W ostatnim czasie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od lata 2019 r. i przekroczyły granicę 5 zł za 1 litr. Na ich wzrost wpływ mają zarówno wahania na światowych rynkach ropy naftowej, jak i opłaty dodatkowe. Stanowią aż 57% kosztów zakupu 1 litra benzyny bezołowiowej.

Cena 1 l benzyny Pb95 rośnie w ostatnim czasie nawet o 10 gr tygodniowo. Sprawdziliśmy, co ma wpływ na koszt tankowania w Polsce, a także gdzie jest ono najdroższe. Porównaliśmy również, ile litrów paliwa mogą kupić mieszkańcy 29 krajów Europy za średnie miesięczne wynagrodzenie netto.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Co wpływa na cenę 1 l benzyny?

Same opłaty dodatkowe, takie jak podatek VAT, akcyza, opłata paliwowa i marża stacji paliw stanowią aż 57% całkowitej ceny 1 l benzyny. W efekcie za zatankowanie 1 l bezołowiowej Pb95, kierowcy muszą średnio zapłacić 5,13 zł. Gdyby nie pozostałe obciążenia finansowe, na paliwo musieliby przeznaczyć jedynie 2,93 zł.

Gdzie w Polsce 1 l benzyny kosztuje najwięcej? 

Ceny benzyny są uzależnione od lokalizacji oraz indywidualnej polityki stacji paliw. W ostatnim czasie najwięcej za zatankowanie 1 l bezołowiowej PB95, płacą kierowcy z województwa mazowieckiego i opolskiego (średnio 5,15 zł). Natomiast najtańsze paliwo można kupić w pomorskim (4,99 zł).

Ile kosztuje 1 l benzyny w Europie?

W ostatnim okresie ceny paliw na polskich stacjach są najwyższe od lata 2019 r. Jednak taniej niż w Polsce 1 l benzyny Pb95 (średnio 5,13 zł) można kupić jedynie w Słowenii (4,63 zł) i Bułgarii (4,80). Z kolei zdecydowanie najwięcej na zatankowanie samochodu muszą wydać kierowcy z Holandii (8,45 zł).

Ile litrów benzyny można kupić za średnią pensję w Europie?    

Sprawdziliśmy wysokość średnich wynagrodzeń netto, a także ceny 1 l benzyny Pb95 w 29 krajach Europy. Następnie obliczyliśmy, ile litrów paliwa za przeciętną miesięczną pensję mogą kupić mieszkańcy poszczególnych krajów. Zdecydowanie najmniej Grecy (457 l). Polska pod tym względem znalazła się na 22 miejscu z wynikiem 642 l. Możemy zatankować więcej niż kierowcy z Portugalii, Chorwacji czy Węgier, ale jednocześnie mniej niż z Litwy, Słowacji bądź Czech.

Zdecydowanie najwięcej litrów paliwa za średnią miesięczną pensję netto mogą kupić Szwajcarzy (3471 l). Na podium znalazły się jeszcze Dania (1815) i Irlandia (1780). W rankingu dominują kraje z Europy Zachodniej i Północnej. Przeciętne zarobki są w nich znacznie wyższe niż w Południowej i Środkowo-Wschodniej części Starego Kontynentu.

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Rodzaj paliwa ma duży wpływ na cenę polisy OC. W pierwszym kwartale 2021 r. najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie musieli zapłacić posiadacze pojazdów z instalacją LPG (średnio 644 zł),a najmniej właściciele samochodów elektrycznych (492 zł) – wynika z raportu RanKING przygotowanego przez porównywarkę rankomat.pl.

– Duży wpływ na cenę OC ma pojemność silnika i wiek pojazdu. Zwykle auta z instalacją LPG oraz zasilane benzyną, dysponują większą mocą i są starsze w porównaniu do samochodów elektrycznych. To jedne z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Co warto wiedzieć?

 1. W ostatnim czasie ceny na polskich stacjach paliw są najwyższe od lata 2019 r.
 2. Oprócz wahań na światowym rynku ropy naftowej, wpływ na cenę paliwa mają opłaty dodatkowe.
 3. Polak za średnią miesięczną pensję netto może kupić 642 l benzyny.
 4. Najwięcej za 1 l benzyny Pb95 muszą zapłacić Holendrzy (średnio 8,45 zł),a najwięcej litrów paliwa za przeciętne wynagrodzenie mogą kupić Szwajcarzy (3471).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jak wahania na rynku ropy naftowej wpływają na cenę benzyny?

  W ostatnim czasie cena ropy naftowej sięgała nawet 70 dolarów za baryłkę. Oznacza to wzrost o 84% w porównaniu do października 2020 r. Na tak dużą różnice wpłynęło przede wszystkim ograniczenie produkcji przez kartel OPEC+, także ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych wywołane przygotowaniem przez tamtejsze władze pakietu stymulacyjnego w wysokości około 2 bln dolarów.

 2. Ile wynoszą stawki dodatkowych opłat paliwowych?

  W przypadku ceny 1 l benzyny Pb95 w wysokości 5,13 zł opisanej w artykule, akcyza wynosi 29%, podatek VAT 19%, marża stacji paliw 6%, a opłata paliwowa 3%. Należy pamiętać, że stawki procentowe tych wskaźników zmieniają się wraz ze wzrostem lub obniżką kosztów zakupu jednego litra na stacjach paliw.

 3. Czy tankowanie gazu jest tańsze od benzyny?

  Tak. W tym samym czasie co cena 1 l benzyny Pb95 wynosiła średnio 5,13 zł, za 1 l LPG trzeba było zapłacić 2,53 zł. To o 2,60 zł mniej (-49%).

 4. Dlaczego występują różnice w cenach benzyny na różnych stacjach?

  Różnice w cenie benzyny na różnych stacjach mogą wynosić nawet kilkadziesiąt groszy na litrze. Zwykle taniej jest w punktach znajdujących się przy marketach, niż np. w tych zlokalizowanych przy autostradach. Często duże sklepy wielkopowierzchniowe oferują niższe stawki, aby również przyciągnąć kierowców do zrobienia zakupów. Natomiast w długiej trasie najczęściej nie mamy wyjścia i musimy skorzystać z usług danej stacji bez względu na cenę paliwa.