Znalezienie dobrej polisy dla domu i mieszkania jest bardzo proste. Wystarczy jedynie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy zakupie tak, by zakupione ubezpieczenie kompleksowo chroniło nieruchomość.

dom podlegający ubezpieczeniu
Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/nieruchomosci/jak-wybrac-ubezpieczenie-domu-lub-mieszkania

Gdzie szukać ubezpieczenia nieruchomości?

Polisa dla domu lub mieszkania to obecnie tak samo powszechny rodzaj ubezpieczenia, jak OC samochodowe. Ochrona nieruchomości jest łatwo dostępna i można kupić ją:

 • za pośrednictwem agenta,
 • kontaktując się z infolinią towarzystwa,
 • odwiedzając stronę internetową ubezpieczyciela,
 • za pomocą internetowej porównywarki.

Warto pamiętać, że w przypadku ubezpieczeń nieruchomości jest podobnie jak w przypadku nieobowiązkowych polis komunikacyjnych – polisa polisie nierówna. Dlatego też najlepszym sposobem na znalezienie ubezpieczenia z dobrym zakresem i niewielką ceną, jest porównanie możliwie jak największej liczby ofert.

Elementy ubezpieczenia domu

Ubezpieczenie domu nie jest jedną polisą, która obejmuje cały budynek. Każde towarzystwo oferuje kilka elementów ochrony, aby każdy klient mógł znaleźć ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań.

Polisa dla domu lub mieszkania może obejmować:

 • ochronę murów i elementów stałych
  – wariant najbardziej podstawowy, który obejmuje jedynie mury danej nieruchomości oraz elementy stałe, czyli takie, które są przytwierdzone na stałe, np. okna, drzwi, armatura łazienkowa, płytki, wbudowane szafy;
 • ruchomości domowe
  – jest to wyposażenie nieruchomości (meble, sprzęt audiowizualny) oraz rzeczy należące do jego mieszkańców, np. książki, ubrania, sprzęt sportowy i turystyczny;
 • garaż wolnostojący
  – jeżeli garaż nie jest na stałe połączony z budynkiem, w którym mieszka właściciel nieruchomości, konieczny będzie zakup oddzielnej polisy, która swoim zakresem obejmie budynek oraz wszystko, co jest w nim przechowywane;
 • budynek dodatkowy
  – jeśli na działce, na której znajduje się dom lub w ramach posiadania lub wynajmu mieszkania jego właściciel ma dostęp do wolnostojącego obiektu, np. szopy lub budynku gospodarczego, można wykupić dla niego polisę. Będzie ona chronić przez zniszczeniem tego rodzaju budowli;
 • ogrodzenie
  – niektórzy ubezpieczyciele oferują również możliwość wykupienia ochrony ogrodzenia nieruchomości.

Wybór polisy opiera się na łączeniu ze sobą tych elementów ubezpieczenia, które są właścicielowi nieruchomości potrzebne i które zapewnią odpowiednią ochronę jego dobytku.

Nie zawsze jednak potrzebne są wszystkie elementy. Jeżeli przykładowo szukasz polisy pod kredyt hipoteczny (wymóg banku) lub wynajmujesz mieszkanie i nie zależy Ci na ochronie ścian, możesz wybrać tylko te elementy ubezpieczenia, na których Ci zależy, odrzucając wszystkie inne.

Nie wolno również zapominać o zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, czyli dokumentem, w którym towarzystwo określa dokładnie, na jakich zasadach będzie świadczyć ochronę i w jakich sytuacjach polisa nie będzie obowiązywać.

Odpowiednia suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to określona kwota, na którą opiewa polisa i do której wysokości towarzystwo wypłaci odszkodowanie. Jej wybór to bardzo ważna sprawa, ponieważ jeśli będzie źle oszacowana lub zaniżona, może doprowadzić do tego, że po uszkodzeniu lub zniszczeniu nieruchomości wypłacona należność nie pokryje w całości wszystkich strat.

Jeżeli dom jest nowy, niedawno wybudowany, dobrym pomysłem będzie zebranie wszystkich faktur, ich podsumowanie i wybór takiej sumy ubezpieczenia, która będzie równa kosztom budowy. Jeśli jednak budynek jest już stary i jego właścicielowi ciężko jest oszacować jego wartość, można zaufać wyliczeniom, jakie przeprowadzi ubezpieczyciel po uzyskaniu wszystkich informacji lub też poprosić o pomoc rzeczoznawcę, który profesjonalnie określi, ile wart jest dom lub mieszkanie.

Zawsze należy uważać na niedoubezpieczenie, czyli sytuację w której suma ubezpieczenia widniejąca na polisie nie jest równa faktycznej wartości nieruchomości. O ile w takich przypadkach składka za ochronę może być nieco niższa i dzięki temu atrakcyjniejsza, w razie zniszczenia domu lub mieszkania, odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie wszystkich strat.

Zakres polisy

Choć ubezpieczenia nieruchomości często różnią się między sobą szczegółami umowy, pewne elementy pojawiają się w przypadku każdej tego rodzaju ochrony. Podstawowy zakres polis dla domu lub mieszkania obejmuje najczęściej następujące zdarzenia:

 • pożar,
 • uderzenie pioruna,
 • dym i sadza,
 • wybuch,
 • upadek statku powietrznego,
 • uderzenie pojazdu,
 • silny wiatr,
 • zalanie,
 • osuwanie się ziemi,
 • upadek drzew i masztów.

Jeśli do zniszczeń nieruchomości dojdzie w wyniku działania którejś z tych sił, ubezpieczyciel wypłaci odpowiednie odszkodowanie. Zakres można jednak rozszerzyć o dodatkowe ryzyka, np.:

 • powódź,
 • zalanie w wyniku opadów atmosferycznych,
 • uszkodzenie powierzchni szklanych,
 • trzęsienie ziemi,
 • włamanie z kradzieżą,
 • ubezpieczenie ogrodu,
 • dewastację.

Każde dodatkowe rozszerzenie ochrony będzie z wiązane z koniecznością opłacenia dodatkowej składki. Niekiedy także nieruchomość musi spełniać dodatkowe wymagania towarzystwa, jak np.: zamontowanie drzwi z przynajmniej dwoma zamkami wielozastawkowymi lub posiadającymi odpowiednie atesty w przypadku ochrony przed włamaniem, czy też brak szkód powodziowych na danym terenie, jeśli właściciel budynku chce go chronić przed powodzią.

Wybierając ubezpieczenie dla domu lub mieszkanie należy wcześniej dobrze się zastanowić, co i w jakim zakresie chce się chronić oraz na tej podstawie dobierać polisę.

Wybór najlepszej polisy ubezpieczenia domu lub mieszkania

Wybór najlepszej ochrony polega na znalezieniu takiej polisy, która będzie posiadać szeroki zakres oraz atrakcyjną cenę. Dobrym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń nieruchomości, która porówna propozycje z kilku towarzystw. Po wprowadzeniu potrzebnych do przeliczenia danych, informacje przesyłane są do centrali towarzystw, gdzie są analizowane. Ubezpieczyciele odsyłają gotowe oferty, które porównywarka zbiera i sortuje, aby użytkownik mógł łatwiej znaleźć interesującą go polisę.

Dobra ochrona nieruchomości powinna być dopasowana do oczekiwań właściciela oraz jego potrzeb. Jeśli jest to dom jednorodzinny to ważna będzie ochrona murów, wyposażenia oraz budynku gospodarczego. W przypadku najemcy mieszkania istotne będzie ubezpieczenie jego wyposażenia oraz ochrona przez włamaniem i kradzieżą nie tylko do samego lokalu, ale i np. należącej do mieszkania piwnicy.

Dobra polisa jest więc kwestią bardzo indywidualną. Zawsze można jednak liczyć na fachową pomoc zarówno agentów, konsultantów na infolinii czy specjalistów z porównywarki ubezpieczeń, z którymi można skontaktować się telefonicznie.