Czy wiesz, że kupując ubezpieczenie – także mieszkania – kupujesz w pewnym sensie spokój? Cena spokoju, może nawet świętego spokoju, zaczyna się już od 50 groszy dziennie. Mało? To właśnie do niskich cen ubezpieczeń mieszkaniowych przekonuje nas PZU w nowej kampanii reklamowej promującej produkt PZU DOM. A ponieważ reklamy potrafią nas zainspirować postanowiliśmy sprawdzić, czy 50 groszy dziennie za ubezpieczenie mieszkania PZU DOM to dużo, czy mało.

polskie monety
Porównaj ceny

PZUDOM – czyli kompleksowe ubezpieczenie domu i mieszkania za grosze

PZU przekonuje, że ubezpieczenie mieszkania może być tanie, a dzięki szerokiej ofercie produktowej – dopasowane do potrzeb. Składka PZUDOM rozpoczyna się już od 50 groszy dziennie. Oznacza to, że polisę mieszkaniową możemy mieć już od 182,50 zł rocznie.

Biorąc pod uwagę na przykład koszt remontów koniecznych do przeprowadzenia po wystąpieniu szkody mieszkaniowej, wysokość składki za ubezpieczenie nieruchomości jest niewielka. Ale… czy na pewno? Niekoniecznie.

Zanim kupisz, sprawdź ceny. Nie kupuj ubezpieczenia mieszkania w ciemno…

Ocena atrakcyjności składki nie jest możliwa do wystawienia od tak. Pamiętacie kampanię reklamową Link4, w której padało pytanie: „Czy Masaj, który ma trzy woły jest bogaty, czy biedny?” A pamiętacie odpowiedź? Brzmiała tak: „Nie wiesz, bo nie masz porównania…”. To właśnie porównanie jest kluczem pozwalającym stwierdzić, czy dana oferta na ubezpieczenie mieszkania jest atrakcyjna, czy też nie. W porównaniu ofert trzeba odnieść się nie tylko do ceny, ale także do zakresu ubezpieczenia. Przed wyborem odpowiedniej polisy dobrze zadać sobie jedno podstawowe pytanie: Czego potrzebuję?
Ochrony od kradzieży, pożaru. A może także ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. No właśnie, co i gdzie wybrać?

Wybierz ubezpieczenie mieszkania idealne dla Ciebie

Jak wybrać ubezpieczenie idealne i czy w ogóle takie istnieje? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi, ale podpowiemy Ci co możesz znaleźć w polisach mieszkaniowych. Przejdźmy zatem do konkretów, bo PZUDOM to nie jedyna oferta na rynku.

  • Ubezpieczenie murów – z ubezpieczeniem murów spotkamy się najczęściej. Chociażby ze względu na fakt, że biorąc kredyt na nieruchomość, najczęściej takiego typu ubezpieczenia wymaga od nas bank. Wybierając tego typu ubezpieczenie, koniecznie sprawdź, od jakich zdarzeń będzie chronione Twoje „M”. Pamiętaj, że nie zawsze „mury” traktowane są dosłownie. Takie ubezpieczenie może chronić także pokrycie dachu w domu jednorodzinnym czy też instalacje.
     
  • Ruchomości domowe – czyli np. dywany, sprzęt RTV i AGD, meble, a nawet trzymane w domu rowery. Przed zawarciem ubezpieczenia polecamy zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), m.in. aby sprawdzić, jakie przedmioty są przez firmę ubezpieczeniową definiowane jakie mienie ruchome. W OWU jednego z ubezpieczycieli znajdziemy informację, że ruchomością domową jest także sprzęt przeznaczony do zamontowania w meblach przeznaczonych do montażu na stałe.
     
  • Stałe elementy wyposażenia – należą do nich m.in. wanny, brodziki, antresole, wewnętrzne ścianki działowe, zlewy, zabudowy, a także okna i drzwi. Katalog stałych elementów wyposażenia jest znacznie szerszy. Dlatego –podobnie jak w przypadku ruchomości domowych – bezwzględnie należy zajrzeć do OWU firmy ubezpieczeniowej i sprawdzić dokładnie, które elementy wyposażenia domu będą należały właśnie do tej kategorii. Nie powinny one znacząco różnić się między firmami ubezpieczeniowymi, jednak zawsze możemy znaleźć rozbieżności.
     
  • OC (odpowiedzialność cywilna) – posiadając ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, przerzucamy na firmę ubezpieczeniową finansowe skutki związane z wyrządzeniem szkody osobie trzeciej. Jeśli zdarzy nam się np. zalać sąsiada, to koszty remontu jego mieszkania zostaną pokryte właśnie z tego ubezpieczenia. OC może obowiązywać także wtedy, jeśli np. Twój pies ugryzie sąsiada. Jednak kluczem do określenia zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową jest zapoznanie się z OWU.

Już kilkakrotnie powtarzaliśmy o OWU. Lektura niezbyt przyjemna, ale mimo wszystko ważna. To właśnie w nich znajdziemy szczegółowe zapisy dotyczące wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Nie dajmy się zaskoczyć podczas wystąpienia szkody, zapoznajmy się dokładnie z warunkami ubezpieczenia nieruchomości jeszcze przed zawarciem umowy. Wybierając ubezpieczenie mieszkania (jak na przykład PZUDOM),koniecznie sprawdźmy, czy dana opcja jest tą chroniącą jedynie od pożaru i zalania, czy także od kradzieży i rabunku.