Z jednej strony wścibscy przechodnie, większe ryzyko kradzieży czy podtopienia. Z drugiej niższa cena za metr kwadratowy, możliwość posiadania własnego ogródka czy brak konieczności korzystania z windy. Sprawdziliśmy, jakie są wady i zalety mieszkań na parterze, zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie.

Do mieszkania na parterze łatwiejszy dostęp mają nieproszeni goście. Dawniej zabezpieczano się przed nimi np. montując w oknach kraty, co i wzbudzało złe skojarzenia, i było niepraktyczne, jak również po prostu źle wyglądało. Obecnie możemy się zabezpieczyć montując wzmacniane okna czy rolety zewnętrzne. Na osiedlach strzeżonych nad naszym bezpieczeństwem czuwają kamery monitoringu i pracownicy agencji ochrony. Jednak pełne bezpieczeństwo zapewni odpowiednio dopasowana polisa mieszkaniowa.

Mieszkania na parterze w starym i nowym budownictwie – jaka różnica?

W starszym budownictwie wiele mieszkań na parterze znajduje się blisko ulicy i na wysokości chodnika, co sprawia, że lokatorzy muszą albo pogodzić się ze wścibskim wzrokiem przechodniów, albo dbać o to, żeby okna były cały czas zasłonięte. 

W nowych budynkach problem ten rozwiązuje się m. in. pasami zieleni obsadzonymi żywopłotem czy niewielkimi podwyższeniami. Współcześnie dostępne są przesłony okienne, które pozwalają skutecznie chronić prywatność mieszkańców, jednocześnie wpuszczając do lokalu sporo słońca.

W starszych budynkach wielorodzinnych dolne kondygnacje wymagały dogrzewania, co generowało dodatkowe koszty. Obecnie mieszkania na parterze są specjalnie ocieplane, a nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa gwarantuje mniejszą utratę ciepła.

Jaki problem mieszkania na parterze i jakie rozwiązanie w nowym budownictwie?

brak prywatności

podwyższony budynek,
nowoczesne przesłony okienne, pasy zieleni z żywopłotami

zimno od piwnicy

parkingi podziemne, dodatkowe izolacje, szczelne okna i drzwi

hałas z ulicy i klatki schodowej

wyciszające okna i drzwi

ryzyko włamania

zewnętrzne rolety antywłamaniowe, dodatkowe zamki, wzmacniane okna, monitoring, agencje ochrony

Tabela 1. Źródło: opracowanie własne.

Mieszkania na parterze – jakie korzyści? 

Mieszkanie na parterze zwalnia nas z konieczności codziennego pokonywania dziesiątek schodów, co jest zbawienne szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo czy rodzin z małymi dziećmi. Nawet jeśli budynek posiada windę, to niektóre osoby, np. z klaustrofobią, czują w niej dyskomfort. Małe windy są też uciążliwe dla osób poruszających się na wózkach czy posiadających małe dzieci. Na parter zdecydowanie łatwiej też wnieść ciężkie meble o dużych gabarytach – można to zrobić nawet przez okno.

Współcześnie budowane mieszkania na parterach często posiadają spore tarasy lub małe ogródki. Szczególnie latem jest to niezaprzeczalny komfort, a także istotne zwiększenie przestrzeni życiowej i możliwość hodowania własnych warzyw czy roślin ozdobnych.

Problemy z dogrzaniem mieszkań na parterze w nowym budownictwie praktycznie nie istnieją. W ciepłych miesiącach w lokalach znajdujących się na dolnych kondygnacjach panują za to niższe temperatury, co wynika z faktu, że ciepłe powietrze przemieszcza się do góry.

W nowych budynkach, szczególnie tych stanowiących fragment odrębnego osiedla, część lokali na parterze przeznaczona jest na cele komercyjne. Znajdują się tam sklepy spożywcze, drogerie, apteki czy lokale usługowe. Mieszkając na parterze ma się je na wyciągnięcie ręki.

Jest jeszcze argument ekonomiczny. Szacuje się, że mieszkania na parterze są tańsze od lokali na wyższych kondygnacjach o około 2-3%, jak podaje portal rynekpierwotny.pl. Na pierwszy rzut oka to niewiele, ale w praktyce to często kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, które można zaoszczędzić

Zalety mieszkań na parterze:
przy braku windy nie trzeba chodzić po schodach
łatwiej wnieść duże i ciężkie meble
udogodnienie dla niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi
tarasy lub małe ogródki
niższa temperatura latem
łatwiejszy dostęp do lokali komercyjnych
mieszkania tańsze średnio o 2-3%

Mieszkania na parterze bardziej zagrożone powodzią

Do listy wad mieszkania na parterze trzeba jeszcze dodać większe ryzyko podtopienia. Chociaż zdarza się, że fala powodziowa dosięga pierwszego piętra budynku, to jednak głównie wywołuje szkody w piwnicach i mieszkaniach parterowych. Oczywiście, nie w każdej lokalizacji możemy czuć się zagrożeni tym żywiołem, jednak ryzyka nie powinno się bagatelizować. 

Współcześnie obserwowane zmiany klimatyczne sprawiają, że pojawia się coraz więcej anomalii pogodowych. Z silnie zabetonowanych miastach powódź może zostać wywołana nie tylko przez wystąpienie z brzegów rzeki, ale też przez niedrożność studzienek kanalizacyjnych.

Ile kosztuje mieszkanie na parterze?

Na podstawie stawek, jakie podaje portal szybko.pl, obliczyliśmy średnią cenę mieszkania o powierzchni 50 mkw. w 10 największych polskich miastach. Te liczby zestawiliśmy z najtańszymi aktualnie dostępnymi mieszkaniami na parterze o takim samym metrażu. W 8 na 10 przypadków lokal położony na parterze jest tańszy, a różnice potrafią dojść nawet do 100 000 zł.

Mieszkanie na parterze o powierzchni 50 mkw w Białymstoku można kupić za 290 000 zł i jest to najtańsza oferta, jaką znaleźliśmy. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie i Krakowie, gdzie za taki lokal trzeba zapłacić odpowiednio 469 999 zł i 485 000 zł. Nadal są to jednak stawki wyraźnie niższe od średnich rynkowych. 

Oczywiście, liczby z poniższej tabeli stanowią tylko przykładowe zestawienie cen i trudno wyciągać z nich daleko idące wnioski. Pokazują one jednak wyraźnie, że mieszkania na parterze potrafią być sporo tańsze od średniej półki cenowej w danym mieście. Od tej reguły są pewne wyjątki, wynikające m. in. z lokalizacji, standardu wykończenia czy rodzaju budownictwa.

Najtańsze mieszkania na parterze w 10 największych miastach w Polsce

MiastoŚrednia cena mieszkania 50 mkw.

Najtańsza oferta mieszkania 50 mkw. na parterze

Warszawa

585 150 zł469 999 zł

Kraków

510 000 zł485 000 zł

Łódź

325 100 zł390 000 zł

Wrocław

423 600 zł390 000 zł

Poznań

392 700 zł450 000 zł

Gdańsk

500 000 zł399 000 zł

Szczecin

358 300 zł320 000 zł

Bydgoszcz

335 150 zł330 000 zł

Lublin

360 600 zł339 000 zł

Białystok

320 200 zł290 000 zł

Tabela 2. Źródło: gethome.pl, szybko.pl (stan na: 28.06.2021 r.).

Jakie ubezpieczenie dla mieszkania na parterze?

Każdą polisę mieszkaniową trzeba dobrać pod kątem specyfiki lokalu, który ma chronić. W przypadku mieszkań na parterze w ubezpieczeniu warto zawrzeć następujące ryzyka:

 • zalanie,
 • kradzież z włamaniem,
 • wandalizm,
 • dewastacja,
 • powódź.

W przypadku ryzyk kradzieżowych ubezpieczyciele często podwyższają składki dla mieszkań parterowych, jeśli te nie posiadają dodatkowych zabezpieczeń, np. wzmacnianych okien czy rolet antywłamaniowych. Warto więc pomyśleć o takich rozwiązaniach, żeby i zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa, i zaoszczędzić na ubezpieczeniu.

Otwarte balkony i tarasy traktowane są przez ubezpieczycieli albo jako integralna część mieszkania, albo pomieszczenie przynależne. Mimo iż podlegają one pod ubezpieczenie, to jednak w przypadku mieszkań na parterze towarzystwa nie odpowiadają za znajdujące się na ich obszarze przedmioty. Jeśli więc ktoś np. ukradnie nam pozostawiony na balkonie rower, to raczej możemy zapomnieć o odszkodowaniu.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na parterze?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na parterze, które obejmuje ochronę murów, elementów stałych (SU: 50 000 zł) i ruchomości domowych (SU: 50 000 zł) przed: zdarzeniami losowymi, powodzią i kradzieżą z włamaniem. Założyliśmy, że każdy z rozpatrywanych lokali znajduje się w Łodzi i posiada zabezpieczenia własne w postaci: domofonu, wzmacnianych okien i drzwi. Obliczeń dokonaliśmy dla 3 różnych mieszkań na parterze: 

1. kawalerki o powierzchni 30 mkw. i wartości 180 000 zł;
2. przeciętnego mieszkania o powierzchni 50 mkw. i wartości 300 000 zł;
3. dużego mieszkania o powierzchni 90 mkw. i wartości 540 000 zł.

Za solidne ubezpieczenie mieszkania na parterze trzeba nieco dopłacić, ale nadal nie są to wygórowane stawki, jeśli weźmiemy pod uwagę, że dotyczą roku obowiązywania polisy. Warto mieć na uwadze, że za niemal identyczny produkt możemy zapłacić nawet trzykrotnie więcej, jeśli nie porównamy ze sobą ofert przynajmniej kilku towarzystw

Michał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w RankomatMichał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat

Średni koszty ubezpieczenia kawalerki o ww. parametrach to 388 zł w skali roku. Na tę liczbę składają się oferty o sporym zróżnicowaniu – od 215 zł (Proama) do 645 zł (Inter Polska). Najtańsza propozycja jest więc dokładnie trzykrotnie tańsza od najdroższej.

Ubezpieczenie kawalerki na parterze – przykładowe oferty

TUDodatkowo w zakresie

Roczna składka ubezpieczenia

Proama

wandalizm215 zł

Generali

wandalizm, home assistance, pakiet medyczny

248 zł

Link4

wandalizm, assistance375 zł

mtu24.pl

wandalizm456 zł

Inter Polska

wandalizm, assistance645 zł
średnio za ubezpieczenie mieszkania 30 mkw. na parterze

388 zł

Tabela 3. Kalkulacja na rankomat.pl (28.06.2021 r.) dotyczy mieszkania 30 mkw. w Łodzi o wartości 180 000 zł.

50-metrowe mieszkanie w Łodzi ubezpieczymy rocznie za średnio 420 zł. W tym przypadku skrajne oferty to 243 zł (Proama) i 707 zł (Inter Polska), co daje różnicę rzędu ponad 460 zł.

Ubezpieczenie mieszkania 2-pokojowego na parterze – przykładowe oferty

TUDodatkowo w zakresie

Roczna składka ubezpieczenia

Proama

wandalizm243 zł

Generali

wandalizm, home assistance, pakiet medyczny

269 zł

Link4

wandalizm, assistance399 zł

mtu24.pl

wandalizm483 zł

Inter Polska

wandalizm, assistance707 zł
średnio za ubezpieczenie mieszkania 50 mkw. na parterze

420 zł

Tabela 4. Kalkulacja na rankomat.pl (28.06.2021 r.) dotyczy mieszkania 50 mkw. w Łodzi o wartości 300 000 zł.

Ubezpieczenie mieszkania 90-metrowego na parterze to wydatek średnio 493 zł na 12 miesięcy. W tym przypadku również mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem ofert. Najtańsza z nich to 303 zł (Proama), a najdroższa to 831 zł (Inter Polska). Dzieli je więc aż 528 zł różnicy.

Ubezpieczenie mieszkania 3-pokojowego na parterze – przykładowe oferty

TUDodatkowo w zakresie

Roczna składka ubezpieczenia

Proama

wandalizm303 zł

Generali

wandalizm, home assistance, pakiet medyczny

320 zł

Link4

wandalizm, assistance486 zł

mtu24.pl

wandalizm524 zł

Inter Polska

wandalizm, assistance831 zł
średnio za ubezpieczenie mieszkania 90 mkw. na parterze

493 zł

Tabela 5. Kalkulacja na rankomat.pl (28.06.2021 r.) dotyczy mieszkania 90 mkw. w Łodzi o wartości 540 000 zł.

Ważne informacje

1. Mieszkania na parterze są tańsze o około 2-3% od tych na wyższych kondygnacjach

2. Lokale na parterze w nowym budownictwie nie mają tak wielu mankamentów, jak lokale w starszych budynkach

3. Koszt ubezpieczenia mieszkania na parterze zależy od wykupionych ryzyk, ale i powierzchni użytkowej

4. W polisie dla mieszkania na parterze warto zawrzeć kradzież z włamaniem, powódź, wandalizm i dewastację

FAQ – najczęściej zadawane pytania o mieszkanie na parterze

 1. W czym mieszkanie parterowe jest lepsze od tego z wyższej kondygnacji?

  Mieszkając na wyższych kondygnacjach nie ma się własnego ogródka, a i o taras jest trudniej. Do tego dochodzi konieczność korzystania z windy i nierzadko trudności we wnoszeniu sprzętów o większych gabarytach. W okresie letnim w mieszkaniach na górnych kondygnacjach bywa cieplej. Na ostatnim piętrze istnieje też większe ryzyko zalania w skutek nieszczelnego dachu.

 2. Jak obniżyć koszt ubezpieczenia mieszkania na parterze?

  U niektórych towarzystw zapłacimy mniej za posiadane zabezpieczenia własne, czyli różnego typu systemy antywłamaniowe. Innym sposobem na mniejszy wydatek jest porównanie ubezpieczeń różnych TU, bo różnice w cenie za taki sam produkt potrafią być spore. Warto też śledzić bieżące promocje u ubezpieczycieli.

 3. Jak ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie na parterze?

  Dla wynajmowanego mieszkania najlepiej kupić dwie polisy, jedną dla właściciela, drugą dla lokatorów. Wynajmujący powinien zabezpieczyć swoje interesy, czyli ubezpieczyć mury i elementy stałe. Powinien również rozważyć kilka dodatków, jak OC w życiu prywatnym, Home Assistance czy wandalizm. Dla najemców kluczowe jest objęcie ochroną mienia ruchomego i ewentualnie nakładów inwestycyjnych. Do tego przydać im się może OC w życiu prywatnym czy chociażby stłuczenie przedmiotów szklanych.