Awaria samochodu może przytrafić się każdemu kierowcy. W tej sytuacji nieoceniony jest dostęp do pomocy fachowców. Kupując dodatkowe ubezpieczenia, można zapewnić sobie holowanie uszkodzonego auta do warsztatu lub na parking w pobliżu miejsca zamieszkania. Na jakich zasadach i kiedy można skorzystać z holowania? Prześwietlamy oferty ubezpieczycieli.

Żaden kierowca nie może przewidzieć awarii, ale może się na nią odpowiednio przygotować, wykupując dodatkowe polisy proponowane przez firmy ubezpieczeniowe do ubezpieczenia OC. Właściciel auta, któremu zależy przede wszystkim na pomocy w postaci holowania do najbliższego warsztatu lub miejsca zamieszkania, powinien dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) – jak się okazuje, rozbieżności między zakresami tej usługi realizowanej przez różne firmy ubezpieczeniowe jest wiele.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jakie ubezpieczenia zapewniają holowanie po awarii?

Większości kierowców z pomocą po awarii czy kolizji kojarzy się ubezpieczenie assistance. Tymczasem na holowanie pojazdu do warsztatu można liczyć także w ramach innych dodatkowych ubezpieczeń.

1. Holowanie w ramach assistance

Firmy ubezpieczeniowe, które mają w ofercie ubezpieczenie Assistance, proponują je w co najmniej dwóch wariantach – podstawowym i rozszerzonym. Poszczególne warianty różnią się między sobą nie tylko limitem kilometrów (za pokonanie których ubezpieczyciel zapłaci), ale również rodzajem zdarzeń, po których kierowca będzie mógł skorzystać z bezpłatnej usługi holowania. Nie każda firma ubezpieczeniowa zapewni też swojemu klientowi pomoc poza granicami kraju. Jakie oferty przygotowały firmy ubezpieczeniowe? Poniżej prezentujemy kilka propozycji różnych ubezpieczycieli.

Allianz

Wariant PodstawowyWariant StandardWariant Assistance Plus
Po wypadku – limit 150 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii: Polska – limit 150 km, Zagranica – do kwoty 250 euroPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii: Polska – limit 650 km, Zagranica – do kwoty 1000 euro

Aviva

Wariant PodstawowyWariant RozszerzonyWariant Maksymalny
Po kolizji – limit 100 kmPo wypadku, awarii: limit – 200 kmPo wypadku, awarii: Polska – bez limitu, Zagranica – limit do 500 km

AXA

Wariant MidiWariant StandardWariant PremiumWariant Prestiż
Po awarii, wypadku – limit 75 kmPo awarii, wypadku – limit 200 kmPo awarii, wypadku – limit 75 kmPo awarii, wypadku: Polska – brak limitu, EU – 800 km

Concordia

Wariant BasicWariant StandardWariant Premium
Bez limitu kmLimit – 250 km od zdarzeniaLimit - 1000 km

Link4

Wariant Auto AssistanceWariant Auto Assistance PlusWariant Auto Assistance Komfort
Polska i Europa – limit 200 kmPolska i Europa – limit 200 kmPolska – brak limitu, Europa – limit 500 km

mtu24.pl

Wariant PodstawowyWariant Rozszerzony
Limit – 150 km, skorzystać można 2 razy w okresie ubezpieczeniaLimit – 500 km na terenie Polski i za granicą, skorzystać można 2 razy w okresie ubezpieczenia

InterRisk

Wariant StartWariant StandardWariant Premium
Po wypadku – holowanie do najbliższego warsztatu sieci partnerskiej lub miejsca zamieszkania ubezpieczonegoPo wypadku, po awarii – limit 100 kmPo wypadku, po awarii Polska – holowanie do najbliższego warsztatu sieci partnerskiej lub miejsca wskazanego przez ubezpieczonego, Europa – limit 200 km

Proama

Wariant WypadkowyWariant MidiWariant Super
Po wypadku na terenie Polski, limit – 100 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii w Polsce, limit – 200 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii w Polsce i krajach europejskich, limit – 500 km

PZU

Pomoc w Drodze KomfortPomoc w Drodze Super PLPomoc w Drodze Super PL + EU
Po wypadku, po awarii w Polsce, limit – 150 kmPo wypadku, po awarii w Polsce, limit – 150 km (opcja bez limitu)Po wypadku, po awarii w Polsce i Europie, limit – 150 km (opcja do 1200 km)

Uniqa

Wariant PodstawowyWariant Komfort ExtraWariant Premium ExtraWariant VIP Extra
Po wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii w Polsce, limit – 100 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii w Polsce, limit – 200 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii w Polsce i Europie, limit – 500 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii, Polska – brak limitu Europa – 1200 km

Winer

Auto Assistance PodstawowyAuto Assistance Plus
Po wypadku w Polsce i za granicą, limit w Polsce – 135 km, limit za granicą – 75 kmPo wypadku, kradzieży części pojazdu, awarii w Polsce i za granicą, limit w Polsce – 200 km, limit za granicą – 100 km

You Can Drive

PodstawowyRozszerzony
Limit – 150 km, skorzystać można 2 razy w okresie ubezpieczeniaLimit – 500 km na terenie Polski i za granicą, skorzystać można 2 razy w okresie ubezpieczenia

Nie wszyscy kierowcy muszą nabywać Assistance, aby skorzystać z bezpłatnego holowania. Ubezpieczyciele konkurują między sobą nie tylko cenami, ale również nieodpłatnymi dodatkami do obowiązkowego OC. Przykładowo kupując ubezpieczenie OC w firmie Aviva, klient w cenie polisy może otrzyma Assistance w wersji podstawowej, a w jego ramach może liczyć na:

 • holowanie do 100 km po kolizji,
 • transport podróżujących do miejsca holowania,
 • samochód zastępczy do 3 dni po kolizji.

Podobną ofertę przygotowała firma PZU. Klienci kupujący OC PZU mogą liczyć, że w pakiecie (bez ponoszenia dodatkowych kosztów) otrzymają:

 • doraźną naprawę unieruchomionego pojazdu,
 • holowanie do 150 km,
 • miejsce na parkingu do 3 dni – jeżeli warsztat naprawczy będzie nieczynny.

Warto zatem dokładnie sprawdzić, co wraz z ubezpieczeniem OC oferuje firma ubezpieczeniowa. W ten sposób można uniknąć dublowania produktów ubezpieczeniowych i zaoszczędzić pieniądze.

Ubezpieczenie Assistance dostępne jest w dwóch opcjach – całorocznej i krótkoterminowej (np. na 30 dni). Drugi wariant może być szczególnie korzystny dla kierowców, którzy mają w planach wakacyjny wyjazd i w związku z nim chcą zapewnić sobie pomoc na wypadek awarii lub wypadku.

2. Holowanie w ramach AC

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem, które zapewnia właścicielowi samochodu odszkodowanie w razie zdarzeń losowych, w tym kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia auta. Nie wszystkie awarie można usunąć na miejscu zdarzenia – zdarza się, że usterka jest rozległa i samochód musi zostać przetransportowany do warsztatu lub czasowo odstawiony na parking. Aby skorzystać z holowania, kierowca nie zawsze musi posiadać ubezpieczenia Assistance. Również w ramach AC może liczyć na tę usługę, przy czym warto zwrócić uwagę na ograniczenia stosowane przez ubezpieczycieli. Informacje o nich można znaleźć w OWU.

Kierowcy, którzy w razie konieczności będą chcieli, by ich pojazd holowano z ubezpieczenia AC, powinni zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel pokryje również koszt parkingu. Jak prezentują się oferty firm ubezpieczeniowych? W poniższej tabeli znaleźć można kilka przykładowych ofert.

Ubezpieczyciel

Oferta holowania w AC

AllianzUbezpieczyciel pokrywa koszty holowania pojazdu do kwoty: 3000 zł – pojazdy ciężarowe o ładowności powyżej 3,5 t, 1000 zł – pozostałe pojazdy, 1000 euro – gdy holowanie ma miejsce za granicą i/lub pojazd jest holowany do Polski.
Benefia (Pakiet Perfect)Ubezpieczyciel zapewnia holowanie, jeżeli pojazd został uszkodzony na terenie kraju innego niż Polska, przy czym koszt (wraz z akcją ratowniczą) nie może przekroczyć kwoty 1000 euro.
ConcordiaUbezpieczyciel zapewnia holowanie pojazdu do miejsca zamieszkania klienta lub miejsca naprawy auta do kwoty 500 zł, gdy koszty nie zostaną pokryte z ubezpieczenia Assistance.
WartaUbezpieczony może liczyć na zwrot kosztów holowania pojazdu w wysokości maksymalnie 1000 zł, jeżeli wystąpiły okoliczności, które uzasadniały nie skorzystanie z holowania zorganizowanego przez Centrum Obsługi Klienta.

Analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia OC niektórzy ubezpieczyciele (w tym choćby wspomniany PZU) do ubezpieczenia AC dodają także ubezpieczenie Assistance.

3. Holowanie w ramach ubezpieczenia szyb

Wymiana szyby w pojeździe może być bardzo kosztowna. Co więcej, prawdopodobieństwo uszkodzenia szyby czołowej czy szyb bocznych jest duże – wystarczą drobne kamyki znajdujące się na drodze. Gdy uszkodzenie jest na tyle rozległe, że nie pozwala na kontynuowanie podróży, konieczne jest przetransportowanie samochodu lawetą. Którzy ubezpieczyciele zapewniają transport samochodu z uszkodzoną szybą do warsztatu samochodowego?

Usługa holowania po uszkodzeniu szyby dostępna jest m.in. w ofercie firmy mtu24.pl. Jak można przeczytać w OWU, po uszkodzeniu szyby firma zorganizuje i pokryje koszty holowania do najbliższego warsztatu. Poszkodowany kierowca ma też prawo do zwrotu poniesionych wydatków, jeżeli zapłacił za holowanie, przy czym firma stosuje limity.

Kto odpowiada za szkody podczas holowania auta?

Spontaniczna chęć pomocy może zakończyć się poważnymi konsekwencjami, gdy podczas holowania dojdzie do kolizji lub wypadku. Kto wówczas odpowiada za powstałe szkody? Odpowiedzi należy szukać w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kwestia holowania rozwiązana jest podobnie do problemu pojazdów ciągnących przyczepę.

Zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych pojazdy złączone na czas holowania traktowane są podobnie jak pojazd wraz z przyczepą. Jeżeli szkoda zostanie wyrządzona ruchem tych pojazdów, ubezpieczeniem OC posiadacza auta holującego jest objęta szkoda spowodowana samochodem holowanym, który:

 • jest złączony z pojazdem silnikowym albo
 • odłączył się od pojazdu silnikowego i jeszcze się toczył.

Z ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu holującego nie będą likwidowane szkody wyrządzone w związku z ruchem:

 • pojazdu holującego – w pojeździe holowanym oraz
 • pojazdu holowanego – w pojeździe holującym.

Każdy kierowca, który zostanie poproszony o przysługę holowania powinien być świadomy tych zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jakie warunki musi spełniać holowany samochód?

Nie tylko odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe podczas holowania pojazdu powinny przekonać kierowców do skorzystania z pomocy profesjonalistów. Pojazd holowany musi spełniać konkretne warunki, a przede wszystkim:

 • musi mieć sprawny układ hamulcowy i kierowniczy,
 • znajdować się pod ochroną ubezpieczeniową,
 • być wyposażony w manualną skrzynię biegów.

Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, to nawet wówczas, gdy samochód spełnia powyższe warunki, konieczne jest wezwanie pomocy drogowej. Zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym holować na autostradzie mogą być wyłącznie te pojazdy, które są do tego przeznaczone.

Co warto wiedzieć

 • Na holowanie pojazdu można liczyć w ramach ubezpieczenia Assistance, AC czy szyb.
 • W przypadku ubezpieczenia Assistance klienci mogą wybierać między kilkoma wariantami.
 • Różnice między ofertami ubezpieczycieli dotyczą m.in. rodzaju zdarzenia, po wystąpieniu którego ubezpieczony może liczyć na holowanie. Oferty różnią się także zasięgiem działania ubezpieczenia.
 • W niektórych sytuacjach szkody spowodowane podczas holowania auta będą likwidowane z ubezpieczenia OC holującego.
 • Samochód holowany musi spełniać warunki wymienione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli do awarii doszło na autostradzie, holowanie może wykonać tylko pojazd do tego przeznaczony.