Zakup auta prosto z salonu to spory wydatek. W Twojej kieszeni mogą jednak zostać nawet dziesiątki tysięcy złotych, jeżeli zdecydujesz się na samochód z wyprzedaży roczników. Sprawdzamy, kiedy zaczynają się wyprzedaże roczników i na jakie pułapki trzeba uważać, aby – zamiast zyskać – nie stracić.

Początek roku to „gorący” okres dla dealerów samochodowych. To właśnie wówczas rozpoczynają oni intensywną kampanię reklamową, której celem jest zachęcenie klientów poszukujących samochodu do odwiedzenia salonu sprzedaży. Powodem są trwające już wyprzedaże roczników. 

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym są wyprzedaże roczników i kto je organizuje?

Wyprzedaże roczników to sezonowa promocja, którą obejmowane są wybrane pojazdy. Jej celem jest wyzbycie się z salonów samochodowych pojazdów, które zjechały z linii produkcyjnej w ubiegłym roku. Dla wyprzedaży roczników charakterystyczne są rabaty i upusty. To właśnie nimi dealerzy samochodowi kuszą potencjalnych klientów.

Za organizację wyprzedaży roczników odpowiadają dealerzy samochodowi. Z reguły oni też decydują, o ile obniżą ceny poszczególnych modeli. Reguły nie ma, chociaż na wysokość rabatu wpływ może mieć m.in. to, ile samochodów do sprzedania ma dealer czy konfiguracja i wyposażenie pojazdu.

– Samochody oferowane na wyprzedażach roczników to nowe pojazdy, które przez rok stały w salonie i były prezentowane potencjalnym klientom. Z reguły są one pozbawione wad i zadbane. Nabywca może też korzystać z gwarancji, przy czym liczona jest ona od daty pierwszej rejestracji, a nie produkcji. Dla klienta to oczywiście korzystniejsze rozwiązanie

– mówi Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Dlaczego wyprzedaże roczników mają w ogóle miejsce? Powodem jest sposób dystrybucji samochodów. Zasadniczo koncerny samochodowe mogłyby produkować pojazdy wyłącznie na indywidualne zamówienie, jednak nie każdy klient chce np. czekać miesiąc na samochód. Stąd też dealerzy zaopatrują się w różne modele. Jeżeli do końca roku nie zostaną one sprzedane, odbywa się „czyszczenie” magazynu, a dokładniej placu. W ten sposób dealer może uniknąć równoległej sprzedaży dwóch roczników.

Kiedy rozpoczynają się wyprzedaże rocznika?

Tradycyjnie wyprzedaże roczników w salonach samochodowych trwają w okresie od stycznia do marca. Jednak w ostatnich latach wielu dealerów ogłasza wyprzedaż rocznika jeszcze wcześniej – bo już w listopadzie – i trwa ona aż do wyczerpania zapasów. Ten trend zauważalny jest zwłaszcza w przypadku europejskich marek. Powodów jest kilka:

 • W przypadku pojazdów produkowanych w Europie dealerzy muszą się śpieszyć – nowe auta dotrą do nich szybko. Wyprzedaż rocznika Volkswagena, Renault, Skody czy Peugeota (zwłaszcza mniej popularnych modeli) musi zatem odbyć się jak najszybciej.
 • Dealerzy samochodowi, którzy oferują europejskie marki, liczą na to, że wcześniejszą wyprzedażą przyciągną do siebie potencjalnych nabywców. Inaczej mówiąc, klient trafi do ich salonu, a nie do konkurencji.
 • Przy wyprzedaży pozaeuropejskich samochodów, które dopiero przypłyną do Europy, dealerzy mają zasadniczo więcej czasu. Przykładowo wyprzedaż rocznika Forda może zacząć się w styczniu i nie musi kończyć się w marcu, ale nawet kilka miesięcy później.

Jeżeli planujesz kupić samochód na wyprzedaży rocznika, to początek stycznia będzie optymalnym momentem na odwiedzenie salonu sprzedaży. W późniejszym terminie wybór pojazdów może być już okrojony.

Eksperci Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wskazują, że na wyprzedażach roczników można znaleźć nie tylko samochody z ubiegłego roku. Niektórzy dealerzy mają w swoich ofertach pojazdy także sprzed dwóch lat.

Wyprzedaże rocznika 2020 – ile można zaoszczędzić?

Jeżeli nigdy wcześniej nie interesowałeś się wyprzedażami roczników, możesz zastanawiać się, czy rzeczywiście w okresie wyprzedaży ceny są niższe. Tak – samochody z poprzedniego rocznika są oferowane z upustami. W zależności od modelu, jego popularności i wyposażenia dealer samochodowy może zaproponować rabat w wysokości nawet 24 proc.

Jakie ceny proponowały salony sprzedaży podczas wyprzedaży rocznika 2020? Oto kilka przykładów:

Wyprzedaż rocznika Skoda

Najwięcej zaoszczędzić mogli klienci zainteresowani modelem Skoda Superb, bo dealerzy dawali nawet do 14 000 zł upustu. Z kolei popularniejsza Skoda Octavia była oferowana przez dealerów samochodowych nawet o 10 000 zł taniej. Mniej, bo o 4000 zł, obniżone zostały ceny samochodów Skoda Fabia i Skoda Kamiq.

Wyprzedaż rocznika Toyota

Rabat w wysokości nawet 46 000 zł przewidziany został dla Toyoty Proace Verso. Jeżeli spojrzeć na innych japońskich producentów, to do 20 000 zł zaoszczędzić mogli kierowcy, którzy zdecydowali się na model Honda Cr-v, który opuścił fabrykę w 2020 r. Najmniejszy upust, bo w wysokości do 2000 zł, przewidziany został dla modelu Suzuki Swift.

Wyprzedaż rocznika Renault

Do 15 000 zł rabatu dealerzy samochodowi oferowali na modele Renault Talisman czy Espace. Najmniej na wyprzedaży rocznika 2020 zaoszczędzili klienci, którzy zdecydowali się na Renault Clio – na ten model w salonach udzielana była zniżka w wysokości do 4000 zł.

Wyprzedaż rocznika Opel

Kierowcy, którzy skorzystali z wyprzedaży rocznika Opla, mogli kupić samochód nawet o 21 000 zł taniej. Taki upust dealerzy stosowali w przypadku modeli Opel Grandland X i Zafira Life. Z kolei Opla Astrę można było kupić taniej o 7400 zł.

Wyprzedaż rocznika Audi

Ile zaoszczędzili klienci, którzy zdecydowali się kupić na wyprzedaży rocznika jeden z modeli Audi? Nawet do 75 000 zł (model Q8). Mniejsze obniżki – sięgające do 32 000 zł – dotyczyły pozostałych objętych promocją pojazdów.

Co jeszcze w ramach wyprzedaży rocznika proponują dealerzy?

Rabat nie jest jedyną korzyścią, która czeka na Ciebie na wyprzedaży rocznika. Dealerzy samochodowi przewidują również inne bonusy, które mogą wpłynąć na atrakcyjność oferty. Przykładami mogą być:

 • Dodatkowe akcesoria w cenie pojazdu. Do takich akcesoriów zaliczyć można m.in. alarm, czujniki parkowania czy łańcuchy na koła.
 • Zniżki na ubezpieczenie. Dealerzy mogą proponować polisy w atrakcyjniejszych niż standardowo cenach.
 • Rabat na opony. Częste są propozycje zakupu kompletu opon (letnich lub zimowych) za symboliczne 1 zł.

Możesz też negocjować z dealerem cenę czy sprecyzować swoje oczekiwania co do akcesoriów, które chciałbyś otrzymać wraz z samochodem. W okresie wyprzedaży roczników dealerzy są skłonni do daleko idących ustępstw.

Pandemia COVID-19 mocno odbiła się na sprzedaży samochodów przez dealerów. Jak podają Eksperci Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2020 r. sprzedano ponad 488 tys. sztuk samochodów o DMC do 3,5 tony. W porównaniu do 2019 r. to wynik o niemal 22 proc. gorszy.

Jak ubezpieczyć auto kupione na wyprzedaży rocznika?

Masz dwie możliwości, jeżeli kupisz samochód z salonu: możesz go ubezpieczyć już na etapie zakupu, korzystając z oferty przedstawionej przez dealera, ale możesz też samodzielnie znaleźć polisę OC lub pakiet ubezpieczeń. Które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze? Nie obejdzie się bez porównania ofert.

Jeżeli:

 • Kupujesz tylko ubezpieczenie OC, możesz kierować się jedynie ceną. Prawdopodobnie jednak – ze względu na wartość auta – zdecydujesz się na zakup także dodatkowych polis.
 • Zamierzasz skorzystać z pakietu polis (np. OC, AC, NNW i assistance),będziesz musiał porównać także zakres ochrony. Szczegóły znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

O tym, jak duże różnice występują między propozycjami firm ubezpieczeniowych, możesz się przekonać, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC. Być może znasz różnice w cenach polis z własnego doświadczenia. Dlatego nie powinieneś od razu zakładać, że dealer samochodowy rzeczywiście ma dla Ciebie najlepszą ofertę.

Czy warto skorzystać z wyprzedaży rocznika, aby kupić samochód?

Wyprzedaże roczników mają swoje zalety i wady. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy i ile zyskasz na zakupie samochodu podczas wyprzedaży, musisz uwzględnić zarówno korzyści, jak i potencjalne straty.

Zalety zakupu auta na wyprzedaży rocznikówWady zakupu auta na wyprzedaży roczników
Oszczędność nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od wybranego modelu samochoduOgraniczenia w konfiguracji wyposażenia auta – będziesz mógł wybierać jedynie w dostępnych propozycjach
Możliwość negocjowania ceny i szansa na zyskanie dodatkowych akcesoriów w cenie samochoduSzybszy spadek wartości samochodu po sfinalizowaniu zakupu – ma to związek z datą jego wyprodukowania
Zakup samochodu od ręki – nie musisz czekać długich miesięcy na przyjazd auta z fabrykiWskazany jest pośpiech – pod koniec I kwartału dealerzy mogą oferować już tylko mało popularne samochody
Możliwość skorzystania ze zniżek na ubezpieczenie lub zakup pakietów serwisowychNajwięcej pojazdów oferowanych na wyprzedaży roczników to auta mniej popularne
Dość szeroki wybór samochodów premium i aut w nietypowych wersjach, które nie są specjalnie popularne wśród klientówMożesz nie znaleźć na wyprzedaży pojazdów z interesującym Cię wyposażeniem

Jeżeli oczekujesz samochodu spersonalizowanego, doskonale dostosowanego do Twoich potrzeb i nie przewidujesz w tym zakresie żadnych ustępstw, to wyprzedaże roczników nie będą dla Ciebie atrakcyjną propozycją. Gdy priorytetem jest dla Ciebie cena i szukasz pojazdu na dłużej (np. 5-6 lat),to zakup auta na wyprzedaży rocznika jest dobrym rozwiązaniem.

O opłacalności zakupu pojazdu z wyprzedaży rocznika musisz zdecydować samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje oczekiwania.

Źródło: https://www.bankier.pl/moto/ruszyla-wyprzedaz-aut-z-rocznika-2020-kto-daje-najwieksze-rabaty-8541/

Co warto wiedzieć

 • Wyprzedaże roczników to odbywająca się co roku promocja, której celem jest sprzedaż ubiegłorocznych pojazdów.
 • Ceny obowiązujące na wyprzedażach roczników są ustalane przez dealerów samochodowych. To właśnie z nimi należy negocjować ceny.
 • Jeszcze kilka lat temu wyprzedaże roczników zaczynały się w styczniu i trwały do końca I kwartału. Obecnie często obowiązują aż do wyprzedaży starego rocznika.
 • Największy upust dealerzy oferują na najmniej popularne modele samochodów. W przypadku Audi obniżki w 2020 r. dochodziły do 75 000 zł.
 • Poza ceną klienci mogą wynegocjować dodatkowe bonusy. Do takich należy choćby zestaw opon czy akcesoria w cenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy z wyprzedaży rocznika mogą skorzystać tylko klienci indywidualni?

  Nie. Wyprzedaże roczników skierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Z myślą o tej drugiej grupie klientów promocją obejmowane są także samochody dostawcze. To świetny sposób, aby w niższej cenie nabyć auto do firmy.

 2. Kto może szczególnie zyskać na zakupie auta na wyprzedaży rocznika?

  Na wyprzedaży roczników najwięcej zyskają osoby, które nie mają preferencji co do samochodu i nie chcą czekać na pojazd. Dodatkową korzyścią jest niższa cena auta – upusty są szczególnie wysokie dla mniej popularnych modeli samochodów.

 3. Czy dla auta kupionego na wyprzedaży rocznika warto kupić AC?

  Pojazdy oferowane na wyprzedażach roczników mają mniejszą wartość. Wciąż jednak zakup autocasco dla takiego samochodu może okazać się korzystny. W razie kradzieży czy szkody całkowitej będziesz mógł uzyskać odszkodowanie.

 4. Czy wyprzedaż rocznika jest korzystna dla producenta samochodów?

  Tak, na wyprzedażach roczników zyskuje zarówno klient, jak i producent. Ten pierwszy może kupić auto w atrakcyjnej cenie. Producent z kolei pozbywa się zalegającego towaru, robiąc w ten sposób miejsce na nowy.

 5. Czy zakup auta z wyprzedaży rocznika można sfinansować kredytem?

  Tak. To wciąż nowe pojazdy, a to z kolei powoduje, że banki nie odmawiają ich finansowania. Niektóre banki (jak np. Toyota Bank) ukierunkowane są wyłącznie na obsługę klientów kupujących samochody. Ostateczna decyzja banku zależy od zdolności i historii kredytowej wnioskodawcy.