Są sytuacje, w których wypożyczenie samochodu, czy skutera jest nieuniknione. Każdy samochód, jaki proponuje nam wypożyczalnia musi mieć obowiązkowe OC. Gwarantuje ono pokrycie szkód wyrządzonych innym osobom. Co jeszcze trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu wynajmowanych czterech kółek?
W Polsce wynajem samochodów jest możliwy dla osób, które ukończyły 21 lat, oraz posiadają odpowiednią kategorię dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta. Wynajem i kaucję można opłacić gotówką lub kartą kredytową. W Europie z kolei transakcje wynajmu samochodu można opłacić jedynie kartą kredytową, gdyż wypożyczalnie nie akceptują płatności kartą debetową.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
W celu uniknięcia strat finansowych, dobrze, aby kierowca dodatkowo się ubezpieczył. Zdarzają się ubezpieczalnie, które udostępnią rozszerzoną ochronę.
Warto jednak pamiętać o najważniejszych aspektach.
OC wynajętego pojazdu
Każda wypożyczalnia ma obowiązek wykupić OC dla każdego samochodu, już wspomnieliśmy. Polisa zapewnia firmie ochronę przed skutkami finansowymi szkód spowodowanych przez kierowcę wobec osób trzecich. Jednak takie rozwiązanie również najemcy gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku zdarzenia drogowego. Klient nie musi ponosić kosztów naprawy z własnej kieszeni.
OC wynajętego samochodu działa na tych samych zasadach, co ubezpieczenie w przypadku twojego własnego auta. Jeśli spowodujesz szkodę, osoby poszkodowane otrzymają odszkodowanie od ubezpieczyciela za szkodę na osobie oraz na mieniu.
Również wyłączenia w przypadku OC wypożyczonego samochodu są bardzo podobne. Kierowca będzie musiał pokryć szkodę z własnej kieszeni jeśli:
- Prowadził pojazd po spożyciu środków odurzających.
- Działanie, które doprowadziło do szkody było umyślne.
- Pojazd został skradziony.
- Pozwolił prowadzić auto osobie nieuprawnionej do tego.
- Ucieknie z miejsca wypadku.
W każdej z tych sytuacji, ubezpieczyciel po wypłaceniu środków osobom poszkodowanym, zgłosi się z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy.
Dodatkowe ubezpieczenia wynajętego pojazdu
Ubezpieczyciele proponują szereg dodatkowych ubezpieczeń, które są swego rodzaju odpowiednikami AC lub NNW w różnej formie:
- CDW, czyli ubezpieczenie samochodu od skutków kolizji (Collision Damage Waiver). Jeśli dojdzie do wypadku drogowego wypożyczalnia uzyska odszkodowanie z polisy, a kierowca wynajmujący auto z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić za naprawę kwotę, która nie może przekroczyć limitu określonego w umowie (zwykle od 1500 do 3000 euro).
KOSZT: od 13 do 25 euro netto za dzień (udział własny od 320 do 2500 euro)
- SCDW, czyli rozszerzone ubezpieczenie samochodu od skutków kolizji (Super Collision Damage Waiver). Odpowiednik autocasco, a jednocześnie rozszerzenie CDW. Gwarancja mniejszego udziału własnego, kiedy zostanie spowodowany wypadek, a auto uszkodzone (może być zmniejszone nawet do poziomu 0 EURO)
KOSZT: od 12 do 30 euro netto za dzień.
- PAI, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (Personal Accident Insurance). Jeśli dojdzie do wypadku, to zarówno kierowca, jak i pasażer otrzymają odszkodowanie w przypadku odniesienia obrażeń. Co ważne, rekompensata zostanie wypłacona niezależnie, kto będzie sprawcą. Może kumulować się ze świadczeniem związanym z OC.
KOSZT: od 8,5 do 12 euro netto za dzień
TW, czyli ubezpieczenie od kradzieży i utraty samochodu (Theft Waiver).Dzięki polisie wypożyczalnia uzyska odszkodowanie w razie kradzieży lub utraty auta. Jednocześnie niektóre firmy potrącają od kierowców dodatkowe opłaty określone w umowie, jeśli dojdzie do tego typu zdarzenia.
KOSZT: od 6 do 15 euro netto za dzień (udział własny od 550 do 2500 euro)
Cena każdego ubezpieczenia uwarunkowana jest modelem i marką samochodu. Najmniej „liczone są” niewielkie auta o równie niewielkiej pojemności silnika, a samochody typu standard i full size kosztują najwięcej- mówi Kamil Sztandera, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl
Polisa AC w wypożyczonym samochodzie
Wiemy, że mamy obowiązkowe OC, ale co z autocasco? Czy musimy je dokupić?
Poza OC, wypożyczalnie zazwyczaj wykupują również autocasco na swoje pojazdy. Przede wszystkim w celu ochrony przed dodatkowymi szkodami, ale także dla zapewnienia wynajmującemu poczucia bezpieczeństwa i komfortu.
Istnieje jednak pewien kruczek. AC na wypożyczony samochód wiąże się z udziałem własnym. Wtedy kierowca za część spowodowanych szkód będzie ponosił odpowiedzialność finansową – procentowo lub kwotowo.
Ważną informacją jest również fakt, że ubezpieczenie AC często nie zawiera wielu elementów, a wyłączone z odpowiedzialności mogą być:
- opony,
- lusterka,
- szyby.
Po co dodatkowo ubezpieczać wypożyczony samochód?
Pakiet dodatkowych ubezpieczeń to swego rodzaju „parasol ochronny” przed wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, a jak wiemy życie lubi nam takie fundować najczęściej.
- NNW
dodatkowe wsparcie finansowe dla poszkodowanego.
Odszkodowanie jest wypłacane, gdy kierowca lub pasażer w wyniku zdarzenia drogowego doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu lub stał się niezdolny do pracy.
W przypadku śmierci ubezpieczonego świadczenie wypłacane jest jego najbliższym (członkom rodziny).
- Ubezpieczenie przedniej szyby i opon wypożyczonego auta
Po wykupie ubezpieczenia, odpowiedzialność finansowa najemcy jest ograniczona do udziału własnego wskazanego w umowie.
- Ubezpieczenie Assistance dla kierowcy wynajmowanego auta
Gwarantuje kierowcy wszechstronną pomoc techniczną na drodze.
Co warto wiedzieć?
- Każdy samochód, jaki proponuje nam wypożyczalnia musi mieć obowiązkowe OC.
- W Polsce wynajem samochodów jest możliwy dla osób, które ukończyły 21 lat, oraz posiadają odpowiednią kategorię dokumentu uprawniającego do prowadzenia auta.
- Ubezpieczyciele proponują szereg dodatkowych ubezpieczeń, które są swego rodzaju odpowiednikami AC lub NNW w różnej formie.
- Dodatkowe ubezpieczenia na wynajęte auto to CDW, czyli ubezpieczenie samochodu od skutków kolizji; SCDW, czyli rozszerzone ubezpieczenie samochodu od skutków kolizji; PAI, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz TW, czyli ubezpieczenie od kradzieży i utraty samochodu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne
W jaki sposób firma wypożyczająca samochody zabezpiecza się, by kierowca pokrył część strat w razie spowodowania wypadku?
W momencie wypożyczania pojazdu klient zobowiązany jest złożyć depozyt lub kaucję. Wysokość kaucji uzależniona jest między innymi od modelu wypożyczonego samochodu i warunków wynajmu.
Czy możliwe jest wykupienie niezależnego ubezpieczenia od innego ubezpieczyciela?
Oczywiście, możesz zdecydować się wykupić ubezpieczenia w innej agencji ubezpieczeniowej.
Taki zakup można dokonać na przykład przez Internet, warto jednak pamiętać o ważnej kwestii. Niezależne ubezpieczenie, od innego agenta jest najczęściej oferowane z niskim wkładem własnym. Najpierw będziesz musiał zwrócić koszty ewentualnych napraw wypożyczalni, po czym dopiero złożyć wniosek o zwrot pieniędzy w ubezpieczalni, w której wykupiłeś ubezpieczenie.
Jak znaleźć najlepszą wypożyczalnię pojazdów?
W Internecie aż roi się od ofert przeróżnych wypożyczalni, ale zanim na coś zdecydujemy się definitywnie, zalecamy zarezerwowanie więcej czasu na research. Czasem może wydawać się, że dana oferta jest bardzo interesująca, a po głębszym zapoznaniu się z jej warunkami okazuje się naszpikowana dodatkowymi opłatami i niekoniecznie korzystnym rozwiązaniem.
- Przede wszystkim określ swoje oczekiwania względem pojazdu.
- Dokładnie sprawdź wszystkie warunki zawarte w umowie.
- Dowiedz się, czy obowiązują kary lub dopłaty za spóźnienie.
- Sprawdź, czy samochód ma wyznaczony limit dzienny na przekroczenie kilometrów.
- Dopytaj, czy są jakieś zobowiązania, o których powinieneś wiedzieć.