Od początku 2021 r. cena benzyny Pb95 wzrosła z 4,60 do 5,96 zł pod koniec października. Duży wpływ na to miały zarówno wahania na światowych rynkach ropy naftowej, osłabienie kursu złotego, jak i opłaty dodatkowe. Stanowią one aż 50,5% kosztów zakupu 1 litra benzyny bezołowiowej.

Cena 1 l benzyny Pb95 jest w ostatnim czasie najwyższa od 9 lat. Sprawdziliśmy, co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce, a także gdzie jest ono najdroższe. Porównaliśmy również, ile litrów paliwa mogą kupić mieszkańcy 28 krajów Europy za średnie miesięczne wynagrodzenie netto.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co wpływa na cenę 1 l benzyny?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią aż 50,5% całkowitej ceny 1 l benzyny. W efekcie za zatankowanie 1 l bezołowiowej Pb95 kierowcy muszą średnio zapłacić 5,96 zł. Gdyby nie pozostałe obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,95  zł.

cena 1 l benzyny Pb95

Gdzie w Polsce 1 l benzyny kosztuje najwięcej? 

Ceny benzyny są uzależnione od lokalizacji oraz indywidualnej polityki stacji paliw. W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie 1 l bezołowiowej PB95 płacą kierowcy z województwa warmińsko-mazurskiego (średnio 5,99 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w opolskim (5,93 zł).

cena 1 l benzyny w województwach

Ile kosztuje 1 l benzyny w Europie?

W ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od 9 lat i biją kolejne rekordy, a według prognoz analityków wkrótce mogą przekroczyć psychologiczną barierę 6 zł za litr. Na razie taniej niż w Polsce 1 l benzyny Pb95 (średnio 5,96 zł), można kupić jedynie w Rumunii (5,87 zł) i Bułgarii (5,57 zł). Z kolei, zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (9,53 zł).cena benzyny w Europie

Ile litrów benzyny można kupić za średnią pensję w Europie?    

Sprawdziliśmy wysokość średnich wynagrodzeń netto, a także ceny 1 l benzyny Pb95 w 28 krajach Europy. Następnie obliczyliśmy, ile litrów paliwa za przeciętną miesięczną pensję mogą kupić mieszkańcy poszczególnych krajów. Najmniej Portugalczycy (410 l). Polska pod tym względem znalazła się na 21 miejscu z wynikiem 592 l. Możemy zatankować więcej niż kierowcy z Łotwy, Węgier, Chorwacji czy Grecji, ale jednocześnie mniej niż ze Słowacji, Litwy lub Czech.

cena benzyny vs. średnia pensja w Europie

Zdecydowanie najwięcej litrów paliwa za średnią miesięczną pensję netto mogą kupić Szwajcarzy (3196 l). Na podium znalazł się jeszcze Luksemburg (2536 l) i Dania (1612 l). W rankingu dominują kraje z Europy Zachodniej i Północnej. Przeciętne zarobki są w nich znacznie wyższe niż w Południowej i Środkowo-Wschodniej części Starego Kontynentu.

cena 1 l benzyny w Europie vs. średnie wynagrodzenie

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Rodzaj paliwa ma duży wpływ na cenę polisy OC. W III kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie musieli zapłacić posiadacze pojazdów z instalacją LPG (średnio 626 zł), a najmniej właściciele samochodów elektrycznych (475zł) – wynika z raportu RanKING przygotowanego przez porównywarkę rankomat.pl.

rodzaj paliwa a cena OC

Duży wpływ na cenę OC ma pojemność silnika i wiek pojazdu. Zwykle auta z instalacją LPG oraz zasilane benzyną, dysponują większą mocą i są starsze w porównaniu do samochodów elektrycznych. To jedne z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. W ostatnim czasie ceny na polskich stacjach paliw są najwyższe od 9 lat.
 2. Oprócz wahań na światowym rynku ropy naftowej i osłabienia kursu złotego wpływ na cenę paliwa mają opłaty dodatkowe.
 3. Polak za średnią miesięczną pensję netto może kupić 592 l benzyny Pb95.
 4. Najwięcej za 1 l benzyny Pb95 muszą zapłacić Holendrzy (średnio 9,53 zł), a najwięcej litrów paliwa za przeciętne wynagrodzenie mogą kupić Szwajcarzy (3196 l).
   

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak wahania na rynku ropy naftowej wpływają na cenę benzyny?

  W ostatnim czasie cena ropy naftowej sięgała nawet 86 dolarów za baryłkę. Oznacza to wzrost o 102% w porównaniu do listopada 2020 r.

 2. Ile wynoszą stawki dodatkowych opłat paliwowych?

  W przypadku ceny 1 l benzyny Pb95 w wysokości 5,96 zł opisanej w artykule, akcyza wynosi 25%, podatek VAT 18%, marża stacji paliw 4%, a opłata paliwowa 2,5%. Należy pamiętać, że stawki procentowe tych wskaźników zmieniają się wraz ze wzrostem lub obniżką kosztów zakupu jednego litra na stacjach paliw.

 3. Czy tankowanie gazu jest tańsze od benzyny?

  Tak. W tym samym czasie co cena 1 l benzyny Pb95 wynosiła średnio 5,96 zł, za 1 l LPG trzeba było zapłacić 3,25 zł. To o 2,71 zł mniej (-45,4%).

 4. Dlaczego występują różnice w cenach benzyny na różnych stacjach?

  Różnice w cenie benzyny na różnych stacjach mogą wynosić nawet kilkadziesiąt groszy na litrze. Zwykle taniej jest w punktach znajdujących się przy marketach niż np. w tych zlokalizowanych przy autostradach. Często duże sklepy wielkopowierzchniowe oferują niższe stawki, aby również przyciągnąć kierowców do zrobienia zakupów. Natomiast w długiej trasie najczęściej nie mamy wyjścia i musimy skorzystać z usług danej stacji bez względu na cenę paliwa.