Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Każdy, kto uczestniczył w wypadku lub kolizji drogowej, wie, jak istotną rolę odgrywa zakład ubezpieczeń, do którego zgłaszamy swoje roszczenia po zdarzeniu. Od niego w dużej mierze zależeć będzie przebieg procesu likwidacji szkody. Na ten ostatni składają się m.in. możliwość łatwego nawiązania kontaktu z osobą prowadzącą sprawę oraz bycie na bieżąco informowanym na temat prowadzonego postępowania.

wyliczenie wartości szkody z OC
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/wysokosc-skladki-oc-likwidacja-szkody

Teoretycznie każdy zakład powinien obsłużyć nas w sposób podobny. Zasady dotyczące przebiegu postępowania, zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela i sumy gwarancyjnej są określone w ustawie. Wysokość składki nie ma zatem wpływu na te elementy. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę fakt, że ubezpieczenie OC właścicieli aut jest obowiązkowe, a wybór zakładu ubezpieczeń zależy od woli posiadacza - wybranie najtańszej opcji jest racjonalne.

Odszkodowawcze chybił - trafił

Mimo tego, że regulacje prawne są wspólne dla całego rynku, wystarczy pobieżne zapoznanie się z ilością skarg skierowanych do Rzecznika Ubezpieczonych, by zauważyć pewne problemy w procesie likwidacji szkód. Potwierdzają to także osobiste doświadczenia osób poszkodowanych, a także ich pełnomocników. Jednak przeważnie nie mamy wpływu na to, do którego ubezpieczyciela będziemy występowali o wypłatę świadczeń w przypadku zajścia zdarzenia komunikacyjnego.

Dzieje się tak dlatego, że podczas likwidacji szkody z OC, kontaktujemy się z ubezpieczycielem sprawcy, a nie tym, którego my wybraliśmy. Wynikałoby z tego, że nie ma znaczenia, gdzie i za ile wykupimy polisę OC. Takie rozumowanie jest w większości wypadków uzasadnione. W końcu nasz wybór nie będzie miał wpływu na przebieg postępowania likwidacyjnego, jeśli to my zostaniemy poszkodowani. Stwierdzenie to jest poprawne tylko pozornie.

Kiedy warto zapłacić więcej za OC?

Sprowadzenie wyboru ubezpieczenia OC jedynie do kwestii ekonomicznej to duże uproszczenie. Zwłaszcza, że od jakiegoś czasu po kolizji nie musimy być już skazani na przypadkowego ubezpieczyciela. Obecnie, poza systemem bezpośredniej likwidacji szkód (BLS),można skorzystać także z innych oferowanych rozwiązań.

Podczas zawierania umowy OC ubezpieczyciele proponują pakiety, które rozszerzają zakres ochrony na przykład o pakiet świadczeń assistance na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń na drodze, takich jak awaria lub brak paliwa.

I jeśli na naszą polisę spojrzymy pod tym kątem - wysokość składki zaczyna mieć znaczenie. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzi system BLS, którego założeniem jest likwidacja szkody w pojeździe (system ten nie obejmuje szkód na osobie) przez własnego ubezpieczyciela, czyli tego, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia.

W tej sytuacji, wybór najlepszej oferty nie powinien się sprowadzać wyłącznie do ceny, ale także do weryfikacji jakości procesu likwidacji szkód. Podobnie sytuacja ma się w odniesieniu do pakietów ubezpieczeń.
Warto pamiętać, że umowa OC to niezbędne minimum. Jeśli zależy nam na kompleksowym zabezpieczeniu, warto przemyśleć sprawę zawarcia umowy assistance (ASS),a także ubezpieczenie NNW. To ostatnie również wymaga przeanalizowania warunków zaproponowanych przez różnych ubezpieczycieli. Zwłaszcza, że wybór sumy, do której będzie odpowiadał ubezpieczyciel, najczęściej ma duży wpływ na wysokość wypłaconego w przyszłości świadczenia. W przypadku ubezpieczenia NNW, im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe kwoty odszkodowania.

Jak zatem widzimy, w ubezpieczeniach komunikacyjnych poza ceną równie ważna jest także jakość. Z tego powodu warto pomyśleć nie tylko o spełnieniu ustawowego obowiązku, ale znalezieniu dla siebie realnej ochrony, zarówno na wypadek zdarzeń zawinionych, jak i tych, za które odpowiedzialność ponosi ktoś inny. Wybierając ubezpieczenie, dobrze jest o tym pamiętać.

Artykuł został przygotowany przez Radcę Prawnego kancelarii odszkodowawczej VOTUM S.A.