Można obniżyć ryzyko pożaru nieruchomości poprzez jej odpowiednie zabezpieczenie, jednak nic nie daje 100% ochrony przed ogniem. Właśnie dlatego warto mieć ubezpieczenie na wypadek pożaru.

pożar domu
Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-domu-na-wypadek-pozaru

Ubezpieczenie na wypadek pożaru

Ochrona domu lub mieszkania na wypadek pożaru, to jeden z najbardziej podstawowych zakresów każdego ubezpieczenia nieruchomości. Ponieważ to właśnie ogień jest jednym z największych zagrożeń dla domu oraz jego wyposażenia, warto dobrze się przed nim zabezpieczyć, stosując środki ochrony przeciwogniowej i przestrzegając przepisów przeciwpożarowych. Ubezpieczenie z kolei będzie nieocenionym wsparciem, kiedy cała ochrona zawiedzie, a dobytek strawią płomienie.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Ubezpieczenie nieruchomości, które może kupić każdy jej właściciel, posiadają ochronę na wypadek pożaru w podstawowym zakresie. Ryzyko wystąpienia ognia nie jest więc najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia. Pod uwagę brane będzie również:

 • położenie nieruchomości,
 • szkody z przeszłości,
 • liczba mieszkańców,
 • rodzaj budulca,
 • rodzaj pokrycia dachowego,
 • palenie wewnątrz nieruchomości tytoniu,
 • rok budowy,
 • wartość nieruchomości oraz jej wyposażenia,
 • pomieszczenia dodatkowe (garaż, szopa).

Ubezpieczenie od pożaru a dom drewniany

Powszechnie uważa się, że jeśli dom zbudowany jest z drewna, np. z bali, cena za jego ubezpieczenie będzie znacznie wyższa, właśnie z uwagi na duże ryzyko pożaru. W rzeczywistości różnica w cenie ochrony dla budynku murowanego oraz drewnianego jest albo bardzo niewielka, albo nie ma jej wcale (w zależności od towarzystwa). Ma to oczywiście swoje uzasadnienie.

Drewno używane do wznoszenia tego rodzaju konstrukcji to nie to samo, którym np. pali się zimą w kominku. W przypadku budowy domu materiał jest po pierwsze odpowiednio obrabiany, a po drugi bardzo dobrze zabezpieczony specjalnymi ognioodpornymi impregnatami, nakładanymi wielowarstwowo. Warto również pamiętać, że materiał użyty do budowy domu drewnianego musi spełniać rygorystyczne normy, tak więc jest niemal równie bezpieczny jak dom murowany.

Na obniżenir ryzyka spłonięcia domu drewnianego mają również wpływ jego mieszkańcy, którzy w obawie przed utratą majątku dużo bardziej skrupulatnie przestrzegają zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Instalują czujniki dymu oraz zabezpieczają wszystkie miejsca, które mogłyby być źródłem ognia. Są w tym o wiele bardziej skrupulatni niż właściciele standardowych nieruchomości, dlatego też składki dla domów z drewna nie odbiegają od tych dla domów murowanych.

Wyłączenia odpowiedzialności w prazie pożaru

Choć ubezpieczenie na wypadek pożaru zawsze znajduje się w podstawowym zakresie ubezpieczenia domu lub mieszkania nie należy zapominać, że są sytuacje, w których polisa nie zadziała i szkody trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenie nie zadziała jeśli:

 • przyczyną było lekkomyślne zachowanie jednego z mieszkańców domu (rażące niedbalstwo),np. pozostawienie świeczki w pobliżu materiałów lub też używanie w domu otwartego ognia,
 • szkoda powstała w domu niezamieszkanym, przeznaczonym do rozbiórki lub nie spełniającym podstawowych norm technicznych (np. brak obowiązkowych przeglądów instalacji),
 • szkoda została spowodowana przez mieszkańca nieruchomości, który był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
 • przyczyną są wady materiałów użytych do budowy lub wykończenia domu, wady konstrukcyjne i błędy projektowe.

Jak wybrać ubezpieczenie na wypadek pożaru?

Podczas zakupu ubezpieczenia domu lub mieszkania nie można zaznaczyć osobnego zakresu na wypadek pożaru. Dlatego wybierając polisę należy mieć na uwadze przede wszystkim:

 • sumę ubezpieczenia murów
  suma ubezpieczenia, czyli kwota na jaką opiewa polisa, najczęściej określana jest na podstawie wartości nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na to, aby była ona odpowiednio wysoka, ponieważ dzięki temu w razie utraty domu w ogniu, odszkodowanie w pełni pokryje koszt jego odbudowy;
   
 • sumę ubezpieczenia ruchomości domowych
  ruchomości domowe to nic innego jak jego wyposażenie, czyli wszystkie rzeczy, które posiada właściciel nieruchomości. Kupując ubezpieczenie warto zwrócić uwagę na to, jak wysoka będzie kwota, na jaką opiewać będzie ta część polisy.
   
 • ustalanie wartości chronionego mienia
  niekiedy odszkodowanie ustalane jest na podstawie wartości utraconego mienia. Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę, czy będzie to wartość odtworzeniowa (cena jaka w obecnym momencie należałoby zapłacić za przedmiot lub materiały tego samego rodzaju, gatunku i jakości),rzeczywista (od cen obowiązujących w chwili zdarzenia odliczane byłoby zużycie przedmiotów obliczane na podstawie ich wieku),rynkowa (średnia rynkowa wartość straconych rzeczy)

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości i gdzie jak je kupić?

Cena ubezpieczenia nieruchomości jest bardzo indywidualną kwestią. Towarzystwa przeliczają ceny z uwzględnieniem danych, które przy przeliczaniu składki podaje klient. Na ich podstawie określają ryzyko wystąpienia szkód i na tej podstawie prezentują cenę za polisę. Wpływ mają więc wszystkie informacje, które podają właściciele domów i mieszkań.

Aby kupić ubezpieczenie nieruchomości można:

 • odwiedzić przedstawiciela towarzystwa lub multiagenta,
 • skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela,
 • skorzystać z porównywarki ubezpieczeń dostępnej w internecie.

Niezależnie od tego, który sposób zakupu polisy się wybierze, w każdym można liczyć na pomoc i doradztwo specjalistów. Jednak najszybciej i najtaniej można kupić ubezpieczenie za pośrednictwem internetowych porównywarek ubezpieczeń.