Ceny ubezpieczenia OC poszły do góry, więc z pewnością szukasz dodatkowych oszczędności, gdzie tylko możesz. Chcemy zatem zwrócić twoją uwagę na carpoolingiem, który pomoże ci obniżyć koszty jazdy samochodem.

Czym jest carpooling?

Carpooling polega na organizowaniu grupowych przejazdów prywatnym samochodem. Osoby z najbliższej okolicy, które jadą w tym samym kierunku, np. do szkoły lub do pracy, umawiają się, że będą podróżowały jednym autem. Koszty dojazdu dzielą równo między sobą i dzięki temu na paliwie oszczędza właściciel auta.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Taki sposób podróżowania ma wiele zalet. Przede wszystkim obniżają się koszty paliwa, a dodatkowo można spotkać ciekawe osoby i zawrzeć nowe znajomości. Jest to również najszybszy sposób dojazdu, ponieważ nie ma na trasie żadnych przystanków, a jedynie konieczne postoje (np. na stacji benzynowej)

Nie zawsze jednak łatwo jest znaleźć osoby, które byłyby chętne na tego rodzaju transport. Aby ułatwić odnajdywanie zarówno pasażerów takich przejazdów jak i osób, które oferują miejsca w swoich samochodach, powstały odpowiednie serwisy internetowe. Krótko omawiamy dla Was najciekawsze z nich.

BlaBlaCar.pl

Serwis BlaBlaCar koncentruje się przede wszystkim na łączeniu ze sobą osób, które szukają transportu na trasie z jednego miasta do drugiego, najczęściej na terenie Polski. Możecie również znaleźć oferty przejazdów zagranicznych, jednak jest ich znacznie mniej.

BlaBlaCar jest bardzo prosty w obsłudze. Po wejściu na stronę lub pobraniu aplikacji na telefon, określacie skąd i dokąd chcecie dojechać i w jakim terminie, a serwis (lub aplikacja) wyszukuje kierowców, którzy mają jeszcze wolne miejsca i pojadą wybraną przez was trasą. Dużą zaletą jest to, że nie musicie się tam rejestrować ani kiedy szukacie przejazdu, ani kiedy chcecie go zaoferować.

inOneCar.com

Serwis bardzo podobny do BlaBlaCar, jednak usługi przez niego świadczone skierowane są do nieco innych użytkowników. InOneCar promuje przede wszystkim wspólne dojazdy do pracy w obrębie jednej firmy, szkoły lub uczelni. Chodzi więc nie tylko o samą podróż z miejsca A do B, ale też o lepsze poznanie ludzi, z którymi jeździcie. Łatwiej jest też znajdziecie pasażerów na stałe przejazdy.

InOneCar posiada serwis internetowy oraz aplikację, ale zarówno w jednym, jaki w drugim przypadku konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Niektóre firmy i uczelnie są zapisane w InOneCar i wystarczy jedynie, że dołączysz do już istniejącej sieci użytkowników. Możecie również określić jaką trasą codziennie dojeżdżacie do pracy i poczekać na chętnych, którzy chcieli z wami podróżować.

JedziemyRazem.pl

Serwis JedziemyRazem również skierowany jest do osób, które szukają stałego i niedrogiego transportu w drodze do pracy, czy uczelni. Szczególny nacisk jest tu jednak kładziony na komunikowanie ze sobą osób, które regularnie przemierzają dana trasę. Dużym plusem jest to, że w wyszukiwarce możecie znaleźć wiele niewielkich miejscowości z każdego województwa.

Korzystanie z serwisu jest proste, ponieważ jedyne co musicie zrobić, to skorzystać z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie. Znaleźć możecie zarówno kierowców, jak i pasażerów na określonej przez siebie trasie. Przy każdym ogłoszeniu kierowca zaznacza o której wyjeżdża i o której wraca.

Carpooling a zagrożenia

Trzeba zdać sobie sprawę, że carpooling niesie ze sobą pewne zagrożenia. W końcu może zdarzyć się, że trafimy na osoby, z którymi niekoniecznie chcemy podróżować - a co dopiero nawiązywać znajomości. Wszystko zależy jednak od naszych współpasażerów, a sama idea przejazdów grupowych jest jak najbardziej warta uwagi i sprawdzenia. W konsekwencji przecież możemy sporo zaoszczędzić (zarówno jako kierowca, jak i pasażer), zyskać nowe znajomości czy umilić sobie codzienny dojazd do pracy.

Jeśli już korzystacie z tego typu serwisów lub dopiero zamierzacie udostępnić miejsca w swoim samochodzie, to pamiętajcie o rozszerzonym pakiecie Assistance - by w razie awarii samochodu, każdy z Waszych pasażerów bez problemu dostał się na miejsce przeznaczenia.