Unijny Certyfikat COVID, czyli tzw. paszport covidowy to ważny dokument dla wszystkich podróżników. Ułatwia przekraczanie granic w dobie pandemii na terenie całej Unii Europejskiej. Zapewnia także szereg innych przywilejów. 

Unijny Certyfikat COVID otrzymują m.in. wszystkie osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera paszport covidowy i jak wygląda. Podpowiemy, skąd go pobrać i czy można otrzymać dokument w formie drukowanej.

Unijny Certyfikat COVID – co to jest?

Unijny Certyfikat COVID potwierdza zwiększoną odporność posiadacza dokumentu na chorobę COVID-19. Wydawany jest bezpłatnie, w języku urzędowym danego państwa oraz w języku angielskim. Bywa nazywany również zielonym certyfikatem, czy cyfrowym zaświadczeniem. 

Sprawdzanie dokumentu odbywa się poprzez zaskanowanie kodu QR znajdującego się bezpośrednio na paszporcie. Paszport można wydrukować lub posługiwać się nim w formie elektronicznej. 

Unijny Certyfikat COVID otrzymują trzy grupy osób: 

 • osoby w pełni zaszczepione – dokument będzie ważny 14 dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia,
 • ozdrowieńcy – dokument będzie ważny 11 dnia po uzyskaniu statusu ozdrowieńca,
 • osoby, które wykonały test na koronawirusa, a wynik okazał się negatywny – dokument będzie ważny natychmiast po otrzymaniu negatywnego wyniku. 

Jak długo ważny jest paszport covidowy?

Wszystkie osoby, które otrzymają paszport covidowy, powinny liczyć się z faktem, że po pewnym czasie – podobnie jak zwykły paszport – straci on ważność.

Paszport covidowy jest ważny:

 • w przypadku osób zaszczepionych – od 14 do 365 dnia od otrzymania pełnej dawki szczepionki

 • w przypadku ozdrowieńców – od 11 do 180 dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa,

 • w przypadku osób poddających się testowi – 48 godzin od uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność na koronawirusa.  

Gdzie obowiązuje paszport covidowy i z czego zwalnia?

Paszporty covidowe obowiązują w całej Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 r. Dokument uznaje również Wielka Brytania, Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia. Z certyfikatu można skorzystać również w niektórych krajach pozaeuropejskich (np. w Egipcie, USA).

Posiadanie Unijnego Certyfikatu COVID niesie ze sobą następujące przywileje:

 • W przypadku podróży zagranicznych zasadniczo pozwala na przekroczenie granicy bez dodatkowych testów na obecność koronawirusa. Szczegóły określają regulacje poszczególnych państw. Zwalnia również z obowiązku odbywania kwarantanny na zasadach takich samych, jakie dotyczą obywateli danego kraju. 
 • W niektórych  krajach paszport jest przepustką do korzystania z punktów usługowych, gastronomicznych, obiektów kulturalnych czy wydarzeń sportowych. 

Paszport covidowy – co zawiera i jak wygląda?

Paszport covidowy to stosunkowo prosty dokument, którego bardzo istotnym elementem jest unikalny kod QR. Kod pozwala zweryfikować najważniejsze informacje o posiadaczu paszportu. 

Paszport covidowy zawiera również wszystkie podstawowe informacje, w tym m.in.:

 • imię (imiona) i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • unikalny identyfikator certyfikatu,
 • datę wydania,
 • datę ważności,
 • w przypadku osób zaszczepionych – informacje o dacie szczepienia, a także rodzaju, nazwie i producencie szczepionki,
 • w przypadku osób poddających się testowi – wynik testu,
 • w przypadku ozdrowieńców – informacje o statusie ozdrowieńca.
Paszport covidowy jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu – nie da się go podrobić. Zabezpiecza go cyfrowy podpis, który potwierdza autentyczność dokumentu i datę jego ważności. 

Paszport covidowy – skąd pobrać?

Pobranie paszportu covidowego jest bardzo łatwe i zajmuje nie więcej niż kilka minut. Można to zrobić na dwa sposoby: 

 1. Przez aplikację mojeIKP Wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta – przez Profil Zaufany lub e-dowód. Dokument gotowy do pobrania znajduje się w sekcji „Certyfikaty”. Wystarczy kliknąć przycisk „Pobierz kod QR” i pobrać dokument.
 2. Przez aplikację mObywatel. Należy pobrać aplikację ze sklepu Google Play (Android) lub App Store (iOS) oraz zainstalować ją. Następnie na głównym ekranie aplikacji należy wybrać opcję „Dodaj swój pierwszy dokument”, a z listy dokumentów wybrać Unijny Certyfikat COVID. Osoby korzystające z mObywatela muszą potwierdzić swoje dane, korzystając z profilu zaufanego.

Aby pobrać paszport covidowy przez aplikację mObywatel oraz IKP trzeba posiadać obywatelstwo polskie oraz ważny dowód osobisty. W przypadku dzieci certyfikat covidowy dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta opiekunów prawnych. 

Certyfikat można pobrać na telefon, jak również można okazać go w trakcie kontroli bezpośrednio w aplikacji. Można go także wydrukować.

Unijny Certyfikat COVID stacjonarnie – jak go otrzymać? 

Pobranie dokumentu online to nie jest jedyna opcja. Paszport covidowy można otrzymać również stacjonarnie. Każda zaszczepiona osoba może go dostać bezpośrednio w punkcie szczepień. 

To jednak nie jedyna droga. Osoby, które nie otrzymały paszportu covidowego w punkcie szczepień, a nie chcą lub nie mogą pobrać go online, mogą zgłosić się do lekarza POZ. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej także mogą wydawać pacjentom Unijne Certyfikaty COVID.

Jak podróżować w dobie pandemii?

Choć wiele krajów decyduje się na znoszenie obostrzeń, podróżowanie nadal wygląda inaczej niż przed pandemią. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że choć okres wakacyjny sprzyjał większemu rozprężeniu, jesienią i zimą możemy spodziewać się większego wzrostu zachorowań. Z tego względu nadal należy zachowywać wszystkie środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy:

 • Dokładnie sprawdzić warunki wjazdu do danego kraju - oprócz paszportu wymagany może być dodatkowo test lub odbycie kwarantanny. Warunki wjazdu mogą zmieniać się dynamicznie, dlatego warto zweryfikować je jeszcze na dzień przed podróżą. 
 • Sprawdzić aktualne obostrzenia w miejscu, do którego się wybieramy. Mogą być one zupełnie inne niż w Polsce. Warto sprawdzić w szczególności obostrzenia dotyczące miejsc noclegowych i transportu publicznego, dostępność i limity dotyczące najważniejszych atrakcji turystycznych, a także regulacje w zakresie miejsc takich jak np. plaże czy restauracje. 
 • Zabrać ze sobą niezbędne środki higieniczne. Warto zawsze mieć ze sobą płyn do dezynfekcji dłoni i zapas maseczek ochronnych. 
 • Unikać dotykania oczu i ust. Warto też minimalizować konieczność przebywania w mocno zatłoczonych miejscach, w godzinach szczytu. 
 • Zakupić dobre ubezpieczenie podróżne. Zapewni ono wszystkim ubezpieczonym uczestnikom podróży pełną ochronę, także w przypadku zachorowania na COVID-19. Kilkanaście różnych propozycji na każdą kieszeń można znaleźć w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. 

ubezpieczenie turystyczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
86 626 zł
Ratownictwo
30 319 zł
Bagaż
-
3,11 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
173 253 zł
Ratownictwo
21 657 zł
Bagaż
2 166 zł
6,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 21 657 złOC: 216 566 złOC sportowe: 216 566 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ubezpieczenie turystyczne
Signal Iduna
3,11 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
86 626 zł
Ratownictwo
30 319 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
6,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
173 253 zł
Ratownictwo
21 657 zł
Bagaż
2 166 zł
Dodatkowo: NNW: 21 657 złOC: 216 566 złOC sportowe: 216 566 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Podróże w czasie pandemii – zarówno te na terytorium UE, jak i poza nie – mogą być bezpieczne. Trzeba tylko stosować się do kilku zasad... i nie zapominać o tym, że pandemia niestety nadal trwa. Bezpiecznego wyjazdu! 

Co warto wiedzieć?

 1. Paszport covidowy to dokument, który umożliwia podróżowanie w dobie pandemii.
 2. Mogą go otrzymać osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz osoby, które otrzymały negatywny wynik testu.
 3. Paszport dostępny jest online - w aplikacji mObywatel lub na Internetowym Koncie Pacjenta.
 4. Można go też otrzymać stacjonarnie - w punkcie szczepień lub u lekarza pierwszego kontaktu.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy paszport covidowy jest dostępny dla każdego?

  Nie. Może go otrzymać tylko osoba, która spełni określone warunki: zaszczepi się pełną dawką, jest ozdrowieńcem (do pół roku po pierwszym teście) lub wykonała test na obecność koronawirusa z wynikiem negatywnym. Paszport po czasie traci ważność - dla zaszczepionych po roku, dla ozdrowieńców po pół roku od przejścia Covid-19, a dla osób testowanych po 48 godzinach.

 2. Czy paszport covidowy trzeba wydrukować?

  Nie. Może być dostępny w formie elektronicznej. Najważniejszym elementem jest kod QR i to ten kod będzie wymagany na granicy lub przy wejściu do miejsc publicznych, na wydarzenia masowe itp.

 3. Czy paszport covidowy wystarczy jako jeden dokument do przekroczenia granicy?

  Nie. Należy mieć ze sobą także ważny dowód osobisty lub paszport. Certyfikat covidowy jest wymagany tylko i wyłącznie jako świadectwo zdrowia niezbędne do podróży w dobie pandemii koronawirusa.