Jeśli nie wiesz, że nie masz go w portfelu, jedziesz spokojnie. Kiedy już się zorientujesz, każdy samochód na drodze wydaje się być nieoznakowanym radiowozem. Brak prawa jazdy może skutkować poważnymi konsekwencjami.
Pewnie nieraz zdarzyło ci się prowadzić samochód bez prawa jazdy? Czy wiesz, jakie konsekwencje mogły cię spotkać, nie tylko ze strony Policji, ale również ubezpieczyciela, gdybyś spowodował szkodę drogową?
Brak prawa jazdy a odszkodowanie
Fizyczny brak prawa jazdy w momencie wystąpienia szkody, nie jest wystarczającym powodem do odmowy wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Jeśli np. zostawiłeś prawo jazdy w domu lub je zgubiłeś, ale zgłosiłeś sytuację na policji, firma ubezpieczeniowa nie może odmówić wypłaty odszkodowania. Wystarczy udowodnić, że posiadasz uprawnienia do prowadzenia pojazdu, a jedynie nie miałeś przy sobie dokumentu w dniu wystąpienia szkody.
Brak uprawnień do prowadzenia auta
Wyobraźmy sobie sytuację, w której na krótką chwilę dajesz poprowadzić auto swojemu znajomemu, który nie posiada prawa jazdy i powoduje wypadek. Jak w takiej sytuacji zachowa się ubezpieczyciel? To zależy, z jakiego rodzaju ubezpieczenia likwidowana będzie szkoda.
- OC - zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale będzie dochodził od sprawcy wypadku kierującego twoim samochodem zwrotu wypłaconej sumy pieniędzy,
- AC - ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli osoba prowadząca samochód nie posiadała wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem.
Zapisy ubezpieczenia AC w każdym towarzystwie określają, że zakres ochrony nie obejmuje szkód spowodowanych przez osoby, które nie posiadały w chwili wypadku wymaganych prawem uprawnień do kierowania pojazdem.
Dobrze jest wiedzieć, że osoby, którym zatrzymano prawo jazdy czasowo, również mogą otrzymać odmowę wypłaty odszkodowania z tytułu AC. Jest to oczywiście kwestia indywidualna i uzależniona od ogólnych warunków ubezpieczenia AC w danym towarzystwie.