bagaż podróżny.
Link4Foteliki samochodowe są objęte ochroną AC. Suma ubezpieczenia wynosi 1000 zł. W razie zgłoszenia kradzieży fotelika ubezpieczyciel wymaga protokołu policji.
ProamaUbezpieczyciel proponuje ubezpieczenie AC w formule all risk, które obejmuje również wyposażenie.
PZUZakresem AC objęte jest wyposażenie samochodu, w tym foteliki samochodowe dla dzieci.
TUZ UbezpieczeniaFotelik jest traktowany jako wyposażenie dodatkowe. Może on być objęty ochroną w ramach AC za dodatkową opłatą. Załącznikiem do umowy jest dokumentacja zdjęciowa ubezpieczanego fotelika.
Na podstawie OWU wybranych towarzystw. Oferty aktualne na dzień 4.11.2021 r.

Jak wynika z lektury OWU, niektóre firmy ubezpieczeniowe traktują fotelik samochodowy jako bagaż. Wówczas ubezpieczenie fotelika właściciel samochodu może sobie zapewnić dopiero po zakupie ubezpieczenia bagażu.

Taką praktykę stosują firmy Uniqa i Wiener, przy czym ta druga zastrzega, że odszkodowanie zostanie wypłacone po przedstawieniu faktury. W razie jej braku ubezpieczyciel wypłaca nie więcej niż 50 proc. sumy ubezpieczenia bagażu.

Ubezpieczenie fotelika samochodowego jest oferowane wyłącznie w ramach pełnego autocasco. Zakup AC mini nie zapewni wypłaty odszkodowania po zniszczeniu, uszkodzeniu czy kradzieży fotelika samochodowego. Warto mieć to na uwadze podczas doboru ubezpieczeń komunikacyjnych

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotelika samochodowego?

Ubezpieczenie fotelika nie musi być drogie. Jeżeli chcesz ubezpieczyć wyposażenie samochodu (w tym właśnie fotelik), wystarczy zorientować się w ofertach ubezpieczycieli za pośrednictwem intuicyjnego w obsłudze kalkulatora OC/AC Rankomat.pl.

Przykład:  42-letni pan Maciej to właściciel 5-letniej Skody Fabii (benzyna, poj. silnika 1197 cm3), którą codziennie rano odwozi swojego 4-letniego syna do przedszkola. Mężczyzna ma też 2-letnią córkę, która często podróżuje wraz z bratem. Z uwagi na wiek i dobry stan samochodu, pan Maciej co roku kupuje pakiet OC/AC. Ile za niego zapłaci, jeżeli w ramach AC zapewni sobie ubezpieczenie fotelików?

Trzy najtańsze propozycje pakietów OC i AC obejmujące ubezpieczenie fotelika

Najtańsze oferty OC AC z ubezpieczeniem fotelika dla dziecka
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Aviva
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Najtańsze oferty OC AC z ubezpieczeniem fotelika dla dziecka
Aviva
743,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Link4
816,94 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: RankoPomoc Prawna
Uniqa
896,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Wyniki kalkulacji z 04.11.2021 r. dla 42-letniego kierowcy, właściciela Skody Fabii z 2016 r. (benzyna, poj. silnika 1197 cm3)

Mężczyzna z przykładu zdecydował się na ofertę firmy Aviva, a to dlatego, że jako jedyna z listy w ramach AC zapewnia ona ubezpieczenie dwóch fotelików samochodowych. Dodatkowo ten pakiet polis obejmuje assistance – w razie awarii ubezpieczyciel pokryje koszty holowania auta na odległość 100 km.

Co warto wiedzieć

 • W foteliku samochodowym należy przewozić dzieci o wzroście do 150 cm. Od tej ogólnej zasady przepisy przewidują kilka wyjątków.
 • Po każdej kolizji czy wypadku należy wymienić fotelik samochodowy, nawet wówczas, gdy nie widać na nim uszkodzeń.
 • O odszkodowanie za fotelik samochodowy z OC sprawcy mogą starać się kierowcy poszkodowani w kolizjach i wypadkach.
 • Ubezpieczenie fotelika może zapewniać AC, a w niektórych firmach ubezpieczenie bagażu. Czasem za ubezpieczenie fotelika trzeba dopłacić.
 • Koszt ubezpieczenia fotelika w ramach AC można wyliczyć, używając kalkulatora OC Rankomat. To sposób, aby znaleźć atrakcyjny cenowo pakiet OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Komu opłaca się kupić ubezpieczenie fotelika samochodowego?

  Ponieważ ubezpieczenie fotelika często jest oferowane w ramach standardowej polisy AC (bez zmniejszonego zakresu ochrony), to jego zakup może szczególnie opłacać się właścicielom nowszych samochodów. Dla posiadaczy starszych aut zakup AC wraz z ochroną fotelika może być nieuzasadniony ekonomicznie.

 2. W jakim terminie zgłosić zniszczenie lub kradzież ubezpieczonego fotelika?

  Nie ma tu miejsca na dowolność – kwestię terminu zgłoszenia ubezpieczycielowi zdarzenia reguluje OWU. Warto tam zajrzeć zaraz po kolizji lub wypadku, aby się nie spóźnić. W przeciwnym razie wysokość odszkodowania może ulec obniżeniu.

 3. Często podróżuję z dzieckiem w taksówce. Czy w tej sytuacji muszę używać fotelika?

  Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że wymóg korzystania przez dziecko z fotelika bezpieczeństwa nie dotyczy przewozu taksówką. Taki pasażer nie będzie też potrzebował fotelika, podróżując specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem policji czy straży miejskiej lub gminnej.

 4. Co grozi za przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego?

  Przewożenie dziecka bez wymaganego fotelika bezpieczeństwa jest traktowane jako wykroczenie. Kierowca może spodziewać się mandatu w wysokości 150 zł oraz odnotowania na jego koncie 6 punktów karnych.