Ten sam właściciel samochodu może zapłacić za OC 19% więcej, jeśli przeprowadzi się np. z Krakowa do Gdańska. Miejsce zamieszkania to wciąż jeden z najważniejszych czynników decydujących o cenie obowiązkowego ubezpieczenia.

panorama miasta
Porównaj ceny OC i AC

Wrocław, Warszawa, a może Gdańsk? W którym mieście płaci się najwięcej za OC? Sprawdziliśmy ceny OC dla wybranych miejscowości w Polsce, aby przekonać się, jak miejsce zamieszkania wpływa na koszt obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia wyniosła w I kwartale 2018 r. 738 złotych. Najdroższe polisy kupowali mieszkańcy Wrocławia (1040 zł),Gdańska (989 zł) i Warszawy (923 zł). Różnica w średniej składce pomiędzy najdroższym a najtańszym miastem wojewódzkim (Rzeszów) wyniosła 59%.

Ten sam kierowca, to samo auto, a ceny OC... różne

Sprawdziliśmy również, jak zmieni się cena OC dla tego samego kierowcy, który zmieni swoje miejsce zamieszkania z jednego miasta wojewódzkiego na inne. Ile będzie musiał dopłacić (lub zaoszczędzi) 30-letni mieszkaniec Krakowa, jeśli przeprowadzi się do Gdańska lub Wrocławia?

Nasz przykładowy kierowca posiada prawo jazdy od 8 lat, 30% zniżek w OC, jest właścicielem Volkswagena Polo z 2006 r.o poj. silnika 1,8.

Mieszkaniec Krakowa, który postanowi przeprowadzić się do Gdańska, Wrocławia lub Warszawy będzie musiał dopłacić do polisy, odpowiednio: 19%, 16% i 15%. Koszt ubezpieczenia jego pojazdu spadnie natomiast (-3,6%),jeśli osiedli się w Katowicach. Najwięcej uda mu się zaoszczędzić na OC po przeprowadzce do Rzeszowa (-19,4%).

Z miasta na peryferia - czy można zaoszczędzić na OC?

Od kilku lat Polacy chętniej przeprowadzają się do mniejszych miejscowości znajdujących się w pobliżu ośrodków miejskich. Sprawdziliśmy więc, jak koszt ubezpieczenia samochodu naszego kierowcy z Krakowa zmieni się, gdy zamieszka w pobliskiej miejscowości (lista wg. najczęściej zamieszkiwanych przez Krakowian):

  • Zielonki: 791 zł (15% taniej niż w Krakowie)
  • Zabierzów: 789 zł (-16%)
  • Wieliczka: 773 zł (-18%)
  • Mogilany: 768 zł (-19%)

Decyzja o przeprowadzce do nieco bardziej oddalonych miast pozwoli kierowcy z Krakowa zaoszczędzić na OC jeszcze więcej:

  • Krzeszowice 721 zł (- 27%)
  • Skawina 716 zł (-28%)
  • Bochnia 621 zł (-47%)

Można więc przyjąć, że w miejscowościach, gdzie ruch drogowy jest niewielki, ceny OC są z reguły niższe.

Jak zapłacić mniej za OC po przeprowadzce?

Planujesz przeprowadzkę do miasta, w którym OC jest droższe? Porównaj oferty wielu towarzystw i poszukaj możliwie najtańszej polisy. Pamiętaj, że na cenę OC wpływa nie tylko miejsce zamieszkania, ale również wiele innych czynników. Dlatego szczegółową propozycję OC poznasz dopiero po indywidualnej kalkulacji składki.

Co warto wiedzieć

  • Miejsce zamieszkania to wciąż jeden z najważniejszych czynników, wpływających na cenę OC.
  • Najwięcej za OC płacą mieszkańcy największych miast Polski. Do najdroższych stolic wojewódzkich należy: Wrocław, Gdańsk i Warszawa.
  • Koszt polisy OC może być niższy, jeśli właściciel pojazdu przeprowadzi się z dużego miasta do mniejszej miejscowości. Przykładowo, kierowca z Krakowa zaoszczędzi na OC 47% jeśli wyprowadzi się do niedaleko położonej Bochni.
Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie