Zwykle druk PCC-3 należy wypełnić po zakupie używanego samochodu od osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem VAT. Następnie deklarację trzeba złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży auta i opłacić PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Zobacz jak wypełnić PCC-3 krok po kroku w naszym artykule.

Druk PCC-3 można pobrać z rządowego portalu podatkowego. Możesz wydrukować formularz PCC i wypełnić go ręcznie lub przez internet. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, jak w prosty sposób uzupełnić poszczególne pola w druku PCC-3 i zapłacić podatek po zakupie samochodu.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Do czego potrzebny jest druk PCC-3 po zakupie samochodu?

Druk PCC-3 muszą wypełnić osoby, które m.in. kupiły używany samochód lub otrzymały go w formie darowizny. Deklaracja jest potrzebna do zapłaty podatku, którego dokładne zasady określa Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 r. Należność na konto urzędu skarbowego trzeba wpłacić w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny, ale jeszcze przed rejestracją auta w wydziale komunikacji. Można to również zrobić przez internet, co wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Wysokość podatku PCC w przypadku zakupu używanego samochodu wynosi 2% jego rynkowej wartości. Jeśli więc np. kupisz auto o wartości 10 000 zł, to na konto urzędu skarbowego musisz wpłacić 200 zł (2% z 10 000 zł = 200 zł).

Kto jest zwolniony z zapłaty PCC po zakupie samochodu?

Najczęściej podatek muszą zapłacić osoby, które zakupiły używany samochód od osoby prywatnej lub otrzymały go w formie darowizny (czyli od podmiotów, które nie są płatnikami VAT). Jednak nie zawsze po zakupie auta trzeba płacić PCC. Zwolniony z opodatkowania jest zakup pojazdu na fakturę, jeśli jego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł, oraz gdy sprowadzamy go z zagranicy (PCC dotyczy umów cywilnoprawnych zawartych tylko na terytorium Polski).

Oprócz tego PCC nie muszą również płacić nabywcy nowych samochodów prosto z salonu. W takim przypadku VAT jest już wliczony w koszt zakupu auta. Dokładne zasady zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie pojazdu prezentujemy w poniższej tabeli:

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC po zakupie samochodu?

Rodzaj transakcji

Konieczność zapłaty podatku PCC

Zakup używanego samochodu od osoby prywatnej

Tak

Zakup samochodu na fakturę

Nie

Zakup samochodu od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą

Nie

Zakup nowego samochodu

Nie

Zakup samochodu o wartości poniżej 1000 zł

Nie

Zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy

Nie

Zakup samochodu od obcokrajowca, gdy do transakcji doszło w Polsce

Tak

Zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej

Nie

Zakup samochodu w komisie, który jest jego właścicielem

Nie

Jak uniknąć zapłaty PCC po darowiźnie samochodu członkowi najbliższej rodziny?

Z zapłaty podatku PCC przy darowiźnie samochodu całkowicie zwolnieni są członkowie najbliższej rodziny. Jednak w zależności od tego, czy w ciągu sześciu miesięcy od daty zawarcia umowy darowizny pojazdu powiadomią o tym urząd skarbowy na druku SD-Z2.

W przypadku darowizny od członka najbliższej rodziny należy pamiętać, że obowiązek jej zgłoszenia dotyczy tylko darowizn, których wartość przekracza w sumie 9637 zł od jednej osoby w ciągu pięciu lat. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, musisz się liczyć z koniecznością zapłaty podatku powyżej 9637 zł (kwota wolna od podatku).

Zgodnie z przepisami, do członków najbliższej rodziny należą:

 • żona, mąż,

 • córka, syn, wnuczka, wnuk, prawnuczka, prawnuk,

 • matka, ojciec, babcia, dziadek, prababcia, pradziadek,

 • pasierbica, pasierb,

 • siostra, brat,

 • macocha, ojczym.

Gdzie znaleźć formularz PCC-3 w internecie?

Aby zapłacić podatek PCC po zakupie samochodu musisz wypełnić druk PCC-3, który jest dostępny na stronie: https://www.podatki.gov.pl/media/4135/pcc-3-05-012.pdf. Jeśli nabywców auta jest kilku, należy również wypełnić załącznik PCC-3/A, który także jest dostępny w serwisie. Następnie możesz wydrukować papierowy formularz i wysłać pocztą na adres odpowiedniego urzędu skarbowego lub zanieść osobiście.

Innym rozwiązaniem jest złożenie druku PCC-3 przez internet. W tym celu trzeba zalogować się w serwisie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/. Można to zrobić jedną z trzech następujących metod:

 • poprzez użycie danych z e-dowodu lub profilu zaufanego,
 • za pomocą aplikacji mObywatel,
 • za pomocą danych autoryzujących (nr PESEL lub NIP i kwota przychodu za ubiegły rok).

Aby sprawnie wypełnić formularz PCC-3, przygotuj wcześniej umowę kupna-sprzedaży samochodu. Zawarte w niej informacje będą potrzebne do uzupełnienia deklaracji.

Jak wypełnić formularz PCC-3? Instrukcja krok po kroku

Poniżej wyjaśnimy krok po kroku, jak wypełnić druk PCC-3  po zakupie auta. W ten sam sposób należy uzupełnić poszczególne pola zarówno w tradycyjnej wersji papierowej, jak i przez internet. Na początek trzeba wpisać nr PESEL oraz datę dokonania czynności, czyli zawarcia umowy kupna-sprzedaży, a nie wypełnienia formularza.

Rubryka A – miejsce i cel składania deklaracji

Następnie w polu A5 należy podać właściwy urząd skarbowy. Jeżeli składasz deklarację po raz pierwszy dla zakupu danego samochodu, w punkcie A6 zaznacz podpunkt 1. Z kolei, gdy chcesz złożyć korektę wcześniej wypełnionego druku PCC-3, wybierz podpunkt 2.

Rubryka B – dane podatnika

W kolejnym kroku w części B deklaracji musisz wpisać swoje dane osobowe. W rubryce B1 w podpunkcie 7 należy zaznaczyć: „5. Inny podmiot”, a w podpunkcie 8: „2. osoba fizyczna”. Natomiast jeśli nie jesteś jedynym właścicielem samochodu, w podpunkcie 7 wybierz opcję pierwszą: „podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku”. W takim przypadku każdy współwłaściciel pojazdu jest zobowiązany do wypełnienia formularza PCC-3/A, który następnie trzeba dołączyć do druku PCC-3. Następnie w polu B.2 należy wpisać aktualny adres zamieszkania.

Rubryka C – przedmiot opodatkowania i treść czynności cywilnoprawnej

W kolejnym kroku w rubryce C w podpunkcie 21 wybierz opcję nr 1 – „umowa”. Z kolei w podpunkcie 22, jeśli samochód będzie użytkowany w Polsce, opcję nr 1 – „terytorium RP”. Natomiast w podpunkcie 23, jeżeli auto kupiłeś na terenie kraju, opcję nr 1 – „terytorium RP”. Ponadto w podpunkcie 24 musisz uzupełnić informacje o zakupionym pojeździe, takich jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa, przebieg, czy numer rejestracyjny i nadwozia.

Rubryka D – obliczenie należnego podatku od czynności cywilnoprawnych

W kolejnym etapie w rubryce D należy obliczyć wysokość podatku PCC. Na początku pojawi się pytanie, co w tej obszernej tabeli trzeba uzupełnić. Wystarczy jedynie w polu 27 wpisać kwotę, jaką zapłaciłeś za samochód i została zawarta w umowie kupna-sprzedaży.Następnie trzeba obliczyć kwotę podatku (2% od kwoty zakupu auta) oraz wpisać ją w polu 47 deklaracji.

Rubryka E – obliczenie należnego podatku dla spółek

Jeśli wypełniasz deklarację podatkową po zakupie auta jako osoba fizyczna, nie uzupełniasz żadnych pól w obszarze E, która przeznaczona jest dla spółek osobowych i kapitałowych.

Rubryka F – podatek do zapłaty

Następnie w rubryce F należy wpisać kwotę podatku PCC do zapłaty, czyli przepisać z pola 47 z rubryki D.

Rubryka G – informacje dodatkowe

W informacjach dodatkowych musisz podać adres spółki lub związany z dokonaniem czynności, jeśli jako kupujący samochód nie masz miejsca zamieszkania na terytorium Polski.

Rubryka H – informacja o załącznikach

Jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, w obszarze H trzeba podać ich liczbę (czyli dołączonych do deklaracji PCC-3 załączników PCC-3/A, który każdy podatnik musi samodzielnie wypełnić).

Rubryka I – podpis podatnika

W rubryce I musisz wpisać imię, nazwisko, datę wypełnienia deklaracji oraz własnoręczny podpis podatnika.

Kiedy kupić ubezpieczenie OC po zakupie samochodu?

Jeśli płacisz podatek PCC (od czynności cywilnoprawnych), to zapewne kupiłeś używany samochód. W takim przypadku sprzedawca ma obowiązek przekazać Ci swoją polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu (jeśli była wydana) i kluczykami. Możesz kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie pojazdu do wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem lub ją wypowiedzieć, a następnie samodzielnie kupić OC w innym towarzystwie.

Należy pamiętać, że OC zbywcy pojazdu nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres. Oznacza to, że nowy właściciel musi samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia pojazdu. Jeśli nie dopilnuje tego obowiązku, za brak polisy grozi mu wysoka kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Od 1 lipca 2023 r. właściciele samochodów osobowych za brak OC powyżej 14 dni są zagrożeni grzywną w wysokości 7200 zł.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

W prosty sposób bez wychodzenia z domu w dowolnym momencie możesz kupić OC w kalkulatorze rankomat.pl, w którym są dostępne oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy wypełnić krótki formularz, co zajmie zaledwie kilka minut. Dzięki temu możesz porównać zakres ochrony samochodu w wielu firmach, a następnie wybrać polisę w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb. Po dokonaniu płatności online otrzymasz umowę ubezpieczenia pojazdu na adres e-mail.

Jak wypełnić PCC-3 po zakupie samochodu – co warto wiedzieć?

 1. Zwykle druk PCC-3 trzeba wypełnić po zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej.
 2. Deklarację PCC-3 należy wypełnić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny samochodu.
 3. Stawka PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych) po zakupie auta wynosi 2% jego wartości.
 4. Druk PCC-3 można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub wysłać przez internet.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o PCC po zakupie samochodu

 1. Co zrobić, gdy zapomniałem zapłacić PCC po zakupie samochodu?

  Najlepiej samodzielnie powiadomić urząd skarbowy o naszym błędzie składając tzw. czynny żal. Jest to oświadczenie, w którym należy wyjaśnić wszelkie okoliczności i zobowiązać się do opłacenia powstałych zaległości. Wówczas najprawdopodobniej zostaniemy łagodniej potraktowani niż osoba, która zostanie przyłapana przez urzędników na braku zapłaty PCC po zakupie auta. Sprawa powinna zakończyć się na uregulowaniu należności wraz z ustawowymi odsetkami.
 2. Co mi grozi, jeśli urząd skarbowy przyłapie mnie na braku zapłaty PCC?

  Brak zapłaty PCC po zakupie samochodu może zostać potraktowany jako wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe. Kara może być bardzo dotkliwa – np. od 1 lipca 2023 r. może wynieść od 360 zł (1/10 płacy minimalnej w wysokości 3600 zł brutto) do aż 72 000 zł (20-krotność minimalnego wynagrodzenia).
 3. Czy obowiązek zapłaty PCC przedawnia się?

  Tak. Po upływie 5 lat od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu obowiązek zapłaty podatku PCC przedawnia się. Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, że urząd skarbowy wcześniej nie wykryje braku uregulowania należności.
 4. Dlaczego nie płaci się PCC po sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

  W przypadku zakupu auta za granicą w Polsce należy zapłacić podatek akcyzowy. PCC jest należne jedynie od umów cywilnoprawnych zawartych na terytorium Polski.
 5. Ile mam czasu na złożenie druku PCC-3 po zakupie samochodu?

  Deklarację PCC-3 należy złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży (rzadziej darowizny) samochodu.
 6. Czy można złożyć druk PCC-3 przez internet?

  Tak, jak najbardziej. Wystarczy wejść na stronę: podatki.gov.pl. Zalogować się w serwisie można za pomocą e-dowodu, profilu zaufanego, aplikacji mObywatel lub danych autoryzujących podatnika (nr PESEL bądź NIP i kwota przychodu za 2022 r.).

 7. Czy trzeba wypełnić załączniki do druku PCC-3 po zakupie samochodu?

  Jeśli umowa kupna-sprzedaży zawiera dane kilku osób kupujących samochód, to jeden ze współwłaścicieli wypełnia i podpisuje deklarację PCC-3, a pozostali załączniki PCC-3/A.
 8. Od jakiej kwoty trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu w PCC-3?

  Podatek PCC wynosi 2% od wartości pojazdu określonej w umowie kupna-sprzedaży.
 9. Podatek PCC-3 płaci się w Polsce czy za granicą?

  W Polsce przy zakupie używanego samochodu na terytorium naszego kraju od osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem VAT.
 10. Czy przy zakupie używanego samochodu trzeba płacić VAT?

  Podatek od czynności cywilnoprawnych jest dla osoby fizycznej, która nie jest płatnikiem VAT. Jeśli więc kupuje używane auto w Polsce, to płaci jedynie PCC.
 11. Czy podatek PCC można zapłacić przy zakupie auta w komisie?

  Może się tak zdarzyć, jeśli kupujesz używane auto w komisie, ale jest on tylko pośrednikiem między dwoma osobami fiyzcznymi. W takim przypadku trzeba zapłacić PCC.