Znalazłeś samochód w atrakcyjnej cenie, ale ma on mankament – jest uszkodzony. Możesz zastanawiać się, czy jego zakup będzie dla Ciebie opłacalny. Dowiedz się, z czym wiąże się kupno uszkodzonego samochodu.
- Czy kupno uszkodzonego samochodu jest opłacalne?
- Jak powinna wyglądać umowa kupna samochodu uszkodzonego?
- Ile wynosi podatek od zakupu uszkodzonego samochodu?
- Jak wygląda rejestracja uszkodzonego samochodu?
- Co z rękojmią przy zakupie uszkodzonego samochodu?
- Gdzie i jak kupić ubezpieczenie dla uszkodzonego pojazdu?
Nie bez powodu część kierowców – być może również Ciebie – interesuje kupno uszkodzonego samochodu. Kluczowym atutem takich pojazdów jest ich przystępna cena. Jeżeli jednak chcesz podjąć dobrą decyzję zakupową, nie obejdzie się bez spojrzenia na sprawę szerzej. Naprawa uszkodzonego samochodu może być kosztowna i w rezultacie przekroczyć koszt auta. Dodatkowo, Twoje wątpliwości mogą budzić ubezpieczenie i rejestracja takiego pojazdu.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Czy kupno uszkodzonego samochodu jest opłacalne?
Każdy przypadek jest inny. Jako potencjalny kupiec musisz samodzielnie zdecydować, czy kupno uszkodzonego samochodu będzie Ci się opłacać. Przed podjęciem decyzji:
- Sprawdź, ile będą kosztować Cię części zamienne i praca mechanika. Czasem uszkodzenia są tylko powierzchowne, np. doszło do starcia lakieru czy drobnych wgnieceń, które można „wyklepać”. Jeżeli kwestie estetyczne są dla Ciebie drugorzędne, to kupno uszkodzonego auta może być opłacalne.
- Zweryfikuj słowa sprzedawcy co do historii pojazdu. Pomoże Ci w tym narzędzie zamieszczone na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl. Aby sprawdzić, czy auto uczestniczyło w kolizji (bądź wypadku), potrzebne będą Ci tylko trzy informacje – numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji.
- Skonsultuj się z zaufanym mechanikiem. Jeżeli nie masz specjalistycznej wiedzy, warto zwrócić się o opinię do fachowca. To właśnie on może potwierdzić, że kupno uszkodzonego samochodu i jego naprawa jest nieopłacalna lub – przeciwnie – znalazłeś wyjątkowo korzystną ofertę.
Wspierając się opinią mechanika i wiedząc, jakie formalności czekają Cię w związku z zakupem uszkodzonego samochodu, możesz zminimalizować ryzyko nietrafionej decyzji.
Jak powinna wyglądać umowa kupna samochodu uszkodzonego?
Umowa kupna uszkodzonego samochodu od umowy standardowej różni się jednym punktem – konieczne jest szczegółowe wymienienie wszystkich usterek pojazdu. Jest to niezbędne z dwóch powodów. Jako kupujący:
- będziesz wiedział, z jakimi usterkami kupujesz samochód. Ma to znaczenie dla ewentualnego powołania się na rękojmię, o której przeczytasz niżej;
- będziesz miał dowód, że nie zaniżyłeś ceny samochodu dla celów podatkowych. O kwestii ewentualnej zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przeczytasz poniżej.
Szczegółowe opisanie wszystkich usterek i stwierdzonych wad w umowie jest w interesie nie tylko Twoim (jako nabywcy), ale również sprzedawcy. W ten sposób zyskuje on dowód, że poinformował Cię o znanych mu uszkodzeniach.
Pozostałe elementy umowy, czyli m.in. dane stron transakcji, opis samochodu czy sposób zapłaty za pojazd, pozostają bez zmian.
Ile wynosi podatek od zakupu uszkodzonego samochodu?
Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie uległa zmianie od wielu lat – w 2021 r. wciąż wynosi 2 proc. wartości rynkowej samochodu. Jeżeli zdecydujesz się na uszkodzony samochód, to możesz zadawać sobie słuszne pytanie: czy urzędnicy nie uznają, że celowo zaniżyłeś w umowie wartość kupionego pojazdu, aby zapłacić niższy podatek?
Aby udowodnić, że cena nie została umyślnie zaniżona, powinieneś zadbać o dowody. W tym przypadku będzie to:
- Dokumentacja fotograficzna uszkodzeń. Sfotografuj uszkodzenia, otarcia po szkodach parkingowych czy wgniecenia.
- Dokładny opis uszkodzeń. Możesz w tym celu posłużyć się umową – wystarczy, że przepiszesz znajdujące się tam informacje.
Pamiętaj, że kupno uszkodzonego samochodu nie zawsze oznacza konieczność zapłacenia podatku PCC. Wszystko zależy od tego, od kogo kupujesz auto. Obowiązek ten będzie na Tobie ciążył, jeżeli zdecydowałeś się na zakup samochodu od osoby prywatnej lub komisu, ale tylko wówczas, gdy będzie on pośrednikiem między Tobą a sprzedającym.
Jak wygląda rejestracja uszkodzonego samochodu?
Kupno uszkodzonego samochodu bez aktualnego przeglądu nasuwa wątpliwości co do jego rejestracji. Jeżeli uszkodzenia to wyłącznie zarysowania, starty lakier czy wgniecenia, nie będziesz miał problemu, aby przejść wymagane badanie i przerejestrować samochód. Kłopot pojawi się wówczas, gdy samochód jest niesprawny i wiadomo, że przed naprawą nie przejdzie badania technicznego. Jak powinieneś postąpić w takiej sytuacji?
Aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość czasowej rejestracji samochodu (na okres 30 dni). Taka rejestracja będzie miała miejsce po złożeniu przez Ciebie kompletu dokumentów – wniosku o rejestrację czasową pojazdu wraz z następującymi załącznikami:
- Dowodem własności pojazdu. Jeżeli kupisz uszkodzony samochód, to będziesz musiał przedstawić umowę kupna-sprzedaży.
- Kartą pojazdu. Tylko wówczas, gdy została wydana.
- Dotychczasowym dowodem rejestracyjnym. Powinieneś go otrzymać od sprzedającego wraz z kluczykami do samochodu.
- Tablicami rejestracyjnymi pojazdu.
- Dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Jeżeli chcesz zarejestrować samochód osobowy, aby go naprawić i wykonać badanie techniczne, zapłacisz 62 zł.
Sprawę we właściwym urzędzie możesz załatwić osobiście lub przez pełnomocnika. Jeżeli pełnomocnictwa do załatwienia sprawy udzielisz bliskiej osobie, np. małżonkowi, to unikniesz opłaty.
Co z rękojmią przy zakupie uszkodzonego samochodu?
Kupując używany samochód, korzystasz z ochrony prawnej – rękojmi. Najprościej mówiąc, to odpowiedzialność sprzedającego za wady sprzedanej rzeczy, w tym przypadku samochodu. Czy z rękojmi możesz skorzystać, gdy kupiłeś uszkodzone auto? Tak, ale nie będzie ona obejmować ujawnionych przez sprzedawcę defektów. Na rękojmię będziesz mógł się jednak powołać, gdy sprzedający zataił przed Tobą wady samochodu.
Przykład: Pan Adam zdecydował się na zakup uszkodzonego samochodu. W momencie zakupu wiedział o uszkodzeniu silnika, wgnieceniach i brakach w wyposażeniu auta. Od mechanika, któremu powierzył naprawę samochodu, otrzymał informację o tym, że przebieg pojazdu został sfałszowany. Ta wada nie była mu znana w momencie zakupu auta i dlatego mężczyzna zamierza skorzystać z rękojmi.
Rękojmia jest szczegółowo uregulowana w kodeksie cywilnym. Jako osoba, która kupiła używany samochód, będziesz mógł:
- Odstąpić od zawartej umowy. Sprzedający odda Ci wpłaconą kwotę, a Ty mu kupiony samochód.
- Żądać obniżenia ceny. To rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, jeżeli bardzo zależy Ci na zakupionym pojeździe.
Kupno uszkodzonego samochodu nie wyłącza możliwości skorzystania z rękojmi. Co więcej, jako kupujący możesz określić, z którego rozwiązania będziesz chciał skorzystać.
Gdzie i jak kupić ubezpieczenie dla uszkodzonego pojazdu?
Kupno uszkodzonego samochodu nie zwalnia Cię z jego ubezpieczenia. Jeżeli poprzedni właściciel ubezpieczył pojazd, możesz przejąć tę polisę i w ten sposób nieco zaoszczędzić. Może zdarzyć się jednak tak, że kupisz uszkodzony samochód, który nie będzie ubezpieczony. Wówczas będziesz musiał zadbać o jego ubezpieczenie.
– Aktualnie obowiązujące przepisy nie są korzystne dla właścicieli uszkodzonych samochodów osobowych, bo nie przewidują możliwości czasowego wycofania ich z ruchu. To z kolei powoduje konieczność zakupu polisy OC, nawet jeśli samochód będzie stał kilka miesięcy w warsztacie. Może się to jednak zmienić już wkrótce. W ustawie Prawo o ruchu drogowym znalazły się już zapisy, zgodnie z którymi właściciele samochodów osobowych zyskają taką możliwość w razie konieczności naprawy zasadniczych elementów nośnych konstrukcji
– mówi Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl
Ubezpieczenie OC dla uszkodzonego samochodu możesz kupić przez internet, korzystając z naszego kalkulatora OC.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, abyś zawarł umowy ubezpieczeń nieobowiązkowych, np. assistance. Taka dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa może Ci się przydać, gdy pomimo naprawy uszkodzeń auto ulegnie awarii i będzie wymagało holowania do warsztatu.
Co warto wiedzieć
- Zakupu uszkodzonego samochodu warto dokonać po przygotowaniu kosztorysu naprawy i zasięgnięciu opinii fachowca – zaufanego mechanika.
- Podatek od zakupu uszkodzonego samochodu może być niższy. Warto jednak zadbać o uzasadnienie kwoty, bo inaczej urzędnicy mogą uznać, że została ona zaniżona.
- Uszkodzony samochód, który nie ma aktualnego przeglądu, można zarejestrować, korzystając z rejestracji czasowej na 30 dni.
- Kupno uszkodzonego samochodu nie wyłącza rękojmi. Kupujący może z niej skorzystać, jeżeli odkryje wady ukryte, o których nie poinformował go sprzedający.
- Każdy, nawet uszkodzony samochód, musi być ubezpieczony w OC.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Kiedy w sprawę wyceny samochodu na potrzeby PCC zostanie zaangażowany rzeczoznawca?
Jeżeli nie zgadzasz się ze stanowiskiem urzędu skarbowego mówiącym, że zaniżyłeś wartość samochodu na potrzeby wyliczenia podatku PCC, sprawę może rozstrzygnąć rzeczoznawca (biegły). Wyda on opinię, która będzie wiążąca dla urzędników. Kosztem jej przygotowania zostaniesz obciążony, gdy będzie ona odbiegać od podanej przez Ciebie wartości.Czy przy zakupie uszkodzonego samochodu kupujący może wyłączyć swoją odpowiedzialność (rękojmię)?
Tak. Obowiązujące przepisy dopuszczają zarówno rozszerzenie, jak i wyłączenie rękojmi przy zakupie uszkodzonego pojazdu. Jeżeli kupujesz taki samochód, to pierwsze rozwiązanie będzie dla Ciebie niekorzystne. W razie ujawnienia wad ukrytych nie będziesz mógł żądać choćby obniżenia ceny. Aby tego uniknąć, dokładnie przeanalizuj treść szkicu umowy otrzymanego od sprzedawcy.Czy możliwe jest kupno uszkodzonego samochodu na części?
To kusząca perspektywa dla kierowców, którzy chcieliby zapewnić sobie dostęp do relatywnie tanich części zamiennych. W praktyce jednak zakup uszkodzonego samochodu na części nie jest możliwy. Przepisy nie dopuszczają samodzielnego demontażu auta. Co więcej, każdy pojazd musi być ubezpieczony. Oznacza to, że zakup uszkodzonego samochodu na części jest nie tylko nieopłacalny, ale też niezgodny z prawem.Czy można zakupić uszkodzony samochód na firmę?
Kupno uszkodzonego samochodu na firmę może być rozwiązaniem korzystnym pod względem finansowym. Auto będzie mogło być jednak traktowane jako środek trwały dopiero po naprawie – w przeciwnym razie nie będzie spełniać definicji środka trwałego. Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców jest możliwość odliczania podatku VAT na podstawie faktur otrzymanych z warsztatu samochodowego.