Zwykle właściciele samochodów z instalacją gazową płacą więcej za ubezpieczenie OC niż posiadacze aut elektrycznych i benzynowych. Jednocześnie cena LPG jest dwukrotnie niższa od pozostałych rodzajów paliw.

Największą zaletą LPG są niższe koszty eksploatacji samochodu. Jednocześnie należy liczyć się z wysokimi wydatkami związanymi z jej montażem. Sprawdziliśmy, ile za ubezpieczenie OC płacą właściciele aut, w których jest zamontowana instalacja gazowa, jaka jest cena jego montażu w pojeździe, a także porównaliśmy ze sobą wady i zalety tego paliwa. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę OC auta na gaz?  

Rodzaj paliwa to jeden z wielu czynników, które biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe określając wysokość składki OC. W I półroczu 2023 r. średnia cena OC dla aut z instalacją LPG i benzyną wyniosła 499 zł. Tańsze o 110 zł było ubezpieczenie samochodów elektrycznych, a o 10 zł benzynowych. Z kolei droższe o 18 zł diesli i 30 zł hybryd.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki biorą pod uwagę rodzaj paliwa. Ubezpieczenie OC dla samochodu na gaz może być wyższe w porównaniu do diesli i hybryd m.in. z kilku powodów:

 • na instalację gazową decydują się przede wszystkim te osoby, które jeżdżą często i pokonują przy tym spore odległości. Tak intensywna eksploatacja samochodu zwiększa prawdopodobieństwo jego uszkodzenia;

 • instalacja gazowa to poważna ingerencja w konstrukcję samochodu. Jeśli zostanie wykonana niestarannie, może sprawić, że samochód będzie bardziej awaryjny. Zwiększone ryzyko wypadku musi przełożyć się na wyższą cenę polisy OC.

Wypowiedź eksperta

W ciągu 30 dni od zamontowania instalacji gazowej w samochodzie należy dokonać zmian w dowodzie rejestracyjnym. Aby to zrobić w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu trzeba okazać świadczenie homologacji oraz atest na zbiornik LPG. Następnie musimy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, które ze względu na dokonanie poważnej zmiany konstrukcyjnej auta może dokonać rekalkulacji składki OC, czyli ponownie przeliczyć jej wysokość.
Stefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychStefania Stuglik, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ile kosztuje OC samochodu na gaz?  

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa wysokość składki. Sprawdziliśmy u pięciu różnych ubezpieczycieli ceny OC dla tego samego kierowcy i samochodu, zmieniając jedynie podczas kalkulacji rodzaj paliwa. Za pierwszym razem była to benzyna i LPG, za drugim benzyna, a za trzecim diesel. 

W naszej kalkulacji właścicielem Opla Astry z 2016 r. o pojemności silnika 1364 cm3 (w przypadku diesla 1598 cm3), jest 35-letni pan Marcin z Kielc. To właśnie ta marka i model są najczęściej ubezpieczanym samochodem w kalkulatorze rankomat.pl w I półroczu 2023 r. Nasz bohater od 15 lat ma prawo jazdy i nigdy nie spowodował żadnej szkody.

Ile kosztuje OC dla samochodu z instalacją gazową?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
EUROINS
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC dla samochodu z instalacją gazową?
EUROINS
705,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 17.09.2023 r., Opel Astra z 2016 r., benzyna + gaz, poj. silnika 1364 cm3

W pierwszym przypadku najniższa cena OC dla Opla Astry z 2016 r. zasilanego benzyną wraz z instalacją LPG wynosi 705 zł. Porównajmy, ile dla tego samego modelu i marki wyniesie składka, jeśli samochód będzie zasilany benzyną i dieslem.

Ile kosztuje OC samochodu na benzynę?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC samochodu na benzynę?
Beesafe
692,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 17.09.2023 r., Opel Astra z 2016 r., benzyna + gaz, poj. silnika 1364 cm3

Ile kosztuje OC dla diesla?
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
Ile kosztuje OC dla diesla?
Beesafe
692,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 17.09.2023 r., Opel Astra z 2016 r., benzyna + gaz, poj. silnika 1364 cm3

Wyniki naszej kalkulacji mogą być bardzo zaskakujące. W przypadku zarówno Opla Astry z 2016 r. o pojemności silnika 1364 cm3 zasilanego benzyną, jak i diesla (tutaj pojemność zwiększa się do 1598 cm3) najniższa cena OC wynosi 692 zł. To o 13 zł mniej w porównaniu dla auta z instalacją LPG.

Zwłaszcza że rodzaj paliwa to tylko jeden z wielu czynników, które wpływają na ceny OC. Oprócz tego towarzystwa ubezpieczeniowe jeszcze biorą pod uwagę m.in. wiek, miejsce zamieszkania, jak długo kierowca ma prawo jazdy, historię szkodowości właściciela pojazdu, a także markę, model, rocznik, przebieg czy pojemność silnika samochodu.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia samochodu na gaz?  

Jak pokazują wyniki naszej kalkulacji, nie zawsze ubezpieczenie auta ze zbiornikiem gazowym jest droższe niż auta zasilanego benzyną lub diesla. Obecnie zbiorniki LPG montowane w pojazdach są coraz bezpieczniejsze. Ponadto nie wszyscy właściciele aut zasilanych na benzynę i gaz pokonują rocznie setki kilometrów. Zawsze więc warto przed zakupem polisy OC porównać ze sobą oferty jak największej liczy ubezpieczycieli. W kalkulatorze rankomat.pl nie trzeba wchodzić na stronę internetową każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ propozycje kilkunastu firm są dostępne w jednym miejscu w porównywarce.

Przy zakupie ubezpieczenia auta na gaz warto kierować się wyłącznie jak najniższą ceną. Zakres ochrony polisy OC reguluje ustawa, więc jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak różnice w wysokości składki mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W kalkulatorze rankomat.pl po dokonaniu płatności przez internet otrzymamy umowę ubezpieczenia pojazdu z LPG na maila. Dzięki temu oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze.

Jakie są dodatkowe koszty użytkowania auta z instalacją LPG?  

Koszty utrzymania samochodu z instalacją gazową nie ograniczają się jedynie do zakupu ubezpieczenia OC. Ponadto należy doliczyć wydatki związane z zamontowaniem zbiornika LPG, tankowaniem czy badaniem technicznym.

Ile kosztuje instalacja zbiornika LPG w samochodzie?

Montaż instalacji gazowej w samochodzie może kosztować od około 1800 do nawet 4000 zł. Cena zależy od rodzaju instalacji oraz lokalizacji warsztatu. Najtańsze będzie zainstalowanie LPG do aut z wtryskiem jednopunktowym bez elektroniki (od 1800 do 2700 zł). Nieco droższy będzie montaż instalacji z wtryskiem jednopunktowym i elektroniką (2100-3250 zł).

Montaż popularnej instalacji sekwencyjnej do aut 3-4 cylindrowych z wielopunktowym wtryskiem paliwa, kosztuje 2200-3300 zł. Z kolei cena zainstalowania LPG dla tego samego rodzaju samochodów, które wykorzystują elektronikę Stag, wynosi około 2700-4100 zł.

Cena montażu instalacji gazowej w tańszym wariancie

Rodzaj instalacji gazowej

Cena montażu

Instalacja LPG do samochodów z wtryskiem jednopunktowym bez elektroniki

Około 1800-2700 zł

Instalacja LPG do samochodów z wtryskiem jednopunktowym z elektroniką

Około 2100-3250 zł

Instalacja LPG do samochodów z wielopunktowym wtryskiem paliwa, auto 3-4 cylindrowe, z elektroniką

Około 2200-3300 zł

Instalacje LPG sekwencyjnego wtrysku gazu, 3-4 cylindry, z elektroniką

Około 2700-4100 zł

Źródło: Kb.pl (stan na 17.09.2023 r.).

Znacznie droższy będzie montaż instalacji gazowej do aut 5-6 cylindrowych (około 2700-6400 zł). Z kolei zainstalowanie LPG w samochodach ośmiocylindrowych kosztuje około 5500-7900 zł. Natomiast cena zamontowania zbiornika na gaz do pojazdu z instalacją sekwencyjną z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wynosi około 4300-6000 zł.

Cena montażu instalacji gazowej w droższym wariancie

Rodzaj instalacji gazowej

Cena montażu

Instalacja LPG do samochodów 5-6 cylindrowych z wielopunktowym lub sekwencyjnym wtryskiem paliwa z elektroniką

2700-6400 zł

Instalacja LPG sekwencyjnego wtrysku gazu, 8 cylindrów, z elektroniką

5500-7900 zł

Instalacja LPG sekwencyjnego wtrysku gazu do samochodów z bezpośrednim wtryskiem paliwa

4300-6000 zł

Źródło: Kb.pl (stan na 17.09.2023 r.).

Czy tankowanie gazu jest bardziej opłacalne od benzyny?

Zwykle właściciele samochodów ze zbiornikiem LPG muszą zapłacić więcej za polisę OC niż posiadacze aut elektrycznych i benzynowych, ale nie jest to regułą. Ponadto cena montażu w zależności od rodzaju instalacji i lokalizacji warsztatu wynosi od około 1800 do 7900 zł. Jednak poniesione wydatki mogą zrekompensować niskie koszty eksploatacji pojazdu.

Zdecydowanie najtańszym rodzajem paliwa  jest LPG (2,85 zł/l). Znacznie drożej trzeba zapłacić za Pb 98 (6,79 zł/l), a także Pb 95 (6,13 zł/l) i ON (6,05 zł/l).

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce

Rodzaj Paliwa

Cena paliwa

LPG

2,85 zł/l

ON

6,05 zł/l

Pb 95

6,13 zł/l

Pb 98

6,79 zł/l

Źródło: e-petrol.pl (stan na 17.09.2023 r.).

Jakie są wady i zalety montażu instalacji gazowej w aucie? 

Przed montażem instalacji gazowej w samochodzie, warto dokładnie przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania. Większość kierowców jako największy atut LPG wymienia niskie koszty eksploatacji auta. Jednocześnie najpierw trzeba ponieść wydatki związane z instalacją zbiornika gazowego w pojeździe. Niekiedy należy też liczyć się z płaceniem wyższej niż dotychczas składki OC.

Zalety aut z instalacją gazową:

 • niskie ceny LPG – kierowcy aut z instalacją gazową mogą zaoszczędzić na tankowaniu nawet o około 50% więcej niż właściciele samochodów benzynowych i diesli, ponieważ ceny gazu są dwukrotnie niższe od pozostałych rodzajów paliwa,

 • duży wybór warsztatów – dzięki temu można obniżyć koszty montażu instalacji gazowej w samochodzie, 

 • 2 możliwości zasilania samochodu – mając zainstalowany zbiornik LPG, możemy podczas jazdy autem dowolnie korzystać z benzyny lub gazu, dzięki czemu łatwiej pokonywać dłuższe trasy,

 • płynniejsza praca silnika samochodu – może to być bardzo przydatne podczas jazdy w mieście, gdy auto wielokrotnie rusza i zatrzymuje się.

Wady aut z instalacją gazową:

 • wyższe kosztybadania technicznego pojazdu– właściciele samochodów osobowych z instalacją gazową za przegląd muszą zapłacić 162 zł, a posiadacze standardowych aut jedynie 99 zł,

 • wyższe składki OC – w większości towarzystw ubezpieczeniowych cena OC dla samochodu z instalacją gazową będzie wyższa niż dla aut elektrycznych i benzynowych,

 • opłata za legalizację zbiornika – właściciel samochodu z instalacją gazową musi zapłacić za jej legalność, a po upływnie 10 lat zrobić to ponownie,

 • ograniczenia w parkowaniu – w niektórych parkingach podziemnych nie wolno pozostawiać samochodów wyposażonych w instalację gazową.

Co warto wiedzieć? – Ubezpieczenie OC samochodu na gaz

 1. Gaz LPG jest obecnie najtańszym rodzajem paliwa w Polsce.
 2. Jednoczesne posiadanie instalacji LPG i benzyny w aucie umożliwia korzystanie z dwóch rodzajów zasilania samochodu.
 3. Zwykle ubezpieczyciele naliczają właścicielom aut z instalacją LPG wyższe ceny OC w porównaniu do aut elektrycznych i zasilanych benzyną.
 4. Badanie techniczne pojazdu z instalacją LPG jest droższe niż tradycyjnego auta.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu na gaz

 1. Jak instalacja LPG wpływa na ubezpieczenie OC dla samochodu na gaz?

  Tak. Montaż instalacji gazowej to poważna zmiana konstrukcyjna pojazdu, która zwiększa wartość auta. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego może to być bardzo ważna informacja, która może wpłynąć na ocenę ryzyka. Ubezpieczyciel ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki OC, czyli ponownie przeliczyć jej wysokość. Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC niepowiadomienie towarzystwa może oznaczać kłopoty z uzyskaniem odszkodowania za zniszczoną instalację (np. podczas stłuczki).

 2. Czy trzeba poinformować ubezpieczyciela o montażu instalacji gazowej?

  Tak. Montaż instalacji gazowej to poważna zmiana konstrukcyjna pojazdu, która zwiększa wartość auta. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego może to być bardzo ważna informacja, która może wpłynąć na ocenę ryzyka. Ubezpieczyciel ma prawo przeprowadzić rekalkulację składki OC, czyli ponownie przeliczyć jej wysokość. Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC niepowiadomienie towarzystwa może oznaczać kłopoty z uzyskaniem odszkodowania za zniszczoną instalację (np. podczas stłuczki).

 3. Jak często trzeba wymieniać filtry gazu?

  Filtry gazu powinno się zmieniać w samochodzie po przejechaniu od 10 do 15 tys. kilometrów. Za pomocą komputera diagnostycznego należy sprawdzić, czy nie występują zapisy o błędach działania (np. sterownika). Co 60 tys. km warto przyjrzeć się działaniu wtryskiwaczy, a po pokonaniu dystansu 100 tys. kilometrów wymienić reduktor i listwę wtryskową.

 4. Czy warto kupić używany samochód z instalacją LPG czy samodzielnie ją zainstalować?

  Zakup używanego samochodu na gaz może być znacznie tańszy niż samodzielny montaż. Jednak lepiej zamontować instalację LPG na własną rękę. Dzięki temu będziemy mieć kontrolę nad jakością układu, który zostanie zainstalowany w naszym aucie.