Dom z kontenerów to swoiste novum na polskim rynku nieruchomości. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, czym dokładnie są takie obiekty, jaką mogą spełniać funkcje, jak szybko się je buduje i ile kosztują. Dodatkowo opisujemy, jak wygląda kwestia ubezpieczenia zabudowań z kontenerów.

Budynki kontenerowe powstają z połączenia nowych bądź pochodzących z odzysku kontenerów morskich, które łączy się ze sobą i adaptuje na cele mieszkalne i użytkowe. W ten sposób powstają hale przemysłowe, magazyny, zabudowania pod gastronomię, szkoły, przedszkola czy biura. 

Domy z kontenerów mogą mieć zarówno charakter mobilny, jak i zostać na stałe połączone z gruntem, przeistaczając się w całoroczne budynki mieszkalne, które można tak samo ubezpieczyć, jak dom w tradycyjnym budownictwie.

Czym są domy z kontenerów?

Domy kontenerowe powstają na bazie kontenerów morskich, których konstrukcja opiera się na samonośnej ramie stalowej spełniającej funkcję szkieletu. Wykonane są z zamkniętych i walcowanych profili, które piaskuje się i dodatkowo zabezpiecza odpowiednią powłoką lakierniczą.

Ściany zewnętrzne kontenerów wykonane są z ocynkowanej blachy. Ten sam budulec tworzy sufit i podłogę. Konstrukcję usztywniają boczne wzmocnienia, a wypełnia ją materiał izolacyjny (wełna mineralna albo izolacja poliuretanowa w postaci płyt PUR). Co ciekawe, domy kontenerowe ociepla się w taki sam sposób, jak klasyczne budynki murowane. Stosuje się tutaj płyty wiórowe, płyty laminowane lub płyty gipsowo-kartonowe. Również przy zewnętrznym wykończeniu budynku wykorzystuje się tradycyjne technologie.

Adaptacja modułów kontenerowych odbywa się poza działką budowlaną, na którą są one później przewożone. Na miejscu należy wcześniej przygotować podłoże. W większości przypadków wystarczającym rozwiązaniem jest wypoziomowanie na betonowych bloczkach na wcześniej ustabilizowanym podłożu. Jeśli budynek ma spełniać funkcję domu mieszkalnego lub jest po prostu większy, tworzy się stopy fundamentowe. Rezygnacja z fundamentów pozwala na ograniczenie kosztów inwestycji, jednak jest dość problematyczna, jeśli później chcemy w domu kontenerowym legalnie zamieszkać.

Jak postawić dom z kontenerów?

Do postawienia domu kontenerowego należy wynająć specjalistyczną firmę – to niezbędne choćby na etapie samego transportu konstrukcji. Firmy zajmujące się stawianiem domów kontenerowych dostarczają ponadto projekt całej inwestycji, przygotowują gotowe moduły (w tym instalacje), a następnie montują wszystkie elementy na działce budowlanej. Nierzadko zapewniają też sporządzenie wymaganej przepisami dokumentacji. 

Budynek składający się z jednego modułu można postawić nawet w 4 tygodnie. Większe obiekty powstają w maksymalnie 3 miesiące.

Ile kosztuje dom kontenerowy?

Domy kontenerowe mogą składać się tylko z jednego modułu, ale równie dobrze może być ich kilka. Budynki mogą być zarówno parterowe, jak i piętrowe, z fundamentami lub bez nich, a także z różnymi rodzajami wykończenia, standardem, itd. Nie można też zapominać o transporcie modułów na działkę. Wszystko to, oczywiście, wpływa na finalną cenę inwestycji budowlanej.

Parterowy dom o powierzchni użytkowej 108 mkw., który składa się z 4 połączonych ze sobą modułów, to koszt rzędu około 290 000 zł - podaje portal muratorplus.pl.

Dodajmy, że domy kontenerowe można w relatywnie prosty sposób rozbudowywać, dołączając kolejne moduły. W ten sposób można rozłożyć koszty budowy w czasie, chociaż raczej powinna wówczas wzrosnąć ich łączna suma.

Jak ubezpieczyć dom z kontenerów?

Towarzystwa ubezpieczają różne rodzaje budynków, niechętnie podchodząc jedynie do pustostanów, domów przeznaczonych do rozbiórki, powstałych niezgodnie z prawem, skrajnie podatnych na ogień oraz nieposiadających trwałego powiązania z gruntem. Ostatnie z wymienionych kryteriów może okazać się problematyczne w kontekście ubezpieczenia domu z kontenerów, chociaż nie musi, bo jak już wspomnieliśmy, niektóre z nich posiadają stopy fundamentowe.

Domy z kontenerów mogą spełniać funkcję głównej nieruchomości, ale też domów letniskowych, które można włączyć w polisę mieszkaniową jako dodatek od ubezpieczenia właściwego domu lub mieszkania. W tym przypadku z ochrony wyłączone są najczęściej budynki znajdujące się na obszarze Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz niezwiązane na trwałe z gruntem.

WAŻNE!
Aby ubezpieczenie domu kontenerowego działało, takie budynek musi mieć fundamenty, czyli stałe połączenie z gruntem.

Od jakich ryzyk ubezpieczyć dom kontenerowy?

Standardowa polisa mieszkaniowa w podstawie chroni mury i ewentualnie elementy stałe przed pożarem i kilkoma bądź kilkunastoma innymi zdarzeniami losowymi. Takie ubezpieczenie można rozszerzyć dokupując wybrane dodatki: inne rodzaje mienia, kolejne ryzyka, oraz rozszerzenia dedykowane lokatorom. 

W pierwszej kolejności w polisę warto włączyć mienie ruchome (ruchomości domowe). Chodzi tutaj o niemal całe wyposażenie domu lub mieszkania, które nie jest przytwierdzone na stałe i które można swobodnie wynieść z lokalu. Jest to więc bardzo szeroki katalog przedmiotów, począwszy od mebli, przez urządzenia elektroniczne, gotówkę i rzeczy osobiste po zwierzęta domowe. Są jeszcze tzw. przedmioty specjalne (wartościowe), czyli rzeczy posiadające większą wartość jednostkową. Je włącza się w ubezpieczenie po wcześniejszym zleceniu wyceny. 

Polisa mieszkaniowa może objąć także liczne zabudowania na posesji, czyli garaż wolnostojący, altanę, ogrodzenie, budynki gospodarcze, itd. Do tego dochodzą obiekty znajdujące się poza posesją, czyli nagrobek oraz dom letniskowy.

Ryzyka, których raczej nie znajdziemy w podstawie, a które warto dokupić:

 • powódź,
 • kradzież z włamaniem,
 • kradzież zwykła,
 • rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia,
 • wandalizm, 
 • dewastacja,
 • stłuczenie przedmiotów szklanych.

Jeśli chodzi o dodatki dedykowane lokatorom, to na pierwszy plan wysuwają się Home Assistance oraz OC w życiu prywatnym. Pierwszy z nich jest pakietem darmowych usług, które ubezpieczyciel zobowiązuje się świadczyć na rzecz ubezpieczonego w określonych limitach. Chodzi tutaj m.in. o wsparcie po szkodzie, pomoc w naprawie drobnych usterek czy usługi concierge. OC w życiu prywatnym zabezpiecza nas natomiast na wypadek szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim, czyli np. zalania mieszkania sąsiada lub pogryzienia przechodnia przez naszego psa. Towarzystwa jako dodatki do polisy mieszkaniowej oferują także ubezpieczenie NNW oraz pomoc prawną.

Dostępne są dwa podstawowe warianty polisy mieszkaniowej: ubezpieczenie od ryzyk nazwanych i od ryzyk wszystkich (All Risk). Pierwszy model obejmuje ryzyka wymienione z nazwy w OWU polisy. Drugi jest poniekąd jego przeciwieństwem – chroni nas przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami, oprócz tych wypunktowanych w dziale wyłączeń odpowiedzialności w OWU. All Risk odnosi się również do sytuacji, których nie sposób jest przewidzieć.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu kontenerowego?

Sprawdziliśmy w kalkulatorze ubezpieczeń, jaki jest koszt polisy dla całorocznego domu kontenerowego, który jest na trwałe związany z gruntem (ubezpieczenie domu bez fundamentów byłoby kłopotliwe). Ponieważ takie budynki zbudowane są na bazie metalowych modułów, założyliśmy, że jego konstrukcja jest niepalna (stopień palności jest istotny dla wysokości składki) oraz posiada niepalne poszycie dachowe.

Składkę obliczyliśmy dla 100-metrowego domu o wartości 350 000 zł. Pod uwagę wzięliśmy podstawowy zakres ubezpieczenia: ochrona murów i elementów stałych przed zdarzeniami losowymi.

Średni koszt rocznego ubezpieczenia opisanej nieruchomości to 303 zł. Najtańsza spośród przedstawionych ofert kosztuje 203 zł, najdroższa 463 zł.

expert_opinion]

Ubezpieczenie domu kontenerowego – przykładowe składki

TU

W cenie

Roczna składka

Europa

Home Assistance, dewastacja203 zł

Benefia

Home Assistance226 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja245 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja248 zł

mtu24.pl

Powódź295 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja329 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny414 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja463 zł

Tabela 1. Źródło: rankomat.pl (stan na: 05.07.2022 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie najtańsze oferty od każdego z towarzystw.

Jakie są wady i zalety domów z kontenera?

Jako że domy z kontenerów są w Polsce mało popularne, możemy mieć napotkać problemy natury formalnej. Dotyczy to w szczególności obiektów nieposiadających standardowych fundamentów. Na rynku działa też niewiele firm specjalizujących się w omawianej technologii, co może opóźnić budowę lub też zwiększyć jej koszty, np. wtedy, kiedy wykonawca będzie musiał przewieźć zaadaptowane moduły z drugiego końca kraju. Dla wielu osób domy z kontenerów mają dość kontrowersyjną estetykę. Niestety, zmiana bryły budynku na bardziej klasyczną jest trudna, a czasami wręcz niemożliwa.

Niewątpliwym plusem domów kontenerowych jest błyskawiczny czas budowy, który może zamknąć się nawet w kilku tygodniach. Szybsza budowa oraz rodzaj materiałów, z których powstają omawiane budynki, przekłada się również na niższą ich niską cenę. Jeśli pozyskane do budowy moduły pochodzą z odzysku i nie trzeba ich przywozić z drugiego końca świata, budownictwo kontenerowe można uznać za ekologiczne. Sporym udogodnieniem jest także możliwość łatwej rozbudowy – dołączenie kolejnych modułów jest dużo prostsze, niż np. powiększenie murowanego domu.

Wady i zalety domów kontenerowych

WADY

ZALETY

 • regulacje prawne
 • niewielka liczba wykwalifikowanych wykonawców
 • kontrowersyjna estetyka
 • błyskawiczny czas budowy
 • mobilność
 • łatwość rozbudowy
 • ekologiczność (przy zastosowaniu modułów z odzysku)
 • niska cena

Tabela 2. Źródło: regiodom.pl.

Jakie inne domy ubezpieczę z polisy mieszkaniowej?

Polisę mieszkaniową możemy wykupić dla domów murowanych. Ubezpieczeniem można objąć też większość drewnianych budynków, czyli powstałych w technologii kanadyjskiej, skandynawskiej lub pokrewnej, a także wykonanych z bali. Ubezpieczenie może dotyczyć również niektórych domów modułowych, w tym obiektów powstałych z kontenerów.

Dla TU technologia, w jakiej powstał dany budynek jest raczej drugorzędna względem dwóch kluczowych aspektów – trwałego związania z gruntem (fundamenty) oraz konstrukcji odpornej na ogień. Jeśli dany dom je spełnia, nie powinniśmy mieć problemów z wykupieniem dla niego ubezpieczenia.

Warto dodać, że polisę mieszkaniową można zakupić również dla tzw. domu w budowie. Chodzi tutaj o zarówno o inwestycję budowlaną, jak i o istniejący budynek, który jest w trakcie przebudowy, rozbudowy, nadbudowy lub większego remontu.

Gdzie znajdę ubezpieczenie domu z kontenera?

Całoroczne domy z kontenerów, które posiadają fundamenty, ubezpieczymy praktycznie w każdym towarzystwie. Współcześnie ubezpieczyć można się online, czyli bez konieczności wychodzenia z domu oraz dopełniania żmudnych formalności. W sieci można też dokładnie sprawdzić, które towarzystwo ma najciekawszą ofertę, m. in. pod kątem ceny. W tym przydatny okaże się kalkulator ubezpieczeń, dzięki któremu w dosłownie kilka minut sprawdzimy zakres cen dla interesującego nas produktu. Później, z poziomu kalkulatora, będziemy mogli już przejść do zakupów, co pozwoli nam objąć ochroną swoją nieruchomość niemalże od zaraz.

Ważne informacje

1. Domy kontenerowe to specyficzny rodzaj domów modułowych, które powstają na bazie kontenerów morskich

2. Niewielki dom kontenerowy zbudowany z jednego modułu można postawić nawet w 4 tygodnie

3. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane domy z kontenerów mogą spełniać rolę całorocznych budynków mieszkalnych

4. O ile dom kontenerowy posiada trwałe powiązanie z gruntem, można dla niego wykupić polisę mieszkaniową

FAQ – najczęściej zadawane pytania o domy z kontenerów i ubezpieczenie

 1. Jak zaprojektować dom z kontenera?

  Projekt domu z kontenerów najlepiej powierzyć firmie specjalizującej się w omawianym budownictwie. Takie przedsiębiorstwa często oferują kompleksowe usługi, począwszy od stworzenia projektu na bazie sugestii klienta, przez adaptację kontenerów, transport, przygotowanie fundamentów, aż po ich montaż na działce i wykończenie.

 2. W jakim czasie można postawić dom z kontenerów?

  Najprostsze i najmniejsze (jeden moduł) domy z kontenerów stawia się nawet w 4 tygodnie. Większe inwestycje tego typu są realizowane w terminie do 3 miesięcy. Sam proces łączenia modułów na działce to raptem kilka dni.

 3. Czy dom z kontenera można postawić na terenie zalewowym?

  Według polskiego prawa na terenie zalewowym nie powinno się stawiać żadnych budynków mieszkalnych i ze względów bezpieczeństwa lepiej przestrzegać tego przepisu.

 4. Czy za ubezpieczenie domu z kontenera zapłacę wyższą składkę?

  Jeśli dom kontenerowy posiada fundamenty (jest na trwałe związany z gruntem), jego ubezpieczenie nie powinno być droższe. Mało tego, z racji niskich kosztów budowy, składka może być nawet niższa niż dla murowanego budynku o podobnym metrażu i standardzie.

 5. Czy na postawienie domu kontenerowego muszę mieć pozwolenie?

  Jeśli dom kontenerowy jest mniejszy, niż 35 mkw., wystarczy tylko zgłosić fakt postawienia go na działce. Dla większych budynków konieczne jest już jednak uzyskanie pozwolenia na budowę.

 6. Czy można wziąć kredyt na dom z kontenera?

  Bank raczej powinien udzielić kredytu hipotecznego na postawienie domu kontenerowego, o ile ten będzie spełniał definicję budynku mieszkalnego i będzie posiadał fundamenty. Decyzja zawsze jednak leży po stronie pożyczkodawcy, który ma pełne prawo do odmowy.