Awaria samochodu może przytrafić się każdemu kierowcy. W tej sytuacji nieoceniony jest dostęp do pomocy fachowców. Kupując dodatkowe ubezpieczenia, można zapewnić sobie holowanie uszkodzonego auta do warsztatu lub na parking w pobliżu miejsca zamieszkania. Na jakich zasadach i kiedy można skorzystać z holowania? Prześwietlamy oferty ubezpieczycieli.

Żaden kierowca nie może przewidzieć awarii, ale może się na nią odpowiednio przygotować, wykupując dodatkowe polisy proponowane przez firmy ubezpieczeniowe do ubezpieczenia OC. Właściciel auta, któremu zależy przede wszystkim na pomocy w postaci holowania do najbliższego warsztatu lub miejsca zamieszkania, powinien dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) – jak się okazuje, rozbieżności między zakresami tej usługi realizowanej przez różne firmy ubezpieczeniowe jest wiele.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie ubezpieczenia zapewniają holowanie po awarii?

Większości kierowców z pomocą po awarii czy kolizji kojarzy się ubezpieczenieassistance. Tymczasem na holowanie pojazdu do warsztatu można liczyć także w ramach innych dodatkowych ubezpieczeń.

Wielu ubezpieczycieli sprzedaje dodatkowe ubezpieczenia jedynie w pakiecie z OC lub AC. Ma to swoje zalety – takie pakiety polis są oferowane w korzystnych cenach, a właściciel auta zyskuje szeroką ochronę ubezpieczeniową. Ponieważ poszczególne oferty różnią się istotnymi szczegółami – w tym przypadku odległością, na jaką zostanie zrealizowana usługa holowania – konieczne jest porównanie ofert

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

1. Holowanie w ramach assistance

Firmy ubezpieczeniowe, które mają w ofercie ubezpieczenie Assistance, proponują je w co najmniej dwóch wariantach – podstawowym i rozszerzonym. Poszczególne warianty różnią się między sobą nie tylko limitem kilometrów (za pokonanie których ubezpieczyciel zapłaci), ale również rodzajem zdarzeń, po których kierowca będzie mógł skorzystać z bezpłatnej usługi holowania. Nie każda firma ubezpieczeniowa zapewni też swojemu klientowi pomoc poza granicami kraju. Jakie oferty przygotowały firmy ubezpieczeniowe? Poniżej prezentujemy kilka propozycji różnych ubezpieczycieli.

Allianz

Wariant PodstawowyWariant StandardWariant Assistance Plus
Po wypadku – limit 150 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii: Polska – 150 km, poza Polską – do kwoty 250 euroPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii: Polska – 650 km, poza Polską – do kwoty 1000 euro

Aviva

Wariant PodstawowyWariant RozszerzonyWariant Maksymalny
Po kolizji – limit 100 kmPo wypadku, awarii: limit – 200 kmPo wypadku, awarii: Polska – bez limitu, poza Polską – do 500 km

Benefia

W ramach pakietu Assistance SOS ubezpieczony określa, na jaką odległość pojazd będzie holowany. Dostępne są następujące opcje: 150 km, 300 km, 500 km i 1000 km.

Ergo Hestia

Wariant WypadekWariant Awaria
Polska – 500 km, poza Polską – 250 kmPolska – 500 km, poza Polską – 250 km (nie więcej niż 2 razy w okresie ubezpieczenia)

Generali

Wariant KomfortWariant Komfort PlusWariant Lux
Po wypadku – bez limitu, Po awarii – 100 kmPo wypadku: Polska – bez limitu, poza Polską – 500 km; Po awarii – 500 kmPo wypadku, awarii – bez limitu

HDI

Wariant StandardWariant ZłotyWariant Złoty +
Po wypadku: Polska – 100 kmPo wypadku i awarii: Polska i poza Polską – 200 kmPo wypadku i awarii: Polska – bez limitu, poza Polską – do 400 km

InterRisk

Wariant StartWariant StandardWariant Premium
Polska – do najbliższego warsztatuPolska – 100 lub 250 km, poza Polską – 100 km (opcja 1200 km)Polska – bez limitu, poza Polską – 200 km (opcja 1200 km)

Link4

Wariant Auto AssistanceWariant Auto Assistance PlusWariant Auto Assistance Komfort
Polska i poza Polską – limit 200 kmPolska i poza Polską – limit 200 kmPolska – brak limitu, poza Polską – limit 500 km

mtu24.pl i You Can Drive

Po wypadkuPo awarii i wypadku w PolscePo awarii i wypadku za granicą
100 km150 km500 km

Proama

Wariant WypadkowyWariant MidiWariant Super
Po wypadku: Polska – bez limituPo wypadku: Polska – bez limitu; po awarii: Polska – 200 kmPo wypadku i awarii: Polska i kraje europejskie – 500 km

PZU

Pomoc w Drodze KomfortPomoc w Drodze Super PLPomoc w Drodze Super PL + EU
Po wypadku, po awarii w Polsce, limit – 150 kmPo wypadku, po awarii w Polsce, limit – 150 km (opcja bez limitu)Po wypadku, po awarii w Polsce i Europie, limit – 150 km (opcja do 1200 km)

Uniqa

Wariant MiniWariant StandardWariant Prestiż
Po wypadku: Polska – 75 kmPo wypadku i awarii: Polska – 200 kmPo wypadku i awarii: Polska – bez limitu, poza Polską – 1200 km

Wiener

Auto Assistance PodstawowyAuto Assistance Plus StandardAuto Assistance Plus Lux
Polska – 150 km, poza Polską – 75 kmPolska – 200 km, poza Polską – 100 kmPolska – bez limitu, poza Polską – holowanie do Polski do 1100 km, do innego miejsca za granicą do 500 km

Oferty aktualne na dzień 28.09.2021 r.

Nie wszyscy kierowcy muszą nabywać Assistance, aby skorzystać z bezpłatnego holowania. Ubezpieczyciele konkurują między sobą nie tylko cenami, ale również nieodpłatnymi dodatkami do obowiązkowego OC. Przykładowo kupując ubezpieczenie OC w firmie Aviva, klient w cenie polisy może otrzyma Assistance w wersji podstawowej, a w jego ramach może liczyć na:

 • holowanie do 100 km po kolizji,
 • transport podróżujących do miejsca holowania,
 • samochód zastępczy do 3 dni po kolizji.

Podobną ofertę przygotowała firma PZU. Klienci kupujący OC PZU mogą liczyć, że w pakiecie (bez ponoszenia dodatkowych kosztów) otrzymają:

 • doraźną naprawę unieruchomionego pojazdu,
 • holowanie do 150 km,
 • miejsce na parkingu do 3 dni – jeżeli warsztat naprawczy będzie nieczynny.

Warto zatem dokładnie sprawdzić, co wraz z ubezpieczeniem OC oferuje firma ubezpieczeniowa. W ten sposób można uniknąć dublowania produktów ubezpieczeniowych i zaoszczędzić pieniądze.

Ubezpieczenie Assistance dostępne jest w dwóch opcjach – całorocznej i krótkoterminowej (np. na 30 dni). Drugi wariant może być szczególnie korzystny dla kierowców, którzy mają w planach wakacyjny wyjazd i w związku z nim chcą zapewnić sobie pomoc na wypadek awarii lub wypadku.

2. Holowanie w ramach AC

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które zapewnia właścicielowi samochodu odszkodowanie w razie zdarzeń losowych, w tym kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia auta. Nie wszystkie awarie można usunąć na miejscu zdarzenia – zdarza się, że usterka jest rozległa i samochód musi zostać przetransportowany do warsztatu lub czasowo odstawiony na parking.

Aby skorzystać z holowania, kierowca nie zawsze musi posiadać ubezpieczenia Assistance. Również w ramach AC może liczyć na tę usługę, przy czym warto zwrócić uwagę na ograniczenia stosowane przez ubezpieczycieli. Informacje o nich można znaleźć w OWU.

Kierowcy, którzy w razie konieczności będą chcieli, by ich pojazd holowano z ubezpieczenia AC, powinni zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel pokryje również koszt parkingu. Jak prezentują się oferty firm ubezpieczeniowych? W poniższej tabeli znaleźć można kilka przykładowych ofert.

Ubezpieczyciel

Oferta holowania w AC

AllianzUbezpieczyciel pokrywa koszty holowania pojazdu do kwoty: 3000 zł – pojazdy ciężarowe o ładowności powyżej 3,5 t, 1000 zł – pozostałe pojazdy, 1000 euro – gdy holowanie ma miejsce za granicą i/lub pojazd jest holowany do Polski.
Benefia (Pakiet Perfect)Ubezpieczyciel zapewnia holowanie, jeżeli pojazd został uszkodzony na terenie kraju innego niż Polska, przy czym koszt (wraz z akcją ratowniczą) nie może przekroczyć kwoty 1000 euro.
CompensaJeżeli auto będzie wymagać holowania poza granicami Polski, ubezpieczyciel pokryje koszty usługi do kwoty 1000 euro.
HDIUbezpieczyciel zwraca uzasadnione koszty holowania ubezpieczonego auta do kwoty 1000 zł
PZUKierowca otrzyma zwrot kosztów holowania, jeżeli pomoc nie mogła być świadczona z tytułu posiadanego przez niego ubezpieczenia assistance Pomoc w Drodze
Oferty aktualne na dzień 28.09.2021 r.

Analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia OC niektórzy ubezpieczyciele (w tym choćby wspomniany PZU) do ubezpieczenia AC dodają także ubezpieczenie Assistance.

3. Holowanie w ramach ubezpieczenia szyb

Wymiana szyby w pojeździe może być bardzo kosztowna. Co więcej, prawdopodobieństwo uszkodzenia szyby czołowej czy szyb bocznych jest duże – wystarczą drobne kamyki znajdujące się na drodze. Gdy uszkodzenie jest na tyle rozległe, że nie pozwala na kontynuowanie podróży, konieczne jest przetransportowanie samochodu lawetą. Którzy ubezpieczyciele zapewniają transport samochodu z uszkodzoną szybą do warsztatu samochodowego?

Usługa holowania po uszkodzeniu szyby jest dostępna m.in. w ofertach następujących firm ubezpieczeniowych:

 • mtu24.pl – jak można przeczytać w OWU, po uszkodzeniu szyby firma zorganizuje i pokryje koszty holowania do najbliższego warsztatu. Poszkodowany kierowca ma też prawo do zwrotu poniesionych wydatków, jeżeli zapłacił za holowanie, przy czym firma stosuje limity.
 • Allianz – każdemu kierowcy, który kupuje ubezpieczenie OC lub OC/AC, ubezpieczyciel daje w gratisie Assistance. Jeżeli samochód nie nadaje się do dalszej jazdy po uszkodzeniu szyby, możliwe jest skorzystanie z usługi holowania.

Ubezpieczenia szyb z reguły są oferowane jako płatny dodatek do OC lub OC/AC. Oznacza to, że umowę zawiera się na okres roku.

4. Holowanie w ramach ubezpieczenia opon

Do ubezpieczenia OC lub pakietu OC/AC można dokupić też ubezpieczenie opon. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia koła, opony lub dętki, firma ubezpieczeniowa zorganizuje pomoc. Zdarzyć się może jednak, że naprawa ogumienia na miejscu zdarzenia nie będzie możliwa. Wówczas ubezpieczyciele proponują usługę holowania. Przykładowo:

 • Compensa zapewnia odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu, który oferuje usługi wulkanizacyjne.
 • Uniqa zapewnia odholowanie auta do warsztatu wskazanego przez pracownika Centrum Alarmowego Assistance.

W OWU wielu ubezpieczycieli można znaleźć też informację, że w razie gdyby holowanie odbywało się poza godzinami pracy warsztatu, ubezpieczony kierowca nie będzie musiał pokrywać kosztów postoju na strzeżonym parkingu.

Dodatkową korzyścią płynącą z zakupu ubezpieczeń szyb lub opon jest możliwość ochrony posiadanych zniżek AC za bezszkodową jazdę.

Kto odpowiada za szkody podczas holowania auta?

Spontaniczna chęć pomocy może zakończyć się poważnymi konsekwencjami, gdy podczas holowania dojdzie do kolizji lub wypadku. Kto wówczas odpowiada za powstałe szkody? Odpowiedzi należy szukać w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kwestia holowania rozwiązana jest podobnie do problemu pojazdów ciągnących przyczepę.

Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych pojazdy złączone na czas holowania traktowane są podobnie jak pojazd wraz z przyczepą. Jeżeli szkoda zostanie wyrządzona ruchem tych pojazdów, ubezpieczeniem OC posiadacza auta holującego jest objęta szkoda spowodowana samochodem holowanym, który:

 • jest złączony z pojazdem silnikowym albo
 • odłączył się od pojazdu silnikowego i jeszcze się toczył.

Z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu holującego nie będą likwidowane szkody wyrządzone w związku z ruchem:

 • pojazdu holującego – w pojeździe holowanym oraz
 • pojazdu holowanego – w pojeździe holującym.

Każdy kierowca, który zostanie poproszony o przysługę holowania powinien być świadomy tych zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jakie warunki musi spełniać holowany samochód?

Nie tylko odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe podczas holowania pojazdu powinny przekonać kierowców do skorzystania z pomocy profesjonalistów. Pojazd holowany musi spełniać konkretne warunki, a przede wszystkim:

 • musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy,
 • znajdować się pod ochroną ubezpieczeniową,
 • być wyposażony w manualną skrzynię biegów.

Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, to nawet wówczas, gdy samochód spełnia powyższe warunki, konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. Zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym holować na autostradzie mogą być wyłącznie te pojazdy, które są do tego przeznaczone.

Co warto wiedzieć

 • Na holowanie pojazdu można liczyć w ramach ubezpieczenia Assistance, AC czy szyb.
 • W przypadku ubezpieczenia Assistance klienci mogą wybierać między kilkoma wariantami.
 • Różnice między ofertami ubezpieczycieli dotyczą m.in. rodzaju zdarzenia, po wystąpieniu którego ubezpieczony może liczyć na holowanie. Oferty różnią się także zasięgiem działania ubezpieczenia.
 • W niektórych sytuacjach szkody spowodowane podczas holowania auta będą likwidowane z ubezpieczenia OC holującego.
 • Samochód holowany musi spełniać warunki wymienione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, holowanie może wykonać tylko pojazd do tego przeznaczony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Ile kosztują ubezpieczenia zapewniające usługę holowania?

  Ubezpieczenie Assistance nie jest szczególnie kosztownym ubezpieczeniem. Przykładowo firma Uniqa oferuje tę polisę w cenie już od 105 zł za rok. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile zapłacisz za Assistance wraz z OC, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. To najprostszy sposób, aby sprawdzić wysokość składki i zapewnić sobie pożądaną ochronę.
 2. Czy ubezpieczenie Assistance jest oferowane właścicielom aut dostawczych?

  Tak, z Assistance mogą skorzystać również właściciele samochodów dostawczych o DMC do 3,5 t. Wiele firm ubezpieczeniowych proponuje tę polisę także właścicielom innych pojazdów, np. jednośladów, kamperów czy przyczep kempingowych. Szczegóły można znaleźć w OWU.
 3. Do awarii mojego auta doszło na autostradzie. Czy ubezpieczyciel pokryje koszty holowania auta?

  Prawdopodobnie tak, ale warto to sprawdzić w OWU otrzymanym do umowy. Jeżeli Twój ubezpieczyciel przewiduje taką możliwość, to zwrot za holowanie pojazdu najpewniej otrzymasz po przedstawieniu mu faktury wystawionej przez firmę uprawnioną do świadczenia pomocy na autostradach.
 4. Jakich pojazdów nie można holować samodzielnie?

  Zakup ubezpieczenia AC, Assistance, opon czy szyb z opcją holowania powinni rozważyć przede wszystkim właściciele aut z automatyczną skrzynią biegów, napędem elektrycznym i hybrydowym. Co do zasady wymienionych pojazdów nie można holować we własnym zakresie – konieczne jest wezwanie lawety.
 5. Jakie rzeczy są niezbędne do holowania samochodu osobowego?

  Do holowania samochodu potrzebna jest nie tylko lina holownicza – niezbędny jest też trójkąt ostrzegawczy. Ze względów bezpieczeństwa należy się upewnić, że wytrzymałość liny holowniczej jest dostosowana do masy auta, które ma być holowane. Rzadziej do holowania używa się sztywnego holu – jest on dopuszczalny jedynie w niektórych sytuacjach.