Pandemia koronawirusa powoli dobiega końca. Rośnie liczba zaszczepionych, coraz więcej krajów znosi restrykcje i otwiera swoje granice dla podróżujących. Choć koronawirus nie zniknął, jego wpływ na życie turystyczne zdecydowanie maleje. Podpowiadamy, jak zaplanować bezpieczne wakacje w dobie zmieniającej się sytuacji.

Polacy mogą bez większych komplikacji i dodatkowych obostrzeń wjechać do coraz większej ilości zagranicznych miejsc. Przy wjeździe do niektórych państw wciąż trzeba liczyć się z pewnymi obostrzeniami, jak np. przedstawienie negatywnego wyniku testu na Covid-19, czy zaświadczenia o szczepieniu, jednak wiele krajów coraz chętniej otwiera swoje granice w sezonie wakacyjnym. Podpowiadamy, gdzie można pojechać bez ograniczeń oraz jak zaplanować taką podróż.

Wakacje po pandemii - czy warto je planować?

Coraz więcej krajów ogłasza łagodzenie lub całkowite odchodzenie od obostrzeń wjazdowych dla turystów zagranicznych. W wielu miejscach aby przekroczyć granicę wystarczy test, w innych nawet on nie będzie konieczny.

Jeszcze łatwiejsze staje się również podróżowanie dla osób posiadających paszport covidowy. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy poruszając się po krajach UE i EFTA praktycznie nie napotkają na dodatkowe ograniczenia podczas przekraczania granic. Mniejsze znaczenie niż dotychczas będzie miał również kraj wyjazdu, a większe - status osoby podróżującej.

Uproszczone będą również procedury dla podróżnych wracających do kraju. Od 28 marca tego roku w Polsce zniesiona została bowiem większość obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Kilka zmian dotyczy również podróżowania. Jedną z głównych zmian w tym obszarze jest brak konieczności wykonywania testów i odwołanie kwarantanny przy wjeździe do Polski dla turystów wracających spoza Strefy Schengen.

Gdzie na wakacje w 2022 roku?

  • Egipt- kraina Faraonów i monumentalnych piramid. Na jego krajobraz składa się bezkresna pustynia, a także klimatyczne, arabskie miasta. Wiele zabytków i ciekawych pod względem turystycznym miejsc nie pozwala się tutaj nudzić nawet turystom o dużych wymaganiach. Obok świetnie rozwiniętych, ekskluzywnych kurortów jest tu pełno typowych dla regionu destynacji, w których każdy znajdzie coś dla siebie.
    • Zasady wjazdu: osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów przed ani po przylocie, nie muszą również odbywać kwarantanny. Potwierdzeniem szczepienia jest certyfikat covidowy. Formularze lokalizacyjne wypełnić należy na pokładzie samolotu. Osoby bez szczepienia muszą przed wyjazdem wykonać test PCR (max 72h przed przylotem) lub antygenowy (max 24h przed przylotem). Po przylocie turyści mogą wykonać odpłatnie test na lotnisku. Kwarantanna dla osób wykonujących test po przylocie  do momentu otrzymania wyników (w przypadku wyniku pozytywnego konieczna będzie 10-dniowa kwarantanna).
    • Co warto zobaczyć: Kair, piramidy w Gizie, miasto Sakkara z piramidą Dżosera, nurkowanie w Morzu Czerwonym, Aleksandria, podwodne ruiny Montazah i Maamoura, Katakumby Kom el-Shouqafa, miasto Luksor, miasto nad Nilem Aswan, świątynie w Abu Simbel, kurort Dahab, Biała Pustynia.

  • Tunezja - orientalny charakter, gorący klimat i rajskie plaże - to właśnie Tunezja, o jakiej marzy większość europejskich turystów. Zarówno rozwinięte zaplecze turystyczne jak i ogrom miejscowych atrakcji niezmiennie czynią z Tunezji jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych praktycznie każdego roku. Rajskie plaże, ciepła, lazurowa woda i zapierające dech w piersiach krajobrazy - to dzięki nim Tunezja i tym razem znajduje się na szczycie listy najpopularniejszych urlopowych destynacji.
    • Zasady wjazdu: od 15 lutego 2022 r., polscy turyści mogą podróżować do Tunezji. Zaszczepione osoby pełnoletnie nie muszą wykonywać testów przed wylotem. Muszą okazać tylko zaświadczenia potwierdzającego pełne szczepienie (np. paszport covidowy). Niezaszczepieni turyści muszą przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR (wykonanego max 48h przed wylotem) lub testu antygenowego (wykonanego max 24h przed wylotem). Wybrani podróżni (powyżej 6 roku życia), na lotnisku mogą zostać poddani szybkim testom lub testom PCR. W przypadku wyniku pozytywnego konieczna będzie 5-dniową samoizolacja, która może zostać przedłużona do 7 dni w przypadku pojawienia się lub nieustąpienia objawów zakażenia.
    • Co warto zobaczyć: stolica Tunezji Tunis, zespół pałacowy BardoNa, Wielki Meczet, Pałac Dar al-Bej, Brama Bab Bhar, mauzoleum Sidi Mehreza, miasto El Jem, ośrodek turystyczny Sousse, pustynne miasto Tozeur, jezioro Chott el-Jérid (największy słony zbiornik Sahary), Kairuan, Sahara, daktylowe gaje w miasteczku Douz, ruiny starożytnego miasta Thugga z zabytkowym teatrem rzymskim.

  • Seszele - „raj na ziemi” - tak właśnie przez wielu nazywane są Seszele. Nie bez powodu. Przejrzyste wody Oceanu Indyjskiego, palmy oraz rozgrzane, piaszczyste plaże sprawiają, że urop na Seszelach to obowiązkowy punkt na tegorocznej mapie zagranicznych wakacji. Dziewicza przyroda spotyka się tutaj ze skalnym, wręcz dzikim krajobrazem, a lokalna kultura w połączeniu z otwartością na przyjezdnych pozwala zanurzyć się w odmiennym klimacie z czystą przyjemnością. Ogromne żółwie? Nurkowanie wśród rafy koralowej? A może wypoczynek na jednej z bajkowych wysp? Seszele spełniają te marzenia.
    • Zasady wjazdu: zaszczepieni turyści nie muszą wykonywać testów na obecność COVID-19 przed i po przyjeździe ani odbywać kwarantanny. Osoby, które nie przyjęły pełnej dawki preparatu, na granicy będą musiały okazać negatywny wynik testu PCR (wykonanego 72 godziny przed podróżą). Niezaszczepione osoby muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego max 72h przed podróżą lub antygenowego (max 24h przed podróżą). Brak testów po przylocie i kwarantanny. MSZ zaznacza, że każdy podróżny musi uzyskać zgodę na przyjazd na Seszele na stronie https://seychelles.govtas.com.
    • Co warto zobaczyć: stolica kraju Victoria, stare miasto Victorii i Mały Ben, Park Narodowy Praslin, wyspa La Digue, Mahe, rafy koralowe, miejsca w których żyją unikalne gatunki zwierząt, Muzeum Sztuki Narodowej, Muzeum Historycznego, ogród botaniczny.

  • Maroko - niezwykle różnorodny i bardzo bogaty pod względem kulturowym kraj, który kusi kolorami, hałasem i zgiełkiem lokalnych targów i bazarów. Maroko to jednak również całkiem inna strona Afryki. Leżąca u wybrzeży oceany Rabat - stolica państwa, wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z drugiej strony można się tu jednak zmierzyć z bezkresnym i surowym pięknem Sahary, która zachwyca i na zawsze pozostaje w pamięci.
    • Zasady wjazdu: w przypadku osób zaszczepionych, konieczne będzie wykonanie testu PCR max 48h przed odprawą paszportową). Po przyjeździe konieczne wykonanie szybkiego testu na obecność COVID-19. Obowiązują także wybiórcze testy PCR już po przybyciu na terytorium kraju. Jeśli po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu objawy są umiarkowane lub silne, konieczne będzie odbywanie kwarantanny w szpitalu (w placówce prywatnej lub publicznej). Jeśli objawy są łagodne, możliwa jest samoizolacja w hotelu lub miejscu zamieszkania. Na pokładzie samolotu lub promu wypełnić trzeba dodatkowo formularz lokalizacyjny. Turyści nie posiadający szczepienia przeciwko COVID-19 nie będą mogły przekroczyć granicy kraju.
    • Co warto zobaczyć: Marrakesz wraz ze swoją mediną, Wąwóz Dadès (Dadès Gorges), Wydmy Merzouga, Wodospady Ouzoud, Dolina Ziz, Pustynia Agafy, portowe miasteczko Essaouira, Warzazat, Todhra Gorge, ruiny Volubilis, niebieskie miasto Chefchaouen.

  • Nowa Zelandia - dzika, wręcz dziewicza przyroda, w dużym stopniu nietknięta ręką człowieka - to właśnie kwintesencja nowozelandzkich krajobrazów. Aktywne wulkany z jednej strony, z drugiej - wpływające w dół deszczowych lasów lodowcowe masywy. To tu oczom spragnionych odpoczynku - także aktywnego - turystów ukazują się niesamowite fiordy i spokojny, oceaniczny brzeg Pacyfiku. Wiele atrakcji, takich jak choćby filmowy Hobbiton, czynią z Nowej Zelandii miejsce wyjątkowe pod względem turystycznym.
    • Zasady wjazdu: dla osób zaszczepionych konieczny będzie wykonany przed wyjazdem test PCR (max 48h) lub RT-PCR (max 24h) lub LUMP (max 24h). Po przyjeździe każdy podróżny otrzyma na lotnisku pakiet szybkich testów antygenowych (RAT). 7-dniowa kwarantanna wymagana tylko w przypadku pozytywnego wyniku testu RAT. Trzeba wypełnić formularz lokalizacyjny. Osoby niezaszczepione nie mogą przekraczać granicy.
    • Co warto zobaczyć: Auckland, Waitomo Glowworm, Hobbiton, Wellington, Góra Cooka i Park Narodowy Góry Cooka, Czarne plaże (Muriwai, Piha i Te Henga Walkway), Gejzer Pohutu, wodne safari, wioski w których gotuje się w ziemi.

  • Malawi - czyli idealne miejsce, by rozpocząć swoją turystyczną przygodę z Afryką. Oceaniczne jezioro, niewielkie wioski, czy prażące na safari słońce - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają tu na turystów. Miejscowości pełne rybaków i lokalnych rzemieślników, wśród których toczy się codzienne życie afrykańskiej ludności. Błękit wody splatający się z zielenią wzgórz Niasa podczas niemal płomiennego zachodu słońca - to pocztówka z tej części Afryki.
    • Zasady wjazdu: osoby zaszczepione i te bez szczepienia mają taki sam status przy wjeździe. Konieczne wykonanie testu na obecność COVID-19 przed przylotem i po przyjeździe(max 72h wcześniej). Obowiązuje 14-dniowa samoobserwacja po przyjeździe, ale nie jest ona równoznaczna z kwarantanną. Kwarantanna jest obowiązkowa tylko dla osób z pozytywnym wynikiem testu. Formularz lokalizacyjny nie obowiązuje.
    • Co warto zobaczyć: Jezioro Malawi, Park Narodowy Nyika i Park Narodowy Liwonde, zabytki sakralne Płaskowyżu Chongoni, stolica Malawii Lilongwe, tradycyjna wioska Kumbali Cultural Village, masyw górski Mlandżi (Mulanje Mountains) - najwyższy szczyt Malawii Sapitwa.

  • Kenia - pełne egzotycznych, dzikich zwierząt safari i tropikalny, afrykański klimat sprawiają, że Kenia coraz częściej znajduje się na tegorocznych mapach urlopowych wielu turystów. To położone nad Oceanem Indyjskim państwo ze stolicą w Nairobi stanowi niemal symbol Afryki. Duża różnorodność klimatu oraz zupełnie odmienna od naszej kultura dodają tej części świata atrakcyjności. Poznanie codziennego życia Masajów? Spróbowanie lokalnych potraw? A może podziwianie zachodu słońca wśród lwów? Kenia to pierwszy krok w kierunku takiego urlopu.
    • Zasady wjazdu: zaszczepieni turyści po przybyciu do Kenii muszą wykonać test PCR (max 72h przed wylotem) i wprowadzić go na stronę www.globalhaven.org. Polscy turyści są zwolnieni z kwarantanny i nie muszą wykonywać testów po przylocie. Wyjątek stanowią osoby z pozytywnym wynikiem testu antygenowego po przybyciu do Kenii. W ich przypadku konieczna będzie 10-dniowa izolacja na własny koszt. W przypadku turystów bez szczepienia zasady są takie same.
    • Co warto zobaczyć: Park Narodowy Jeziora Nakuru, Mombas, Brama z kości słoniowych, safari i park narodowy Masai Mara, wioski Masajów, rafy koralowe i nurkowanie z delfinami, ruiny miasta Gede, Święte gaje Kaya, miasto Lamu, regiony wielkiej migracji.

  • Nepal - czyli uwielbiany przez turystów „kraj na dachu świata”. Bardzo różnorodny i dziewiczy jeśli chodzi o przyrodę, na pierwszy rzut oka może wydawać się niedostępny i dziki. Dla podróżników jest jednak otwarty i pełen magii. Położony w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów Nepal to raj nie tylko dla miłośników wysokogórskiej wspinaczki. Choć sam kraj nie jest bogaty, jego kulturowo-religijne dziedzictwo zachwyca każdego. Górski klimat, zielone tereny parku Shivapuri, a także niezwykła architektura – wszystko to stanowi fantastyczne tło dla wielu świątyń, które są budulcem sporej części kultury buddyjskiej i hinduskiej.
    • Zasady wjazdu: w przypadku osób zaszczepionych nie ma obowiązku wykonywania testów przed i po przylocie ani odbywania kwarantanny. Niezaszczepieni turyści muszą okazać zaświadczenie w j. angielskim o negatywnym wyniku testu na COVID-19 (wykonanym max 75h przed podróżą). Nie ma obowiązku wykonywanie testów po przylocie ani odbywania kwarantanny, chyba że wystąpiły objawy choroby lub wynik testu jest pozytywny. Konieczne jest również wypełnienie formularza lokalizacyjnego.
    • Co warto zobaczyć: stolica Nepalu Katmandu, Durbar Square, pałac królewski Hanuman Doka, buddyjskie i hinduskie świątynie, np. Maju Deval, Bodnath, świątynia Wisznu Muktinath, czy pełna małp świątynia Monkey Temple, dawna dzielnica handlowa Thamel, jezioro Fewa, Royal Chitwan National Park, buddyjski ośrodek kultu Lumbini, rezerwat Koshi Tappu Wildlife Reserve, rezerwat Annapurny, miasto Bhaktapur, kompleks religijny Swayambhu Mahachaitya.

  • Oman - tajemniczy i hipnotyzujący, pełen niezwykłych reliktów kulturowego dziedzictwa. Skaliste kaniony i pustynne piaski współgrają ze sobą w surowym krajobrazie. Bajeczne miejsca niczym z egzotycznych baśni, czynią z Omanu kierunek nieoczywisty, ale niezwykle intrygujący i tajemniczy. Oman to także kraj pełen reliktów architektury i natury, z których wiele zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
    • Zasady wjazdu: dla osób zaszczepionych nie ma obowiązku wykonywania testów przed przylotem ani po przylocie. Nie jest konieczna również kwarantanna i formularz lokalizacyjny. Osoby bez szczepienia nie mogą podróżować do Omanu (z wyjątkiem obywateli Omanu, osób nieletnich i turystów posiadających potwierdzenie zwolnienia z obowiązku szczepienia).
    • Co warto zobaczyć: Wielki Kanion Arabski, Wielki Meczet Sułtana Qaboosa w Maskacie, twierdza Nizwa, naturalne baseny Wadi Shab, opuszczona wioska Al-Hamra, Fort Bahla, wyspa Masirah, wioska w palmowym gaju Birkat Al Mouz, Stary suk Mutrah w Maskacie, Bimmah Sinkhole, wadi np. Wadi Tiwi, czy Wadi Bani Khalid.

  • Dominikana - słońce, rajskie plaże i rozgrzewające słońce - tak w skrócie można opisać Dominikanę. Niemal tropikalny klimat, mnóstwo kurortów i wiele atrakcji, tak turystycznych jak i kulturowych, od wielu lat czynią z Dominikany popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. Nurkowanie wśród rafy, pływanie z delfinami, a także uprawianie sportów takich jak windsurfing czy kitesurfing to tylko niektóre atrakcje tego regionu.
    • Zasady wjazdu: zarówno osoby posiadające szczepienie jak i te niezaszczepione nie muszą wykonywać testów przy przekraczaniu granicy, ale podczas pobytu możliwe są tak zwane szybkie testy. Kwarantanna jest konieczna tylko wtedy, gdy wynik wykonanego losowo przy wjeździe testu będzie pozytywny. Konieczne jest wypełnienie formularza lokalizacyjnego.
    • Co warto zobaczyć: Punta Cana, rafy koralowe, Wyspa Saona, Santo Domingo z bazyliką Santa Maria la Menor i uliczkami Calle Las Damas oraz Paseo de Los Nichos, plaże w La Romana, wodospady i naturalne baseny Puerto Plata, Park Narodowy La Isabela, Altos de Chavon, lasy tropikalne, najwyższy szczyt Dominikany Pico Duarte, wyspa Catalina.

Gdzie można lecieć bez obostrzeń?

Obecnie w wielu krajach, zarówno w Europie jak na całym świecie, zniesione zostały obostrzenia takie jak izolacja czy testy. Gdzie unikniemy konieczności odbywania kwarantanny, a gdzie pojedziemy bez żadnych ograniczeń?

Bez kwarantanny

Turyści planujący wyjazd do Europy, bez konieczności odbywania kwarantanny pojadą do:

Jeśli chodzi o wyjazdy poza nasz kontynent, kwarantanna nie jest obowiązkowa w takich krajach jak:

  • Algieria
  • Angola
  • Arabia Saudyjska
  • Argentyna
  • Armenia
  • Australia
  • Azerbejdżan
  • Bahamy
  • Bahrajn
  • Bangladesz
  • Belize
  • Benin
  • Brazylia
  • Botswana
  • Burkina Faso
  • Chile
  • Demokratyczna Republika Konga
  • Dominikana
  • Dżibuti
  • Egipt
  • Ekwador
  • Etiopia
  • Filipiny
  • Gabon
  • Gambia
  • Ghana
  • Gruzja
  • Gwatemala
  • Gwinea
  • Gwinea Bissau
  • Haiti
  • Honduras
  • Irak
  • Iran
  • Indie
  • Japonia
  • Jordania
  • Kambodża
  • Kamerun
  • Kanada
  • Katar
  • Kazachstan
  • Kenia
  • Kirgistan
  • Kolumbia
  • Komory
  • Kongo
  • Kosowo
  • Kostaryka
  • Kuba
  • Kuwejt
  • Lesotho
  • Liberia
  • Madagaskar
  • Malawi
  • Malediwy
  • Mali
  • Maroko
  • Mauritius
  • Meksyk
  • Mozambik
  • Nepal
  • Nigeria
  • Nikaragua
  • Oman
  • Pakistan
  • Palau
  • Panama
  • Paragwaj
  • Peru
  • Republika Środkowoafrykańska
  • Republika Zielonego Przylądka
  • Salwador
  • Saint Lucia
  • Salwador
  • Senegal
  • Seszele
  • Sierra Leone
  • Somalia
  • Sri Lanka
  • Sudan
  • Tadżykistan
  • Tanzania i Zanzibar
  • Tonga
  • Tunezja
  • Turcja
  • Uganda
  • Urugwaj
  • Uzbekistan
  • Wenezuela
  • Wybrzeże Kości Słoniowej
  • Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
  • Zambia
  • Zimbabwe
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie (dotyczy tylko Dubaju)

Bez testu i kwarantanny

Nieco krótsza jest lista krajów, do których polscy turyści mogą podróżować zupełnie swobodnie, bez konieczności wykonywania testów, odbywania kwarantanny, czy okazywania dowodu szczepienia. Są to:

  • Bahrajn
  • Czechy (przy wjeździe własnym środkiem transportu)
  • Dominikana
  • Irlandia
  • Jordania
  • Kostaryka
  • Litwa
  • Meksyk (nie dotyczy lotów linią KLM)
  • Norwegia
  • Portugalia (przy wjeździe samochodem)
  • Seszele
  • Słowenia
  • Szwajcaria
  • Szwecja
  • Tonga
  • Węgry (tylko przy wjeździe własnym samochodem)
  • Wielka Brytania

Zasady wjazdu do Polski

Z końcem marca tego roku zniesiono także obostrzenia dla turystów wracających do Polski. Jak czytamy na stronie gov.pl:

Od dnia 28 marca 2022 r. na podstawie przepisów Rozporządzenia  Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz 673) zniesione zostają wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Rzeczypospolitej Polskiej [...].

W praktyce oznacza to, że osoby wracające z urlopu nie będą musiały okazywać certyfikatu szczepień, wykonywać testów na obecność COVID-19, ani odbywać wjazdowej kwarantanny.

Czy można zrezygnować z wycieczki z powodu koronawirusa?

Większość biur podróży wyszło ze swoją ofertą do sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Oferują one szereg regulacji, które mają chronić turystów w razie zachorowania na COVID-19, zarówno przed zaplanowaną wcześniej podróżą jak i w jej trakcie.

Na przykład biuro Itaka zapewnia klientom tak zwany Elastyczny Pakiet 22, dzięki któremu możliwa jest bezpłatna zmiana rezerwacji wyjazdu nawet do 22 dni przed wycieczką. W cenie 139 złotych od osoby można zmienić termin wylotu także w sytuacji, jeśli test wykonany jeszcze przed wylotem będzie miał wynik pozytywny. Już od 5,50 złotych za dzień można natomiast wykupić dodatkową ochronę od zachorowania na COVID-19 w ramach ubezpieczenia podróży.

Biuro Tui w wariancie Optymalnym i standard oferuje natomiast ochronę w razie zachorowania na COVID-19 podczas wyjazdu (w ramach kosztów leczenia). Turyści, którzy zdecydują się na ubezpieczenie od Kosztów Rezygnacji, będą mogli starać się o zwrot środków, jeśli opłacona uprzednio wycieczka nie dojdzie do skutku w związku z zachorowaniem lub kwarantanną. Dodatkowo turyści mają możliwość pobranie aplikacji TUI i TUI Service Center, dzięki czemu będą mogli ograniczyć bezpośredni kontakt z obsługą.

Testy, szczepienia, certyfikaty - co trzeba wiedzieć?

Na terenie Unii Europejskiej można stosunkowo swobodnie podróżować, posiadając certyfikat covidowy, zwanego również certyfikatem szczepionkowym lub green passem. Jest to dokument potwierdzający:

  • Przyjęcie pełnego szczepienia
  • Status ozdrowieńca
  • Negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

Obecnie jednak obywatele państw członkowskich UE i EFTA i bez tego dokumentu mogą przekraczać granice niektórych państw. Jeśli jednak certyfikat będzie niezbędny, musi zawierać informacje na temat szczepienia lub przebytej choroby. Co warto wiedzieć o certyfikacie?

  • Ma format cyfrowy lub papierowy
  • Posiada indywidualny kod QR
  • Jest bezpłatny
  • Jest wydawany w języku narodowym i w języku angielskim
  • Zawiera zabezpieczenia
  • Jest ważny we wszystkich krajach UE

Jeśli natomiast chodzi o kraje, w których wymagane jest wykonanie dodatkowych testów, najczęściej honorowane są testy PCR lub antygenowe, wykonane 42h lub 72h przed wyjazdem. Regulacje mogą się jednak różnić w zależności od wewnętrznych ustaleń danego kraju.

Jak uzyskać certyfikat QR po zaszczepieniu?

Każda osoba, która zaszczepiła pełną dawką, ma prawo do unijnego certyfikatu Covid, zwanego również paszportem szczepionkowym. Jest on dostępny w wersji onlline, jak i w formie wydrukowanego dokumentu.

Można go otrzymać poprzez:

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP),

  • aplikację mojeIKP,

  • aplikację mObywatel,

  • w gabinecie lekarskim - wystawiony będzie przez lekarza lub pielęgniarkę,

  • w punkcie szczepień.

Jak monitorować bieżącą sytuację? 

W związku z ogłoszeniem przez WHO pandemii wirusa SARS-CoV-2, Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zaleca śledzenie bieżącej sytuacji w kraju i na świecie, nie tylko tym, którzy wybierają się w zagraniczną podróż. Aktualne informacje na temat zagrożenia znaleźć można przede wszystkim w kilku miejscach:

• Główny Inspektorat Sanitarny (GIS)

• Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

• Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Przydatne może okazać się również śledzenie komunikatów wydawanych przez międzynarodowe porty oraz linie lotnicze.

Jak zadbać o bezpieczne wakacje w dobie koronawirusa?

Przede wszystkim należy stosować się do krajowych i międzynarodowych rozporządzeń. W niektórych krajach nadal wymagane jest zasłanianie ust i nosa maseczką (głównie w miejscach publicznych i przestrzeniach zamkniętych).

Niezależnie od kierunku wyjazdu, należy przestrzegać zasad dystansu społecznego, często dezynfekować dłonie i dbać o higienę. Specjalne wymogi mogą dotyczyć gastronomii, plaż, wydarzeń masowych czy komunikacji publicznej. O czym jeszcze warto pamiętać, by wakacje były bezpieczne?

  • Rezerwacja biletów online - zarówno jeśli chodzi o samolot czy pociąg, jak i o noclegi. Dokonywanie rezerwacji drogą elektroniczną to nie tylko znaczne ułatwienie podczas zagranicznych podróży, ale także wzmożona ochrona przed zarażeniem.
  • Unikanie dużych skupisk ludzi - oraz miejsc, w których trudno stosować się do podstawowych zasad higieny. Jeśli to możliwe, warto wybierać prywatny transport zamiast publicznego.
  • Przestrzeganie lokalnych zaleceń - każdy kraj może wprowadzać własne obostrzenia sanitarne w związku z covid, dlatego przed podróżą jak i w jej trakcie warto dokładnie śledzić bieżące informacje na temat aktualnych regulacji i nakazów.
  • Korzystanie z przydatnych aplikacji - takich jak Polak za granicą, mObywatel, czy Odyseusz.
  • Odpowiednie ubezpieczenie – to szczególnie ważne, ponieważ w razie zachorowania na COVID-19 lub konieczności odbywania kwarantanny czy izolacji, koszty z tym związane osoba nieubezpieczona będzie musiała pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie od koronawirusa - jak je wybrać?

By czuć się bezpiecznie na wakacjach w dobie pandemii Covid-19, warto zabrać na wyjazd odpowiednie ubezpieczenie. Aktualnie, towarzystwa oferują polisy, które chronią w razie:

  • zachorowania na Covid-19,

  • przedłużenia pobytu ze względu na zachorowanie dziecka,

  • kwarantanny,

  • izolacji w wynik pozytywnego testu,

  • późniejszego powrotu do kraju z powodu kwarantanny lub izolacji.

Ubezpieczyciele pokrywają koszty leczenia, zakwaterowania oraz wyżywienia. Poza tym ubezpieczenie zapewnia też odszkodowanie w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu czy specjalne rozszerzenia dla aktywnych, chorujących przewlekle bądź chcących objąć ubezpieczeniem zdarzenia, do których może dojść pod wpływem alkoholu.

Taką polisę można mieć już od 3,3 zł dziennie. warto jednak dopasować ją do swoich potrzeb, charakteru oraz kierunku wyjazdu. Poniżej prezentujemy przykładowe ceny polis turystycznych dostępnych w naszym kalkulatorze.

ubezpieczenie turystyczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Signal Iduna
Koszty leczenia
86 626 zł
Ratownictwo
30 319 zł
Bagaż
-
3,11 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
173 253 zł
Ratownictwo
21 657 zł
Bagaż
2 166 zł
6,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 21 657 złOC: 216 566 złOC sportowe: 216 566 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
8,89 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
ubezpieczenie turystyczne
Signal Iduna
3,11 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
86 626 zł
Ratownictwo
30 319 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 15 000 złsporty objęte polisą: 83zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
6,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
173 253 zł
Ratownictwo
21 657 zł
Bagaż
2 166 zł
Dodatkowo: NNW: 21 657 złOC: 216 566 złOC sportowe: 216 566 złsporty objęte polisą: 10 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
8,89 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złzdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji - czy można ubezpieczyć się od koronawirusa?

Można też przed wyjazdem wykupić polisę, która zapewni zwrot kosztów w razie rezygnacji z wyjazdu na skutek zachorowania na Covid-19 potwierdzonego pozytywnym wynikiem testu oraz zaświadczeniem lekarskim. Organizatorzy wycieczek, jak również przewoźnicy czy hotele mają prawo nie zwrócić pełnej kwoty za zakup wycieczki, biletu czy noclegu. Im późniejsza rezygnacja, tym wyższe poniesie się koszty.

Polisa chroni od utraty pieniędzy w razie choroby, śmierci bliskiej osoby, a także innych ważnych spraw i sytuacji osobistych (np. kradzieży dokumentów, nieszczęścia losowego, rozpoczęcia pracy w czasie wyjazdu, wezwania na rozprawę sądową, wyznaczenia daty egzaminu, operacji itp.). Strach przed zarażeniem się czy zamknieciem granic danego kraju nie są sytuacją objętą ochroną.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Uwaga! Ubezpieczyć można się tylko od zdarzeń, które są wymienione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Polisę należy wykupić w czasie określonym przez ubezpieczyciela (zwykle jest do do 7 dni po zakupie wycieczki, biletu czy noclegu).

Taką polisę można znaleźć w:

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Signal Iduna
Reklama
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
7,00 zł
Dodatkowo: Covid-19   kwarantanna   choroby przewlekłe  
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Signal Iduna
Reklama
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %
Europa Ubezpieczenia
7,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Dodatkowo: Covid-19 kwarantanna choroby przewlekłe

Przeczytaj więcej o koronawirusie w ubezpieczeniach

Co warto wiedzieć?

  1. Podróżowanie w obecnych warunkach jest bardzo utrudnione - wiele państw zamyka swoje granice i zawiesza połączenia lotnicze.
  2. WHO ogłosiło pandemię, co jest równoznaczne z tym, że zarazić się koronawirusem można na całym świecie.
  3. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji w większości przypadków nie zapewnia ochrony w razie wybuchu pandemii/epidemii.
  4. Niektórzy ubezpieczyciele zawieszają sprzedaż polis od kosztów rezygnacji.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy w razie zachorowania na koronawirusa ubezpieczenie pokryje koszty leczenia, zakupu leków i pobytu w szpitalu?

    Jeśli polisa gwarantuje ochronę w ramach pandemii Covid-19, to wszystkie wydatki związane z pomocą na skutek zachorowania na koronawirusa zostaną opłacone do wysokości sumy gwarantowanej.

  2. Czy można ubezpieczyć się od kwarantanny?

    Tak, są polisy, które zapewniają pokrycie kosztów noclegu i wyżywienia w razie skierowania na obowiązkową kwarantannę, np. po wylądowaniu na lotnisku w kraju docelowym czy już na miejscu.

  3. Czy można ubezpieczyć się od zamknięcia granic przed wyjazdem?

    Nie, polisa nie obejmuje takiej opcji. Zamknięcie granic czy zawrócenie pasażerów z lotniska nie podlega ochronie ubezpieczeniowej.

  4. Czy można zrezygnować z wycieczki z biura podróży?

    To zależy przede wszystkim od tego, jakie biuro wybierzemy. Większość z nich umożliwia natomiast wycofanie się z wykupionej lub zarezerwowanej wcześniej podróży w określonych sytuacjach i na określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zasadach, jeśli wystąpią specjalne okoliczności, do których zachorowanie na COVID-19 najczęściej jest zaliczane. Czasami taka ochrona wymaga dopłaty.