Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

W związku z rosnącym w ostatnim czasie zagrożeniem epidemicznym, zagraniczna podróż, nawet jeśli wcześniej zaplanowana, może wydać się niebezpieczna. Na chwilę obecną wyjazd z Polski jest utrudniony. Ruch lotniczy, pociągowy, a także częściowo autokarów rejsowych został wstrzymany. Czechy, Słowacja, Rosja, Litwa i Ukraina, podobnie jak Polska, zamknęły swoje granice dla obcokrajowców. Sprawdzamy, czy warto w tym czasie planować jakiekolwiek wyjazdy zagraniczne. 

kobieta w podróży z maseczką ochronną
Porównaj ceny

Od 15 marca na razie na 10 dni polskie granice zostały zamknięte dla cudzoziemców. Polacy mogą wyjechać z kraju, ale z racji zagrożenia koronawirusem inne kraje również nie wpuszczają podróżnych, którzy nie są ich obywatelami. Można przedostać się jedynie transportem kołowym przez granicę z Niemcami, aczkolwiek i nasi zachodni sąsiedzi ograniczyli liczbę lotów do niektórych krajów oraz zamknęli granice z Francją oraz Szwajcarią. Zaostrzone są kontrole na lotniskach.

Mało tego - powrót z wakacji w obecnej sytuacji będzie praktycznie niemożliwy. Trwa akcja LOT do domu, w której w awaryjnych sytuacjach polscy obywatele mogą wrócić do kraju, ze względu na zawieszenie połączeń lotniczych. Każdy obywatel Polski przekraczający naszą granicę jest kierowany na 14-dniową kwarantannę. Wydaje się, że planowanie wakacji w najbliższym czasie nie ma sensu. Odpoczynek ze strachem przed zarażeniem się też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej więc zaczekać na lepsze czasy. 

Wakacje po pandemii - czy warto je planować?

Początek wiosny to czas, w którym zaczynamy planować wakacyjne wyjazdy. Warto jednak zastanowić się, czy warto w obecnej sytuacji wykupywać wycieczki w biurach podróży bądż rezerwować noclegi. Nie ma jednoznacznych prognoz, kiedy pandemia zostanie opanowana i zostanie przywrócony normalny ruch graniczny. Część osób jednak mimo to decyduje się rezerwować wycieczki i na wszelki wypadek skorzystać z ubezpieczenia kosztów rezygnacji. 

Jakich krajów unikać?

W oparciu o ocenę ryzyka stworzoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO),Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) przypominają, że wirus SARS-CoV-2 dotarał już do wszystkich krajów Europy oraz do większości państw na świecie. Podróżowanie w obecnych warunkach nie jest zalecane, gdyż ryzyko zarażenia się istnieje w każdym kraju. 

Jak monitorować bieżącą sytuację?

W związku z ogłoszeniem przez WHO pandemii wirusa SARS-CoV-2, Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zaleca śledzenie bieżącej sytuacji w kraju i na świecie, nie tylko tym, którzy wybierają się w zagraniczną podróż. Aktualne informacje na temat zagrożenia znaleźć można przede wszystkim w kilku miejscach:

• Główny Inspektorat Sanitarny (GIS)
• Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
• Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Przydatne może okazać się również śledzenie komunikatów wydawanych przez międzynarodowe porty oraz linie lotnicze.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji - czy można ubezpieczyć się od koronawirusa?

Większość ubezpieczycieli oferujących ochronę kosztów rezygnacji z wyjazdu, informuje że dotyczy ona zjawisk losowych. Epidemia bądź pandemia często jest wyłączeniem ochrony. Niemniej jednak sytuacja jest dynamiczna i ubezpieczyciele dopasowują swoje regulacje do bieżących zdarzeń. Na chwilę obecną swoje stanowisko potwierdziły:

  • Signal Iduna - w ubezpieczeniu Koszty Imprezy Turystycznej – Bezpieczne Rezerwacje z odpowiedzialności  wyłączona jest rezygnacja z podróży oraz przerwanie uczestnictwa w imprezie
    turystycznej jeśli powstała w wyniku epidemii lub pandemii.
  • Axa Assistance - sprzedaż ubezpieczeń od kosztów rezygnacji w tej firmie została wstrzymana. 
  • Axa - sprzedaż polis od kosztów rezygnacji została wstrzymana. 

Będziemy na bieżąco aktualizować poniższy artykuł w opraciu o najświeższe regulacje wprowadzane przez ubezpieczycieli.

Przeczytaj więcej o koronawirusie w ubezpieczeniach

Co warto wiedzieć?

  1. Podróżowanie w obecnych warunkach jest bardzo utrudnione - wiele państw zamyka swoje granice i zawiesza połączenia lotnicze.
  2. WHO ogłosiło pandemię, co jest równoznaczne z tym, że zarazić się koronawirusem można na całym świecie.
  3. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji w większości przypadków nie zapewnia ochrony w razie wybuchu pandemii/epidemii.
  4. Niektórzy ubezpieczyciele zawieszają sprzedaż polis od kosztów rezygnacji.