Polacy najchętniej wyjeżdżają na narty do Austrii - ten kierunek wskazało aż 28,6% kupujących ubezpieczenie na rankomat.pl. Królują wyjazdy w pojedynkę lub w parach. Średnio za ubezpieczenie narciarskie Polacy płacą 123 zł, ale to niewielka kwota w porównaniu do kosztów leczenia, które mogą wynieść nawet ponad 400 000 zł.

Na podstawie danych pozyskanych z naszej porównywarki ubezpieczeń na narty i snowboard przygotowaliśmy raport, jak w ubiegłym roku szusowali Polacy. Sprawdziliśmy, gdzie najczęściej wyjeżdżali Polacy w sezonie narciarskim 2016/2017 (od 11 listopada 2016 do 31 marca 2017), kto im towarzyszł, ile kosztowało zorganizowanie wyjazdu na narty za granicę oraz ile średnio płaciliśmy za polisę. Zachęcamy do pobrania PEŁNEGO RAPORTU.

Ulubione kierunki zimowe polskich narciarzy

Najchętniej szusujemy w austriackich Alpach - i to niezmiennie od lat. W minionym sezonie na narty do Austrii wybrało się aż 28,6% Polaków. Nieco mniej narciarzy zdecydowało się na stoki we Włoszech (24,3%),  Czechach (19,7%) oraz na Słowacji (15,9%).

najpopularniejsze kierunki wyjazdów wśród narciarzy

Z kim na narty wyjeżdżają Polacy?

Okazuje się, że polscy narciarze szusujący na zagranicznych stokach najczęściej wyjeżdżają w pojedynkę - z danych naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl wynika, że samotny wyjazd wybrało aż 29% ubezpieczających się. Sporo osób wyjechało na narty w towarzystwie rodziny (w większości przypadków - dwójka rodziców plus dziecko) - tak wskazało 26% ubezpieczonych. Nieco mniej (25%) wskazań stanowiły wyjazdy w parach. Tylko 9% narciarzy zdecydowało się na wyjazd grupowy, zwykle w gronie przyjaciół lub dobrych znajomych.

kto wyjeżdża na narty

Bezpieczne szusowanie na zagranicznych stokach

Polscy narciarze z coraz większą świadomością podchodzą do organizacji wyjazdów. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia narciarskiego, które zagwarantuje pełną ochronę na czas szusowania. Taka polisa powinna pokrywać koszty leczenia, ratownictwa górskiego oraz transportu sanitarnego. Tego typu koszty potrafią być bardzo wysokie i sięgać nawet setek tysięcy złotych. Oto kilka przykładowych wydarzeń, jakie miały miejsce na zagranicznych stokach:

 •    

  złamanie obojczyka w wyniku wypadku na wysoko położonym stoku w austriackich Alpach - akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca - operacja w miejscowym szpitalu; łączny koszt pomocy - 41 995 zł, w tym koszt samej akcji ratunkowej - 15 340 zł i hospitalizacji - 26 655 zł;

     
 •    
 •    

  złamanie ręki i nogi podczas jazdy poza stokiem - operacja kręgosłupa; łączny koszt udzielonej pomocy -  424 492 zł, w tym leczenie szpitalne - 350 492 zł, transport lotniczy - 59 000 zł, dodatkowe koszty niezwiązane z leczeniem (następstwa nieszczęśliwych wypadków) - 15 000 zł;

     

Koszt ubezpieczenia na narty

Średnia cena ubezpieczenia narciarskiego wynosi 123 zł, ale warto pamiętać, że ostateczny koszt polisy zależy od wielu czynników. Z danych naszej porównywarki wynika, że na cenę ubezpieczenia wpływa długość wyjazdu, a tym samym długość ubezpieczenia. Wśród polskich narciarzy królują wyjazdy od 4 do 7 dni - taką długość wybiera aż 41%, płacąc za polisę średnio 79 zł. Na dłuższe wyjazdy (od 8 do 14 dni)  decyduje się 39% ubezpieczonych, którzy średnio za polisę płacą 139 zł. Mniejszą popularnością cieszą się krótkie wyjazdy (maksymalnie do 3 dni) - taką długość wyjazdu wskazało 19% polskich narciarzy, średnio za polisę zapłacili oni 24 zł. Najmniej wyjazdów dotyczyło długich pobytów na stoku (powyżej 15 dni) - osoby decydujące się na takie ferie zimowe wydały średnio na ubezpieczenie od 251 zł do 499 zł.

cena ubezpieczenia na narty a długość wyjazdu

Pobierz pełny raport - raportRaport RanKING - bezpieczne wyjazdy narciarskie 2018

Raport powstał w oparciu o dane porównywarki ubezpieczeń na narty i snowboard rankomat.pl. Do analizy wykorzytsano zapytania wykonane za pośrednictwem kalulatora ubezpieczeń turystycznych w sezonie narciarskim 2016/2017 (od 11 listopada 2016 do 31 marca 2017). 
 

Co warto wiedzieć?

1. W minionym sezonie Polacy najchętniej wyjeżdżali na narty do Austrii, (28,6%),  Włoch (24,3%), Czech (19,7%) oraz na Słowację (15,9%).

2. Dobrze wybrane ubezpieczenie na narty powinno pokrywać koszty leczenia, ratownictwa górskiego oraz transportu sanitarnego. Opłaty za udzieloną pomoc mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

3. Średnia cena ubezpieczenia narciarskiego w ubiegłym sezonie wynosła 123 zł. 

4. Polacy najcześciej wybierali wyjazdy od 4 do 7 dni, płacąc za polisę średnio 79 zł.