Organizacja sylwestrowego wyjazdu na narty za granicę może być bardzo kosztowna. Para za cztery noclegi w jednym z najpopularniejszych kurortów w Austrii może zapłacić ponad 10 000 zł. Jednak w Czechach może być nawet pięciokrotnie taniej.

Porównaj ceny

Do najpopularniejszych kierunków zagranicznych wyjazdów polskich narciarzy należą Austria, Włochy i Czechy. Ile może kosztować nas sylwestrowe szusowanie w tych krajach? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże przygotowane przez nas porównanie cen noclegów i skipassów w najbardziej popularnych kurortach narciarskich w Europie. Gdzie będzie najtaniej, a gdzie najdrożej?

Najtańsze noclegi w Czechach, a najdroższe w Austrii

W sylwestra narciarze najtaniej zakwaterowanie mogą znaleźć w Czechach, gdzie dwie osoby za cztery noce w okresie 29 grudnia-2 stycznia muszą zapłacić w pensjonacie około 1000 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu ponad 2000 zł.

Zdecydowanie drożej jest w Alpach. We Włoszech dwie osoby za cztery noclegi w okresie sylwestrowo-noworocznym w pensjonacie muszą zapłacić od około 1800 do ponad 3500 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od około 3600 do ponad 7500 zł. Jeszcze wyższe ceny są w Austrii. Cztery noce w dniach 29 grudnia-2 stycznia w pensjonacie będą kosztować parę od około 1600 do ponad 7100 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od około 2800 do ponad 10 000 zł (zdecydowanie najtaniej jest w Stubaital, a najdrożej w Zell am See Kaprun).

Ceny skipassów w sylwestra wyższe o kilkanaście złotych

W większości popularnych kurortów narciarskich za granicą ceny skipassów w okresie świąteczno-noworocznym (24 grudnia-6 stycznia),są o kilkanaście złotych wyższe niż w pozostałej części sezonu. W Czechach za 4-dniowy karnet w dniach 29 grudnia-2 stycznia osoba dorosła zapłaci od 372 do 494 zł, a dziecko od 245 do 345 zł.

Nawet dwukrotnie drożej skipassy kosztują w Alpach. We Włoszech osoba dorosła za 4-dniowy karnet w okresie 29 grudnia-2 stycznia będzie musiała zapłacić od 732 do 895 zł, a dziecko około 450 zł (w Livigno wejściówki na stok dla najmłodszych są bezpłatne). Z kolei w Austrii ceny 4-dniowych skipassów w tym samym terminie wynoszą od 744 do 821 dla dorosłych narciarzy, a od 355 do 475 zł dla dzieci.

Sylwestrowy wyjazd na narty z biurem podróży bez zapewnionych skipassów

Polscy narciarze korzystający z usług biur podróży, zdecydowanie najczęściej wyjeżdżają do Włoch (53%) oraz Austrii (32%),a rzadziej do Czech (8,26%) - wynika z raportu Neckermann Podróże. Jednak do kosztów pobytu należy doliczyć zakup skipassów, których touroperatorzy nie zapewniają.

Warto wiedzieć, że w końcówce roku biura podróży sporadycznie organizują wyjazdy narciarskie do Włoch lub Austrii. Sylwestrowe oferty last minute dotyczą głównie Czech i Słowacji. Ceny 4-dniowych wycieczek do naszych południowych sąsiadów dla dwóch osób w okresie 29 grudnia-2 stycznia wahają się od 2200 do 4100 zł. Do kosztów pobytu należy doliczyć zakup skipassów. Od tego sezonu w słowackich kurortach nie obowiązują stałe ceny karnetów, lecz ich wysokość jest ustalana każdego dnia przez właściciela ośrodka. Jest uzależniona m.in. od liczby narciarzy, daty rezerwacji czy stanu pogody.

Samodzielne ubezpieczenie narciarskie vs. polisa z biura podróży

Niezależnie, czy organizujemy sylwestrowy wyjazd na narty samodzielnie bądź z biurem podróży, warto posiadać ubezpieczenie narciarskie. Szczególnie, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje tylko podstawowe świadczenia medyczne. EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej czy transportu helikopterem lub karetką do Polski. Ponadto najczęściej podstawowe pakiety oferowane przez touroperatorów refundują jedynie koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków (NNW) w minimalnej wysokości. Taka polisa może okazać się niewystarczająca za granicą.

Suma gwarantowana kosztów leczenia w ubezpieczeniu narciarskim w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a ratownictwa przynajmniej 5000 euro. Ponadto warto rozszerzyć zakres ochrony polisy o dodatkowe świadczenia, jak OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Warto więc indywidualnie dopasować ubezpieczenie narciarskie do celu, miejsca i długości wyjazdu. W prosty sposób można to zrobić w kalkulatorze rankomat.pl, w którym polisę z optymalnym zakresem ochrony można kupić już od 5 zł dziennie.

Co warto wiedzieć?

  1. Polacy najchętniej na narty za granicę jeżdżą do Austrii, Włoch i Czech.
  2. W okresie sylwestrowo-noworocznym ceny noclegów w Czechach mogą być nawet 5-krotnie niższe niż w Austrii.
  3. W okresie sylwestrowo-noworocznym ceny skipassów w Czechach są 2-krotnie tańsze niż w Austrii czy we Włoszech.
  4. Zwykle podstawowe ubezpieczenie z biura podróży zawiera niewystarczający zakres ochrony dla narciarza.
Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie