Wsiadasz do samochodu i ruszasz. Zatrzymuje cię policja, funkcjonariusze chcą sprawdzić dokumenty i okazuje się, że nie bardzo jest co sprawdzać. Dowód rejestracyjny co prawda masz, ale potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC zostało w domu...

Brak potwierdzenia OC a zatrzymanie

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Policjanci bez problemu sprawdzą, czy kierowca ma wykupione ubezpieczenie OC i faktycznie zostawił je w domu, czy też nie posiada ważnej polisy. Pomaga im w tym mobilna aplikacja Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Przed uruchomieniem bazy UFG, za brak dokumentu OC groziło zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odholowanie auta na parking policyjny.

Jak sprawdzić OC “na odległość”?

Od 2012 roku policjanci dysponują możliwością połączenia się z bazą danych wszystkich kierowców i pojazdów, które objęte są koniecznością posiadania obowiązkowego ubezpieczenia. Tylko wtedy, gdy funkcjonariusz potwierdzi w bazie, że kierowca nie posiada ubezpieczenia OC, będzie mógł zatrzymać dowód rejestracyjny i odholować samochód na parking policyjny. Oczywiście za odholowanie samochodu będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Policja obciąży cię również kosztem postoju auta i mandatem za brak wymaganych dokumentów.

Dodatkowo, do UFG trafi wniosek policyjny o ukaranie cię mandatem. Kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynosi obecnie 4000 zł (jeśli nie masz polisy dłużej niż 14 dni).

Jeżeli okaże się, że brak dokumentu OC wynika tylko z twojego niedopatrzenia (np. zostawiłeś go w domu), otrzymasz jedynie mandat w wys. 50 zł. Możesz też bez problemu kontynuować podróż.

OC musisz mieć!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni osoby poszkodowane przez ciebie w wypadku komunikacyjnym. Jeżeli podczas jazdy, wsiadania, wysiadania lub załadunku samochodu, spowodujesz uszkodzenie czyjejś własności, utratę zdrowia lub śmierć, to twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym przez ciebie w wypadku.

Podstawowe warunki ubezpieczenia OC są identyczne u każdego ubezpieczyciela na mocy ustawy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów podlegających rejestracji, a obowiązek zawarcia umowy wynika z Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach (Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r., nr 124, poz. 1152 z późn. zm.) i podlega kontroli.

Jako kierowca zawsze powinieneś mieć przy sobie polisę OC lub inny dokument potwierdzający jej zakup. Gdyby jednak zdarzyło ci się zostawić go w domu, nie musisz się już martwić przerwaniem podróży.