Organizacja sylwestrowego wyjazdu na narty za granicę może być bardzo kosztowna. Para za cztery noclegi w jednym z najpopularniejszych kurortów w Austrii może zapłacić ponad 10 000 zł. Jednak w Czechach może być nawet pięciokrotnie taniej.

Do najpopularniejszych kierunków zagranicznych wyjazdów polskich narciarzy należą Austria, Włochy i Czechy. Ile może kosztować nas sylwestrowe szusowanie w tych krajach? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże przygotowane przez nas porównanie cen noclegów i skipassów w najbardziej popularnych kurortach narciarskich w Europie.

Wyjazd sylwestrowy na narty a Covid-19

Przez pandemię koronawirusa wszystkie, nie tylko sylwestrowe wyjazdy są nieco utrudnione. Dotyczy to szczególnie podróży zagranicznych. Każdy kraj może bowiem wprowadzać własne zasady, na podstawie których turyści z zagranicy są wpuszczani na jego teren.

W związku z dynamiczną, ale pogarszającą się aktualnie sytuacją epidemiczną, trzeba więc uważnie śledzić wszelkie zmiany dotyczące podróżowania do konkretnych krajów, na przykład na stronie polskiego MSZ. 

Najczęstsze utrudnienia, z jakimi można się spotkać, to konieczność wykonywania testów na Covid-19 przed i po przylocie, a także przymusowa kwarantanna. W nieco lepszej sytuacji są osoby, które posiadają unijne certyfikaty covidowe, czyli zostały zaszczepione lub posiadają status ozdrowieńca.

W niektórych krajach turyści bez ważnego paszportu szczepionkowego nie mogą korzystać z usług hotelowych, a czasem nawet wejść na pokład samolotu. 

Gdzie w Europie noclegi są najtańsze?

W sylwestra narciarze najtaniej zakwaterowanie mogą znaleźć w Czechach, gdzie dwie osoby za cztery noce w okresie 29 grudnia-2 stycznia muszą zapłacić w pensjonacie około 1 000 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu około 3 000 zł.

Zdecydowanie drożej jest w Alpach. We Włoszech dwie osoby za cztery noclegi w okresie sylwestrowo-noworocznym w pensjonacie muszą zapłacić od około 1 500 do ponad 5 000zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od około 2 500 zł do ponad 7500 zł, a w niektórych przypadkach kwota jest nawet czterocyfrowa.

Jeszcze wyższe ceny są w Austrii. Cztery noce w dniach 29 grudnia-2 stycznia w pensjonacie będą kosztować parę od około 2 300 zł do ponad 8 000 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od około 4 000 do ponad 10 000 zł (zdecydowanie najtaniej jest w Stubaital, a najdrożej w Zell am See Kaprun).

Ile kosztują skipassy w okresie świąteczno-noworocznym?

W większości popularnych kurortów narciarskich za granicą ceny skipassów w okresie świąteczno-noworocznym (24 grudnia-6 stycznia), są o kilkanaście złotych wyższe niż w pozostałej części sezonu. W Czechach za 4-dniowy karnet w dniach 29 grudnia-2 stycznia osoba dorosła zapłaci od 372 do 494 zł, a dziecko od 245 do 345 zł. 

Nawet dwukrotnie drożej skipassy kosztują w Alpach. We Włoszech osoba dorosła za 4-dniowy karnet w okresie 29 grudnia-2 stycznia będzie musiała zapłacić od 732 do 895 zł, a dziecko około 450 zł (w Livigno wejściówki na stok dla najmłodszych są bezpłatne). Z kolei w Austrii ceny 4-dniowych skipassów w tym samym terminie wynoszą od 744 do 821 dla dorosłych narciarzy, a od 355 do 475 zł dla dzieci. 

Przykładowe ceny skipassów: 

Kraj 

Ceny za skipass na 6 dni w sezonie 

Andora 

Około 220-300 euro 

Austria 

Około 280-350 euro 

Hiszpania 

Około 250-300 euro 

Włochy 

Około 280-380 euro 

Lodowce 

Około 250-350 euro 

Ile kosztuje wyjazd na narty w sylwestra z biurem podróży?

Polscy narciarze korzystający z usług biur podróży, zdecydowanie najczęściej wyjeżdżają do Włoch (53%) oraz Austrii (32%), a rzadziej do Czech (8,26%) - wynika z raportu Neckermann Podróże. Jednak do kosztów pobytu należy doliczyć zakup skipassów, których touroperatorzy nie zapewniają. Warto wiedzieć, że w końcówce roku biura podróży sporadycznie organizują wyjazdy narciarskie do Włoch lub Austrii. Sylwestrowe oferty last minute dotyczą głównie Czech i Słowacji 

To, ile będziemy musieli zapłacić za Sylwestra spędzonego na górskich stokach, zależy przede wszystkim od destynacji i standardu wybranego hotelu. Biura podróży oferują wyjazd nawet na kilka dni przed Nowym Rokiem, często w bardziej korzystnej cenowo ofercie last minute. 

Wybierając narty z biurem podróży, warto jednak wcześniej dokładnie sprawdzić ofertę, ponieważ wiele z nich posiada pewne ograniczenia. Często nie zapewniają one na przykład skipassów, które są sporym dodatkowym wydatkiem. Ważny jest również dojazd na miejsce docelowe – ten samodzielny może okazać się drogi, zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych. 

Dodatkowo na cenę pływa liczba wyjeżdżających osób – pokoje 2-osobowe będą tańsze niż wieloosobowe domki. Jeśli zależy nam dodatkowo na sylwestrowej zabawie, musimy liczyć się z koniecznością wydania większej sumy za wycieczkę. Nie można również zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym dla narciarzy – polisa gwarantowana przez biura podróży może bowiem nie zapewniać kompleksowej ochrony na stoku. 

Przykładowe ceny ofert w biurze podróży Itaka 

Czechy: 

 • Cena za dwie osoby- 1298 PLN 

 • Liczba gwiazdek – 4 gwiazdki 

 • Dojazd - dojazd własny 

 • Pokój - typu standard 2-osobowy 

 • Wyżywienie - 2 posiłki 

 • Odległość od stoku - bezpośrednio przy stoku 

 • Wymagania - wypełnienie elektronicznego formularza lokacyjnego; negatywny wynik testu RT-PCR (maksymalnie 72h przed wyjazdem); powtórzenie testu między 5 a 7 dniem pobytu (testy nie dotyczą ozdrowieńców i zaszczepionych); potwierdzenie szczepienia lub statusu ozdrowieńca 

Włochy: 

 • Cena za dwie osoby- 3232 PLN 

 • Liczba gwiazdek – 3 gwiazdki 

 • Dojazd - dojazd własny 

 • Pokój - typu standard 2-osobowy 

 • Wyżywienie - 2 posiłki 

 • Odległość od stoku – kilkanaście kilometrów od stoku 

 • Wymagania - negatywny wynik testu antygenowego (maksymalnie 24h przed przekroczeniem granicy) lub RT-PCR (maksymalnie 48h przed przekroczeniem granicy); 5-dniowa kwarantanna dla osób niezaszczepionych oraz negatywny wynik testu po jej odbyciu 

Słowacja: 

 • Cena za dwie osoby- 1538 PLN 

 • Liczba gwiazdek – 3 gwiazdki 

 • Dojazd - dojazd własny 

 • Pokój - domek 2-osobowy 

 • Wyżywienie - śniadania 

 • Odległość od stoku - w obrębie ośrodka narciarskiego Jasna 

 • Wymagania - 14-dniowa kwarantanna po przyjeździe - z wyłączeniem osób zaszczepionych oraz ozdrowieńców, którzy w terminie do 180 dni od chwili przechorowania COVID-19 przyjęli pierwszą dawkę szczepienia na COVID-19, pod warunkiem, że od jej podania minęło co najmniej 14 dni, ale nie więcej niż 12 miesięcy; unijny certyfikat COVID 

Turcja: 

 • Cena za dwie osoby- 4 598 PLN 

 • Liczba gwiazdek – 3 gwiazdki 

 • Dojazd – przelot samolotem 

 • Pokój - domek 2-osobowy 

 • Wyżywienie – full board plus 

 • Odległość od stoku – blisko wyciągów, skipass w cenie 

 • Wymagania - test RT-PCR (maksymalnie 72h przed wylotem)lub antygenowy(maksymalnie 48h przed wylotem), wykonany w Polsce - negatywny wynik testu umożliwia wejście na pokład samolotu; zaświadczenie o wykonaniu testu w języku angielskim; nie dotyczy osób posiadających unijne certyfikaty covidowe 

Jakie ubezpieczenie na sylwestrowy wyjazd na narty wybrać?

Sylwester spędzony na nartach to marzenie chyba każdego miłośnika zimowych sportów. Podczas zabawy nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Aby sylwestrowa noc na stoku nie zmieniła się w nieprzyjemne, kosztowne wspomnienie, trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek nieszczęścia podczas jazdy. 

Jednym ze sposobów zabezpieczenia w razie choroby lub wypadku jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W ramach EKUZ turyści z Polski korzystać mogą ze świadczeń medycznych na zasadach takich samych jak obywatele państw, które odwiedzają. W związku z tym, w wielu krajach europejskich będzie ona stanowiła podstawę do leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich oraz że ochrona może być ograniczona. 

Jak czytamy na stronie polskiego NFZ: 

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

Oznacza to, że jeżeli wybrany kraj wymaga od swoich ubezpieczonych obywateli pokrycia choćby części kosztów związanych z leczeniem koronawirusa, turyści korzystający z leczenia w ramach EKUZ także będą musieli takie koszty ponieść. 

Co więcej, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zapewnia wypłaty świadczeń ani zwrotu kosztów wynikających z konieczności odbycia kwarantanny. Aby nie musieć ich ponosić, konieczne będzie wykupienie dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia na podróż. 

Ochrona nie będzie oczywiście obejmowała osób, które planują spędzić sylwestrową noc na stokach poza granicami Europy. W takiej sytuacji będzie potrzebne pokrycie wszystkich kosztów związanych z Covid-19. 

Dlatego też przed wyjazdem na narty, zwłaszcza w Sylwestra czy Nowy Rok, trzeba wykupić odpowiednią polisę turystyczną, która zagwarantuje ochronę o znacznie większym zakresie niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co dokładnie zapewnia polisa dla narciarzy? 

Najważniejsze elementy każdej polisy narciarskiej na sylwestrowy wyjazd:

 • Koszty leczenia i transportu medycznego - to szczególnie ważny element ubezpieczenia, właśnie w związku z EKUZ, która nie zapewnia pełnej ochrony, jeśli dojdzie do wypadku na stoku. Leczenie w krajach – europejskich i nie tylko -  jest bardzo drogie, a nie posiadając odpowiedniej polisy będziemy musieli zapłacić za nie samodzielnie. Złamana noga czy uraz, który wymaga transportu karetką i hospitalizacji, może mocno odbić się na naszej kieszeni. 

 • Transport do kraju – jeśli poszkodowana w wyniku wypadku osoba dozna urazów, które uniemożliwią jej samodzielny powrót do Polski, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest jednak niezwykle droga i w wielu przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez wykupionej polisy, to właśnie poszkodowany zostanie obciążony takimi kosztami. 

 • Ratownictwo górskie - praktyczne wszędzie poza Polską ratownictwo górskie jest odpłatne, a praca ratowników jest wyceniona wysoko. Akcje poszukiwawcze i wszelkie akcje ratownictwa górskiego  mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Już sam start helikoptera czy rozpoczęcie akcji ratownictwa górskiego to spory wydatek, nie mówiąc o sytuacjach, w których konieczne będzie dłuższa interwencja. 

 • NNW, czyli Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – jeżeli podczas wypadku, także na stoku, doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odpowiednie za koszty poniesione w jego wyniku. Dotyczy to na przykład długotrwałego leczenia, rehabilitacji, czy szkód dotyczących mienia. 

 • OC sportowe – bardzo ważne na stoku, a od nowego roku obowiązkowe dla narciarzy we Włoszech. Jeśli podczas sylwestrowej nocy na nartach czy snowboardzie z naszej winy dojdzie do wypadku, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, OC pokryje koszty związane z likwidacją tych szkód. W przeciwnym razie będziemy musieli zapłacić za nie samodzielnie, a to może okazać się naprawdę bardzo drogie. 

Planując zimowy urlop, dobrze pamiętać o dodatkowych rozszerzeniach. Najważniejsze z nich to: 

 • Klauzula alkoholowa – stanowi ochronę przed ponoszeniem odpowiedzialności finansowej za wypadki i zdarzenia, do których dojdzie z naszej winy, gdy będziemy pozostawali pod wpływem alkoholu. Dlatego też nie można zapomnieć o tym rozszerzeniu planując spędzić w górach sylwestrową noc. Ten czas to bowiem doskonała okazja, aby napić się nie tylko symbolicznego szampana, ale i rozgrzewającego wina czy piwa. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, pamiętajmy o klauzuli alkoholowej. 

 • Polisa dla aktywnych – dzięki niej zyskamy zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas uprawiania sportów, które ubezpieczyciele uznają za ekstremalne. To szczególnie ważne, jeśli podczas sylwestrowego wyjazdu planujemy jeździć na nartach lub snowboardzie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych właśnie do takich zalicza bowiem powyższe sporty. Aby dowiedzieć się, które towarzystwa uznają narciarstwo za aktywność o podwyższonym ryzyku, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Dokładna cena ubezpieczenia narciarskiego jest uzależniona od takich czynników jak cel podróży, data wyjazdu, czy jego długość. To, ile będziemy musieli zapłacić za ochronę na stoku podczas sylwestrowej nocy, zależy również od zakresu polisy oraz ubezpieczyciela. 

Suma gwarantowana kosztów leczenia w ubezpieczeniu narciarskim w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a ratownictwa przynajmniej 6 000 euro. Ponadto warto rozszerzyć zakres ochrony polisy o dodatkowe świadczenia, jak OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Warto więc indywidualnie dopasować ubezpieczenie narciarskie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Oto przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na narty do Francji: 

7-dniowy wyjazd na narty do Francji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
53,90 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych polisąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
72,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-192 sporty objęte polisąOC sportowe: 100 000 zł
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 400 273 zł
Ratownictwo
46 676 zł
Bagaż
4 668 zł
137,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 46 676 złOC: 466 759 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 466 758 złsprzęt sportowy
7-dniowy wyjazd na narty do Francji
AXA Partners
53,90 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych polisąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Generali
72,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-192 sporty objęte polisąOC sportowe: 100 000 zł
Europa Ubezpieczenia
137,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
1 400 273 zł
Ratownictwo
46 676 zł
Bagaż
4 668 zł
Dodatkowo: NNW: 46 676 złOC: 466 759 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 466 758 złsprzęt sportowy

W prosty sposób ubezpieczenie można kupić w kalkulatorze rankomat.pl, w którym polisę z optymalnym zakresem ochrony można mieć już od 5 zł dziennie.

Co warto wiedzieć?

 1. Polacy najchętniej na narty za granicę jeżdżą do Austrii, Włoch i Czech.
 2. W okresie sylwestrowo-noworocznym ceny noclegów w Czechach mogą być nawet 5-krotnie niższe niż w Austrii.
 3. W okresie sylwestrowo-noworocznym ceny skipassów w Czechach są 2-krotnie tańsze niż w Austrii czy we Włoszech.
 4. Zwykle podstawowe ubezpieczenie z biura podróży zawiera niewystarczający zakres ochrony dla narciarza.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w kurortach narciarskich organizowane są imprezy sylwestrowe?

  Często tak bywa, jednak wiele zależy od ośrodka. Większość kurortów zapewnia turystom możliwość nocnej jazdy na nartach czy snowboardzie podczas witania nowego roku. Większe hotele przeważnie organizują dodatkowo imprezę sylwestrową dla swoich gości. W innych przypadkach w kurortach można jednak spotkać się ciepłym posiłkiem, grzanym winem i szampanem w cenie biletu. 

 2. Czy stoki oferują jazdę na nartach w noc sylwestrową?

  Oczywiście! Większość stoków, zarówno polskich jak i zagranicznych, umożliwia miłośnikom sportów zimowych korzystanie ze stoków przez całą noc sylwestrową.

 3. Czy ceny skipassów rosną w okresie świąteczno-noworocznym?

  Tak, ten okres jest bowiem uznawany za szczyt sezonu zimowo-narciarskiego, w ten rządzi się na stokach własnymi prawami. Ceny skipassów będą więc wyższe niż po sezonie.