Ubezpieczenie na życie w Poznaniu zapewnia ochronę finansową w razie śmierci, wypadku czy choroby. Minimalna wysokość składki wynosi 20 zł miesięcznie, ale ostateczna cena polisy zależy od kilku czynników, w tym wybranego wariantu polisy.

Wiele osób decyduje się jednak na droższą opcję, czyli polisę rozszerzoną, np. o świadczenie z tytułu poważnego zachorowania, opiekę powypadkową lub też ubezpieczenie na wypadek powiększenia się rodziny. Od czego zależy ostateczny koszt ubezpieczenia? Jak wybrać najlepszą ofertę spośród tak wielu dostępnych w Poznaniu produktów ubezpieczeniowych? Podpowiadamy.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie w Poznaniu?

Ubezpieczenie na życie w Poznaniu w podstawowej wersji zapewnia ochronę wtedy, gdy dojdzie do śmierci ubezpieczonego. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy firmą ubezpieczeniową i ubezpieczonym, w takiej sytuacji uposażeni, czyli wskazane przez ubezpieczonego osoby, otrzymają z tego tytułu odszkodowanie. 

Ubezpieczenie na życie można rozszerzyć. Popularne są polisy z dodatkową ochroną na wypadek:

 • pobytu w szpitalu – w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa ubezpieczony może liczyć na świadczenie za każdy dzień spędzony w szpitalu. Odszkodowanie może wynieść od 50 zł do 200 zł, natomiast jeśli pobyt w szpitalu jest skutkiem wypadku, kwota wypłacana przez towarzystwo ubezpieczeniowe zostaje podwojona,
   
 • powiększenia się rodziny – w Generali można wykupić ubezpieczenie dla par, które planują zostać rodzicami. Świadczenie z tytułu urodzenia dziecka może wynieść nawet 1600 złotych, polisa chroni także na wypadek urodzenia dziecka z wadą wrodzoną lub w sytuacji, gdy doszło do narodzin martwego dziecka,
   
 • przebycia operacji – klienci PZU mogą liczyć na wypłatę świadczenia z tytułu przebytego zabiegu chirurgicznego. Aby odszkodowanie przysługiwało ubezpieczonemu, zabieg musi zostać przeprowadzony w polskiej placówce medycznej,
   
 • śmierci bliskich – polisę na życie można rozszerzyć o ochronę na wypadek utraty bliskich – w Generali, jeśli dojdzie do nagłej śmierci małżonka, partnera, rodziców lub dziecka ubezpieczonego, otrzyma on odszkodowanie w wysokości sięgającej nawet do 20 000 złotych,
   
 • uszkodzenia ciała – Nationale-Nederlanden oferuje swoim klientom polisę, która wspiera finansowo, gdy doszło do złamania, kontuzji lub trwałych uszkodzeń ciała w wyniku wypadku. Odszkodowanie z tego tytułu może wynieść od 15 000 (przy złamaniach i kontuzjach) do nawet 150 000 złotych (przy uszkodzeniach ciała),
   
 • zachorowania – w Generali można wykupić ubezpieczenie, które gwarantuje wsparcie finansowe, gdy doszło do poważnego zachorowania. W OWU znajdziemy listę 40 różnych chorób, które upoważniają do odszkodowania – należą do nich między innymi: choroba Parkinsona, ciężkie oparzenia, kardiomiopatia oraz gorączka krwotoczna ebola. Tymczasem w Pru jest dostępna także onkopolisa, czyli ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania nowotworu. Ubezpieczyciel zapewnia wypłatę odszkodowania, finansowanie badań i zabiegów, a także pomoc innego rodzaju, np. zapewnienie szybkiego dostępu do specjalistycznych poradni lekarskich czy też assistance.

Jakie ubezpieczenie na życie w Poznaniu?

Ubezpieczenie na życie w Poznaniu można wykupić samemu (indywidualnie) lub grupowo (za pośrednictwem pracodawcy). Polisa indywidualna polega na zawarciu umowy bezpośrednio z ubezpieczycielem - ten typ ubezpieczenia jest najbardziej elastyczny i można go dostosować do własnych potrzeb oraz możliwości. Tymczasem ubezpieczenie grupowe to gotowy produkt, jest ono tańsze, ale wiąże się z mniejszym zakresem ochrony i niższą sumą ubezpieczenia. 

Alternatywą jest tzw. grupa otwarta – czyli polisa grupowa, którą można kupić poza miejscem pracy. Ten typ ubezpieczenia jest dostępny np. w Signal Iduna. Program ubezpieczeń na życie i zdrowie jest podobny do grupowych ubezpieczeń na życie w zakładach pracy. Są one przeznaczone dla przedstawicieli wolnych zawodów, np. muzyków lub copywriterów.
Wykupując ubezpieczenie na życie w Poznaniu, warto zwrócić uwagę na czas trwania umowy. Polisa może obowiązywać przez pewien okres, np. rok, dostępne są także produkty ważne dożywotnio. Ubezpieczenia bezterminowe oferuje np. Nationale-Nederlanden. W ramach polisy senior może liczyć między innymi na rentę z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania nowotworu złośliwego. 

Ubezpieczenie na życie w Poznaniu można wybierać spośród kilku rodzajów, jak:

 • polisa na wypadek poważnego zachorowania – ubezpieczenie zapewnia wsparcie finansowe w sytuacji, gdy u ubezpieczonego zdiagnozowano ciężkie schorzenie. W niektórych TU, np. w Warta, jest dostępny także pakiet na wypadek zdiagnozowania nowotworu. Odszkodowanie z tego tytułu może wynieść nawet 200 000 złotych,
   
 • polisa posagowa – w Prudential można wykupić polisę, która ma na celu zapewnić lepszą przyszłość dzieciom. Opłacane przez ubezpieczonego składki są gromadzone na jego koncie i następnie wypłacane uposażonym, gdy tylko osiągną oni wiek pełnoletni. Świadczenie może zostać przeznaczone na wkład własny na mieszkanie lub studia za granicą,
   
 • ubezpieczenie NNW – polisa na wypadek nieszczęśliwego wypadku, np. w PZU, gwarantuje nie tylko odszkodowanie, ale także pomoc w organizacji hospitalizacji i rehabilitacji dla ubezpieczonego. Niektóre TU zobowiązują się nawet do transportu ubezpieczonego z i do szpitala.

Na jaką sumę kupić ubezpieczenie na życie w Poznaniu?

Bardzo ważnym elementem każdej polisy jest suma ubezpieczenia (inaczej SU). Jest to wysokość odszkodowania, które zostanie wypłacone w sytuacji, gdy doszło do zdarzenia objętego umową. Suma ubezpieczenia zależy między innymi od wysokości opłacanych składek. Jeśli ubezpieczony zadeklaruje się do wpłacania wyższych składek, otrzyma propozycję lepszego odszkodowania.

Przykładowe sumy ubezpieczenia w polisie na życie

ZdarzenieSkładka 30 zł miesięcznieSkładka 65 zł miesięcznie

Składka 80 zł miesięcznie

Zgon

25 000 zł

50 000 zł55 000 zł

Zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku

50 000 zł100 000 zł110 000 zł

Zgon w wyniku wypadku przy pracy

75 000 zł150 000 zł165 000 zł

Zgon w wyniku wypadku przy pracy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

75 000 zł150 000 zł165 000 zł

Zgon w wyniku zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu

35 000 zł60 000 zł86 000 zł

Tabela 1. Na podstawie oferty ERGO Hestia Dla Mnie z dnia 01.06.2021 r.

Jakie wysokie są zarobki w Poznaniu?

Wybór ubezpieczenia należy dostosować nie tylko do potrzeb, lecz także możliwości. Im wyższa składka, tym większe jest bowiem obciążenie domowego budżetu. Ile zarabiają mieszkańcy Poznania? Poznań zajmuje szóste miejsce w rankingu miast z największą medianą miesięcznych wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie brutto w tym mieście wynosi 5 409 złotych – jak podaje raport płacowy Sedlak & Sedlak. 

Wyżej w rankingu znalazły się Katowice, Gdańsk, Kraków oraz Wrocław, natomiast na podium niezmiennie zajmuje Warszawa. Miesięczne zarobki brutto mieszkańców stolicy wynoszą 6 636 złotych. Tymczasem na ostatnim miejscu w rankingu znalazły się ex aequo Lublin oraz Białystok, z medianą miesięcznych wynagrodzeń brutto wynoszącą 4 281 złotych.

Zarobki w Poznaniu w porównaniu z innymi wybranymi miastami w Polsce

Miasto

Średnie wynagrodzenie miesięczne netto
POZNAŃ

3123 zł

Warszawa

4486 zł

Wrocław

3555 zł

Kraków

3512 zł

Toruń

3313 zł

Szczecin

3055 zł
Łódź

2945 zł

Olsztyn

2625 zł

Kielce

2567 zł

Tabela 2. Opracowanie na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2020 roku

Ile kosztuje życie w Poznaniu?

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie, należy wziąć pod uwagę także koszty życia. Życie w Poznaniu jest tańsze niż np. w Warszawie, ale koszty życia są podobne jak w Krakowie czy też Wrocławiu, co można zaobserwować na podstawie danych z serwisu statystycznego numbeo.com [2]. Za bilet miesięczny imienny zapłacimy 120 złotych, podobnie jak za obiad w restauracji. Przedszkole dla dziecka kosztuje w Poznaniu ponad 1100 złotych miesięcznie, natomiast cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi ponad 8 300 złotych (poza centrum) oraz prawie 13 000 złotych (w centrum), podobnie jak ma to miejsce we Wrocławiu.

Koszty życia oraz ceny polis na życie w Poznaniu

Składka miesięczna – polisa na życie

od 20 zł

Internet

52 zł

Transport publiczny – bilet miesięczny

120 zł

Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w restauracji średniej klasy

120 zł

Wydatki podstawowe związane z wynajmem mieszkania (opłata za prąd, ogrzewanie, wodę, śmieci)

691 zł

Opłata miesięczna za przedszkole dla dziecka

1 105 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania poza centrum miasta

8 330 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania w centrum miasta

12 927 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych z numbeo.com z 12.05.2021 r. oraz oferty TU Generali.

Wypadki komunikacyjne a ubezpieczenie na życie w Poznaniu

Wykupując ubezpieczenie na życie w Poznaniu, warto rozważyć dodatkowe rozszerzenie ubezpieczenia w postaci ochrony powypadkowej. Województwo wielkopolskie zajmuje pierwsze miejsce w czołówce polskich miast z największą liczbą wypadków drogowych – jak podaje Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 
W samym tylko 2020 roku na jego terenie doszło do 2 822 wypadków drogowych, w których ucierpiało 3 234 osób, natomiast liczba zmarłych wyniosła 217. Wielkopolska wyprzedziła pod względem wypadków takie województwa jak łódzkie, małopolskie, śląskie czy nawet mazowieckie.

Ubezpieczenie na życie rozszerzone o ochronę powypadkową gwarantuje wysokie świadczenia z tytułu śmierci kierowcy lub pasażerów ubezpieczonego pojazdu. Chroni również finansowo na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz niezdolności do pracy kierowcy lub pasażerów ubezpieczonego pojazdu. Aby otrzymać świadczenie powypadkowe, konieczne jest złożenie kompletu dokumentów. Do wniosku należy dołączyć kopię dokumentacji medycznej związanej z leczeniem i rehabilitacją po wypadku. Na ich podstawie ubezpieczyciel określi stopień uszczerbku na zdrowiu i dzięki temu ustali kwotę świadczenia.

Ile za ubezpieczenie na życie płacą mieszkańcy Poznania?

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie w Poznaniu? Najtańszą ofertą na rynku może się pochwalić TU Generali. Ubezpieczyciel proponuje polisę w cenie wynoszącej od 20 złotych miesięcznie. Mimo niskiej składki odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego jest dość wysokie i wynosi 40 000 złotych. Tymczasem w TU Uniqa wysokość minimalna składki wynosi 25 złotych. 

Jak wygląda kalkulacja dla 36-letniej osoby? Cena za polisę może wynieść od 40 złotych w górę. W ramach najniższego wariantu ubezpieczony może liczyć na sumę odszkodowania w wysokości 30 000 złotych, przysługują mu także świadczenia z tytułu poważnego zachorowania, niezdolności do pracy, pobytu w szpitalu oraz uszczerbku na zdrowiu. Polisa obejmuje swoim zakresem śmierć w wyniku wypadku (w tym także komunikacyjnego) oraz świadczenie za przebyte operacje. Po wykupieniu droższej polisy ubezpieczony może liczyć na wyższe wartości świadczeń dodatkowych. 

Przykładowe ubezpieczenie na życie dla mieszkańców Poznania

Wysokość składki miesięcznej

40 zł50 zł
Śmierć ubezpieczonego30 000 zł

30 000 zł

Poważne zachorowanie

6 000 zł10 000 zł

Niezdolność do pracy

6 000 zł8 000 zł

Pobyt w szpitalu

30 zł / dzień50 zł / dzień
Uszczerbek na zdrowiu 1%300 zł

300 zł

Tabela 4. Opracowanie na podstawie kalkulatora ubezpieczenia na życie rankomat.pl.

Aby polisa była w pełni dostosowana do potrzeb, powinna ona obejmować także ochronę na wypadek poważnego zachorowania czy też uszczerbku na zdrowiu. Szczególnie w mieście takim jak Poznań, które zwyciężyło w rankingu miejscowości z największą liczbą wypadków drogowych, takie rozszerzenia mogą się okazać niezbędne 

– mówi Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości w rankomat.pl.

Na co uważać przy zakupie polisy na życie?

O czym pamiętać przed podpisaniem umowy ubezpieczenia na życie? Bardzo ważne jest, aby prześledzić w OWU, jakie są wyłączenia odpowiedzialności dla danej polisy. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania na przykład wtedy, gdy do zdarzenia doszło w wyniku umyślnego nadużycia środków farmakologicznych. Szansę na otrzymanie świadczenia przekreśla także uprawianie sportów wyczynowych oraz praca w niebezpiecznych warunkach.

Drugi aspekt, który warto sprawdzić przed podpisaniem umowy, to karencja, czyli okres po podpisaniu umowy, kiedy ubezpieczenie nie działa jeszcze w pełni i nie przysługuje nam wtedy odszkodowanie. Okres karencji może wynosić od 1 miesiąca do nawet 2 lat, to zależy od danego produktu ubezpieczeniowego. Przykładowo, polisa z tytułu urodzenia dziecka jest objęta 9- lub 12-miesięcznym okresem karencji. Tymczasem karencja w ubezpieczeniu chroniącym przed utratą bliskich może wynosić pół roku.


Źródła:
https://wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-w-najwiekszych-miastach-polski
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Poznan
https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Ważne informacje

1. Poznań to piąte pod względem zarobków miasto w Polsce oraz pierwsze pod kątem liczby wypadków drogowych

2. W Poznaniu warto wykupić ubezpieczenie na życie rozszerzone o opcje takie jak np. ochrona powypadkowa czy też NNW

3. Minimalny koszt polisy na życie wynosi 20 złotych, jednak wielu mieszkańców decyduje się na droższy wariant, z uwagi na wyższą SU

4. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy ubezpieczenia warto zapoznać się z listą wyłączeń odpowiedzialności w OWU oraz okresem karencji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie w Poznaniu

 1. Kiedy warto kupić ubezpieczenie na życie w Poznaniu?

  Ubezpieczenie na życie w Poznaniu można wykupić w każdym wieku. Im jednak wcześniej zostanie podpisana umowa, tym korzystniejsze są warunki polisy. Senior z chorobami przewlekłymi zapłaci za ubezpieczenie o wiele więcej niż zdrowy młody dorosły.

 2. Czy przed wykupieniem polisy na życie w Poznaniu należy wykonać badania lekarskie?

  Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy na życie w Poznaniu nie wymagają od razu badań lekarskich. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy osoba zainteresowana polisą jest w starszym wieku lub ma skomplikowaną historię chorób. Badania lekarskie mogą być wymagane także wtedy, gdy zainteresowany wybierze najwyższy wariant odszkodowania.

 3. Czym grozi zatajenie ważnych informacji w ankiecie medycznej polisy na życie?

  Zatajenie informacji, które są istotne z punktu widzenia ubezpieczyciela, może poskutkować odmową wypłaty odszkodowania. Ubezpieczony jest bowiem zobowiązany do tego, by podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel pytał w ankiecie.

 4. Czy w Poznaniu można nabyć jednocześnie polisę indywidualną i grupową?

  Tak, z prawnego punktu widzenia ubezpieczony może mieć nieograniczoną liczbę polis na życie. Polisa grupowa wykupiona przez pracodawcę może być świetnym uzupełnieniem już posiadanego ubezpieczenia indywidualnego.