Każdego roku przychodzi dzień, w którym trzeba zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Z pewnością do przyjemnych on nie należy. A gdyby rozłożyć składkę na raty? Może opłata okazałaby się mniej dotkliwa?

polskie monety
Porównaj ceny OC i AC

Wybór towarzystwa, w którym wykupisz składkę OC do najłatwiejszych nie należy. Ale, kiedy już masz go za sobą, pozostaje jeszcze jedna, niełatwa decyzja. Zapłacić za polisę jednorazowo, czy wybrać raty?

Jak to jest z ratami?

Wybór wydaje się oczywisty. Przecież lepiej płacić mniej, a częściej. Niestety jest kilka rozwiązań ratalnych:

  • ubezpieczyciel nie podzieli składki na dwie lub na cztery równe raty, ale uwzględni tzw. wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko nieopłacenia przez Ciebie kolejnych składek,

  • o ile w przypadku ubezpieczeń OC, spóźnienie się z drugą ratą nie powoduje braku odpowiedzialności ubezpieczyciela, to w przypadku ubezpieczenia AC, w razie wypadku firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania,

  • jeśli spóźnisz się z ratą, może się okazać, że przy okazji jakiegokolwiek kredytu lub innego zakupu ratalnego znajdziesz swoje dane w Krajowym Rejestrze Dłużników (KRD).

Jak porównywać?

Wszelkie porównania ofert poszczególnych ubezpieczycieli oparte są na składce jednorazowej. Gdybyś chciał porównać dodatkowe koszty związane z rozkładaniem na raty, szybko zrezygnowałbyś albo z nudów, albo z nerwów. Oczywiście podczas sprawdzania konkretnej oferty, otrzymasz informację, czy dane towarzystwo umożliwia opłaty ratalne i jaka jest ich wysokość.

Dlatego jeśli już zdecydujesz się rozłożyć składkę np. na cztery raty, sięgnij po kalkulator OC/AC i sprawdź, czy przypadkiem już trzy z nich nie równają się składce jednorazowej. A czwarta to tylko premia dla ubezpieczyciela za czas i ryzyko.