Każdy obcokrajowiec, który chce przyjechać do Polski własnym samochodem, powinien pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego ubezpieczenia OC. Czasami polisa obowiązująca w jego kraju nie wystarczy, aby poruszać się pojazdem po polskich drogach. Kto, gdzie i kiedy powinien wykupić ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca?

W czasie pandemii COVID-19 ruch turystyczny wyraźnie osłabł. Jeżeli jednak spojrzeć na wcześniejsze dane, Polskę co roku odwiedzają miliony gości z zagranicy (przykładowo, przez pierwsze 9 miesięcy 2019 r. do naszego kraju przyjechało 16,3 mln zagranicznych turystów). Kierowcy podróżujący po polskich drogach samochodem na zagranicznych numerach (nie tylko w celach turystycznych, ale również zarobkowych) muszą pamiętać, że nie każde ubezpieczenie będzie akceptowane.

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie samochodu powinien posiadać w Polsce obcokrajowiec, jak długo może z niego korzystać przy pobycie czasowym lub stałym oraz gdzie może wykupić polisę OC.

Kiedy ubezpieczenie samochodu obcokrajowca będzie działać w Polsce?

Kluczowy dla ustalenia, czy obcokrajowiec będzie musiał wykupić ubezpieczenie przed wjazdem do Polski, jest kraj, w którym dla samochodu została wykupiona polisa. Procedura inaczej wygląda, gdy obcokrajowiec mieszka na terenie UE, a inaczej gdy pochodzi spoza Unii.

1. Ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca z UE

Najmniej formalności czeka na obcokrajowców z innych krajów unijnych. Obowiązkowe ubezpieczenie (czyli OC) kupione w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej jest ważne we wszystkich pozostałych państwach UE. Kłopot może się pojawić w przypadku dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych – taka polisa może nie obowiązywać za granicą.

Przykład:  Pani Amelie z Niemiec planuje letni wypoczynek w Kołobrzegu. Kobieta wraz z ubezpieczeniem OC kupiła polisę, która zapewnia jej ochronę przed kradzieżą auta i jego zniszczeniem przez siły natury. Przed wyjazdem do Polski planuje skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, aby upewnić się, że polisa będzie działać również na terenie Polski.

2. Ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca spoza UE

Od wielu lat Polska należy do Systemu Zielonej Karty. To ważna informacja dla obcokrajowców zamieszkujących w jednym z krajów spoza Unii Europejskiej. Przykładowo Rosjanie, Ukraińcy czy Białorusini mogą wjechać do Polski samochodem, o ile wcześniej od swojego ubezpieczyciela otrzymają tzw. Zieloną Kartę – dokument potwierdzający, że dla danego pojazdu zostało wykupione OC. Podobnie Polak, jadąc do jednego z tych krajów, musi wyrobić Zieloną Kartę. 

W ramach Systemu Zielonej Karty funkcjonuje też Porozumienie Wielostronne. Jego członkami są nie tylko kraje należące do Unii Europejskiej – należą do niego też m.in. Norwegia, Andora, Bośnia i Hercegowina czy Liechtenstein. Obywatele tych państw wjeżdżając do Polski, powinni mieć przy sobie jedynie potwierdzenie nabycia polisy w kraju macierzystym. Porozumienie Wielostronne przewiduje, że kierowcy z państw będących jego sygnatariuszami mogą poruszać się bez Zielonej Karty po innych państwach należących do Porozumienia.

Przykład:  Pani Ingrid z Norwegii zamierza spędzić w Polsce tydzień. Ze Szwecji ma zamiar przepłynąć promem, który przewiezie również jej auto. Kobieta zorientowała się w aktualnych regulacjach i przygotowała jedynie potwierdzenie zakupu polisy OC u ubezpieczyciela działającego na norweskim rynku.

O ubezpieczeniu OC wypowiadał się też TSUE. Trybunał w orzeczeniu z dnia 29 kwietnia 2021 r. stwierdził, że każdy pojazd – nawet nieużywany czy nieprawidłowo wycofany z ruchu – zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej musi mieć ubezpieczenie OC.

Pełną listę państw, które korzystają z Porozumienia Wielostronnego można znaleźć na stronie PBUK.

Kiedy i jakie ubezpieczenie samochodu musi wykupić obcokrajowiec?

Może się zdarzyć, że cudzoziemiec przy wjeździe do Polski nie będzie posiadał Zielonej Karty. Powody braku tego dokumentu mogą być różne. Przykładowo, polscy ubezpieczyciele wymagają wystąpienia o wydanie Zielonej Karty odpowiednio wcześniej, a niektórzy uzależniają wydanie tego dokumentu od wniesienia dodatkowej opłaty. Podobne zasady mogą obowiązywać w innych krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Jak wówczas wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu dla obcokrajowca?

Dla cudzoziemców, którzy chcą wjechać do Polski samochodem, ale nie posiadają Zielonej Karty, rozwiązaniem jest ubezpieczenie OC graniczne. Jest ono zawierane na okres 30 dni. Polisa ta zapewnia ochronę do wysokości sum gwarancyjnych takich samych jak całoroczna polisa OC nabyta w Polsce, czyli:

  • 1,05 mln euro – przy szkodach materialnych,
  • 5,21 mln euro – gdy dojdzie do szkód osobowych.

Jak wskazuje nazwa, ubezpieczenie OC graniczne można zakupić na granicy państwa i będzie ono obowiązywać od momentu jego zakupu.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę towarzystwa ubezpieczeniowe PZU, Warta, ERGO Hestia oraz Allianz (stan na 04.03.2022 r.) obejmują uchodźców z Ukrainy ochroną w ramach OC granicznego bezpłatnie

Najkrótszy okres ważności ubezpieczenia granicznego przyjęty w państwach należących do Systemu Zielonej Karty to 15 dni, natomiast w Polsce ubezpieczenie graniczne zawierane jest na co najmniej 30 dni. Europejską mapę cen ubezpieczeń granicznych sprawdzisz na stronie PBUK

Jakie obowiązuje ubezpieczenie samochodu obcokrajowca przy pobycie czasowym lub stałym w Polsce?

Polska jest nie tylko celem podróży dla turystów, ale również atrakcyjnym rynkiem pracy. Cudzoziemcy spoza UE, którzy chcą pracować w Polsce, muszą zdobyć niezbędne pozwolenia. Dokumentem uprawniającym do przebywania i pracy na terenie Polski jest zezwolenie jednolite (zezwolenie na pobyt czasowy i pracę), które wydaje się na czas określony – od 3 miesięcy do 3 lat. Jak w tym okresie wygląda kwestia ubezpieczenia OC samochodu?

Cudzoziemiec, który przyjechał do Polski samochodem zarejestrowanym w innym kraju na:

  • Pobyt czasowy – nie musi przerejestrowywać pojazdu. Może poruszać się po polskich drogach swoim autem, o ile posiada Zieloną Kartę lub wykupił polisę już w Polsce.
  • Pobyt stały – musi zarejestrować pojazd w polskim urzędzie. Wówczas też powinien zadbać o zakup polisy u polskiego ubezpieczyciela.

Rejestracja pojazdu wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów. Oprócz wniosku potrzebne będzie też m.in. potwierdzenie zakupu polisy OC.

Więcej na temat rejestracji samochodu z zagranicy dowiesz się z artykułu Rejestracja samochodu z zagranicy - formalności krok po kroku

Gdzie i jak obcokrajowiec może wykupić polisę OC?

Obcokrajowcy, którzy nie znają polskiego rynku ubezpieczeń, mogą mieć problem zarówno z wyborem, jak i zakupem ubezpieczenia OC dla samochodu. Z pomocą przychodzi im m.in. porównywarka OC Rankomat – a precyzując doradcy, którzy telefonicznie pomagają w zakupie dopasowanej do potrzeb polisy.

Zakup ubezpieczenia OC przez obcokrajowca przez Internet za pośrednictwem porównywarki Rankomat nie jest możliwy, gdyż wymagamy podania m.in. numeru PESEL. Wystarczy jednak skontaktować się z naszym doradcą telefonicznie, a pomoże on w znalezieniu najkorzystniejszej polisy. Nasza oferta jest przy tym kompleksowa – możemy pomóc również w znalezieniu innych ubezpieczeń, np. na życie czy nieruchomości

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Infolinia Rankomat.pl jest dostępna pod numerem 22 270 00 00. Nasi doradcy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 21:00, a w soboty od 9:30 do 17:30.

Kto likwiduje szkodę spowodowaną w Polsce przez obcokrajowca?

To, jak powinien postępować poszkodowany kierowca, zależy głównie od tego, w jakim kraju jest zarejestrowany samochód sprawcy zdarzenia. Jeżeli obcokrajowiec, który w Polsce spowodował kolizję lub wypadek, na stałe mieszka w:

1. Kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Andorze, Serbii lub Szwajcarii

Możliwości są dwie – jeśli poszkodowany zna numer rejestracyjny auta i kraj rejestracji pojazdu sprawcy, wystarczy zwrócić się do PZU lub Warty. Każda z tych firm ubezpieczeniowych jest upoważniona do wyceny szkód. Z kolei likwidacją szkody zajmie się przedstawiciel zagranicznego ubezpieczyciela. Nazwę firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca wykupił polisę, ustali Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Jeszcze łatwiej jest, gdy poszkodowany uzyska od sprawcy nazwę firmy ubezpieczeniowej. Wówczas może on samodzielnie ustalić przedstawiciela (służy do tego wyszukiwarka zamieszczona na stronie PBUK) i następnie skierować do niego żądanie likwidacji szkody.

Przykład:  Pan Lars ze Szwecji w czasie pobytu w Polsce spowodował kolizję drogową. Poszkodowany pan Mateusz dowiedział się od sprawcy, że ten ubezpieczył auto w firmie Dalarnas Försäkringsbolag. Po sprawdzeniu informacji w bazie PBUK okazało się, że przedstawicielem tego ubezpieczyciela w Polsce jest PZU.

2. M.in. Rosji, Białorusi, Ukrainie, czy Iranie

Obcokrajowiec powinien mieć przy sobie Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne. W pierwszym przypadku konieczne będzie ustalenie (również na stronie PBUK) przedstawiciela zagranicznego ubezpieczyciela. To właśnie do niego należy zgłosić szkodę.

Jeżeli poszkodowany nie zna nazwy firmy ubezpieczeniowej, należy skontaktować się z PBUK. Jeżeli obcokrajowiec posiada ubezpieczenie graniczne, to sprawa jest prostsza – taka polisa jest wystawiona przez jedną z firm działających na terenie Polski. Wystarczy zatem zgłosić się do ubezpieczyciela wskazanego w dokumencie.

Jeżeli sprawca kolizji lub wypadku posiada Zieloną Kartę, to należy spisać datę jej ważności, nazwę ubezpieczyciela, numer rejestracyjny pojazdu i jego markę. W razie wątpliwości na miejsce zdarzenia należy wezwać policję.

Co warto wiedzieć?

  • Obcokrajowcy m.in. z krajów unijnych, którzy posiadają OC komunikacyjne, mogą poruszać się po polskich drogach bez spełniania dodatkowych wymogów.
  • Cudzoziemcy m.in. z Rosji, Ukrainy czy Białorusi muszą posiadać Zieloną Kartę lub wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne (na okres 30 dni).
  • Cudzoziemiec, który chce kupić OC w jednej z firm ubezpieczeniowych na terenie Polski, może skontaktować się telefonicznie z doradcą Rankomat.
  • Likwidacją szkód spowodowanych przez obcokrajowców w Polsce zajmują się przedstawiciele zagranicznych ubezpieczycieli. W ich ustaleniu pomaga PBUK.
  • Aby samodzielnie zidentyfikować przedstawiciela zagranicznego ubezpieczyciela w Polsce, należy skorzystać z wyszukiwarki na stronie PBUK.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu dla obcokrajowca

  1. Czy ubezpieczyciel uwzględnia zniżki wypracowane przez obcokrajowca, sprzedając mu ubezpieczenie OC?

    Firmy ubezpieczeniowe działające na terenie Polski korzystają z informacji zgromadzonych w bazie UFG o szkodach spowodowanych przez kierowców. Nawet wówczas, gdy obcokrajowiec będzie posiadał dokument zaświadczający historię ubezpieczeniową i zniżki od dotychczasowego ubezpieczyciela, firma ubezpieczeniowa działająca na terenie Polski może, ale nie musi brać tych informacji pod uwagę przy obliczaniu składki OC.

  2. Kiedy obcokrajowiec, który kupił samochód w Polsce, powinien wykupić dla niego OC – przed czy po rejestracji auta?

    Teoretycznie, można zarejestrować nieubezpieczony samochód, ale wydział komunikacji zgłosi brak polisy do UFG. W konsekwencji, na posiadacza pojazdu zostanie nałożona kara finansowa za brak OC.

    Cudzoziemiec, który kupił auto bez OC lub nie zamierza korzystać z OC sprzedawcy, powinien zadbać o ciągłość polisy we własnym zakresie. Pojazd, który nie posiada ważnego OC, a jest już zarejestrowany w Polsce, należy ubezpieczyć w dniu zawarcia umowy kupna/sprzedaży auta. Dowód zakupu OC powinniśmy dołączyć do wniosku o rejestrację samochodu lub najpóźniej przed odbiorem stałego dowodu rejestracyjnego.

  3. Czy w razie kolizji z kierowcą, który prowadzi pojazd z zagraniczną rejestracją, zawsze trzeba wzywać policję?

    Nie, możliwe jest też spisanie ze sprawcą wspólnego oświadczenia. Do takiego dokumentu najlepiej wykonać dokumentację zdjęciową. Jeżeli jednak sprawca nie ma ubezpieczenia OC (np. posiadana przez niego Zielona Karta jest już nieważna) lub mamy problemy z porozumieniem się z nim, to na miejsce zdarzenia należy wezwać policję.

  4. Jak postępować, jeżeli zagraniczny ubezpieczyciel wskazany przez sprawcę wypadku stwierdzi, że sprawca nie miał aktualnej polisy?

    Należy zgłosić sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) za pośrednictwem dowolnej firmy ubezpieczeniowej. Wybrana firma ustali wartość szkody, z kolei UFG zajmie się wypłatą odszkodowania. Poszkodowany może skorzystać z tej ścieżki również wówczas, gdy sprawca nie miał ważnej Zielonej Karty.