Naprawa szyby samochodowej może być bardzo kosztowna. Chyba że wraz z OC dodatkowo ją ubezpieczyłeś. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź, co w ramach takiej ochrony oferują różne firmy ubezpieczeniowe.

Wielu kierowców kupując dodatkowe ubezpieczenie szyb zapomina, że warunki ich ochrony mogą różnić się w każdym towarzystwie. Chodzi przede wszystkim o sumę ubezpieczenia i udział własny.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 5 minut
  • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Suma ubezpieczenia to kwota, do której ubezpieczyciel odpowiada za szkodę. Udział własny to z kolei koszty naprawy lub wymiany szyby, które kierowca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Każde towarzystwo ma prawo dowolnie ustalać ich wysokość.

suma ubezpieczenia a udziały własne

Jeżeli suma ubezpieczenia będzie zbyt niska i nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów, ubezpieczyciel zaproponuje ci pokrycie różnicy pomiędzy rzeczywistym kosztem a kwotą, do której ponosi on odpowiedzialność. Nie musisz się zgadzać na takie rozwiązanie. Możesz np. uznać że kosztorys naprawy jest zbyt wygórowany i sam poradzisz sobie ze znalezieniem tańszego warsztatu. W takim przypadku istnieje możliwość otrzymania należnej kwoty „do ręki” (w wysokości do jakiej towarzystwo odpowiada za szkodę).

Ubezpieczenie szyb. Ale jakich?

W tej kwestii praktycznie wszystkie towarzystwa są zgodne: polisa gwarantuje pokrycie kosztów oraz zorganizowanie naprawy lub wymiany szyby: przedniej (czołowej),bocznych i tylnej (o ile nie stanowi ona integralnej części dachu pojazdu).

Usługa obejmuje wymianę zniszczonej szyby na nową, ale tzw. część alternatywną. A więc nie będzie to szyba oryginalna, oznaczona znakiem producenta. Musi ona jednak spełniać wszelkie wymogi techniczne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na polskim rynku dostępne są wyłącznie szyby markowe – wtedy ubezpieczyciel rekompensuje ich koszty.

Ubezpieczenie szyb najczęściej nie obejmuje okien dachowych (dachów panoramicznych, szyberdachów) oraz innych elementów szklanych lub wykonanych z podobnych materiałów (świateł, lusterek czy reflektorów). Takie uszkodzenia zlikwidujesz z polisy autocasco.

Kiedy i gdzie działa polisa?

Zdecydowana większość towarzystw zapewnia ochronę wyłącznie w Polsce, tylko nieliczne – za granicą (np. Generali i PZU).

Ubezpieczenie szyb obejmuje większość sytuacji, w wyniku których dochodzi do zniszczenia lub uszkodzenia szyby (pomijając oczywiście szkody umyślne i rażące niedbalstwo kierowcy samochodu). W ogólnych warunkach ubezpieczenia szyb (OWU) poszczególnych towarzystw może pojawić się ich dokładna lista (np. w Link4) lub informacja, że polisa obowiązuje, gdy uszkodzenie jest następstwem wypadku ubezpieczeniowego (np. w Aviva, AXA czy PZU). Warto wówczas sprawdzić definicję wypadku (również w OWU),ponieważ jest ona różnie interpretowana przez poszczególne zakłady ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele wymieniają nie tylko sytuacje, w których działa polisa, ale również listę uszkodzeń, które nie podlegają naprawie. Zazwyczaj są to szkody powstałe w wyniku:

  • niewłaściwej naprawy pojazdu,
  •    
  • szkód eksploatacyjnych,
  •    
  • wad fabrycznych szyb (wadliwy surowiec lub defekt produkcyjny).

Towarzystwa mogą także odmówić pokrycia kosztów wymiany elementów na stałe związanych z szybą (np. listwy, uszczelki, ogrzewania),jeśli ich uszkodzenie nie powstało jednocześnie ze szkodą szybową lub ich wymiana nie jest konieczna (nie wynika z technologii naprawy). Zazwyczaj nie otrzymamy zwrotu za: folie antywłamaniowe i przyciemniające, instalację alarmową, czujniki deszczu oraz nalepki kontrolne przytwierdzone do szyby.

Ubezpieczenie szyb – czy warto kupić?

Niewątpliwie dodatkowa polisa z ochroną szyb może się bardzo przydać, szczególnie właścicielom samochodów, którzy nie posiadają ubezpieczenia autocasco. Składka jest niewielka w porównaniu z ewentualnymi kosztami naprawy i wymiany szyby. Warto jednak pamiętać o zróżnicowaniu ofert i porównać propozycje ubezpieczycieli jeszcze przed zakupem OC. Tym bardziej, że praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczenie szyb stanowi dodatek do OC lub AC i nie można go nabyć jako oddzielny produkt.