Awaria samochodu może przytrafić się każdemu kierowcy. W tej sytuacji nieoceniony jest dostęp do pomocy fachowców. Kupując dodatkowe ubezpieczenia, możesz zapewnić sobie holowanie uszkodzonego auta do warsztatu lub na parking w pobliżu miejsca zamieszkania. Na jakich zasadach i kiedy będziesz mógł skorzystać z holowania?

Żaden kierowca nie może przewidzieć awarii, ale może się na nią odpowiednio przygotować, wykupując dodatkowe polisy proponowane przez firmy ubezpieczeniowe do OC. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na pomocy w postaci holowania do najbliższego warsztatu lub miejsca zamieszkania, powinieneś dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) – jak się okazuje, rozbieżności między zakresami usługi realizowanej przez różne firmy ubezpieczeniowe jest wiele.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Prześwietliliśmy oferty wybranych towarzystw, aby podpowiedzieć Ci, która firma oferuje najbardziej rozbudowany wariant ubezpieczenia z holowaniem auta.

Jakie ubezpieczenie pokrywa koszty lawety?

Większości kierowców z pomocą po awarii czy kolizji kojarzy się ubezpieczenie assistance. Tymczasem na holowanie pojazdu do warsztatu można liczyć także w ramach innych dodatkowych ubezpieczeń.

Wielu ubezpieczycieli sprzedaje dodatkowe ubezpieczenia jedynie w pakiecie z OC lub AC. Ma to swoje zalety – takie pakiety polis są oferowane w korzystnych cenach, a właściciel auta zyskuje szeroką ochronę ubezpieczeniową. Ponieważ poszczególne oferty różnią się istotnymi szczegółami – w tym przypadku odległością, na jaką zostanie zrealizowana usługa holowania – konieczne jest porównanie ofert

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

1. Holowanie w ramach assistance

Firmy ubezpieczeniowe, które mają w ofercie ubezpieczenie assistance, proponują je w co najmniej dwóch wariantach – podstawowym i rozszerzonym. Poszczególne warianty różnią się między sobą nie tylko limitem kilometrów (za pokonanie których ubezpieczyciel zapłaci), ale również rodzajem zdarzeń, po których kierowca będzie mógł skorzystać z bezpłatnej usługi holowania. Nie każda firma ubezpieczeniowa zapewni też swojemu klientowi pomoc poza granicami kraju. Jakie oferty przygotowały firmy ubezpieczeniowe? Poniżej prezentujemy kilka propozycji różnych ubezpieczycieli.

Allianz Online

Assistance w Polsce

Assistance Podstawowy

Polska i Europa

Assistance Standard

Polska i Europa

Po wypadku, rozładowaniu akumulatora, uszkodzeniu ogumienia

Do najbliższego warsztatu, limit 150 km

Po awarii (co najmniej 30 km od miejsca zamieszkania), wypadku, kradzieży, rozładowaniu akumulatora, uszkodzeniu ogumienia, zatankowaniu niewłaściwego paliwa, braku paliwa, zamarznięcia paliwa. 

Do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego:

 • do 150 km (Polska)
 • do kwoty 250 Euro (zagranica).

Po awarii, wypadku, kradzieży, rozładowaniu akumulatora, uszkodzeniu ogumienia, zatankowaniu niewłaściwego paliwa, braku paliwa, zamarznięcia paliwa. 

Do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego:

 • do 650 km (Polska)
 • do kwoty 1000 Euro (zagranica).

Benefia

W ramach pakietu Assistance SOS ubezpieczony określa, na jaką odległość pojazd będzie holowany. Dostępne są następujące opcje: 150 km, 300 km, 500 km i 1000 km.

Ergo Hestia (Ergo 7)

Wariant WypadekWariant Awaria
Polska: 500 km, poza Polską: 250 kmPolska: 500 km, poza Polską: 250 km (nie więcej niż 2 razy w okresie ubezpieczenia)

Generali

Wariant StandardWariant KomfortWariant Komfort PlusWariant Lux
Po wypadku (tylko Polska): bez limitu

Po wypadku: bez limitu

Po awarii: 100 km

Po wypadku w Polsce: bez limitu

Po awarii w Polsce: 500 km

Po wypadku za granicą: 500 km

Po wypadku i awarii: bez limitu

HDI

Wariant StandardWariant ZłotyWariant Złoty +
Po wypadku w Polsce: 100 kmPo wypadku i awarii: Polska i poza Polską 200 km

Po wypadku i awarii:

 • Polska – bez limitu,
 • poza Polską – do 400 km

InterRisk

Wariant StartWariant StandardWariant Premium
Polska: do 50 km

Polska i poza Polską: 100 km (wyższe limity za dopłatą)

Polska: bez limitu

poza Polską: 200 km (wyższe limity za dopłatą)

Link4

Wariant Auto AssistanceWariant Auto Assistance PlusWariant Auto Assistance Komfort
Polska i poza Polską: 500 kmPolska i poza Polską: 500 kmPolska: brak limitu, poza Polską: 750 km

mtu24.pl i You Can Drive

Po wypadkuPo awarii i wypadku w PolscePo awarii i wypadku w Polsce i za granicą
100 km150 km500 km

Proama

Wariant WypadkowyWariant Midi
Po wypadku: w Polsce bez limituPo wypadku: w Polsce bez limitu; po awarii w Polsce: 200 km

PZU

Pomoc w Drodze Komfort (umowa z OC)Pomoc w Drodze Komfort (umowa z AC)Pomoc w Drodze Super
Po wypadku: 150 kmPo wypadku, po awarii: 150 kmPo wypadku, awarii lub zatankowaniu niewłaściwego paliwa: 150 km

Uniqa

MiniMidiStandardPremiumPrestiż
Po wypadku: Polska 75 kmPo wypadku i awarii: Polska 75 kmPo wypadku i awarii: Polska 200 kmPo wypadku i awarii: Polska i Europa 400 kmPo wypadku i awarii: Polska – bez limitu, poza Polską – 1200 km

Wiener (Pakiet Auto)

Auto Assistance PodstawowyAuto Assistance Plus StandardAuto Assistance Plus Lux
Polska – 150 km, poza Polską – 75 kmPolska – 200 km, poza Polską – 100 kmPolska – bez limitu, poza Polską – holowanie do Polski do 1100 km, do innego miejsca za granicą do 500 km

Oferty aktualne na dzień 30.05.2023 r.

Nie wszyscy kierowcy muszą nabywać Assistance, aby skorzystać z bezpłatnego holowania. Ubezpieczyciele konkurują między sobą nie tylko cenami, ale również nieodpłatnymi dodatkami do obowiązkowego OC. Przykładowo, kupując ubezpieczenie OC w firmie Uniqa, w cenie polisy otrzymasz Assistance Midi, a w jego ramach możesz liczyć na:

 • próbę usprawnienia auta na miejscu lub
 • holowanie pojazdu do 75 km w przypadku kolizji czy wypadku i awarii,
 • holowanie pojazdu osoby poszkodowanej w wypadku (jeśli Ty byłeś sprawcą),
 • transport osób podróżujących po wypadku (jeśli odległość od miejsca zamieszkania wynosi więcej niż 25 km),
 • samochód zastępczy do 2 dni po wypadku, awarii i kradzieży (max klasa B),
 • przewóz, opiekę i leczenie zwierzęcia domowego po wypadku (limit 1000 zł, leczenie: 400 zł).

Warto zatem dokładnie sprawdzić, co wraz z ubezpieczeniem OC oferuje firma ubezpieczeniowa. W ten sposób możesz uniknąć dublowania produktów ubezpieczeniowych i zaoszczędzić pieniądze.

Uwaga! Ubezpieczenie Assistance dostępne jest w dwóch opcjach – całorocznej i krótkoterminowej (np. na 30 dni). Drugi wariant może być dla Ciebie szczególnie korzystny jeśli masz w planach wakacyjny wyjazd i w związku z nim chcesz zapewnić sobie pomoc na drodze na wypadek awarii lub wypadku. 

Oferty ASS krótkoterminowego na Polskę i Europę obowiązujące przez 4, 9, 16 lub 31 dni oraz ASS na rok bez konieczności wykupienia polisy OC lub AC możesz sprawdzić w naszym Kalkulatorze Assistance

2. Holowanie w ramach AC

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które zapewnia właścicielowi samochodu odszkodowanie w przypadku zdarzeń losowych, w tym kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia auta. Nie wszystkie awarie można usunąć na miejscu zdarzenia – zdarza się, że usterka jest rozległa i samochód musi zostać przetransportowany do warsztatu lub czasowo odstawiony na parking.

Aby skorzystać z holowania auta, niekoniecznie musisz posiadać ubezpieczenie assistance. Również w ramach AC możesz liczyć na tę usługę, jednak warto zwrócić uwagę na ograniczenia stosowane przez ubezpieczycieli. Informacje o nich znajdziesz w OWU.

Chcesz, aby Twój samochód w razie konieczności holowano z ubezpieczenia AC? Zwróć uwagę, czy ubezpieczyciel pokryje również koszt parkingu. Jak prezentują się oferty firm ubezpieczeniowych? W poniższej tabeli znajdziesz można kilka przykładowych ofert.

Ubezpieczyciel

Oferta holowania w AC

BenefiaUbezpieczyciel zapewnia holowanie, jeżeli pojazd został uszkodzony na terenie kraju innego niż Polska, przy czym koszt (wraz z akcją ratowniczą) nie może przekroczyć kwoty 1000 euro.
InterRiskW ramach sumy ubezpieczenia organizuje holowanie lub transport uszkodzonego auta z miejsca wypadku do warsztatu, nie dalej jednak niż do miejsca zamieszkania Ubezpieczonego lub uprawnionego do korzystania z pojazdu kierowcy
HDIUbezpieczyciel zwraca uzasadnione koszty holowania auta do kwoty 1000 zł
Link4Link4 zwraca uzasadnione i udokumentowane koszty holowania samochodu po szkodzie do warsztatu lub miejsca, które wybierze kierowca – do kwoty wskazanej w umowie
PZUKierowca otrzyma zwrot kosztów holowania, jeżeli pomoc nie mogła być świadczona z tytułu posiadanego przez niego ubezpieczenia assistance Pomoc w Drodze
Oferty aktualne na dzień 30.05.2023 r.

Analogicznie jak w przypadku OC niektórzy ubezpieczyciele (w tym choćby wspomniany PZU) do ubezpieczenia AC dodają także ubezpieczenie Assistance.

3. Holowanie w ramach ubezpieczenia szyb

Wymiana szyby w pojeździe może być bardzo kosztowna. Co więcej, prawdopodobieństwo uszkodzenia szyby czołowej czy szyb bocznych jest duże – wystarczą drobne kamyki znajdujące się na drodze. Gdy uszkodzenie jest na tyle rozległe, że nie pozwala na kontynuowanie podróży, konieczne jest przetransportowanie samochodu lawetą. Którzy ubezpieczyciele zapewniają transport samochodu z uszkodzoną szybą do warsztatu samochodowego?

Usługa holowania po uszkodzeniu szyby jest dostępna m.in. w ofercie mtu24.pl. Jak można przeczytać w OWU, po uszkodzeniu szyby firma zorganizuje i pokryje koszty holowania do najbliższego warsztatu. Poszkodowany kierowca ma też prawo do zwrotu poniesionych wydatków, jeżeli zapłacił za holowanie, przy czym firma stosuje limity:

 • 150 zł brutto, jeżeli holowanie odbywało się maksymalnie 25 km od miejsca zdarzenia
 • 2,30 zł brutto za kilometr oraz 40 zł brutto za załadunek i rozładunek pojazdu, jeżeli holowanie odbywało się na odległość większą niż 25 km od miejsca zdarzenia).

Ubezpieczenia szyb z reguły są oferowane jako płatny dodatek do OC lub OC/AC. Oznacza to, że umowę zawiera się na okres roku.

4. Holowanie w ramach ubezpieczenia opon

Do ubezpieczenia OC lub pakietu OC/AC można dokupić też ubezpieczenie opon. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia koła, opony lub dętki, firma ubezpieczeniowa zorganizuje pomoc. Zdarzyć się może jednak, że naprawa ogumienia na miejscu zdarzenia nie będzie możliwa. Wówczas ubezpieczyciele proponują usługę holowania. Przykładowo:

 • Wiener (Auto Assistance Opony) zapewnia odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu, który oferuje usługi wulkanizacyjne.
 • Uniqa zapewnia odholowanie auta do warsztatu wskazanego przez pracownika Centrum Alarmowego Assistance.

W OWU wielu ubezpieczycieli można znaleźć też informację, że w razie gdyby holowanie odbywało się poza godzinami pracy warsztatu, ubezpieczony kierowca nie będzie musiał pokrywać kosztów postoju na strzeżonym parkingu.

Dodatkową korzyścią płynącą z zakupu ubezpieczeń szyb lub opon jest możliwość ochrony posiadanych zniżek AC za bezszkodową jazdę.

Holowanie auta a ubezpieczenie - kto odpowiada za szkody?

Spontaniczna chęć pomocy może zakończyć się poważnymi konsekwencjami, gdy podczas holowania dojdzie do kolizji lub wypadku. Kto wówczas odpowiada za powstałe szkody? Odpowiedzi należy szukać w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kwestia holowania rozwiązana jest podobnie do problemu pojazdów ciągnących przyczepę.

Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych pojazdy złączone na czas holowania traktowane są podobnie jak pojazd wraz z przyczepą. Jeżeli szkoda zostanie wyrządzona ruchem tych pojazdów, ubezpieczeniem OC posiadacza auta holującego jest objęta szkoda spowodowana samochodem holowanym, który:

 • jest złączony z pojazdem silnikowym albo
 • odłączył się od pojazdu silnikowego i jeszcze się toczył.

Z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu holującego nie będą likwidowane szkody wyrządzone w związku z ruchem:

 • pojazdu holującego – w pojeździe holowanym oraz
 • pojazdu holowanego – w pojeździe holującym.

Każdy kierowca, który zostanie poproszony o przysługę holowania powinien być świadomy tych zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jakie warunki musi spełniać holowany samochód?

Nie tylko odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe podczas holowania pojazdu powinny przekonać kierowców do skorzystania z pomocy profesjonalistów. Pojazd holowany musi spełniać konkretne warunki, a przede wszystkim:

 • musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy,
 • znajdować się pod ochroną ubezpieczeniową,
 • być wyposażony w manualną skrzynię biegów.

Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, to nawet wówczas, gdy samochód spełnia powyższe warunki, konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. Zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym holować na autostradzie mogą być wyłącznie te pojazdy, które są do tego przeznaczone.

Gdzie kupić najlepsze ubezpieczenie z darmowym holowaniem?

Pamiętaj, że darmowe holowanie auta to tylko jedna z usług, którą możesz otrzymać w ramach umowy assistance. Nie warto więc skupiać się tylko na tym świadczeniu. Lepiej sprawdzić zakres ochrony ASS w każdej firmie, biorąc pod uwagę jej pełną ofertę. Podczas podróży możesz np. potrzebować samochodu zastępczego, dofinansowania do noclegu czy pomocy medycznej.

Oferty rocznego assistance oferowanego jako dodatek do OC i AC kilkunastu ubezpieczycieli porównasz w naszej porównywarce. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie z darmowym holowaniem na kilka czy kilkanaście dni, możesz skorzystać z kalkulatora ASS krótkoterminowego, również dostępnego na naszej stronie.

Co warto wiedzieć

 • Na holowanie auta można liczyć w ramach ubezpieczenia Assistance, AC czy szyb.
 • W przypadku ubezpieczenia Assistance klienci mogą wybierać między kilkoma wariantami.
 • Różnice między ofertami ubezpieczycieli dotyczą m.in. rodzaju zdarzenia, po wystąpieniu którego ubezpieczony może liczyć na holowanie samochodu. Oferty różnią się także zasięgiem działania ubezpieczenia.
 • W niektórych sytuacjach szkody spowodowane podczas holowania auta będą likwidowane z ubezpieczenia OC holującego.
 • Samochód holowany musi spełniać warunki wymienione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, holowanie auta może wykonać tylko pojazd do tego przeznaczony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztują ubezpieczenia zapewniające usługę holowania?

  Ubezpieczenie Assistance nie jest szczególnie kosztownym ubezpieczeniem. Przykładowo firma Uniqa oferuje tę polisę w cenie już od 105 zł na cały rok. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile zapłacisz za Assistance wraz z OC, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. To najprostszy sposób, aby sprawdzić wysokość składki i zapewnić sobie pożądaną ochronę.

 2. Czy ubezpieczenie Assistance jest oferowane właścicielom aut dostawczych?

  Tak, z Assistance mogą skorzystać również właściciele samochodów dostawczych o DMC do 3,5 t. Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje tę polisę także właścicielom innych pojazdów, np. jednośladów, kamperów czy przyczep kempingowych. Szczegóły można znaleźć w OWU.

 3. Do awarii mojego auta doszło na autostradzie. Czy ubezpieczyciel pokryje koszty holowania auta?

  Prawdopodobnie tak, ale warto to sprawdzić w OWU otrzymanym do umowy. Jeżeli Twój ubezpieczyciel przewiduje taką możliwość, to zwrot za holowanie pojazdu najpewniej otrzymasz po przedstawieniu mu faktury wystawionej przez firmę uprawnioną do świadczenia pomocy na autostradach.

 4. Jakich pojazdów nie można holować samodzielnie?

  Zakup ubezpieczenia AC, Assistance, opon czy szyb z opcją holowania powinni rozważyć przede wszystkim właściciele aut z automatyczną skrzynią biegów, napędem elektrycznym i hybrydowym. Jeśli chodzi o zasady, to wymienionych pojazdów nie można holować we własnym zakresie – konieczne jest wezwanie lawety.

 5. Jakie rzeczy są niezbędne do holowania samochodu osobowego?

  Do holowania samochodu potrzebna jest nie tylko lina holownicza – niezbędny jest też trójkąt ostrzegawczy. Ze względów bezpieczeństwa należy się upewnić, że wytrzymałość liny holowniczej jest dostosowana do masy auta, które ma być holowane. Rzadziej do holowania używa się sztywnego holu – jest on dopuszczalny jedynie w niektórych sytuacjach.

 6. Autolaweta i laweta – kiedy będę ich potrzebować?

  Autolaweta jest samochodem służącym do przewożenia pojazdów. Zazwyczaj jest ona wyposażona w wyciągarkę, dzięki której można w bezpieczny sposób ustawiać niesprawny samochód na podeście holowniczym. Z kolei laweta jest platformą załadunkową (przyczepą) służącą do przewozu aut - podłącza się ją do pojazdu ciągnącego. Jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony lub ulegnie awarii, najprawdopodobniej w jego transporcie pomoże Ci kierowca lawety. Ten pojazd jest najczęściej wykorzystywany przez służby drogowe do przewożenia aut np.: z niesprawnym hamulcem czy układem kierowniczym.
 7. Kto ma obowiązek ubezpieczenia lawety?

  Obowiązkowe ubezpieczenie OC lawety powinna wykupić firma świadcząca usługi pomocy drogowej, a dokładnie właściciel/posiadacz pojazdu. Przedsiębiorcy muszą bowiem stosować się do tych samych przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, co osoby fizyczne, w których posiadaniu są auta osobowe.
 8. Ile kosztuje ubezpieczenie lawety?

  Towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie ocenia ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku z udziałem lawety. Nie ma więc stałej taryfy dla wszystkich pojazdów. Cena polisy OC lawety będzie zależeć m.in od jej masy. Z reguły mniejsze przyczepy można ubezpieczyć taniej. Składki proponowane przedsiębiorcom mogą wynosić wówczas zaledwie kilkadziesiąt złotych. Za obowiązkowe ubezpieczenie OC większych lawet trzeba już jednak zapłacić więcej. Koszt polisy to zazwyczaj kilkaset złotych w skali roku.

 9. Kto płaci za lawetę po wypadku?

  Kodeks cywilny precyzuje jasno, że za szkodę i tym samym za holowanie samochodu po wypadku, powinna zapłacić osoba odpowiedzialna za zdarzenie (sprawca kolizji). Jeśli samochód sprawcy jest ubezpieczony (a tak jest z reguły, ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe), koszt holowania pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach OC sprawcy. Co istotne, poszkodowany może w późniejszym terminie zwrócić się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot kosztów poniesionych na lawetę po wypadku - czas na zgłoszenie szkody z OC wynosi standardowo trzy lata.