Na rynku samochodów elektrycznych jedną z najpopularniejszych marek jest Tesla. Auta te przybyły do Europy zza oceanu, a w Polsce mamy do dyspozycji cztery modele. Są to samochody całkowicie elektryczne i można je ładować na kilka różnych sposobów. Jak efektywnie naładować baterię w Tesli? Oto co masz do wyboru jako właściciel tego ekskluzywnego elektryka.

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce rozwija się co prawda nieco wolniej niż w innych krajach europejskich, ale z miesiąca na miesiąc zarówno oferta producentów, jak i infrastruktura ładowania sukcesywnie się poszerzają.

Ładowanie auta elektrycznego staje się codziennością coraz większej liczby kierowców. Podobnie jak pytania o to, ile czasu na to potrzeba, ile to kosztuje i w jaki sposób powinno się ładować swój model. Dziś skupimy się na Tesli, która pomimo wysokiej ceny, jest coraz częściej widziana na polskich drogach.

Tesla - co to za samochód elektryczny?

Tesla to amerykańska marka samochodów, która ze swoich fabryk wypuszcza pojazdy luksusowe. Założyciele marki mieli na celu stworzenie modeli elektrycznych wysoce konkurencyjnych dla aut spalinowych. Obecnie pojazdy te dystrybuowane są również w Polsce.

Jeśli rozważasz zakup ekskluzywnie wyposażonego elektryka, masz do wyboru Teslę:

  • model Y,
  • model S,
  • model 3,
  • model X.

Są to samochody elektryczne wyróżniające się atrakcyjnym, nowoczesnym designem, ale także ekonomią jazdy i technologią znajdującą się pod maską. Tak jak każde auto elektryczne, tak i Tesla ma wbudowaną baterię, która wymaga odpowiedniego ładowania.

Jakie rodzaje ładowarek można wykorzystać w przypadku Tesli i jak długo trwa jedna sesja? Podpowiadamy, jak zadbać o akumulator w tym amerykańskim aucie.

Porównaj ceny OC i AC

Jak wygląda ładowanie Tesli? Dostępne opcje

Do ładowania baterii w Tesli służy złącze mobilne Typ2 (Combo 2). To właśnie za jego pośrednictwem prąd stały jest dostarczany do układu elektrycznego samochodu.

Metod ładowania Tesli jest kilka, a wybór zależy już od samego kierowcy i od jego możliwości. Nie każdy bowiem będzie miał dostęp do szybkiej ładowarki czy instalacji trójfazowej (Wallbox). Oto różne scenariusze.

Ładowanie Tesli ze zwykłego gniazdka

Teslę można naładować we własnym domu czy garażu, wykorzystując standardowe gniazdko. Ile ładuje się Tesla w taki sposób? Przeanalizujmy model S, w którym najczęściej występuje akumulator o mocy 100 kWh. Jeśli poziom naładowania baterii w chwili podłączenia jest zerowy, napełnienie jej w całości może trwać nawet ponad 27 godzin.

Warto wiedzieć

Zamontowanie złącza jednofazowego 32A pozwala skrócić nieco czas ładowania Tesli do 14 godzin, czyli prawie o połowę. Wraz z jednofazówką zwiększy się bowiem moc ładowania (z 3,7 do 7 kW).

Ładowanie Tesli z instalacją Wallbox

Znakomicie pod tym kątem wypada instalacja trójfazowa znana jako Wallbox. W tym przypadku moc ładowania wynosi aż 22 kW, a czas ładowania to nieco ponad 4 godziny. Wallbox w garażu wymaga jednak dość wysokiego jednorazowego wydatku. Samo urządzenie kosztuje co najmniej 3 tysiące złotych, a doliczyć należy jeszcze koszty jego instalacji.

Ładowanie Tesli z ładowarki 150 KW

Jest to stacja ładowania pozwalająca na szybkie ładowanie samochodu elektrycznego. Na mapie Polski jest takich punktów coraz więcej, a moc ładowania z takiej ładowarki wynosi 150 kW. Jak to przekłada się na czas ładowania Tesli?

Wciąż pozostając przy modelu S, można założyć, że pełne naładowanie uzyskamy po ok. 40 minutach.

Uwaga!

W przypadku szybkiej ładowarki działa zasada 80%. To oznacza, że po naładowaniu baterii do tego poziomu urządzenie nieco zwalnia tempa. Ostateczny czas ładowania Tesli może zatem realnie wynieść ok. 60 minut.

Ładowanie Tesli z ładowarki 50 KW

Podjeżdżając pod stację ładowania o mocy 50 kW, trzeba liczyć się z ok. 20-godzinnym postojem. Biorąc pod uwagę wspomnianą wyżej zasadę 80%, można spodziewać się nawet 2,5 ładowania auta.

Ładowanie Tesli a Supercharger

To urządzenie pozwala na osiągnięcie imponująco krótkiego czasu ładowania Tesli. Ze względu na bardzo wysoką moc, a wynosi ona nawet do 250 kW, samochód powinien być w pełni naładowany po ok. 30 minutach. To rekord spośród wszystkich wymienionych wyżej opcji ładowania Tesli. Takie ładowarki można znaleźć w najbardziej strategicznych miejscach w przestrzeni publicznej, jak choćby parkingi centrów handlowych czy lokale gastronomiczne.

Od czego zależy czas ładowania samochodu elektrycznego Tesla?

Na to, ile trwa ładowanie elektryka, wpływa szereg czynników, w większości wynikających z konstrukcji samochodu i zastosowanej w nim technologii. Na niektóre z kolei masz wpływ jako właściciel, np. typ ładowarki, który wybierzesz.

Zobacz więcej: Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Rodzaj ładowarki

Powiedzieliśmy już, że samochód elektryczny można ładować z domowego gniazdka, szybkiej ładowarki czy superchargera. Pierwsza opcja ładowania jest najdłuższą, ale najbardziej dostępną. W końcu każdy ma w domu gniazdko 230 V. Moc ładowania wynosi w tym przypadku od 2,3 kW do 11 kW.

W korzystniejszej sytuacji są ci, którzy zainstalują w domu specjalną szybką ładowarkę. Dzięki większej mocy (11 kW) skróci się czas ładowania elektryka, jednak wciąż nie będzie to supercharger, który bije te rozwiązania na głowę.

Jak wspomnieliśmy, jest to najszybsze rozwiązanie na ładowanie Tesli, jednak należy to rozpatrywać w połączeniu z poziomem naładowania akumulatora oraz mocą urządzenia ładującego.

Pojemność baterii samochodu

Ładowanie samochodów elektrycznych to temat, który należy omawiać w zależności od konkretnej marki czy modelu - różnią się one bowiem właśnie pojemnością akumulatora. Wśród Tesli dostępnych w Polsce wyróżnia się dwie opcje mocy:

  • 100 kW - model S i model X,
  • 80 kW - model 3 i model Y.

Co do zasady im większa jest pojemność baterii samochodu elektrycznego, tym więcej czasu potrzeba na jej naładowanie.

Temperatura baterii

To kolejny czynnik, który wpływa na przepływ energii elektrycznej do akumulatora pojazdu. W Teslach montuje się baterie litowo-jonowe, które ładują się szybciej przy częściowym rozładowaniu.

Co ważne, jeśli temperatura będzie zbyt niska, czas ładowania może się automatycznie wydłużyć (ze względu na zmniejszenie wydajności baterii). Niebezpieczna jest również temperatura zbyt wysoka. W takich warunkach w akumulatorze może dojść do uszkodzeń i skrócenia jego żywotności. Jaka jest zatem najlepsza temperatura do ładowania Tesli? To dość szeroki przedział bo od 15 do nawet 30 stopni Celsjusza.

Uwaga!

Modele Tesli mają wbudowane systemy chłodzenia baterii. Dzięki niemu zarówno podczas jazdy, jak i ładowania ryzyko przegrzania się akumulatora znacznie spada.

Stan naładowania baterii

Co do zasady bateria rozładowana tylko częściowo osiągnie 100% znacznie szybciej niż rozładowana do zera. Jeśli do standardowej ładowarki o niewielkiej mocy podłączysz całkowicie rozładowaną Teslę, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość na długie godziny.

Producenci zalecają, aby zadbać o żywotność akumulatora, nie ładując go do pełna. Poziom 80% w zupełności wystarcza na pokonanie pożądanych dystansów do kolejnego ładowania. Odradza się także podłączanie Tesli do źródła zasilania na całkowitym wyczerpaniu baterii.

Ile kosztuje utrzymanie Tesli? To nie tylko ładowanie!

Wiesz już, ile trwa ładowanie Tesli w przybliżeniu i że zależy to od dostępnego źródła zasilania. Tak samo jest z kosztem ładowania tego ekskluzywnego elektryka - wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujesz się podłączyć auto.

Porównaj ceny OC i AC

Poza ładowaniem do kosztów utrzymania samochodu należy doliczyć także te związane z jego eksploatacją, ale także ubezpieczeniem. Dobra wiadomość jest taka, że zasadniczo właściciele aut elektrycznych płacą za obowiązkowe OC mniej niż użytkownicy aut spalinowych. Tak wypadały te grupy w kontekście ubezpieczeniowym w trzecim kwartale 2023 roku.

Oczywiście ostateczny koszt polisy OC czy ubezpieczeń dodatkowych zależy nie tylko od rodzaju napędu. Dla ubezpieczycieli liczy się także model i marka samochodu elektrycznego, pojemność silnika, wiek kierowcy czy jego miejsce zamieszkania.

Więcej przeczytasz tutaj: Co wpływa na ceny OC i AC? Od czego zależy wysokość OC?

Ze względu na fakt, że Tesla uchodzi za samochód luksusowy i stanowi łakomy kąsek dla złodziei, sporo może Cię kosztować np. ubezpieczenie AC od kradzieży. Szeroki wybór ofert dla Tesli dostępnych w Polsce znajdziesz m.in. w kalkulatorze OC i AC.

Jeśli rozważasz zakup samochodu tej marki i szacujesz koszty utrzymania, zacznij od tego co najprostsze - zajrzyj do porównywarki ubezpieczeń online i przejrzyj propozycje od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych bez wychodzenia z domu!

Co warto wiedzieć?

  1. Teslę możesz naładować zarówno z domowego gniazdka (230V) lub instalacji Wallbox, jak i publicznej stacji ładowania.
  2. To, ile trwa ładowanie Tesli, zależy m.in. od typu ładowarki, stanu naładowania akumulatora czy jego pojemności.
  3. Optymalna temperatura do ładowania Tesli wynosi od 15 do 30 stopni Celsjusza.
  4. Najkrócej trwa ładowanie Tesli za pomocą Supercharhega. Pełny akumulator można uzyskać już po 30 minutach od podłączenia auta.
  5. Producenci samochodów elektrycznych zalecają ładowanie aut nie do 100 ale do 80%, aby wydłużyć żywotność baterii.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy Teslę można naładować bezpłatnie?

    Każdy samochód elektryczny, również Teslę, można naładować z wykorzystaniem publicznej stacji. Wymaga to oczywiście orientacji w mapie infrastruktury ładowania. Ogólnodostępne ładowarki o różnej mocy można spotkać głównie w większych miastach w tak strategicznych punktach, jak galeria handlowe czy publiczne parkingi.

  2. Ile trwa ładowanie Tesli z domowego gniazdka?

    To najdłuższy sposób ładowania Tesli. Jeśli podłączysz auto do zwykłego gniazdka 230 V, na pełne naładowanie będziesz musiał czekać ponad 27 godzin! Jeśli jednak zainwestujesz w instalację Walllbox, zwiększy się moc ładowania, a tym samym jego tempo - nawet dwukrotnie.

  3. Od czego zależy czas ładowania Tesli?

    Na czas ładowania samochody elektrycznego wpływa rodzaj wybranej ładowarki, ale również stan naładowania baterii (ta rozładowana do zera będzie się napełniać najdłużej) czy temperatura. Nie bez znaczenia jest też pojemność akumulatora. Nawet w obrębie jednej marki modele są wyposażane w baterie o różnych parametrach. Tesla S może ładować się w zupełnie innym czasie niż np. Tesla X.

  4. Czy zimą samochody elektryczne są mniej wydajne?

    Temperatura to jeden z tych czynników, które wpływają nie tylko na długość ładowania baterii elektryka, ale także jej wydajność. Przy bardzo niskiej temperaturze ten parametr drastycznie spada, co może przekładać się na długość ładowania i szybciej postępującą eksploatację tego elementu.

  5. Ile cykli ładowania wytrzyma bateria Tesli?

    Litowo-jonowe baterie montowane w samochodach marki Tesla słynął ze swojej wytrzymałości i żywotności. Producenci oceniają, że do wymiany akumulatora powinno dojść po osiągnięciu pułapu 3 000 cykli ładowania. W niektórych modelach taka konieczność może zajść i po 1 000 cykli.