W 2021 roku wzrost inflacji nie wpłynął na podwyżki cen obowiązkowego OC. Niestety, tego samego nie możemy powiedzieć o pełnych pakietach ubezpieczeń samochodów. W porównaniu do 2020 roku średnia cena ubezpieczenia OC AC wzrosła w całym kraju średnio o 13%. Największe podwyżki dotyczyły mieszkańców Kielc i Bydgoszczy, a w rankingu marek wygrała Toyota.
- O ile średnio wzrosły ceny OCAC w 2021 roku?
- Dla jakiej marki samochodu podwyżki cen OC AC były największe?
- W jakim województwie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych były najwyższe?
- W jakim mieście kierowcy płacili najwięcej za ubezpieczenia komunikacyjne OCAC?
- O ile podrożał najlepszy wariant ochrony w ubezpieczeniach OC AC?
- Czy czeka nas kolejny wzrost cen ubezpieczeń?
W opinii ekspertów rynku OC i AC, niską cenę ubezpieczenia OC w 2021 roku utrzymywano na granicy opłacalności. Część towarzystw mogła rekompensować straty poniesione na tym obszarze zyskami ze sprzedaży dobrowolnego ubezpieczenia AC (autocasco). Dla wielu właścicieli samochodów wiązało się to z podwyżkami cen polis nawet o 16%.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Sprawdziliśmy, jak na przestrzeni ostatniego roku zmieniły się ceny pakietów OC z AC. Nasza analiza składek obejmuje wszystkie województwa w Polsce, największe miasta oraz 10 najczęściej ubezpieczanych marek samochodów osobowych.
O ile średnio wzrosły ceny OCAC w 2021 roku?
W 2020 roku na polisy OCAC właściciele pojazdów wydawali średnio 1283 złote. Rok później (2021 r.), do takiego ubezpieczenia trzeba już było dopłacić 164 złote (+ 12,8%).
Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że największe podwyżki składek ubezpieczenia OC z AC dotyczyły pojazdów wyprodukowanych po 2015 roku (średnio wzrost o 11,4%). Właściciele kilkunastoletnich pojazdów mogli natomiast liczyć na największą przychylność ubezpieczycieli - tylko w ich przypadku odnotowaliśmy obniżkę średniej ceny ubezpieczeń komunikacyjnych (- 0,3%) w porównaniu do stawki z 2020 roku.
Dla jakiej marki samochodu podwyżki cen OC AC były największe?
Tytuł lidera podwyżek cen pakietów ubezpieczeń w 2021 roku przypadł samochodom marki Toyota. W 2021 roku średnia cena OC i AC na taki pojazd wyniosła 1401 zł i była wyższa niż w 2020 r. o 15,8%.
Ceny AC Toyoty mogły wzrosnąć w 2021 roku nie tylko z powodu droższych części zamiennych oraz usług. Najprawdopodobniej, ubezpieczyciele zwrócili także uwagę na niekorzystne statystyki odnoszące się do kradzieży pojazdów. W 2020 r. i 2021 roku marka Toyota zajmowała pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kradzionych aut. Dla zakładów ubezpieczeń oznacza to wyższe ryzyko utraty samochodu i w konsekwencji wypłatę wysokiego odszkodowania z polisy AC Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl
W jakim województwie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych były najwyższe?
Największe podwyżki cen OC/AC w porównaniu do 2020 roku dotyczyły kierowców z województwa warmińsko-mazurskiego (+ 15%). Nie był to jednak najdroższy region w Polsce, jeśli chodzi o wysokość składki. W ubiegłym roku (2021) najwięcej za pakiet ubezpieczeń OC i AC płacili kierowcy z Pomorza. Pomimo tego, że w ich przypadku podwyżki były najmniejsze (9,6%), na polisę przeznaczali oni o 7,5% więcej niż wynosiła średnia cena OC AC w całej Polsce.
W jakim mieście kierowcy płacili najwięcej za ubezpieczenia komunikacyjne OCAC?
W 2021 roku średnie ceny polis OC AC były wyższe niż rok wcześniej w każdym mieście wojewódzkim. Największe podwyżki dotyczyły Kielc (15,8%), Bydgoszczy (14,2%) i Rzeszowa (13,7%). Z kolei najmniej do pełnego pakietu ubezpieczenia samochodu dopłacali mieszkańcy Wrocławia (5,6%) i Warszawy (8%). Równocześnie, na liście najdroższych miast znalazł się właśnie Wrocław i Warszawa - kierowcy płacili tam jedne z najwyższych stawek za ubezpieczenia komunikacyjne.
O ile podrożał najlepszy wariant ochrony w ubezpieczeniach OC AC?
Warto zwrócić uwagę, że ceny ubezpieczenia OC AC przedstawione powyżej są uśrednione i zostały obliczone na podstawie wyników kalkulacji dla każdego z możliwych wariantów autocasco. Na ich podstawie nie można więc wyodrębnić podwyżek dotyczących poszczególnych metod likwidacji szkody z polisy AC. Sprawdziliśmy więc oferty proponowane przykładowemu kierowcy w grudniu 2020 r. i 2021 r. w różnych opcjach ochrony autocasco.
Okazuje się, że największa podwyżka dla wybranego kierowcy dotyczyła ubezpieczeń OC i AC z najszerszym zakresem ochrony pojazdu (z naprawą w autoryzowanym warsztacie, użyciem części oryginalnych i bez zastosowania udziału własnego oraz amortyzacji części). Pod koniec 2020 roku najtańszy ubezpieczyciel zaproponował mieszkańcowi Katowic cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC wraz z AC za 1138 złotych, natomiast rok później ten sam kierowca mógł ubezpieczyć swój samochód na tych samych warunkach za 2150 złotych, czyli 89% drożej.
Podwyżki cen ubezpieczenia OC i AC (od 28,1% do 33,3%) odnotowaliśmy również dla wariantów AC z mniejszym zakresem ochrony.
Czy czeka nas kolejny wzrost cen ubezpieczeń?
Kolejne podwyżki cen ubezpieczenia samochodu wydają się być nieuniknione. Koszty likwidacji szkód z polis OC i AC są coraz wyższe, a to przyczynia się do niekorzystnych wyników technicznych ubezpieczycieli. Choć w 2021 roku nie odnotowaliśmy jeszcze wzrostu średniej składki obowiązkowego ubezpieczenia, to regulacji cen spodziewamy się w najbliższym czasie.
Najprawdopodobniej przyczynią się do tego nie tylko drogie usługi serwisowe i rekordowa inflacja, ale również powiązanie stawek OC z dostępem ubezpieczycieli do centralnej ewidencji pojazdów, ich wglądu do rejestru mandatów za wykroczenia drogowe oraz liczby punktów karnych.
Naszym klientom nadal polecamy najlepszy i najszybszy sposób na uchronienie się przed podwyżkami i przepłacaniem za ubezpieczenie OC i AC, a mianowicie porównanie ofert wielu ubezpieczycieli i wybór najkorzystniejszej z oferowanych polis.