Mykonos to niewielka, ale jedna z najbardziej luksusowych greckich wysp. Położona na Morzu Egejskim malownicza wysepka przyciąga gwiazdy, celebrytów, a także turystów z całego świata. 

Sprawdzimy, co w dobie pandemii trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Mykonos. Przeanalizujemy też, czy bardziej opłaca się zorganizować wyjazd samodzielnie, czy wykupić wycieczkę w biurze podróży. 

Mykonos a koronawirus – czy latem 2021 można lecieć na Mykonos?

Latem 2021 r. turyści mogą zaplanować wycieczkę na Mykonos. Granice Grecji pozostają otwarte. Należy jednak posiadać negatywny wynik testu lub certyfikat unijny potwierdzający zaszczepienie lub ozdrowienie.

Aktualna sytuacja pandemiczna w Grecji różni się w zależności od regionu. Ze względu wzmożony ruch turystyczny w okresie wakacyjnym w lipcu niemal na wszystkich greckich wyspach odnotowuje się wzrost zakażeń COVID-19. W związku z tym 13 lipca 2021 r. władze Grecji ogłosiły nowe zasady sanitarne. Przebywanie wewnątrz restauracji od 15 lipca jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 oraz tych, które w ciągu ostatnich trzech dni uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa. Obostrzenie to potrwa prawdopodobnie do sierpnia. 

Ponadto na Mykonos obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Nie można korzystać z chust, czy przyłbic. Należy stosować się do zasad dystansu społecznego. Środki masowego transportu lądowego mogą być wypełnione tylko w 65%.

Wycieczka na Mykonos a testy na koronawirusa. Kto jest zwolniony z testów? 

W związku z pandemią obowiązują specjalne zasady wjazdu na terytorium Grecji. Turyści powinni przede wszystkim wykonać test PCR (nie wcześniej niż 72 h przed wyjazdem) lub antygenowy (nie wcześniej niż 48 h przed wyjazdem). Negatywny wynik testu umożliwi przekroczenie greckiej granicy. 

Z testu zwolnione są:

 • Dzieci do 12 roku życia. 
 • Osoby w pełni zaszczepione, o ile minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia – w zależności od liczby wymaganych dawek. Osoby w pełni zaszczepione muszą dysponować potwierdzeniem szczepienia, wystawionym w języku angielskim i/lub greckim. Szczepionki uznawane przez władze greckie to: Pfizer BioNtech, Astra Zeneca-Oxford, Moderna, Novavax, Johnson & Johnson-Janssen, Sinovac Biotech, Cansino Biologics, Sinopharm, Gamaleya (Sputnik).
 • Ozdrowieńcy. Osoby, które przeszły COVID-19 nie muszą wykonywać testów, jeśli od pierwszego pozytywnego wyniku testu antygenowego lub RT–PCR minęło nie mniej niż 30 i nie więcej niż 180 dni przed przyjazdem na terytorium Grecji. Ozdrowieńcy muszą dysponować zaświadczeniem w języku m.in. angielskim lub greckim. Zaświadczenie można pobrać z laboratorium, które wykonywało test. Można też pobrać Certyfikat Ozdrowienia z Internetowego Konta Pacjenta lub aplikacji mObywatel.

Warto jednak liczyć się z faktem, że każda osoba, która przyjeżdża do Grecji – bez względu na zaświadczenie czy test – może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. 

Obowiązek rejestracji podróży na Mykonos

Trzeba też pamiętać, że podróż na Mykonos bezwzględnie należy zarejestrować na stronie travel.gov.gr. To tzw. Passenger Locator Form. Po wypełnieniu formularza turysta otrzymuje specjalny kod QR. Można mieć go w smartfonie lub wydrukować i okazać w trakcie kontroli. Każdy dorosły oraz każde dziecko musi posiadać własny kod QR. Formularz Passenger Locator Form trzeba wypełnić co najmniej 24 godziny przed przyjazdem. 

Oprócz dopełnienia wszystkich formalności związanych z sytuacją pandemiczną trzeba oczywiście zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Warto też pobrać aplikację mObywatel. 

Ile kosztuje wycieczka na Mykonos organizowana samodzielnie?

Mykonos powszechnie uchodzi za drogi kierunek. Nie da się ukryć, że to nie tylko destynacja niezwykle malownicza, ale i bardzo modna. Modę na Mykonos rozpoczeła w latach 60. sama Jackie Kennedy! Wpływa to w szczególności na koszty zakwaterowania, z którymi w przypadku greckich wysp, może równać się jedynie Santorini. 

Wielu turystów zastanawia się więc, czy opłaca się samodzielnie organizować wycieczkę na Mykonos, czy może korzystniej będzie wykupić wycieczkę w biurze podróży. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych oczekiwań. Przy odrobinie cierpliwości można jednak samodzielnie zorganizować wypoczynek na Mykonos, który nie zrujnuje budżetu podróżnika.

Poniżej przykładowe koszty dla samodzielnie organizowanej tygodniowej wycieczki w terminie 10-17 sierpnia 2021 r. 

Loty:
247,99 zł w dwie strony (WizzAir, jedna osoba).
– Wylot: 10 sierpnia GDN–JMK
– Powrót: 17 sierpnia JMK–GDN.

Zakwaterowanie:
Ok. 300 zł za noc w kwaterze prywatnej lub niewielkim domku na uboczu wyspy.
Np. Delfinaki Studio, Orange House, Syros.

Przybliżone koszty wyżywienia:
Ok. 50 zł za posiłek typu fast food, ok. 100 zł za posiłek w klasycznej restauracji. 

Opcjonalnie – koszty wypożyczenia auta:
Ok. 2 000 zł/tydzień. 

Podsumowując: tygodniowy wypoczynek na Mykonos (lot+zakwaterowanie) można samodzielnie zorganizować za ok. 2300 – 2500 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wyżywienia i ewentualne koszty wypożyczenia samochodu.

Ile kosztuje wycieczka na Mykonos z biurem podróży?

Biura podróży przygotowują do swoich klientów bardzo różne propozycje cenowe. Z oczywistych względów zakup wycieczki z biura podróży będzie w wielu przypadkach droższy. Warto się więc zastanowić, czy wolimy oszczędzić pieniądze i samodzielnie zorganizować wypoczynek, czy wolimy oszczędzić czas i skorzystać z gotowej propozycji.

Najtańsze wycieczki na kilkudniowy wyjazd w sierpniu to koszt ok. 2 500 zł. Bez trudu możemy jednak znaleźć także propozycje kilkanaście razy droższe – w najbardziej ekskluzywnych kurortach. Poniżej przykładowe oferty. 

Biuro Podróży

Termin

Lotniska

Typ wycieczki

Cena

Rainbow

29.08.2021– 05.09.2021 

WAW–JMK
JMK–WAW

Z wyżywieniem: śniadania
Hotel Artemis Mykonos (2,5 gwiazdki)

4 397 zł/os.

TUI

16.08.2021– 23.08.2021

WAW–JMK
JMK–WAW

Z wyżywieniem: śniadania
Hotel Myconian Imperial Resort (5 gwiazdek)

8 661 zł/os.

Exim Tours

23.08.2021 – 27.08.2021

KTW–JMK
JMK–KTW

Z wyżywieniem: BB
Hotel Mykonos Beach
(3 gwiazdki)

2 599 zł/os.

Co warto zobaczyć na Mykonos?

 • Mykonos to przede wszystkim piękne plaże, zachwycające lazurem wody. Za najpiękniejsze uchodzą plaże Paradise Beach, Super Paradise i Elia, a także Platis Gialos, Ftelia oraz Kalafatis. W przerwach pomiędzy plażowaniem warto zwiedzić również kilka charakterystycznych miejsc. 
 • Kościół Panagia Paraportiani. To zdecydowanie najsłynniejszy kościół w Grecji. To także jeden z najchętniej fotografowanych obiektów sakralnych na całym świecie! Tworzy go 5 świątyń zbudowanych jedna obok drugiej lub jedna na drugiej. Ta budowla zdecydowanie robi wrażenie! 
 • Wiatraki – jedna z głównych atrakcji wyspy. To 7 tradycyjnych greckich wiatraków, umiejscowionych na malowniczym wzgórzu, nad fragmentem nadbrzeża Little Venice. Najlepiej zwiedzać o zachodzie słońca.
 • Chora. Piękne miasteczko o oryginalnej architekturze, z charakterystycznymi dla Grecji niebieskimi oprawami drzwi i okien. 
 • Miejscowość Ano Mera. Jej główną atrakcją jest kościół Panagia Tourliani z imponującą, czerwoną kopułą. 
 • Latarnia morska Armenistis. Z latarni – choć niestety odrobinę zaniedbanej – roztaczają się piękne widoki na lazurowe morze oraz wyspy Tinos i Syros.
 • Atrakcją Mykonos są też... pelikany. Można je tutaj zaobserwować z naprawdę bliskiej odległości!

Mykonos – na co uważać?

Mykonos uchodzi za bardzo bezpieczną i przyjazną turystom wyspę. Szczególną ostrożność należy jednak zachować w zatłoczonych, turystycznych miejscach. Decydując się na wyprawę na Mykonos w sezonie, trzeba liczyć się z tym, że będziemy nieprawdopodobne jednymi z setek turystów. Niestety na Mykonos nie brakuje kieszonkowców. Warto więc zadbać, aby dokumenty, pieniądze i najcenniejsze przedmioty mieć zawsze przed oczami – np. w praktycznej nerce, a nie w plecaku. 

W Grecji nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zaleca jednak, aby w związku z utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi na świecie, zachowywać ostrożność w miejscach publicznych.

Ubezpieczenie turystyczne na Mykonos – jak wybrać dobrą polisę?

Warto zadbać, aby wyjazd ma Mykonos był przede wszystkim bezpieczny. Pomoże w tym dobra polisa turystyczna, której najważniejszym elementem (szczególnie w specyficznych czasach pandemii!) są koszty leczenia. 

Koszty leczenia i ratownictwa w przypadku wyprawy na Mykonos nie powinny być niższe niż 20 000 - 30 00 euro. Wynika to z faktu, że koszty opieki medycznej na Mykonos są bardzo wysokie – wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Taka kwota, w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem turysty, pozwoli pokryć koszty lekarstw, ewentualnej hospitalizacji, czy wizyt u specjalistów. Obejmuje również leczenie w placówkach prywatnych.

W dobie pandemii trzeba również upewnić się, czy oferta, która nas zainteresowała, obejmuje także leczenie COVID-19. 

Koszty leczenia to jednak nie wszystko. Wybierając ubezpieczenie na wycieczkę na Mykonos, trzeba zadbać, aby uwzględniało także:

 • Koszty ratownictwa. Dzięki nim koszty ewentualnych akcji ratowniczych turysty pokryje ubezpieczyciel. Koszty ratownictwa to także bardzo ważny element polisy dla osób, które zamierzają spędzać czas aktywnie. Ich suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 5 000 euro. 
 • Ubezpieczenie NNW. Zapewni wypłatę odszkodowania, gdy podróżnik padnie ofiarą nieszczęśliwego wypadku.
 • OC w życiu prywatnym. Uchroni turystę przed koniecznością poniesienia kosztów wyrządzenia szkody osobie trzeciej lub jej własności. Przydaje się w sytuacjach takich jak np. wybicie szyby w trakcie gier sportowych, czy nieumyślne zniszczenie elektroniki należącej do osoby trzeciej. 
 • Assistance. Zagwarantuje szybką pomoc specjalistów w kryzysowych sytuacjach – przez 24 godziny na dobę. Podróżnik może liczyć m.in. na pomoc prawnika, tłumacza, czy organizację transportu. 

To podstawowe elementy polisy turystycznej. Warto jednak przeanalizować swoje potrzeby i na tej podstawie zadecydować o zakresie ubezpieczenia. Przydatne mogą okazać się również rozszerzenia ochrony, jak np. klauzula alkoholowa, klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, czy też ubezpieczenie bagażu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb podróżnika!

Nurkowanie w Grecji
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
64,40 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe 60 sportów objętych ubezpieczeniem: Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,60 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złOC sportowe na 50 000 zł49 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
Wiener
Koszty leczenia
91 123 zł
Ratownictwo
36 449 zł
Bagaż
1 000 zł
98,00 zł
1 os. / 14 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 904 złOC sportowe na 113 904 zł40 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
nurkowanie
Nationale-Nederlanden
64,40 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe 60 sportów objętych ubezpieczeniem: Covid-19
Allianz
89,60 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 złOC sportowe na 50 000 zł49 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19
Wiener
98,00 zł 1 os. / 14 dni
Koszty leczenia
91 123 zł
Ratownictwo
36 449 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 113 904 złOC sportowe na 113 904 zł40 sportów objętych ubezpieczeniemCovid-19

Przy pomocy naszej porównywarki ubezpieczeń podróżnych dobre ubezpieczenie na 7-dniową wycieczkę na Mykonos można znaleźć już od 4 zł za jeden dzień ochrony. Ubezpieczenie można także w prosty sposób dopasować do swoich oczekiwań.

Co warto wiedzieć?

 1. Mykonos to malownicza wyspa u wybrzeży Grecji na Morzu Egejskim.
 2. Jest jednym z bardziej luksusowych greckich kurortów, modnym wśród gwiazd i celebrytów.
 3. Wyspa jest bezpieczna i dobrze skomunikowana.
 4. Na czas podróży na Mykonos warto mieć ubezpieczenie turystyczne.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy Mykonos przyjmuje turystów?

  Tak, na wyspę można swobodnie przylecieć. Należy jednak posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu bądź przejściu Covid-19. 

 2. Czy na Mykonos jest honorowany EKUZ?

  Tak, podobnie jak w Grecji kontynentalnej, tak i na wyspach można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie refunduje ona jednak wszystkich usług medycznych. Za wizyty u specjalistów, powrót do kraju czy akcje ratownicze trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

 3. Czy na Mykonos wystarczy ubezpieczenie z biura podróży?

  Taka polisa może okazać się niewystarczająca. Biura podróży w cenie wycieczki oferują podstawowe ubezpieczenie z minimalnymi sumami gwarantownaymi i niskim zakresem ochronym. Lepiej więc dokupić polisę turystyczną indywidualnie, by zagwarantować sobie większe bezpieczeństwo na czas wakacji w Grecji.