W I kwartale 2022 r. średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wyniosła 542 zł i była niższa o 12,2%% w porównaniu do tego samego okresu 2021 r. Spośród miast wojewódzkich średnio najwięcej za polisę OC musieli zapłacić kierowcy z Gdańska (733 zł), który na pozycji lidera zastąpił Wrocław (714 zł).

W I kwartale 2022 r. odnotowaliśmy kolejny spadek średniej składki ubezpieczenia OC. Pomimo m.in. ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), dotychczasowa polityka cenowa towarzystw ubezpieczeniowych nie zmieniła się. Chociaż inflacja w Polsce jest najwyższa od wielu lat, to ceny obowiązkowych ubezpieczeń pojazdu systematycznie maleją.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku wysokość średniej składki z tytułu OC pojazdu obniżyła się o kolejne 4,1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Na rynku utrzymuje się trend spadkowy, pomimo wyraźnych ostrzeżeń KNF i PIU o możliwym zachwianiu rentowności tego segmentu. W ostatnim czasie pojawiły się nieśmiałe próby racjonalizacji polityki cenowej ze strony wybranych graczy, jednakże okazały się one nietrwałe - zapewne z powodu obaw o utratę udziałów rynkowych. Z czasem rosnąca inflacja i coraz wyższa wartość szkód mogą zmusić do podwyżek również największe towarzystwa, bez których działania odwrócenie trendu spadkowego na rynku OC nie będzie mogło nastąpić.

Tomasz Masajło Prezes Zarządu rankomat.pl

W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych prezentujemy, jak kształtowały się średnie składki OC komunikacyjnego z uwzględnieniem miejsca zamieszkania kierowcy, jego wieku, stanu cywilnego oraz wykonywanego zawodu. Sprawdzamy również wahania cen obowiązkowego ubezpieczenia po uwzględnieniu danych pojazdu, m.in. marki, pojemności silnika i rodzaju tankowanego paliwa.

Pobierz raport

Ceny OC i kwartał 2022

Jak zmieniały się średnie ceny OC w I kwartale od 2015 roku?

Średnie ceny polis OC zaczęły gwałtownie rosnąć w I kwartale 2016 r (467 zł). Natomiast szczyt osiągnęły w I kwartale 2017 r. (767 zł). Następnie średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego systematycznie zaczęła spadać i obecnie wynosi 542 zł, czyli o 225 zł mniej niż w kulminacyjnym okresie podwyżek.

zmiany cen OC

W którym województwie płaciliśmy najwięcej za OC w I kwartale 2022 roku?

W I kwartale 2022 r. średnio najwięcej na obowiązkowe ubezpieczenie musieli przeznaczyć właściciele pojazdów z województwa pomorskiego (640 zł), mazowieckiego (599 zł) i dolnośląskiego (586 zł). Z kolei, najmniej za polisę OC płacili kierowcy z podkarpackiego (444 zł), opolskiego (452 zł) i świętokrzyskiego (465 zł). Różnica pomiędzy najdroższym pomorskim a najtańszym podkarpackim wyniosła 196 zł.

województwa ceny OC

W I kwartale 2022 r. w każdym województwie nastąpił spadek średnich cen OC w porównaniu do I kwartału 2021 r. Największe obniżki średniej wysokości składki odnotowano w lubuskim (-15,2%), a najniższe w pomorskim (-9,3%).

W którym mieście płaciliśmy najwięcej za OC w I kwartale 2022 roku?        

W I kwartale 2022 r. w miastach wojewódzkich średnio najwięcej za polisę OC musieli zapłacić mieszkańcy Gdańska (733 zł). Od dawna najdroższym miastem był Wrocław (714 zł), który tym razem zajął w rankingu drugie miejsce. Z kolei, najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacili kierowcy z Rzeszowa (503 zł). Różnica pomiędzy najdroższym Gdańskiem a najtańszym Rzeszowem wyniosła 229 zł.

miasta ceny OC

W I kwartale 2022 r. we wszystkich miastach wojewódzkich odnotowano spadki średnich cen OC w porównaniu do I kwartału 2021 r. Największa obniżka składki wystąpiła w Lublinie (-17,4%), a najmniejsza w Kielcach (-7,5%).

Kto płacił najwięcej za OC w I kwartale 2022 roku?

W I kwartale 2022 r. tradycyjnie najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacili młodzi kierowcy. Średnia cena polisy OC dla 18-latka wyniosła 2056 zł. Natomiast osoby z grupy wiekowej 58-65 lat za OC płaciły średnio 440 zł.

wiek kierowcy a cena OC

Sprawdziliśmy również, jak stan cywilny i liczba posiadanych dzieci wpływa na średnią cenę polisy OC.

  • W I kwartale 2022 r. średnio najwięcej za polisę OC płacili panny i kawalerowie (771 zł), a najmniej osoby pozostające w związkach małżeńskich (481 zł).
  • W I kwartale 2022 r. właściciele pojazdów, którzy nie mają dzieci średnio za polisę OC płacili 605 zł. Natomiast tańsze obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne mogli kupić kierowcy, którzy mają dwójkę lub więcej dzieci (486 zł).

Najdroższe oferty obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu trafiają z reguły do kawalerów i panien. Na początku bieżącego roku płacili oni za OC o 60,1% więcej niż osoby pozostające w związkach małżeńskich. Jednak z reguły to nie stan cywilny decyduje o podwyższonej stawce ubezpieczenia komunikacyjnego. Do grupy osób stanu wolnego należy najwięcej młodych kierowców, którzy otrzymują droższe oferty OC z powodu młodego wieku, niewielkiego doświadczenia za kierownicą i krótkiej historii ubezpieczenia samochodu – mówi Tomasz Kroplewski Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży rankomat.pl

Za ubezpieczenie OC jakiej marki płaciliśmy najwięcej w I kwartale 2022 roku?

Wśród najczęściej 11 najczęściej ubezpieczanych w porównywarce rankomat.pl marek samochodów, w I kwartale 2022 r. najwięcej za polisę OC płacili właściciele BMW (średnio 683 zł). Z kolei, najmniej posiadacze Toyoty (488 zł).

marka a cena OC

Od lat duży wpływ na cenę OC ma również pojemność silnika. W I kwartale 2022 r. najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu płacili właściciele aut z silnikiem do 1 l (średnio 427 zł). Natomiast najwięcej posiadacze samochodów o pojemności 5,1 l lub wyższej (699 zł).

Z wysokimi cenami obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu muszą się również liczyć właściciele samochodów z instalacją LPG (średnio 558 zł w I kwartale 2022 r.). Natomiast w tym samym okresie ubezpieczyciele najtańsze polisy oferowali posiadaczom aut elektrycznych (400 zł).

paliwo a cena OC

Pobierz raport

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 31.03.2022 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.