Nie zawsze da się precyzyjnie przewidzieć pogodę, zwłaszcza gdy wybierasz się samochodem w dalszą podróż. Nie bez znaczenia jest także pora roku – wiosną i latem niespodziewane wyładowania atmosferyczne mogą zdarzać się o wiele częściej. Co powinieneś zrobić, aby bezpiecznie przetrwać nawałnicę, która zastała Cię za kierownicą? Czy w aucie jest bezpiecznie podczas burzy?
W rzeczywistości w samochodzie w trakcie burzy jest o wiele bezpieczniej niż na zewnątrz. Warto jednak zaznaczyć, że pod pewnymi warunkami. Nawet jeśli piorun uderzy bezpośrednio w pojazd, zachowa się on niczym klatka Faradaya – wyładowanie elektryczne przemieści się po powierzchni karoserii i trafi wprost do ziemi.
Dzięki temu pasażerowie na tym nie ucierpią, a jeśli dojdzie do uszkodzenia samochodu, będzie to niewiele w porównaniu z bezpieczeństwem zdrowia i życia człowieka. Podpowiadamy, jak odpowiedzialnie zachować się w samochodzie podczas burzy i czego się wystrzegać!
Samochód jako klatka Faradaya – co to znaczy?
Zanim dowiesz się więcej o bezpieczeństwie podczas burzy, warto przyjrzeć się nieco prawom fizyki i mechanizmie powstawania nawałnicy. Piorun to nic innego, jak wyładowanie elektryczne, które poszukuje drogi o jak najmniejszym oporze. Idealną dla niego ścieżką jest metal – właśnie dlatego mówi się, że ten materiał najbardziej przyciąga pioruny. W chwili uderzenia w pojazd zachodzi zjawisko tzw. indukcji elektrostatycznej, zaś samochód zachowuje się niczym klatka Faradaya.
Pole elektryczne znajdujące się wokół niego sprawia, że ładunki znajdujące się w metalu rozprowadzane są w taki sposób, że znoszą efekt pola we wnętrzu klatki (pojazdu). Tym samym metal karoserii chroni przed polem elektrycznym wnętrze samochodu.
W wyniku tego zjawiska pola elektrycznego nie będzie w metalu, a po jednej stronie klatki Faradaya będzie ładunek ujemny, po drugiej zaś – ładunek dodatni. Wiele zależy jednak również od zachowania się osób w pojeździe i od typu samego auta.
Kiedy wynaleziono klatkę Faradaya?
Czym jest ten tajemniczy wynalazek? Klatka Faradaya to inaczej metalowa obudowa lub ekran o właściwościach blokujących pole elektromagnetyczne. Została skonstruowana przez naukowca o tym samym nazwisku (Michaela Faradaya) w 1836 roku w celu prezentacji działania jednego z podstawowych praw elektrostatyki.
Konstrukcja ta znana jest zatem ludzkości od niemal 200 lat i choć nie w idealnej postaci, w naszym codziennym życiu występuje w co najmniej kilku odsłonach, jak choćby kuchenka mikrofalowa czy samolot. Podobnie jest z samochodem.
Burza w aucie – czy każdy pojazd jest bezpieczny?
W samochodzie będziesz bezpieczny w większości przypadków, czyli w autach wykonanych z metalu i w pełni osłoniętych. Ta zasada nie dotyczy zatem kabrioletów z otwartym dachem. Inne pojazdy, jak motocykle czy rowery, również wystawiają Cię na działanie warunków zewnętrznych, więc nie możesz liczyć na bezpieczne przetrwanie nawałnicy.
Metalowy pojazd będzie także bezpieczny tylko wtedy, gdy zrezygnujesz z dotykania metalowych elementów, które mogą znajdować się w jego wyposażeniu.
Jak zachować się w aucie, aby bezpiecznie przeczekać burzę? 10 wskazówek!
Co do zasady samochód to dobre miejsce na przetrwanie nawałnicy, jednak wiele zależy od konkretnych okoliczności zatrzymania pojazdu i Twojej ostrożności. Nie masz co prawda wpływu na pogodę, ale możesz znacząco zmniejszyć ryzyko zagrożenia życia i zdrowia własnego i Twoich współpasażerów, zwłaszcza, że wiosenne i letnie burze potrafią być naprawdę gwałtowne. Oto najważniejsze porady dotyczące zachowania się w aucie w trakcie burzy!
Rada nr 1. Przerwij jazdę
Jeśli tylko jest to możliwe, powinieneś zatrzymać samochód. Kontynuowanie jazdy wiąże się z wysokim ryzykiem. Jeżeli jednak musisz jechać dalej, zachowaj szczególną ostrożność, zwalniając i zwiększając odległość od innych uczestników ruchu. Zanim się natomiast zatrzymasz, upewnij się, że masz ku temu warunki. Pamiętaj, że postój na światłach awaryjnych na poboczu nie jest najlepszym pomysłem – w trakcie nawałnicy będziesz słabo widoczny dla innych, a w takich warunkach o zderzenie nietrudno.
Rada nr 2. Zjedź w miejsce oddalone od jezdni (parking, stacja benzynowa)
Najlepszym rozwiązaniem jest zjazd na parking oddalony od jezdni, np. na stacji benzynowej. Będziesz szczęściarzem, jeśli przy okazji uda Ci się stanąć pod solidnie wykonanym zadaszeniem. Innym bezpiecznym rozwiązaniem jest np. kryty parking wielopoziomowy.
Rada nr 3. Jeśli to możliwe, nie parkuj na poboczu drogi
Jak już powiedzieliśmy, postój podczas nawałnicy na poboczu drogi może powodować zagrożenie dla Ciebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Na skutek mocno ograniczonej widoczności spowodowanej ulewnym deszczem, zachodzi wysokie ryzyko najechania przez pojazd jadący z tyłu. Nie pomogą tutaj nawet włączone światła awaryjne. Wszystko jednak zależy od bieżących okoliczności.
Być może postój na poboczu będzie jedynym optymalnym rozwiązaniem, gdy w pobliżu nie ma dogodnego miejsca z dala od drogi. Jeżeli zjedziesz z drogi, pozostaw światła włączone (mogą być awaryjne). Być może przynajmniej częściowo zwiększy to Twoją widoczność dla innych kierowców. Miej jednak na uwadze, co na ten temat mówi Ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 49. pkt 3-4:
3. Zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.
4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
Oczywiście jeśli nie czujesz się bezpiecznie i pewnie, prowadząc auto w nawałnicę, postój to najbardziej optymalne rozwiązanie. Najlepiej jednak poszukać najbliższej stacji czy parkingu.
Rada nr 4. Nie parkuj pod drzewami
Staraj się także stawać z dala od drzew. Choć same w sobie nie stanowią zagrożenia, jeśli uderzy w nie piorun mogą poważnie uszkodzić pojazd i zranić osoby znajdujące się w jego wnętrzu. Jeśli nie możesz wyjechać z zadrzewionego terenu, zatrzymaj się tam, gdzie prawdopodobieństwo uszkodzenia samochodu przez gałąź będzie najmniejsze. Drzewa o grubych i masywnych konarach stanowią w takiej sytuacji największe zagrożenie.
Osoby, które wykupiły na swój samochód polisę AC powinny pamiętać o jednej rzeczy. Jeżeli mając świadomość zbliżającej się burzy, nie zadbają o bezpiecznie miejsce postojowe, ubezpieczyciel może odmówić im wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do uszkodzenia auta, np. przez spadającą gałąź.
Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.
Osoby, które wykupiły na swój samochód polisę AC powinny pamiętać o jednej rzeczy. Jeżeli mając świadomość zbliżającej się burzy, nie zadbają o bezpiecznie miejsce postojowe, ubezpieczyciel może odmówić im wypłaty odszkodowania, gdy dojdzie do uszkodzenia auta, np. przez spadającą gałąź.
Według raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2022 r." w 2022 roku nie zmieniła się (w porównaniu do roku 2021) struktura wypadków i ofiar śmiertelnych według warunków atmosferycznych.
Ich największa liczba zdarza się przy dobrej pogodzie. Co jednak istotne, duży wzrost odnotowano w kwestii wypadków, do których doszło podczas silnego wiatru (+26,8%). To także większa liczba ofiar śmiertelnych (28%). Pamiętajmy, że każda burza wiąże się ze wzmożonym wiatrem, a tym samym ryzykiem uszkodzenia samochodu. Jeśli jest taka możliwość, należy temu zapobiegać.
Zobacz także: Jak napisać skuteczne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela? | Rankomat.pl
Rada nr 5. Nie opuszczaj pojazdu
W otoczeniu metalowej karoserii jest znacznie bezpieczniej niż poza nią. To przecież ochrona nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również wyładowaniami atmosferycznymi. Jeśli wyjdziesz z samochodu zaparkowanego na poboczu drogi, przy tak słabej widoczności inny nadjeżdżający pojazd może Cię nie zauważyć. Kamizelka odblaskowa i latarka w dłoni mogą nieco zniwelować to ryzyko, jednak nie w każdym przypadku.
Rada nr 6. Wyłącz silnik
Co do zasady najlepiej jest wyłączyć silnik, jednak w praktyce wiele zależy od miejsca zatrzymania. Jeśli udało Ci się dojechać np. na stację paliw i zaparkować bezpiecznie, lepiej zgasić samochód. Z drugiej strony przymusowy postój na poboczu rodzi zagrożenia, których uniknięcie może wymagać szybkiej reakcji ze strony kierowcy – wówczas lepiej przeczekać nawałnicę z włączonym silnikiem, aby zyskać ewentualne pole manewru, jeśli pojawi się zagrożenie, np. zwalenie się drzewa. Poza tym włączony silnik utrzyma pracę świateł, wycieraczek czy nawiewów, co jest niezbędne podczas zatrzymania na poboczu jezdni.
Rada nr 7. Nie dotykaj radia ani telefonu komórkowego
Powszechna opinia o tym, że korzystanie z telefonu komórkowego w czasie burzy stanowi śmiertelne zagrożenie ma swoich zwolenników i przeciwników. W praktyce pole elektromagnetyczne wytwarzane przez komórkę jest niewielkie i "ściągnięcie" w ten sposób na siebie uderzenia pioruna jest raczej nikłe, jednak może do tego dojść.
Należy przy tym pamiętać, że wszystkie przewodniki, które podczas uderzenia pioruna mają bezpośredni kontakt z ciałem jak np. telefon, słuchawki, klucze, monety, mogą prowadzić do dodatkowych oparzeń skóry. Podobna zasada dotyczy radia samochodowego. Jeśli dodatkowo ma ono metalową obudowę, tym bardziej unikaj jego dotykania!
Rada nr 8. Nie dotykaj metalowych części wyposażenia auta, np. klamek czy pedałów
Część energii elektrycznej pochodzącej z pioruna może przepływać przez obwody do potencjalnie niebezpiecznych części metalowych, jak radio, ładowarki telefonów komórkowych i jednostki GPS, ale również elementów wyposażenia pojazdu, jak np.:
- klamki,
- pedały,
- kolumna kierownicy.
Rada nr 9. Przed atakiem burzy schowaj antenę radiową
Mówiliśmy już, że w czasie burzy z telefonem komórkowym należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Podobnie sytuacja wygląda z anteną radiową, która w końcu także stanowi nadajnik. W kontakcie z piorunem może powodować nawet śmiertelne porażenie. Jeśli widzisz zbliżające się niebezpieczeństwo lub gwałtowną zmianę pogody - jak najszybciej schowaj antenę.
Rada nr 10. Jeśli nie możesz zatrzymać samochodu, zwolnij i jedź bardzo ostrożnie
Jeśli zatrzymanie twojego pojazdu, zmniejsz prędkość. Zachowaj ostrożność zwłaszcza wtedy, gdy:
- przejeżdżasz przez skrzyżowanie,
- znajdujesz się na drodze z pierwszeństwem przejazdu,
- jedziesz w ciągu innych samochodów (zachowaj odstęp większy niż zwykle).
O czym jeszcze musisz pamiętać, jeśli nie możesz przerwać jazdy w trakcie nawałnicy i czeka Cię burza w samochodzie?
- Droga hamowania pojazdu na mokrej nawierzchni znacznie się wydłuża (najlepiej hamować pulsacyjnie).
- Mokra jezdnia zwiększa zagrożenie poślizgu i utraty kontroli za kierownicą.
- Jazda po nieutwardzonych drogach może prowadzić do unieruchomienia samochodu z powodu powstałego tam błota.
Przeczytaj także: Droga hamowania – czym jest i od czego zależy? | Rankomat.pl
Ubezpieczenie samochodu od gradu i burzy – czy warto je wykupić?
Szkoda samochodu spowodowana przez burzę, deszcze czy grad to nie tylko kwestie estetyki pojazdu. W wyniku działań natury może dojść nawet do podtopienia auta i poważnego uszkodzenia jego elektroniki. Przewracające się drzewa na zaparkowane samochody drzewa i gałęzie to równie istotne ryzyko. Z kolei nawet kilka minut intensywnego gradobicia może skutkować koniecznością wymiany całej karoserii. Koszty tego typy zniszczeń mogą przerastać najśmielsze wyobrażenia. Na szczęście tego zmartwienia da się uniknąć.
Niezależnie od tego, czy myślisz o zabezpieczeniu auta pod własnym domem, czy w czasie jazdy przy załamanej pogodzie, rozważ ubezpieczenie pojazdu od gradu i burzy. Wówczas będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania ze strony ubezpieczyciela.
Na czym polega ubezpieczenie od zjawisk atmosferycznych?
Taka ochrona dostępna jest w ramach polisy AC na samochód. W OWU każdego towarzystwa ubezpieczeniowego znajduje się dokładna lista okoliczności pogodowych, które uwzględniają przy wypłacie odszkodowania. Są to zwykle:
- uderzenie pioruna,
- huragan,
- gradobicie,
- powódź,
- lawina,
- zapadanie się ziemi,
- inne siły przyrody.
Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje także ochronę na zasadzie „all risks” (czyli od wszystkich ryzyk) - to ochrona przed każdym zjawiskiem pogodowym, bez jakichkolwiek wyłączeń.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od burzy i gradu?
Autocasco to ubezpieczenie w pełni dobrowolne. To oznacza, że jego cena będzie zależeć od indywidualnej polityki stosowanej przez dane towarzystwo. Zwykle na koszt polisy wpływają dwa zasadnicze czynniki:
- zakres ochrony,
- wartość pojazdu.
Wariantów AC jest obecnie na rynku całkiem sporo. Klient może sam zdecydować np. o metodzie likwidacji szkody czy pochodzeniu części niezbędnych do naprawy.
Co ważne, różnica pomiędzy ceną pakietu ubezpieczeń OC i AC z najszerszym zakresem ochrony a kosztem polisy w zawężonym wariancie może wynosić nawet kilka tysięcy złotych! Te rozbieżności widać doskonale przy wyliczaniu składki AC za pomocą internetowego kalkulatora OC i AC.
Oto przykładowe porównanie cen pakietu ubezpieczenia dla 40-letniego kierowcy z Warszawy, właściciela Audi A3 z 2020 roku, poj. silnika: 1984 cm3.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OC | AC Mini | Assistance | NNW | 1586,00 zł rata od 888 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 1990,00 zł rata od 742,75 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 2696,00 zł rata od 1006,25 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 3232,89 zł rata od 1907,41 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 4831,00 zł rata od 1680 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 7362,00 zł | |||
1586,00 złrata od 888.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
1990,00 złrata od 742.75 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
2696,00 złrata od 1006.25 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
3232,89 złrata od 1907.41 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
4831,00 złrata od 1680.00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
7362,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
Jak widać, dzięki porównywarce ofert można zaoszczędzić ponad 5 tysięcy złotych!
Co zrobić, gdy nawałnica uszkodzi samochód? Procedura krok po kroku
Szybkie i sprawne działanie tuż po wystąpieniu szkody w trakcie burzy ułatwi uzyskanie odszkodowania w ramach AC, a także przyspieszy całą procedurę. Co powinieneś zrobić, jeśli twój samochód został zniszczony na skutek działania silnego wiatru, uderzenia pioruna czy gradobicia?
- Niezwłocznie zgłoś szkodę do swojego ubezpieczyciela - każdy z nich może preferować inną metodę kontaktu w takiej sytuacji (mailowo, telefonicznie), a także limit czasu, którym musisz się do niego zgłosić.
- Zadbaj o szczegółową dokumentację uszkodzeń - im więcej zdjęć wykonasz i im dokładniejszy będzie Twój opis - tym lepiej.
- Czekaj na wykonanie oględzin rzeczoznawcy współpracującego z zakładem ubezpieczeń - w tym czasie zadbaj także o odpowiednie zabezpieczenie samochodu. Jeśli np. doszło do wybicia szyby, zabezpiecz wnętrze pojazdu, aby woda nie dostawała się do środka.
- Czekaj na propozycję kwoty odszkodowania ze strony ubezpieczyciela - pamiętaj przy tym, że jeśli nie będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca - możesz się od niej odwołać.
Terminy zgłoszenia szkody z polisy AC | |
4 dni | |
Benefia | 3 dni |
niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 5 dni | |
Generali | 7 dni |
mtu24 | niezwłocznie |
24 godziny od powzięcia informacji o zaistniałej szkodzie | |
w Polsce 7 dni, za granicą 7 dni od dnia powrotnego przekroczenia granicy RP lub 3 dni jeśli zaistniała konieczność korzystania z pomocy PZU przed powrotem do RP | |
7 dni | |
7 dni | |
TUZ Ubezpieczenia | 7 dni |
* informacja aktualna 06.06.2023 r. |
Dzięki narzędziom takim jak kalkulator OC i AC w niecałą minutę wyszukasz najbardziej atrakcyjne oferty ochrony spośród 19 największych towarzystw na polskim rynku. Ochrona przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, również pogodowymi, nigdy nie była prostsza!
Polska znajduje się w bardzo korzystnym położeniu geograficznym, jeżeli za główny czynnik uzna się panujące w naszym kraju warunki atmosferyczne. Należy jednak podkreślić, że następujące zmiany klimatyczne istotnie wpływają na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Straty w ich wyniku dotyczą nie tylko nieruchomości, ale również samochodów.
Jeżeli zależy Ci na kompleksowej ochronie pojazdu, siebie i swoich bliskich w każdej sytuacji, rozważ rozszerzony pakiet polisy ubezpieczenia komunikacyjnego.
Co warto wiedzieć?
- W czasie burzy zdecydowanie bezpieczniej jest w środku pojazdu niż na zewnątrz. Jeśli nie ma takiej potrzeby, przeczekaj niespodziewaną nawałnicę, nie wysiadając, niezależnie od miejsca postoju.
- Pole elektryczne znajdujące się wokół pojazdu sprawia, że ładunki znajdujące się w metalu rozprowadzane są w taki sposób, że znoszą efekt pola we wnętrzu klatki (pojazdu). Dzięki temu mechanizmowi metal karoserii chroni przed polem elektrycznym wnętrze samochodu.
- W samochodzie będziesz bezpieczny pod warunkiem, że będzie to model zamknięty i wykonany z metalu. Bezpieczeństwo znacznie zatem spada w przypadku kabrioletów lub tych aut, które wyprodukowano np. z tworzyw sztucznych.
- Choć zasadniczo sam telefon komórkowy nie stanowi zagrożenia podczas burzy w samochodzie, lepiej unikać korzystania z niego w takiej sytuacji. Jeśli w taki przewodnik uderzy piorun, efektem mogą być poważne oparzenia oparzenia ciała użytkownika.
- Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych ofert ubezpieczenia od gradu i burzy. Pamiętaj, że jeśli w ramach AC zechcesz uzyskać odszkodowanie, musisz działać szybko. Niektórzy ubezpieczyciele wskazują dokładny czas, w którym należy się do nich zgłosić.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Jak mogę dodatkowo zabezpieczyć auto przed uszkodzeniami gradu?
Możesz zabezpieczyć przednią szybą auta przed gradobiciem za pomocą grubego koca lub specjalnej plandeki. To rozwiązanie dobre zarówno wtedy, gdy parkujesz w miejscu niezadaszonym lub burza z gradem zaskoczy się w trasie.
Czy zawsze w trakcie burzy należy wyłączyć silnik samochodu?
To zależy od sytuacji. Jeśli nie masz wyjścia i musisz zatrzymać się na poboczu lub pasie awaryjnym, lepiej nie wyłączać silnika - w przypadku bezpośredniego zagrożenia, jak np. przewracające się drzewo, będziesz mógł w porę zareagować i np. odjechać dalej. Poza tym włączony silnik daje Ci możliwość skorzystania z klimatyzacji, dzięki czemu nie będziesz musiał otwierać okien, aby zaczerpnąć powietrza. Z drugiej strony, jeśli udało Ci się bezpiecznie dojechać na parking lub stację benzynową - możesz spokojnie wyłączyć samochód.
Czy mogę wykupić ubezpieczenie od burzy na kabriolet?
Niestety nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym znajdziesz taką ofertę. Wszystko ze względu na to, że auto z otwartym nadwoziem nie stanowi żadnego zabezpieczenia w czasie burzy. Ubezpieczyciele, np. Proama, często wyłączają tego typu pojazdy z ochrony.
Czy przeczekując burzę w samochodzie mogę otworzyć okna?
Niestety znacznie zmniejszy to poziom Twojego bezpieczeństwa. Przy kontakcie z piorunem samochód zachowa się jak klatka Faradaya tylko wtedy, gdy nadwozie i wszystkie jego elementy będą szczelnie zamknięte.