Organizacja sylwestrowego wyjazdu na narty za granicę może być bardzo kosztowna. Para za cztery noclegi w jednym z najpopularniejszych kurortów w Austrii – w hotelu  o standardzie czterech gwiazdek – może zapłacić nawet ponad 11 000 zł. W Czechach może być jednak nawet pięciokrotnie taniej. 

Do najpopularniejszych kierunków zagranicznych wyjazdów polskich narciarzy należą Austria, Włochy i Czechy. Ile może kosztować nas sylwestrowe szusowanie i połączenie urlopu narciarskiego w tych krajach? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże przygotowane przez nas porównanie cen noclegów i skipassów w najbardziej popularnych kurortach narciarskich w Europie.

Sylwester 2022 a inflacja – z czym trzeba się liczyć?  

Zgodnie z danymi GUS, inflacja w Polsce w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,5% w ujęciu rocznym. Choć w porównaniu z październikiem 2022 r. odnotowano niewielki spadek, sytuacja inflacyjna w naszym kraju nadal jest poważna. Z pewnością przełoży się to na sylwestrowe plany Polaków, zwłaszcza te wyjazdowe.

Można prognozować, że w tym roku europejskie kurorty będą mniej zatłoczone, tym bardziej, że poza granicami naszego kraju inflacja również jest wysoka. Zgodnie z danymi za listopad 2022 r, w Czechach wynosi obecnie 16,2%, we Włoszech 11,9%, a w Austrii – 10,6%.  

Inflacja wpływa oczywiście również na ceny w kurortach narciarskich. W niemal wszystkich kurortach europejskich ceny skipassów są wyższe niż jeszcze rok temu – oprócz inflacji wpływają na to czynniki takie jak wysokie koszty energii czy braki kadrowe. Np. w austriackim Sölden cena karnetu dziennego wzrosła o 6% w stosunku do roku ubiegłego, a we włoskich Val Gardenie i Alpe di Siusi ceny dziennych karnetów wzrosły aż o 21%!  

Wzrosty ten zauważalne są również w zakresie noclegów. Hotele, pensjonaty i inne obiekty również mierzą się z problemami spowodowanymi inflacją i cenami energii, a co za tym idzie – podnoszą ceny. Zgodnie z danymi Eurostatu, średnio noclegi w krajach UE stosunku do roku ubiegłego podrożały o 12,6%. 

Podróżnicy boleśnie odczuwają także wzrosty cen transportu. Ceny paliwa lotniczego w 2022 r. są najwyższe od ponad dekady, a ceny paliwa na stacjach benzynowych – przyprawiają o ból głowy wszystkich kierowców. Podczas, gdy w grudniu 2021 r. za litr Pb95 płaciliśmy 5,99 zł, w 2022 r. jest to już 6,35 zł/l. 

Czy zatem w 2022 r. trzeba rezygnować z narciarskich wyjazdów sylwestrowych? Niekoniecznie. Do planowania warto jednak podejść z głową. Bilety lotnicze i noclegi rezerwowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem niemal zawsze będą tańsze. Oszczędzić można również na wyżywieniu i dodatkowych atrakcjach. Dla chcącego nic trudnego – nawet w czasach wysokiej inflacji.  

Gdzie zaplanować Sylwestra na nartach?  

Czeskie, włoskie i austriackie ośrodki mają naprawdę dużo do zaoferowania – również w okresie sylwestrowym. Poniżej kilka kurortów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. 

Czechy: 

 • Szpindlerowy Młyn. Najpopularniejszy czeski ośrodek jest tak popularny nie bez przyczyny. Blisko 25 kilometrów różnorodnych tras, doskonała infrastruktura i świetne warunki dla rodzin z dziećmi – wszystko to może zaoferować ten czeski kurort. Dodatkowym plusem przemawiającym za tym, aby na sylwestrowy wyjazd wybrać właśnie Szpindlerowy Młyn, jest bliskość polskiej granicy i przystępne ceny.  

 • Harrachov. Ośrodek znany Polakom z organizacji konkursów w skokach narciarskich to ciekawa propozycja także na Sylwestra. T kilka doskonale przygotowanych tras o różnym poziomie trudności. Szusować mogą tutaj osoby średniozaawansowane i początkujący. Świetnie bawić się tu będą także narciarze biegowi.  

 • Rokytnice nad Jizerou. Szerokie stoki, brak tłumów i gruba warstwa miękkiego puchu? Takie rzeczy nie tylko w Alpach! Czeski ośrodek Rokytnice nad Jizerou może bardzo pozytywnie zaskoczyć turystów z Polski – także przystępnymi cenami, co w dobie wysokiej inflacji jest niezwykle ważne. Sylwester u podnóża szczytów u podnóża szczytów Lysá hora, Čertova hora i Stráž może być naprawdę udany! 

Austria: 

 • Zell am See Kaprun. Narciarstwo nad malowniczym, zamarzniętym jeziorem – w Zell am See Kaprun to możliwe. Lodowiec, góry, jezioro i widoki na majestatyczne szczyty, które wprost zapierają dech w piersiach – wszystko to czeka na turystów w tym austriackim ośrodku. To idealna propozycja na sylwestra dla wszystkich osób, które chcą spędzić czas aktywnie, wśród alpejskiej przyrody w najlepszym wydaniu. 

 • Sölden. Doskonały kurort dla rodzin z dziećmi – blisko połowa tras oznaczona jest kolorem niebieskim. Do tego nowoczesna infrastruktura i bogata oferta Après ski – czego chcieć więcej? Sölden to świetna propozycja na sylwestrowy wyjazd dla całej rodziny.  

 • Ischgl. Naturalny śnieg cały rok? Tylko w Ischgl! Ten położony w Tyrolu ośrodek ma narciarzom naprawdę dużo do zaoferowania. Szerokie stoki, na których nie ma tłoku narciarzy, doskonałe warunki do snowboardu i imponujący snowpark – to wszystko sprawia, że Ischgl to doskonały wybór także na sylwestrowy wypoczynek.  

Włochy: 

 • Val Gardena. Południowy Tyrol zaprasza na Sylwestra! Val Gardena to prawdziwy raj dla miłośników niemal wszystkich sportów zimowych – ośrodek jest częścią regionu narciarskiego Dolomiti Superski. Szusować tu można po trasach o wszystkich stopniach trudności, o długości łącznej 175 km.  

 • Livigno. To od lat ulubiony kurort narciarski Polaków, również w okresie sylwestrowym. To aż 115 km tras, w tym 20 km tras oznaczonych jako czarne. Szusować z powodzeniem mogą tu osoby średniozaawansowane, jak i doświadczeni narciarze. Dodatkowo to właśnie w Livigno znajduje się snowpark przez wielu uznawany za najlepszy w całych Włoszech. Choć nie jest to kurort, w którym doświadczymy ciszy i spokoju, bogata oferta Après ski może przemawiać właśnie za Livigno.  

 • Val di Sole. Słynna Dolina Słońca zapewnia narciarzom różnorodność szlaków, rozsądne ceny (jak na włoskie standardy) oraz niesamowite widoki. Łącznie to aż 150 kilometrów tras zjazdowych dostosowanych do narciarzy o różnym poziomie zaawansowania. Sylwester w Dolomitach? Dlaczego nie!  

Gdzie w Europie noclegi są najtańsze?

Połączenie urlopu narciarskiego z przywitaniem Nowego Roku nie będzie należało do tanich zabaw. W sylwestra narciarze najtaniej zakwaterowanie mogą znaleźć w Czechach, gdzie za cztery noce w okresie 29 grudnia-2 stycznia muszą zapłacić w pensjonacie około 1 200 zł. W 4-gwiazdkowym hotelu koszty te wzrosną do około 3 200 zł. 

We Włoszech dwie osoby za cztery noclegi w okresie sylwestrowo-noworocznym w pensjonacie muszą zapłacić od około 2 000 zł, do ponad 7 000 zł w bardziej luksusowych ośrodkach, z prywatnym jacuzzi czy sauną. Ceny w 4-gwiazdkowym hotelu rozpoczynają się od ok. 3 000 zł do ponad 9 000 zł, a w niektórych przypadkach kwota jest nawet czterocyfrowa. 

Jeszcze wyższe ceny są w Austrii. Cztery noce w dniach 29 grudnia-2 stycznia w pensjonacie będą kosztować parę od około 2 700 zł do ponad 9 000 zł, a w 4-gwiazdkowym hotelu od około 4 300 zł do ponad 11 000 zł (zdecydowanie najtaniej jest w Stubaital, a najdrożej w Zell am See Kaprun). 

Ile kosztują skipassy w okresie świąteczno-noworocznym?

W większości popularnych kurortów narciarskich za granicą ceny skipassów w okresie świąteczno-noworocznym (24 grudnia-6 stycznia), są o kilkanaście złotych wyższe niż w pozostałej części sezonu. W Czechach za 4-dniowy karnet w dniach 29 grudnia-2 stycznia osoba dorosła zapłaci od ok. 420 zł do ok. 500 zł, a dziecko od 280 zł do ok. 400 zł w zależności od ośrodka.  

Nawet dwukrotnie drożej skipassy kosztują w Alpach. We Włoszech osoba dorosła za 4-dniowy karnet w okresie 29 grudnia-2 stycznia będzie musiała zapłacić od ok. 800 zł do 950 zł, a dziecko około 500 zł (w Livigno wejściówki na stok dla najmłodszych są bezpłatne).

Z kolei w Austrii ceny 4-dniowych skipassów w tym samym terminie wynoszą od ok. 800 zł do ok. 860 zł dla dorosłych narciarzy, a od ok. 400 zł do ok. 550 zł dla dzieci (w zależności od ośrodka).  

Przykładowe ceny skipassów:  

Kraj 

Ceny za skipass na 6 dni w sezonie wysokim (osoba dorosła) 

Andora 

300 – 340 EUR 

Austria 

250 – 400 EUR  

Czechy  

6 000 – 8 000 CZK 

Włochy 

280 – 400 EUR 

Szwajcaria 

320 – 400 CHF 

Ile kosztuje wyjazd na narty w sylwestra z biurem podróży? 

Polscy narciarze decydujący się na połączenie urlopu narciarskiego z Sylwesterem z usług biur podróży, najczęściej także wybierają popularne narciarskie kierunki – Włochy, Austrię, czy nieco rzadziej Czechy. Co ciekawe, kierunkiem często proponowanym przez biura, jest też kojarzona wakacyjnie Turcja.

Zasadniczo jednak w sezonie 2022/2023 ofert wyjazdów sylwestrowych z touroperatorami nie ma dużo – przyczyniła się do tego opisywana już inflacja.

Ceny wyjazdów, które są turystom proponowane, często są natomiast bardzo wysokie – zwłaszcza w przypadku kierunków bliskich nam geograficznie, jak Czechy czy Słowacja, do których wyjazd bez większych przeszkód można zorganizować samodzielnie.  

Trzeba też pamiętać, że do kosztów sylwestrowego pobytu organizowanego przez biuro podróży, należy doliczyć zakup skipassów, których touroperatorzy nie zapewniają. To, ile będziemy musieli zapłacić za Sylwestra spędzonego na górskich stokach, zależy przede wszystkim od destynacji i standardu wybranego hotelu. Biura podróży oferują wyjazd nawet na kilka dni przed Nowym Rokiem, często w bardziej korzystnej cenowo ofercie last minute.  

Uwaga! Wybierając narty z biurem podróży, warto jednak wcześniej dokładnie sprawdzić ofertę, ponieważ wiele z nich posiada pewne ograniczenia. Oprócz skipassów, których ceny turyści muszą doliczyć do kwoty wpłacanej do biura, ważny jest również dojazd na miejsce docelowe – ten samodzielny może okazać się drogi, zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych.  

Dodatkowo na cenę pływa liczba wyjeżdżających osób – pokoje 2-osobowe będą tańsze niż wieloosobowe domki. Jeśli zależy nam dodatkowo na sylwestrowej zabawie, musimy liczyć się z koniecznością wydania większej sumy za wycieczkę.

Nie można również zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym dla narciarzy – polisa gwarantowana przez biura podróży może bowiem nie zapewniać kompleksowej ochrony na stoku.  

Przykładowe ceny ofert popularnych touroperatorów:  

Czechy:  

 • Biuro podróży: Nekera 
 • Miejsce: Harrahov  
 • Termin: 30.12.2022 r. – 06.01.2023 r.  
 • Cena za dwie osoby: 8 155 zł  
 • Liczba gwiazdek – 4 gwiazdki 
 • Dojazd – dojazd własny 
 • Pokój – typu family superior, 4-osobowy 
 • Wyżywienie: śniadania 
 • Odległość od stoku – w pobliżu wyciągu krzesełkowego 
 • Dodatkowe obostrzenia w związku z COVID-19: brak 

Włochy:  

 • Biuro podróży: Itaka  
 • Miejsce: Via Lattea  
 • Termin: 30.12.2022 r. – 06.01.2023 r.  
 • Cena za dwie osoby – 5 998 zł  
 • Liczba gwiazdek – 4 gwiazdki  
 • Dojazd – dojazd własny 
 • Pokój – typu standard 2-osobowy 
 • Wyżywienie – śniadania i obiadokolacje 
 • Odległość od stoku – ok. 150 metrów od kolejki kabinowej 
 • Dodatkowe obostrzenia w związku z COVID-19: brak 

Słowacja:  

 • Biuro podróży: Vitkovice Tours 
 • Miejsce: Tatranské Matliare, u podnóża Łomnicy 
 • Termin: Termin: 30.12.2022 r. – 06.01.2023 r.  
 • Cena za dwie osoby – 7012 zł  
 • Liczba gwiazdek – 3 gwiazdki  
 • Dojazd – dojazd własny  
 • Pokój – 2-osobowy typu standard 
 • Wyżywienie – śniadania i obiadokolacje 
 • Odległość od stoku – 3,5 km od ośrodka narciarskiego Tatrzańska Łomnica 
 • Dodatkowe obostrzenia w związku z COVID-19: brak 

Turcja:  

 • Biuro podróży: Itaka 
 • Miejsce: Kayseri 
 • Termin: 30.12.2022 r. – 06.01.2023 r.  
 • Cena za dwie osoby – 6 998 zł 
 • Liczba gwiazdek – 4 gwiazdki 
 • Dojazd – przelot samolotem (w cenie) 
 • Pokój – 2-osobowy, wariant standard 
 • Wyżywienie – full board plus 
 • Odległość od stoku – ok. 150 metrów od głównego wyciągu 
 • Dodatkowe obostrzenia w związku z COVID-19: brak 

Jakie ubezpieczenie na sylwestrowy wyjazd na narty wybrać?

Sylwester spędzony na nartach to marzenie chyba każdego miłośnika zimowych sportów. Podczas zabawy nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Aby sylwestrowa noc na stoku nie zmieniła się w nieprzyjemne, kosztowne wspomnienie, trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek nieszczęścia podczas jazdy. 

Jednym ze sposobów zabezpieczenia w razie choroby lub wypadku jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W ramach EKUZ turyści z Polski korzystać mogą ze świadczeń medycznych na zasadach takich samych jak obywatele państw, które odwiedzają. W związku z tym, w wielu krajach europejskich będzie ona stanowiła podstawę do leczenia w przypadku zachorowania na Covid-19. Trzeba jednak pamiętać, że nie we wszystkich oraz że ochrona może być ograniczona. 

Jak czytamy na stronie polskiego NFZ: 

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. 

Oznacza to, że jeżeli wybrany kraj wymaga od swoich ubezpieczonych obywateli pokrycia choćby części kosztów związanych z leczeniem koronawirusa, turyści korzystający z leczenia w ramach EKUZ także będą musieli takie koszty ponieść. 

Co więcej, EKUZ nie zapewnia wypłaty świadczeń ani zwrotu kosztów wynikających z konieczności odbycia kwarantanny. Aby nie musieć ich ponosić, konieczne będzie wykupienie dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia na podróż. 

Ochrona nie będzie oczywiście obejmowała osób, które planują spędzić sylwestrową noc na stokach poza granicami Europy. W takiej sytuacji będzie potrzebne pokrycie wszystkich kosztów związanych z Covid-19. 

Z tego – i wielu innych powodów – przed wyjazdem na narty, zwłaszcza w Sylwestra czy Nowy Rok, trzeba wykupić odpowiednią polisę turystyczną, która zagwarantuje ochronę o znacznie większym zakresie niż EKUZ. Co dokładnie zapewnia polisa dla narciarzy? 

Najważniejsze elementy każdej polisy narciarskiej na sylwestrowy wyjazd:

 • Koszty leczenia i transportu medycznego - to szczególnie ważny element ubezpieczenia, właśnie w związku z EKUZ, która nie zapewnia pełnej ochrony, jeśli dojdzie do wypadku na stoku. Leczenie w krajach – europejskich i nie tylko -  jest bardzo drogie, a nie posiadając odpowiedniej polisy będziemy musieli zapłacić za nie samodzielnie. Złamana noga czy uraz, który wymaga transportu karetką i hospitalizacji, może mocno odbić się na naszej kieszeni. 

 • Transport do kraju – jeśli poszkodowana w wyniku wypadku osoba dozna urazów, które uniemożliwią jej samodzielny powrót do Polski, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest jednak niezwykle droga i w wielu przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez wykupionej polisy, to właśnie poszkodowany zostanie obciążony takimi kosztami. 

 • Ratownictwo górskie - praktyczne wszędzie poza Polską ratownictwo górskie jest odpłatne, a praca ratowników jest wyceniona wysoko. Akcje poszukiwawcze i wszelkie akcje ratownictwa górskiego  mogą kosztować od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Już sam start helikoptera czy rozpoczęcie akcji ratownictwa górskiego to spory wydatek, nie mówiąc o sytuacjach, w których konieczne będzie dłuższa interwencja. 

 • NNW, czyli Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – jeżeli podczas wypadku, także na stoku, doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odpowiednie za koszty poniesione w jego wyniku. Dotyczy to na przykład długotrwałego leczenia, rehabilitacji, czy szkód dotyczących mienia. 

 • OC sportowe – bardzo ważne na stoku, a od nowego roku obowiązkowe dla narciarzy we Włoszech. Jeśli podczas sylwestrowej nocy na nartach czy snowboardzie z naszej winy dojdzie do wypadku, w wyniku którego ucierpią osoby trzecie lub ich mienie, OC pokryje koszty związane z likwidacją tych szkód. W przeciwnym razie będziemy musieli zapłacić za nie samodzielnie, a to może okazać się naprawdę bardzo drogie. 

 • Ubezpieczenie bagażu. Stanowi zabezpieczenie na wypadek zniszczenia, kradzieży czy zagubienia bagażu. Ubezpieczyć można również sprzęt sportowy, który w przypadku narciarzy – bywa bardzo kosztowny. 

Planując zimowy urlop, dobrze pamiętać o dodatkowych rozszerzeniach. Najważniejsze z nich to: 

 • Klauzula alkoholowa – stanowi ochronę przed ponoszeniem odpowiedzialności finansowej za wypadki i zdarzenia, do których dojdzie z naszej winy, gdy będziemy pozostawali pod wpływem alkoholu. Dlatego też nie można zapomnieć o tym rozszerzeniu planując spędzić w górach sylwestrową noc. Ten czas to bowiem doskonała okazja, aby napić się nie tylko symbolicznego szampana, ale i rozgrzewającego wina czy piwa. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, pamiętajmy o klauzuli alkoholowej. 

 • Polisa dla aktywnych – dzięki niej zyskamy zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas uprawiania sportów, które ubezpieczyciele uznają za ekstremalne. To szczególnie ważne, jeśli podczas sylwestrowego wyjazdu planujemy jeździć na nartach lub snowboardzie. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych właśnie do takich zalicza bowiem powyższe sporty. Aby dowiedzieć się, które towarzystwa uznają narciarstwo za aktywność o podwyższonym ryzyku, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) każdego z towarzystw. 

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty?

Dokładna cena ubezpieczenia narciarskiego jest uzależniona od takich czynników jak cel podróży, data wyjazdu, czy jego długość. To, ile będziemy musieli zapłacić za ochronę na stoku podczas sylwestrowej nocy, zależy również od zakresu polisy oraz ubezpieczyciela. 

Suma gwarantowana kosztów leczenia w ubezpieczeniu narciarskim w Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a ratownictwa przynajmniej 6 000 euro. Ponadto warto rozszerzyć zakres ochrony polisy o dodatkowe świadczenia, jak OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Warto więc indywidualnie dopasować ubezpieczenie narciarskie do celu, miejsca i długości wyjazdu.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Oto przykładowe ceny dziennego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej wyjeżdżającej na narty do Francji: 

7-dniowy wyjazd na narty do Francji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
62,23 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
94,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
175,75 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
196,00 zł
1 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
7-dniowy wyjazd na narty do Francji
AXA Partners
62,23 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 zł sporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
94,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 100 000 złOC sportowe: 100 000 złsporty objęte polisą: 3zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
175,75 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 300 000 złOC sportowe: 300 000 zł sporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Allianz
196,00 zł 1 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 1 000 000 złOC sportowe: 1 000 000 złsporty objęte polisą: 123zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

W prosty sposób ubezpieczenie można kupić w kalkulatorze rankomat.pl, w którym polisę z optymalnym zakresem ochrony można mieć już od 5 zł dziennie.

Wyjazd sylwestrowy na narty a COVID-19  

Obecnie pandemia COVID-19 w Europie spowolniła. Większość krajów, w tym te, w których znajdują się najpopularniejsze kurorty narciarskie (Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria), zniosły wszelkie obostrzenia wjazdowe. Turyści, przekraczając granice, nie muszą okazywać certyfikatów poświadczających zaszczepienie czy ozdrowienie.

Nie jest wymagane też wykonywanie testów ani uzupełnianie formularzy lokalizacyjnych. Oznacza to, że w sezonie 2022/2023 możemy planować wypoczynek na nartach również poza granicami naszego kraju. 

Warto jednak zachowywać czujność i na bieżąco monitorować sytuację covidową w kraju, do którego się wybieramy. Choć obecnie niemal żaden kraj nie zapowiada powrotu do restrykcji wjazdowych, formalnie światowa pandemia COVID-19 nadal trwa.

Warto więc sprawdzać komunikaty na zaufanych stronach, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.  

Co warto wiedzieć?

 1. Polacy najchętniej na narty za granicę jeżdżą do Austrii, Włoch i Czech.
 2. W okresie sylwestrowo-noworocznym ceny noclegów w Czechach mogą być nawet 5-krotnie niższe niż w Austrii.
 3. W okresie sylwestrowo-noworocznym ceny skipassów w Czechach są 2-krotnie tańsze niż w Austrii czy we Włoszech.
 4. Zwykle podstawowe ubezpieczenie z biura podróży zawiera niewystarczający zakres ochrony dla narciarza.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w kurortach narciarskich organizowane są imprezy sylwestrowe?

  Często tak bywa, jednak wiele zależy od ośrodka. Większość kurortów zapewnia turystom możliwość nocnej jazdy na nartach czy snowboardzie podczas witania nowego roku. Większe hotele przeważnie organizują dodatkowo imprezę sylwestrową dla swoich gości. W innych przypadkach w kurortach można jednak spotkać się ciepłym posiłkiem, grzanym winem i szampanem w cenie biletu.

 2. Czy stoki oferują jazdę na nartach w noc sylwestrową?

  Oczywiście! Większość stoków, zarówno polskich jak i zagranicznych, umożliwia miłośnikom sportów zimowych korzystanie ze stoków przez całą noc sylwestrową.

 3. Czy ceny skipassów rosną w okresie świąteczno-noworocznym?

  Tak, ten okres jest bowiem uznawany za szczyt sezonu zimowo-narciarskiego, w ten rządzi się na stokach własnymi prawami. Ceny skipassów będą więc wyższe niż po sezonie. 

 4. Jakie ubezpieczenie wybrać na sylwestrowy wyjazd?

  Ubezpieczenie na sylwestrowy wyjazd powinno zawierać przede wszystkim elementy takie jak: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW i Assistance. Jeśli wyjazd połączony jest z jazdą na nartach, polisa koniecznie rozszerzona musi być o klauzulę sportów wysokiego ryzyka! Warto też zdecydować się na jedno z dostępnych rozszerzeń: OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, klauzulę alkoholową, klauzulę sportów ekstremalnych, czy OC sportowe.