Kupujesz pakiet OC + AC. Formularz pyta Cię o miejsce parkowania auta. Chwilę się zastanawiasz. Parkujesz w garażu, ale jakie to ma znaczenie? Przecież samochód sam nie pojedzie i nie spowoduje wypadku. 

Okazuje się, że to, gdzie zostawiasz auto na noc, ma znaczenie. Jakie? Czytaj dalej.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego?

Cena ubezpieczenia zależy od oceny ryzyka ubezpieczeniowego, czyli oceny prawdopodobieństwa, z jakim wystąpi szkoda na danej polisie. Każdy czynnik, który to ryzyko zwiększa, 

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Wśród najbardziej znanych czynników wpływających na ceny w ubezpieczeniach komunikacyjnych są:

  • szkody z ubezpieczenia - skoro kierowca raz miał stłuczkę, to może mieć ją jeszcze raz, 
  • rodzaj pojazdu - cięższy pojazd o większej mocy i pojemności spowoduje większe zniszczenia niż lekki, słaby samochód,
  • punkty i mandaty - kierowcy przekraczający prędkość lub łamiący przepisy zdaniem ubezpieczycieli stwarzają większe zagrożenie na drodze, 
  • miejsce zamieszkania kierowcy - duży ruch, korki, kiepska infrastruktura, wysokie statystyki kradzieży (dla AC) przekładają się na ryzyko,
  • wiek kierowcy - młodszy kierowca ma mniej doświadczenia i nie ma wypracowanych reakcji,
  • staż za kierownicą - jak wyżej,
  • zawód - średnie ceny OC dla rolników są niższe, niż dla przedstawicieli handlowych,
  • sytuacja rodzinna - statystycznie osoby w związkach małżeńskich z dwójką dzieci powodują mniej szkód, 
  • planowany przebieg - im więcej jeździsz, tym większa szansa, że weźmiesz udział w stłuczce,
  • wykorzystanie pojazdu - taksówka stworzy większe ryzyko niż auto prywatne.

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych będzie to:

  • zakres - im bogatszy pakiet, tym więcej kosztuje, 
  • suma ubezpieczenia - im wyższa, tym wyższa składka, 
  • wartość pojazdu - jego wartość przekłada się na sumę ubezpieczenia,
  • wyposażenie dodatkowe - jego obecność podnosi wartość pojazdu,
  • udziały własne i fraszyzy - ich zniesienie kosztuje,
  • wiek pojazdu - dla pojazdów starszych niedostępne będą najlepsze pakiety AC.
Powyższe czynniki to jedynie wartości statystyczne. Nie twierdzimy, że każda osoba dwudziestoletnia z założenia jeździ gorzej, niż pięćdziesięciolatek. To jest kwestia tego, jak dana osoba wygląda w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Ogólną oceną ryzyka ubezpieczeniowego dla całej firmy ubezpieczeniowej zajmuje się aktuariusz, a oceną jednostkowych przypadków - underwriter.

Aby określić czynniki wpływające na ceny za OC i AC wystarczy, że spojrzysz na nasz formularz. Każde pytanie, które w nim pada, daje nam informację, która następnie pozwala oszacować prawdopodobieństwo, z jakim możesz spowodować wypadek w najbliższym roku. 

Jeśli spojrzysz na formularze innych firm ubezpieczeniowych czy porównywarek - te pytania będą się powtarzać. 

Czy miejsce parkowania wpływa na cenę OC?

Tak, choć w niewielkim stopniu. Spójrzmy na uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem są zobowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Ponadto, w myśl art. 36 ust. 1 w/w ustawy odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem, najwyżej jednak do ustalonej w umowie sumy gwarancyjnej. Zgodnie natomiast z art. 34 ust. 2 powołanej ustawy, za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z: 1/ wsiadaniem do pojazdu mechanicznego lub wysiadaniem z niego; 2) bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego; 3) zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego. Sąd Rejonowy zważył, że z powyżej zacytowanego przepisu wynika, iż za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu uważa się szkodę powstałą również podczas zatrzymania i postoju pojazdu. Zakres ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z tego ubezpieczenia obejmuje również wszystkie szkody powstałe podczas zatrzymania, postoju lub garażowania, także te, które pozostają poza granicami wytyczonymi na podstawie wykładni art. 436 k.c. W zależności od charakteru przerw w czasie jazdy, odpowiedzialność cywilna stanowiąca przedmiot ubezpieczenia będzie oparta na zasadzie ryzyka (zatrzymanie się pojazdu) lub zasadzie winy (postój, garażowanie).

Wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy VIII Wydział Gospodarczy, sygn. akt VIII Ga 114/16

Oznacza to, że nawet gdy Twój samochód stoi zaparkowany, to stwarza ryzyko

Może ulec samozapłonowi. Według firmy AutoinsuranceEZ najczęściej same zapalają się hybrydy - plug-in oraz hybrydowo-elektryczne. Na 100 000 sprzedanych aut samozapłonowi uległo 3474. Na drugim miejscu znalazły się auta spalinowe.Najczęstszą przyczyną samozapłonu aut spalinowych są uszkodzenia układu paliwowego i wyciek oleju lub benzyny. 

W 2021 r. Hyundai wycofał z obiegu 430 000 egzemplarzy modelu Elantra z uwagi na ryzyko zwarcia. Pozostali producenci wycofali też ponad milion aut z napędem na gaz.

Innym możliwym zdarzeniem jest to gdy w zaparkowanym “pod górkę” aucie puści ręczny i pojazd stoczy się, uszkadzając inne auto lub nieruchomość. Tak jak w Radziejowie, gdzie kobiecie odpalającej auto na kable, “uciekł” Nissan, wyłamał barierkę i wpadł wprost na inne auta.

W Radziejowie nissan stoczył się na barierkę i inne samochody

Źródło: Marcin Krasucki, KPP w Radziejowie, https://radziejow.policja.gov.pl/k39/informacje/wiadomosci/129427,Kierowco-uwazaj-jak-parkujesz.html

To scenariusze raczej ekstremalne, ale nie niemożliwe.

Oczywiście zaparkowany samochód najmniejsze ryzyko sprawia w Twoim własnym garażu. Nawet jeśli się zapali, to uszkodzi Twój dom, a takie szkody nie są objęte polisą OC. 

Większe ryzyko będzie sprawiać na parkingu wspólnym lub na ulicy, gdzie zapłon może uszkodzić inne pojazdy, elementy infrastruktury lub osoby postronne. 

Jak miejsce parkowania wpływa na cenę OC?

Ile kosztuje średnio OC ze względu na miejsce parkowania?

Miejsce parkowania

Średnia cena OC w Polsce

W indywidualnym garażu

460 zł

Na parkingu strzeżonym

632 zł

Na ulicy

574,23 zł

Teren posesji (ogrodzony)

521 zł

We wspólnym garażu

580,78 zł

Inne miejsce niestrzeżone

536,05 zł

Źródło: dane własne rankomat.pl

Według powyższych danych najwięcej kosztuje OC dla aut, które noc spędzają na parkingu strzeżonym. 

Zwróć jednak uwagę na fakt, że na wsi i w mniejszych miastach, gdzie OC jest zdecydowanie tańsze, nie ma zbyt wielu parkingów strzeżonych. Znajdziesz je za to w dużych miastach. Mieszkańcy dużych miast płacą więcej za OC ze względu na inne niż miejsce parkowania czynniki. Wówczas wygląda to zupełnie inaczej. Za przykład wzięliśmy Lublin, Warszawę i Dębicę. 

 

Miejsce parkowania

Średnia cena OC

Lublin

Warszawa

Dębica

W indywidualnym garażu

471 zł

602,29 zł

391 zł

Na parkingu strzeżonym

536,05

668,04 zł

457 zł

Na ulicy

602 zł

695,65 zł

455,95 zł

Teren posesji (ogrodzony)

529,50 zł

625,78 zł

439,84 zł

We wspólnym garażu

474 zł

631 zł

421 zł

Inne miejsce niestrzeżone

501,50

653,33 zł

393,38 zł

Źródło: dane własne rankomat.pl

W przypadku OC sprawa jest jasna. Najmniej za polisę OC zapłacą właściciele pojazdów parkowanych w indywidualnym garażu. Jeśli chodzi o najwyższą składkę OC, zakłady ubezpieczeń upatrzyły sobie pojazdy parkowane na ulicy, które w Lublinie i Warszawie kosztują najwięcej, a w Dębicy zajmują drugie miejsce. 

Jak wpływa miejsca parkowania na cenę AC?

W przypadku ubezpieczenia AC sprawa jest nieco bardziej jasna. Autocasco obejmuje uszkodzenia Twojego pojazdu oraz jego kradzież. Katalog zdarzeń, jaki obejmuje AC, jest dość długi. 

Potencjalna kradzież

Z jednej strony wydawałoby się, że parkowanie auta w garażu indywidualnym minimalizuje ryzyko kradzieży samochodu. Ale tylko w teorii. W praktyce parkowanie auta w garażu wskazuje złodziejom dokładnie gdzie i kiedy będzie pojazd. 

Dlatego oprócz garażu warto mieć trudne do sforsowania ogrodzenie oraz czujnego psa (choć żadna firma ubezpieczeniowa przy zawieraniu polisy AC jeszcze o psa nie pyta). 

Jeżeli parkujesz na terenie swojej posesji, ale nie jest ogrodzona, złodzieje mogą dokonać kradzieży na tzw. walizkę. Za pomocą wzmacniacza sygnału (walizki) wychwytują sygnał Twojego kluczyka i dzięki niemu uruchamiają samochód i odjeżdżają. Według danych policji jest to obecnie jedna z popularniejszych metod kradzieży aut.

Kradzież auta z garażu wspólnego lub z ulicy może wydawać się łatwa na pierwszy rzut oka. Ale z drugiej strony na ulicy czy na parkingu wspólnym jest też dużo większa szansa, że ktoś zauważy złodzieja. Kradzież na tzw. gameboya prawdopodobnie nawet nie zwróci uwagi osób postronnych. 

Ryzyko upadku rzeczy, gałęzi, gradu itd.

Parkując na podwórzu w obecności drzew lub budynków narażasz pojazd na upadek ciężkiego przedmiotu. 

Przykład: wichura zrywa dachówkę z Twojego dachu i rzuca nią w auto. Pęka szyba czołowa, co oznacza, że samochodem nie możesz jeździć. Koszt naprawy szyby czołowej w Twoim aucie - 2 000 zł. 

Jeżeli parkujesz na ulicy, istnieje ryzyko, że inny uczestnik ruchu drogowego lub toczący się przedmiot uderzy w Twoje auto.

W garażu indywidualnym raczej takiego ryzyka nie ma, chyba że dach garażu spadnie na samochód. 

Szkody parkingowe

Otarcia, wgniecenia, rozbite lampy czy urwane lusterka - to częste uszkodzenia pojazdów na parkingach. 

Odradzamy likwidację niewielkich szkód parkingowych z AC. Utrata zniżek w większości przypadków nie jest tego warta, szczególnie w sytuacji, gdy koszt naprawy auta to groszowa sprawa. Dodatkowo na parkingach często są kamery, więc korzystniej będzie odnaleźć sprawcę i zgłosić szkodę z jego OC. 

Szkody parkingowe w sytuacji, gdy kierowcy nie ma w aucie to jedna strona medalu. Druga strona to stłuczki, gdy kierowcy nie są w stanie dojść ze sobą do ładu, kto ma pierwszeństwo. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC ze względu na miejsce parkowania?

Nasi agenci niekiedy na pytanie: “Gdzie parkuje Pan samochód?”, słyszą np.:

- W Szczecinie. 

Lub inną nazwę miasta. 

I choć na pierwszy rzut oka ta odpowiedź może wydawać się niepoprawna lub nie na temat, zawiera w sobie dużo prawdy. 

Tak jak wspomnieliśmy przy wpływie miejsca parkowania na cenę OC, parkingi strzeżone to domena większych miast, a co za tym idzie - droższe samochody. Wartość pojazdu przekłada się na wysokość składki za AC. 

Sprawdziliśmy ceny pakietów OC/AC z podziałem na miejsce parkowania. 

Miejsce parkowania

Średnia cena OC + AC w Polsce

W indywidualnym garażu

1221 zł

Na parkingu strzeżonym

1536,57 zł

Na ulicy

1379 zł

Teren posesji (ogrodzony)

1353,88 zł

We wspólnym garażu

1527 zł

Inne miejsce niestrzeżone

1322,15 zł

Źródło: dane własne rankomat.pl

Najwięcej płacą osoby parkujące na strzeżonym parkingu, a najmniej - użytkownicy indywidualnych garaży.

Sprawdziliśmy też ceny pakietów OC + AC z uwzględnieniem miast.

Miejsce parkowania

Średnia cena OC + AC

Lublin

Warszawa

Dębica

W indywidualnym garażu

1312 zł

1471,50 zł

1065 zł

Na parkingu strzeżonym

1438,98 zł

1524 zł

1310 zł

Na ulicy

1454 zł

1530 zł

1184 zł

Teren posesji (ogrodzony)

1442,98 zł

1451,24 zł

1262 zł

We wspólnym garażu

1385,14 zł

1573 zł

1060,50 zł

Inne miejsce niestrzeżone

1271 zł

1457,28 zł

1087 zł

Źródło: dane własne rankomat.pl

W momencie gdy weźmiemy pod uwagę trzy miasta diametralnie różne pod względem wielkości, dostajemy zupełnie odmienne wyniki. 

W Lublinie najwięcej płaci się za pakiet OC/AC przy parkowaniu na ulicy, a najmniej, gdy parkujemy w innym miejscu niestrzeżonym. W Warszawie najwięcej zapłacisz, parkując we wspólnym garażu, a najmniej, gdy zostawiasz auto na terenie ogrodzonej posesji. Z kolei w Dębicy najwięcej kosztuje OC/AC dla samochodówych parkowanych na parkingach strzeżonych, a najmniej dla tych we wspólnym garażu. 

Co warto wiedzieć?

  • Miejsce parkowania samochodu nocą ma nieznaczny wpływ na cenę ubezpieczenia, przy czym większy wpływ ma na cenę AC niż na cenę ubezpieczenia OC, 
  • nawet zaparkowany samochód stwarza zagrożenie w kontekście OC. Może ulec samozapłonowi lub stoczyć się z górki. To rzadki przypadek, ale nie niemożliwy i towarzystwa ubezpieczeniowe biorą takie sytuacje pod uwagę, 
  • pojazdy zostawiane na noc na parkingach strzeżonych i w garażach wspólnych są bardziej narażone na szkody parkingowe, 
  • najmniejsze składki płacą właściciele aut parkujący pojazdy w garażach indywidualnych, gdzie są najmniej narażone na czynniki atmosferyczne czy kradzież,
  • najwyższe składki czekają właścicieli pojazdów parkujących auta na ulicy,
  • wysokość składki OC, a także pakietów OC/AC wygodnie sprawdzisz w naszym kalkulatorze OC/AC
     

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wpływ miejsca parkowania na cenę ubezpieczenia

  1. Gdzie parkować pojazd, żeby zapłacić mniejszą składkę OC?

    Według naszych danych najmniej płacą Ci posiadacze aut, którzy trzymają samochody w indywidualnych garażach. Najdrożej płacą zaś posiadacze aut trzymanych na parkingach strzeżonych. Jednak ceny różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. 

  2. Czy OC zależy od miejsca zamieszkania?

    Tak. Wpływ mają na to różne czynniki, takie jak wypadkowość w miastach, natężenie ruchu, średnia wartość parku samochodowego w danym mieście czy statystyki szkodowości. Generalnie przyjmuje się, że w dużym mieście OC kosztuje więcej niż w małym mieście, a najmniej płacą mieszkańcy wsi. 

  3. Od czego zależy cena autocasco?

    Wpływ na cenę AC oprócz historii ubezpieczenia, danych pojazdu i danych właściciela, ma także wartość auta. W celu jej ustalenia firmy ubezpieczeniowe najczęściej posługują się systemami takimi jak InfoExpert czy Eurotax, rzadziej wyceną rzeczoznawcy lub deklaracją ubezpieczonego. Na składkę autocasco wpływa także zakres ubezpieczenia oraz zniesienie wszelkich pomniejszeń wartości odszkodowania - franszyz, udziałów własnych, amortyzacji itd. 

    Poprzez dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe, jak immobilizer CAN, monitoring GPS czy blokadę skrzyni biegów możesz dodatkowo obniżyć składkę za AC.