III kwartał 2018 r. to kolejny okres z niższymi składkami OC. Średnia cena obowiązkowej polisy wyniosła 733 zł i była tym samym o 10% niższa niż przed rokiem. Których kierowców dotyczyły największe obniżki?

Porównaj ceny OC i AC

W 2015 r. ceny OC zaczęły gwałtownie rosnąć i dopiero koniec 2017 r. przyniósł ich obniżki. Trend spadkowy utrzymał się w roku 2018. Nie inaczej było w trzecim kwartale br. Średnia składka była o 10% niższa niż w tym samym okresie roku ubiegłego. W najnowszym Raporcie Ranking analizujemy aktualne ceny OC oraz ich zmiany w czasie dla poszczególnych grup kierowców.

Pobierz raport

W ostatnim kwartale 2017 r. odnotowaliśmy pierwsze obniżki cen OC, a sytuacja ta utrzymała się na początku roku 2018. W III kwartale br. średnie składki wróciły do poziomu z IV kwartału roku 2016 i nic wskazuje, by w najbliższym czasie miały gwałtownie wzrosnąć - mówi Tomasz Masajło, Prezes  porównywarki rankomat.pl

Gdzie kierowcy płacili najwięcej za OC?

W III kwartale 2018 r. najwyższe ceny OC ubezpieczyciele proponowali kierowcom z:

  • Wrocławia (1007 zł),

  • Gdańska (932 zł),

  • Warszawy (902 zł).

Wśród najtańszych pod względem ceny OC miast znalazły się Rzeszów (651 zł),Kielce (679 zł) i Opole (706 zł). W tych miastach koszt polisy był niższy od średniej składki w kraju.

Biorąc pod uwagę cenę polisy w zależności od zamieszkiwanego województwa, najwięcej płacili kierowcy posiadający auta zarejestrowane w województwach: pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim.

Najtaniej ubezpieczenie OC mogli nabyć mieszkańcy województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i opolskiego. Warto zaznaczyć, że choć różnica cen między najtańszym i najdroższym województwem była dość znacząca i wyniosła 28,5% to w porównaniu z III kwartałem roku poprzedniego, ceny były niższe we wszystkich regionach.

Młodzi płacą coraz mniej

Choć młodzi kierowcy znów płacili najwyższe składki OC, to jednocześnie właśnie tej grupy wiekowej dotyczyły największe obniżki. W III kwartale br. kierowcy w wieku 18-25 lat płacili za obowiązkową polisę o 14,6% mniej niż przed rokiem.

Na najaiższe ceny mogli liczyć najbardziej doświadczeni kierowcy, po 55. roku życia. Obniżki dla tej grupy nie były jednak największe (-10%). Kierowcy ze wszystkich grupy wiekowych płacili za OC mniej niż rok wcześniej.

Najtańsze OC dla osób w związkach małżeńskich

Analiza cen OC ze względu na stan cywilny właściciela auta wykazała, że w III kwartale 2018 r. najniższe składki płaciły osoby w zalegalizowanych związkach (649 zł). Obniżka w ich przypadku była jednak najniższa i wyniosła  -9,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najwięcej na polisę OC musieli przeznaczyć kawalerowie i panny (1024 zł),co mogło być skutkiem często młodego wieku osób z tej grupy. Jednocześnie to właśnie kierowcy stanu wolnego mogli cieszyć się największą obniżką cen (-16,1%).

Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie