Nie ma żadnych przepisów, które mówiłyby, że właścicielem motocykla może być jedynie osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Dzięki temu możesz kupić wymarzony jednoślad dla siebie lub dla kogoś nawet przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy. A jak jest z obowiązkowym ubezpieczeniem OC? Czy może być przypisane do osoby bez prawa jazdy? Sprawdź!
- Motocykl bez prawa jazdy – czy to w ogóle możliwe?
- Z prawem jazdy czy bez – motocykl trzeba ubezpieczyć!
- Użytkownik motocykla a ubezpieczenie OC
- Jak oblicza się cenę OC motocykla w razie braku prawa jazdy właściciela?
- Brak prawa jazdy a zniżki na OC motocykla
- Gdzie ubezpieczyć motocykl bez prawa jazdy?
Sytuacje, w których właściciel pojazdu nie ma odpowiednich uprawnień do kierowania nim, wcale nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Czasami zdarza się, że osoba trakcie kursu prawa jazdy znajdzie idealną ofertę sprzedaży wymarzonego jednośladu i nie może czekać. Innym razem bywa, że motocykl lub skuter jest kupowany w prezencie dla nastoletniego dziecka. Niezależnie od tego, czy pojazd będzie w najbliższym czasie używany, czy też nie, trzeba wykupić ubezpieczenie OC. Sprawdź, kto może to zrobić i czy potrzebne jest do tego prawo jazdy.
Motocykl bez prawa jazdy – czy to w ogóle możliwe?
Osoba, która utraciła prawo jazdy na podstawie przestępstwa czy uzbierania zbyt dużej ilości punktów karnych, wcale nie musi pozbywać się swojego samochodu – prowadzić go może dowolna osoba z uprawnieniami. Właścicielem pojazdu może się również stać osoba niepełnoletnia nawet na długo przed tym zanim będzie uprawniona do podjęcia kursu na prawo jazdy.
Zupełnie inaczej wygląda oczywiście sprawa kierowania pojazdem – do tego zawsze potrzeba odpowiednich uprawnień. Jeśli zostaniesz zatrzymany i okaże się, że nie masz prawa jazdy odpowiedniej kategorii, będziesz narażony na poważne konsekwencje.
Kiedy możemy mieć pojazd bez prawa jazdy? Oto najczęstsze sytuacje:
- Dziedziczenie.
- Zakup pojazdu przed nabyciem uprawnień.
- Wygrana w loterii lub konkursie.
- Wzięcie pojazdu na współwłasność celem budowania historii ubezpieczeniowej.
- Utrata prawa jazdy na ponad rok.
Zatrzymanie prawa jazdy nie jest jednoznaczne z cofnięciem uprawnień. - Mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych Rankomat.pl. "Zatrzymanie prawa jazdy np. za przekroczenie prędkości na 3 miesiące skutkuje zawieszeniem uprawnień, to znaczy, że mamy uprawnienia, ale nie wolno nam z nich korzystać.
Z prawem jazdy czy bez – motocykl trzeba ubezpieczyć!
Niezależnie jednak od tego, kto jest właścicielem pojazdu, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych wyjątki dotyczą tylko pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych – te, dopóki nie wyjeżdżają na drogę, nie potrzebują OC. W przeciwnym razie nie ma jednak znaczenia, czy pojazd jest eksploatowany, czy nie – ubezpieczenie trzeba opłacać regularnie.
Trzeba tutaj pamiętać, że OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Podobnie stanie się w sytuacji, gdy nie opłacicie raty za polisę (jeśli była płatna w ratach) lub zapomnicie o polisie automatycznie wznowionej. Musisz o tym pamiętać, gdy nabędziesz motocykl. Zaniedbanie terminów może zaskutkować przerwą w ciągłości ubezpieczenia OC, a to z kolei oznacza karę.
OC jest przypisane do pojazdu, a nie do osoby. Dlatego, jeśli jesteś właścicielem np. zarówno samochodu, jak i motocykla, powinieneś mieć dwie polisy OC. Dlatego też kupując używany pojazd, możesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela aż do momentu jego wygaśnięcia. W tym przypadku bardzo ważne jest pilnowanie terminów, ponieważ jeśli zapomnisz zawrzeć własną polisę w odpowiednim czasie, zapłacisz karę.
Warto wiedzieć, że w większości porównywarek i kalkulatorów OC (w których najłatwiej znaleźć korzystne ubezpieczenie) bez problemu znajdziesz ofertę dla osoby bez prawa jazdy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że składka za ubezpieczenie OC będzie odpowiednio wyższa. Ani porównywarka, ani towarzystwo ubezpieczeniowe nie może zakładać, że użytkownik bez uprawnień nie wsiądzie za kierownicę, co z kolei wpływa na ocenę ryzyka.
Użytkownik motocykla a ubezpieczenie OC
Kupując OC motocykla bez prawa jazdy warto zwrócić uwagę na kwestie związane z jego użytkowaniem. Polisa OC jest przypisana do pojazdu, nie do osoby. Składka jest obliczana na podstawie danych właściciela pojazdu, który nie zawsze jest jego użytkownikiem. Wiele osób zakłada, że mogą wykupić polisę OC na inną osobę, niż ta, która faktycznie będzie danym pojazdem jeździć. To mylne przekonanie i traktuje o tym art. 8a. pkt. 1. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
"Art. 8a. 1. Jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy ubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek okoliczności niepodanych do jego wiadomości".
Posiadanie OC na pojazd, do prowadzenia którego nie mamy uprawnień, to jedno. Kierowanie nim to zupełnie co innego.
Jak oblicza się cenę OC motocykla w razie braku prawa jazdy właściciela?
Doświadczenie kierowcy danego pojazdu jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość składki za ubezpieczenie. Im bardziej doświadczony kierowca, tym mniejsze ryzyko, że spowoduje on kolizję lub wypadek. Fakt posiadania uprawnień do kierowania pojazdem oraz to jak długo je posiadamy również ma znaczenie. Tak samo jak znaczenie będzie miał brak uprawnień.
Wysokośc składki za ubezpieczenie OC motocykla zostanie oparta o:
- wiek właściciela motocykla – najmłodsi właściciele pojazdów zawsze uważani są za klientów wysokiego ryzyka, a zatem płacą najwyższe OC; jeśli masz już swoje lata, zapłacisz nieco mniej, nawet bez odpowiedniej historii ubezpieczenia;
- miejsce zamieszkania – ryzyko wypadku wzrasta w dużym mieście; mieszkając na wsi, można zapłacić mniej ze względu na mniejsze natężenie ruchu;
- parametry motocykla – większa i potężniejsza maszyna spowoduje większe szkody niż lekki, niezbyt szybki motocykl.
Jeśli zależy Ci na niskich składkach, najlepiej podać doświadczonego kierowcę z dużymi zniżkami (np. rodzica) i uczynić go współwłaścicielem motocykla. Dzięki temu będziesz mógł budować swoją historię ubezpieczeniową, która pomoże Ci w przyszłości płacić znacznie mniej za OC. Większość towarzystw ubezpieczeniowych (np. PZU czy Warta) honoruje zniżki z OC motocykla przy obliczaniu składki za OC auta.
Brak prawa jazdy a zniżki na OC motocykla
Czy można zbierać zniżki bez prawa jazdy? Okazuje się, że tak! Zniżki są naliczane zawsze na właściciela pojazdu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie zbiera i nie przetwarza danych nt. uprawnień właścicieli pojazdów do kierowania nimi. Zbiera natomiast dane dotyczące posiadania polis OC. Jeżeli ubezpieczyciel wyśle informacje o Twojej polisie OC do UFG, będziesz zbierać zniżki.
Trzeba też zaznaczyć, że zniżki na samochód będą honorowane przy zakupie polisy OC na motocykl.
Gdzie ubezpieczyć motocykl bez prawa jazdy?
Aby wejść w posiadanie pojazdu, nie potrzebujemy uprawnień do kierowania nim. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku dziedziczenia, gdzie małoletnie dzieci przejmują pojazd po rodzicach lub dziadkach. Zgodnie z prawem nie mogą posiadać uprawnień do kierowania pojazdem, ale mogą posiadać ten pojazd.
Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, a ów obowiązek spoczywa na właścicielu. Ustawodawcy nie interesuje to, czy własciciel ma uprawnienia do kierowania pojazdem, czy też nie. Masz pojazd - musisz mieć OC.
Dlatego też żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może Ci odmówić sprzedaży polisy OC, nawet jeśli nie masz prawa jazdy na motocykl. Jedyne, co firmy ubezpieczeniowe mogą zrobić, to ustawić ceny zaporowe dla kierowców podwyższonego ryzyka. Po ubezpieczenie OC motocykla mozesz udać się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Najatrakcyjniejszą ofertę znajdziesz na Rankomat.pl – wystarczy skorzystać z naszej porównywarki. Podaj jak najwięcej danych, a otrzymasz precyzyjnie wyliczone, aktualne i rzeczywiste propozycje od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu łatwo wybierzesz najtańsze OC i od razu podpiszesz umowę. Pamiętaj, że w tym przypadku można kierować się wyłącznie ceną – zakres każdego OC motocykla jest taki sam.
Co warto wiedzieć
- Brak uprawnień do kierowania danym pojazdem nie zwalnia właściciela z obowiązku wykupienia polisy OC.
- Bez prawa jazdy możesz posiadać zarówno pojazd jak i polisę OC dla niego.
- Każde towarzystwo ubezpieczeniowe sprzeda ci polisę OC, nawet jak nie masz prawa jazdy. W najgorszym razie składka będzie bardzo wysoka.
- Posiadanie kategorii B prawa jazdy nada Ci uprawnienia kat. AM i A1.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy można mieć OC na motocykl bez prawa jazdy?
Można. Ustawa nie nakłada takiego obowiązku.
Ile kosztuje OC na motocykl bez prawa jazdy?
Składka zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, historia ubezpieczenia czy miejsce zamieszkania, ale brak uprawnień do kierowania ubezpieczanym pojazdem znacząco zwiększy składkę za OC na motocykl.
Czy muszę mieć OC na motocykl, jeśli nie mam prawa jazdy?
Tak. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, musisz mieć na niego OC.