W ubiegłym roku doszło w Polsce do ponad 468 tys. kolizji i wypadków drogowych. Największa ich liczba została odnotowana w październiku i grudniu. Najbardziej niebezpiecznym dniem okazał się być piątek.

Porównaj ceny OC i AC

Z danych zgromadzonych w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK) wynika, że w Polsce istnieją newralgiczne miejsca, gdzie łatwo o wypadek. Jeżeli jesteś kierowcą, poznaj listę najniebezpieczniejszych dróg i skrzyżowań w Polsce oraz dowiedz się, kiedy w 2018 r. najczęściej miały miejsce kolizje i wypadki.

W których miesiącach odnotowuje się najwięcej zdarzeń drogowych?

W ubiegłym roku najwięcej kolizji i wypadków drogowych odnotowano w październiku i grudniu. W tych miesiącach częściej dochodzi do załamania pogody, co negatywnie wpływa na liczbę takich zdarzeń. Paradoksalnie, największą ostrożnością kierowcy wykazują się wówczas, gdy temperatura spada, a na drogach pojawia się śnieg.

Najwięcej kolizji i wypadków w piątek

Najczęściej do kolizji i wypadków drogowych dochodziło pod koniec tygodnia – w piątek. Łącznie we wszystkie piątki zgłoszono ich ponad 81 tys. Przede wszystkim, ma to związek ze wzmożonym ruchem na drogach przed weekendem.

W jakich godzinach dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych?

W 2018 r. najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce w godzinach od 11 do 17, czyli wówczas, gdy ruch na drogach jest największy. Ryzyko kolizji czy wypadku było najmniejsze w godzinach od 22 do 5 na ranem.

Deszcz lub śnieg? Wtedy jeździmy najbezpieczniej

Niesprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że kierowcy jeżdżą bezpieczniej – zdejmują nogę z gazu i zachowują większą ostrożność.

W 2018 r. do największej liczby kolizji i wypadków drogowych doszło, gdy panowały dobre warunki pogodowe. Łącznie zgłoszono ich ponad 324 tys., czyli aż o 125% więcej niż podczas pochmurnej pogody, opadów atmosferycznych, oślepiającego słońca, mgły czy silnego wiatru (w sumie 143884 zdarzenia).

Na prostej drodze najwięcej wypadków

W 2018 r. najczęściej do kolizji i wypadków dochodziło na prostych odcinkach drogi. Najrzadziej policjanci byli wzywani do zdarzeń na wzniesieniach czy spadkach. Dlaczego?

Powód jest prozaiczny – na prostej drodze kierowcy czują się pewniej i zwiększają prędkość. To powoduje, że trudniej im uniknąć kolizji z innych uczestnikiem ruchu drogowego.

Najbardziej kolizyjne ulice w miastach wojewódzkich

W każdym mieście wojewódzkim są ulice, na których do kolizji i wypadków dochodzi najczęściej. Na jakich ulicach warto szczególnie uważać? W 2018 r. w czołówce najbardziej kolizyjnych znalazły się: ul. Puławska w Warszawie, ul. Roździeńskiego w Katowicach i ul. Grunwaldzka w Gdańsku.

Nie wszystkie drogi są położone w centrum miasta, ale często stanowią dojazd do niego. Ponieważ codziennie korzystają z nich tysiące kierowców, to ryzyko kolizji czy wypadku jest na nich duże.

Najniebezpieczniejsze skrzyżowania w Polsce

W niechlubnej czołówce kolizyjnych skrzyżowań w miastach wojewódzkich znajdują się: skrzyżowanie Krzywoustego i Zamenhofa w Poznaniu, skrzyżowanie Al. Bandurskiego i Al. Włókniarzy w Łodzi oraz skrzyżowanie Armii Krajowej i Lwowskiej w Rzeszowie.

Najczęściej przyczyną kolizji i wypadków w tych miejscach jest nieostrożność kierowców – niedostosowanie prędkości do warunków czy nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.