Liczba samochodów elektrycznych w Polsce sukcesywnie wzrasta. Również infrastruktura niezbędna do ich użytkowania jest coraz bardziej rozbudowywana. Elektryka można naładować w domu, a także na stacjach ładowania. Co istotne, okazuje się, że ładowanie samochodu elektrycznego jest tańsze niż tankowanie pojazdu napędzanego benzyną. Co warto o tym wiedzieć?

Jak wynika z danych publikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) w listopadzie 2023 roku po polskich drogach poruszało się ponad 94 tys. elektryków. Mogą one korzystać z 5 829 stacji ładowania.

Najwięcej publicznych ładowarek można znaleźć w dużych miastach. Potrzebę tworzenia miejsc, w których właściciel elektryka będzie mógł naładować wóz uwzględnia się podczas budowania nowych osiedli mieszkaniowych. Z myślą o osobach poruszających się autami elektrycznymi stworzono tzw. mapę stacji ładowania, na której widnieją punkty ogólnodostępne ładujące prądem przemiennym (AC), szybkiego ładowania prądem stałym oraz te aktualnie niedostępne.

Jak działa samochód elektryczny?

Elektryki, czyli pojazdy BEV (Battery Electric Vehicle) do napędu wykorzystują nie benzynę, gaz, ale energię elektryczną. Zamiast silnika tradycyjnego wbudowany jest w nich silnik elektryczny, sterownik oraz akumulator (nazywany potocznie baterią).

Wypowiedź eksperta

Podstawowa zasada działania elektryka to konwersja energii elektrycznej na ruch mechaniczny. Akumulator dostarcza prąd do silnika, a ten generuje moment obrotowy. Do przekształcania energii wykorzystywany jest elektromagnes. Stojan i wirnik są odpowiedzialne za wytworzenie pól magnetycznych, które oddziałują na siebie – odpychają się lub przyciągają przyczyniając się do powstawania ruchu obrotowego.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, SEO Content ManagerNatalia Tokarczyk-Jarocka, SEO Content Manager

Do zalet aut elektrycznych zalicza się przede wszystkim zeroemisyjność. W elektrykach nie następuje proces spalania, zaś silnik jest bardziej wydajny i pracuje efektywniej.

Porównaj ceny OC i AC

Dlaczego samochody elektryczne są coraz popularniejsze?

W 2018 roku w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Właściciele energetyków mogą korzystać z wielu przywilejów, np.:

  • poruszać się buspasami,
  • parkować w wyznaczonych miejscach,
  • nie płacić za postój w strefach płatnego parkowania.

Elektryk wjedzie w strefę ograniczonego ruchu, a koszt ewentualnych napraw szacuje się na niższy niż w przypadku samochodów z silnikami spalinowymi. Jedną z większych zalet samochodów elektrycznych jest ich nieemisyjność – są przyjazne dla środowiska, nie emitują szkodliwych związków, są ciche.

Akumulatory elektryków są wytrzymałe, nie trzeba wymieniać filtrów, olejów. Wszystko to z pewnością wpływa na coraz większe zainteresowanie autami elektrycznymi.

Jednocześnie przepisy unijne przewidują sukcesywną rezygnację z wprowadzania na rynek aut spalinowych. Według nich, do 2030 roku produkcja samochodów z silnikami spalinowymi ma zostać zmniejszona o 55%.

Gdzie naładować samochód elektryczny?

Wielu przyszłych nabywców wozów zasilanych prądem zastanawia się, gdzie można ładować samochody elektryczne, czy stacje ładowania są ogólnie dostępne? I oczywiście, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? To zasadnicze pytania i wątpliwości.

Użytkownik ma do wyboru kilka możliwości, miejsc, w których zasili swoje auto elektryczne:

  • w domu – możliwość ładowania ze zwykłego gniazdka lub specjalnej ładowarki;
  • na stacji ładowania samochodów elektrycznych, których obecnie jest w Polsce 5 829;
  • w miejscach strategicznych, jak parkingi przy sklepach, stacje metra, stacje paliw, ładowarki w pobliżu placówek naukowych, przy hotelach, restauracjach.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Samochód elektryczny można również naładować w domu, wykorzystując prąd zmienny. Właściciel elektryka może skorzystać z gniazdka, jednak nie będzie to efektywne ładowanie. Trudno też wyobrazić sobie, aby w ten sposób ładowali auta mieszkańcy bloków.

Warto wiedzieć

Rozwiązaniem może być tzw. Wallbox, czyli ładowarka naścienna lub wolnostojąca. Daje ona możliwość naładowania samochodu w ciągu maksymalnie kilku godzin.

Domowe gniazdko

Samochód elektryczny możesz naładować korzystając z domowego gniazdka – to najtańsza opcja, jedna na dłuższą metę czasochłonna i niezbyt wygodna. Naładowanie auta elektrycznego z gniazdka może zająć nawet 20 godzin (niska moc 3 kW).

Na czym zatem polega wygoda ładowania? Po prostu podłączasz przewód z jednej strony do gniazdka, z drugiej do samochodu. Proces ładowania rozpocznie się, gdy tylko zamkniesz kluczykiem wóz.

Domowa stacja ładowania Wallbox

Naładowanie baterii poprzez system Wallbox jest równie proste jak z gniazdka, ale o wiele wygodniejsze i szybsze. Urządzenie zapewnia moc do 22 kW, dlatego naładowanie do pełna potrwa krócej (kilka godzin).

Wallbox jest łatwy w montażu, ma niewielkie rozmiary, jednak jego zainstalowanie może wymagać drobnego remontu instalacji elektrycznej (dostosowania). Ładując z Wallbox, warto zaopatrzyć się w specjalny moduł zapobiegający przeciążeniu, zarządzający mocą, dostosowujący ją do możliwości sieci.

Smart Home Charge redukuje ryzyko wystąpienia przeciążenia przyłącza energetycznego. System analizuje aktualny pobór mocy w budynku i wylicza, z jaką mocą może być ładowany akumulator wozu elektrycznego.

Wspólne stacje ładowania dla mieszkańców bloku

Na osiedlach coraz częściej pojawiają się ładowarki wspólne, z których mogą korzystać mieszkańcy pobliskich bloków. Taka inicjatywa dotyczy nowych osiedli. Na starszych można taką stację ładowania zamontować, jeśli wspólnota i zarządca wyrażą zgodę. Ładowanie z gniazdka lub systemu Wallbox dotyczy jedynie budynków jednorodzinnych.

Ładowanie samochodu elektrycznego na ogólnodostępnej stacji ładowania

Samochody elektryczne można ładować na ogólnodostępnych stacjach ładowania prądem stałym lub zmiennym. Jeśli szukasz najbliższego punktu, bo stan Twojej baterii wskazuje na konieczność doładowania, skorzystaj ze specjalnych map.

Stacje ładowania AC

Ładowanie na stacjach AC trwa nawet kilka godzin, a używany jest prąd przemienny o mocy 2,2 do 44 kWh. Ze względu na niższe koszty to właśnie tego typu stacje są bardziej popularne. Punkt ładowania oznaczony jest na mapie kolorem zielonym.

Gdzie są dostępne stacje ładowania AC? Znajdziesz je:

  • na terenie gmin i miast,
  • na parkingach,
  • na terenie hoteli, restauracji, centrów handlowych.

Stacje ładowania DC

Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych wykorzystują prąd stały (DC). Ich moc może sięgać 350 kW, a czas ładowania to 20-30 minut do około godziny (w zależności od pojemności akumulatora). Stacje tego typu oznacza się na mapie kolorem pomarańczowym. Superszybkie stacje najczęściej zlokalizowane są w pobliżu:

  • autostrad,
  • dróg szybkiego ruchu,
  • węzłów komunikacyjnych.

Dlaczego stacje DC nazywane są superszybkimi?

Wypowiedź eksperta

Ładowanie prądem stałym eliminuje konieczność użycia przetwornicy, co oznacza, że akumulator ładowany jest bezpośrednio i szybko. Są też i wady tego rozwiązania jak wyższe koszty urządzeń punktów ładowania, co bezpośrednio przekłada się na wyższe ceny ładowania i mniejszą liczbę takich punktów.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, SEO Content ManagerNatalia Tokarczyk-Jarocka, SEO Content Manager

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Zasadniczym problemem każdego kierowcy samochodu elektrycznego jest koszt ładowania aut. Cena uzależniona jest od kilku czynników, w tym od miejsca ładowania. Nie bez znaczenia jest, czy ładujesz w domu, gdy masz zainstalowaną fotowoltaikę, czy korzystasz z publicznej ładowarki.

Zobacz też: Auto elektryczne - drogie w zakupie, tanie w eksploatacji?

Od czego zależy koszt ładowania samochodów elektrycznych?

Koszt ładowania auta elektrycznego zależy od miejsca, w którym podłączysz samochód do prądu, od mocy zastosowanej ładowarki, a także kilku czynników związanych z samochodem. Znaczenie ma:

  • rodzaj akumulatora;
  • model auta;
  • średnie zużycie energii elektrycznej na 100 km.

Zapotrzebowanie na prąd zależy natomiast od warunków jazdy. Jeśli chcesz naładować samochód elektryczny z sieci publicznej, zapłacisz około 1,5-2 zł za 1 kWh (w zależności od ładowarki) na stacji AC. W przypadku stacji ładowania prądem stałym DC stawka mieści się w przedziale 1,95-3,35 zł/kWh.

Gdzie naładować samochód elektryczny najtaniej?

Znacznie mniej za ładowanie auta zapłacisz, gdy korzystasz z domowej sieci. Oczywiście koszt ładowania uzależniony jest od obowiązującej taryfy. Ładując auto z gniazdka lub Wallbox, w 2023 roku zapłacisz 0,94-1,03 zł za 1 kWh (średnia cena). Oczywiście najwięcej zyskają osoby, które mają instalacje fotowoltaiczne.

Gdzie ładować samochód elektryczny najszybciej?

Szybkie ładowanie zapewniają stacje ładowania DC, czyli prądem stałym. Trzeba jednak pamiętać, że jest ich znacznie mniej niż stacji AC, a koszt ładowania na nich jest wyższy. Gdzie szukać publicznych ładowarek dla samochodów elektrycznych w Polsce?

Kilka lat temu znaczna część ładowarek publicznych dostępna była za darmo. Wraz z rosnącą popularnością samochodów na prąd, liczba tego typu stacji została zredukowana. Obecnie punkty ładowania, w których nie trzeba płacić najczęściej ulokowane są w dużych miastach – na parkingach w centrach miast, na terenie galerii handlowych, hoteli, na stacjach paliw.

Bezpłatne ładowarki to typ AC. Choć nie zapłacisz za podładowanie, konieczne może okazać się wykupienie biletu parkingowego. Szybkie ładowarki DC zlokalizowane są w pobliżu autostrad, węzłów komunikacyjnych, dróg szybkiego ruchu. Na stacji DC koszt ładowania jest wyższy niż ładowania w domu.

Jak znaleźć najbliższą stację ładowania samochodów elektrycznych?

Jeśli wybierasz się w dłuższą trasę, pamiętaj, aby sprawdzić, gdzie podładujesz wóz. Dobra wiadomość jest taka, że dziś funkcjonują już wygodne aplikacje na telefon, specjalne mapy ładowania, dzięki którym szybko i bez problemu zlokalizujesz najbliższy punkt i uzupełnisz baterie.

Po wybraniu interesującego cię punktu na mapie możesz wyświetlić szczegółowe informacje:

  • adres,
  • wskazówki dojazdu,
  • zasady postoju,
  • godziny dostępności,
  • szacowany koszt ładowania.

Koszt utrzymania elektryka to nie tylko ładowanie, ale także ubezpieczenie. Pamiętaj, że istnieją sposoby, by je zoptymalizować. Jeśli ładujesz samochód w domu, przeanalizuj taryfę, z której korzystasz – być może znajdziesz tę korzystniejszą.

Warto wiedzieć

Wybierając ubezpieczenie obowiązkowe OC, porównaj kilka ofert – przyda się kalkulator OC i AC, dzięki któremu otrzymasz zestawienie cen polis różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Jeśli dużo podróżujesz, pomyśl także o dodatkowym zabezpieczeniu, czyli AC oraz Assistance. Warto jednak zwrócić uwagę na zakres ochrony oraz wyłączenia w poszczególnych polisach. Podczas gdy OC dla elektryka bywa niższe niż dla samochodu z silnikiem spalinowym, koszt ubezpieczenia AC może być dużo wyższy w przypadku aut napędzanych prądem.

Porównaj ceny OC i AC

Pamiętaj, że ubezpieczyciel często bierze pod uwagę nie tylko rodzaj samochodu, ale także:

  • wiek kierowcy,
  • historię ubezpieczenia,
  • zdobyte zniżki,
  • stan cywilny kierowcy.

Jeśli chcesz poznać ofertę dla siebie, podaj wszystkie wymagane dane ubezpieczycielowi, a poznasz spersonalizowaną ofertę ubezpieczenia OC oraz dodatkowych polis. Informacje te wpisuje się również w odpowiednie miejsca w internetowym kalkulatorze, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dopasowanej propozycji ubezpieczenia i to bez wychodzenia z domu!

Co warto wiedzieć?

  1. Elektryka można naładować z domowego gniazdka, na stacji szybkiego ładowania DC lub stacji AC, gdzie ładuje się prądem zmiennym.
  2. Obecnie w Polsce mamy 5 829 stacji ładowania elektryków.
  3. Najszybsze ładowanie (nawet 20-30 minut) zapewniają stacje DC.
  4. Czas naładowania auta zależy od stacji ładowania, rodzaju pojazdu, rodzaju akumulatora.
  5. Stacje ładowania można znaleźć przy trasach szybkiego ruchu, autostradach, węzłach komunikacyjnych (DC), na parkingach galerii handlowych, hoteli, restauracji, centrów rozrywki.
  6. Rozmieszczenie i rodzaj stacji ładowania poznasz korzystając ze specjalnych map ładowania.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Ile kosztuje godzina ładowania samochodu elektrycznego w domu?

    Ładując auto z gniazdka lub Wallbox w 2023 roku zapłacisz 0,94-1,03 zł za 1 kWh (średnia cena). Koszt naładowania elektryka w domu zależy od rodzaju taryfy, dostawcy energii.

  2. Czy samochód elektryczny mogę naładować z każdego gniazdka w domu?

    Tak, ładowanie auta elektrycznego wygląda podobnie jak ładowanie smartfona lub innego urządzenia z baterią.

  3. Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych w galeriach handlowych są darmowe?

    Choć część stacji AC jest darmowa, może się okazać, że zapłacisz za miejsce parkingowe. Warto to wcześniej sprawdzić.

  4. Ile trwa ładowanie auta elektrycznego?

    Czas ładowania elektryka zależy od kilku czynników: rodzaju ładowarki, marki pojazdu, pojemności akumulatora. Na szybkich stacjach maksymalnie naładujesz samochód w 30-60 minut ( a nawet szybciej), na stacjach AC proces ten potrwa kilkanaście godzin.

  5. Czy ładowanie elektryka w domu jest tańsze niż na stacji ładowania?

    Ładowanie elektryka w domu jest zazwyczaj tańsze niż na stacji ładowania. Możesz także zoptymalizować koszty wybierając atrakcyjną taryfę (np. ładować samochód korzystając z taryfy nocnej).