Rozładowany akumulator to awaria, która może się przytrafić właścicielom zarówno nowych, jak i starszych samochodów. Jeżeli w razie kłopotów z samochodową baterią chcesz otrzymać pomoc od ubezpieczyciela, rozważ zakup assistance. Co w ramach tej polisy oferują firmy ubezpieczeniowe?
Mimo że do rozładowania akumulatora może dojść w każdej chwili, to kierowcy najczęściej natrafiają na ten problem zimą. To właśnie niskie temperatury są najczęstszą przyczyną kłopotów z baterią, która w zasadzie stanowi "serce" samochodu. Jeżeli nie masz pod ręką kabli rozruchowych lub kwestie techniczne wolisz pozostawić fachowcom, pozostaje Ci zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Polisa assistance zapewnia wsparcie techniczne m.in. w przypadku unieruchomienia samochodu.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
Sprawdzamy, na jaką dokładnie pomoc możesz liczyć w ramach ubezpieczenia assistance, gdy dojdzie do awarii akumulatora lub jego rozładowania.
Jaką funkcję pełni w samochodzie akumulator?
Akumulator to inaczej bateria samochodowa, która zapewnia energię niezbędną do uruchomienia silnika. Poza tym odpowiada za zasilenie całej instalacji elektrycznej w pojeździe, gdy silnik nie pracuje. Bez właściwie działającego akumulatora często nie jest możliwe nawet uruchomienie auta.
To element, który wymaga również wymiany co jakiś czas - zaleca się, aby o zakupie nowej baterii pomyśleć po upływie 4-6 lat.
Przy wymianie akumulatora na nowy najlepiej sugerować się zaleceniami producenta samochodu co do konkretnego modeli baterii.
Na takie źródło energii elektrycznej w samochodzie wpływa jednocześnie szereg czynników, które mogą prowadzić do jego awarii. Czasem dojdzie do niej w najmniej odpowiednim momencie - właśnie dlatego kierowca powinien przygotować się na takie niespodzianki. Szybką pomoc w razie unieruchomienia pojazdu uzyska m.in. dzięki ubezpieczeniu assistance o odpowiednim zakresie.
Co może prowadzić do awarii akumulatora?
Powody, dla których dochodzi do rozładowania się akumulatora, można podzielić na zależne i niezależne od kierowcy. Przykładem tych pierwszych jest niewyłączenie świateł po zaparkowaniu samochodu. Z tym problemem mogłeś się zetknąć, jeżeli korzystasz ze starszego pojazdu, który nie jest wyposażony w system przypominania o wyłączeniu świateł.
Co jeszcze rozładowuje akumulator w samochodzie? Inne czynniki to m.in.:
- Niska lub wysoka temperatura. Dlaczego akumulator rozładowuje się na mrozie lub podczas upałów? Zarówno niska, jak i wysoka temperatura negatywnie wpływa na procesy zachodzące we wnętrzu baterii.
- Brud. Zanieczyszczenia zlokalizowane w pobliżu styków mogą doprowadzić do rozładowania baterii. Z tego względu ważne jest zaglądanie pod maskę – regularne czyszczenie akumulatora i jego biegunów może sprawić, że ominą Cię problemy z rozruchem.
- Krótkie trasy. Akumulator ładuje się podczas jazdy i dlatego – od czasu do czasu – powinieneś wybrać się w dłuższą podróż. Wówczas bateria będzie miała szansę naładować się do pełna.
Uwaga!
Jakie są objawy rozładowania akumulatora?
Objawy wskazujące na problemy z akumulatorem to przede wszystkim niemożność uruchomienia samochodu. Jeżeli doszło do rozładowania się baterii, nie będą reagować elementy wyposażenia pobierające energię elektryczną. Mowa m.in. o wycieraczkach czy wszelkich systemach multimedialnych.
Głębokie (całkowite) rozładowanie akumulatora samochodowego będzie skutkować problemem z dostaniem się do wnętrza auta! Nie zadziała centralny zamek, a auto można będzie otworzyć jedynie kluczykiem.
Na problemy z akumulatorem – a dokładniej z jego ładowaniem – może wskazywać kontrolka na desce rozdzielczej, która zapali się w czasie jazdy. Wówczas brak reakcji może skutkować tym, że na najbliższym postoju dojdzie do rozładowania akumulatora do zera.
Z raportu przygotowanego przez niemiecki automobilklub ADAC wynika, że w 2023 roku ponad 44% zgłaszanych awarii dotyczyło właśnie baterii. Druga najczęstsza awaria w tym rankingu dotyczyła silnika i układu sterowania nim - 22,9%.
Jak naładować rozładowany akumulator?
W kontekście problemów z baterią zazwyczaj pojawia się pytanie, co robić, gdy rozładuje się akumulator. Możliwości jest kilka – możesz:
- Użyć prostownika. Ważna jest m.in. kolejność podłączenia przewodów do biegunów baterii. Przed przystąpieniem do pracy powinieneś zapoznać się z instrukcją obsługi prostownika – znajdziesz tam wskazówki, jak należy podłączyć to urządzenie.
- Skorzystać z kabli rozruchowych. Ten sposób polega na podłączeniu przewodów zarówno do rozładowanego akumulatora, jak i do baterii sprawnego pojazdu. Kłopotliwe może być jednak znalezienie „dawcy”, zwłaszcza gdy rozładowanie akumulatora odkryjesz rano, spiesząc się do pracy.
- Spróbować odpalić auto na pych. Często popchnięcie samochodu jest wystarczające, aby doszło do uruchomienia się silnika. Odpalanie na popych pojazdu z rozładowaną baterią może jednak się nie udać, gdy akumulator jest rozładowany do zera.
Jeżeli bateria rozładowała się nie po raz pierwszy, nie powinieneś zwlekać z diagnostyką. Po upewnieniu się, że żadne z urządzeń w pojeździe nie pobiera zbyt dużo prądu na postoju, pozostaje wymiana akumulatora na nowy.
Czy można ubezpieczyć akumulator?
Tak, na rynku są dostępne produkty ubezpieczeniowe, dzięki którym możesz zapewnić sobie pomoc w razie problemów z samochodową baterią. Można je podzielić na dwa rodzaje:
- Motogwarancja, czyli ubezpieczenie od awarii samochodu. Autoprotect Polska, Select Auto czy Moto Gwarancja to przykłady firm oferujących pokrycie kosztów naprawy elementów układu elektrycznego – np. alternatora, który jest odpowiedzialny za ładowanie akumulatora.
- Ubezpieczenie assistance. To polisa, która przydaje się np. wówczas, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora. W zależności od zakresu ochrony, ubezpieczyciel może zapewnić usprawnienie auta na miejscu zdarzenia (naładowanie akumulatora) lub odholowanie pojazdu do warsztatu.
Motogwarancja i assistance to różne rodzaje produktów ubezpieczeniowych. Ofertę na motogwarancję musisz znaleźć we własnym zakresie, z kolei assistance możesz kupić wraz z OC.
– Kierowcy kupujący ubezpieczenie OC często otrzymują podstawową wersję assistance jako gratis. Niestety, polisa ta nie zawsze zapewnia pomoc w razie rozładowania akumulatora. Dobrą wiadomością jest to, że assistance jest ubezpieczeniem tanim – kosztuje mniej niż AC i mogą z niego skorzystać również właściciele starszych pojazdów
– mówi Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl
Gdzie kupić assistance obejmujące akumulator?
Assistance to ubezpieczenie komunikacyjne dostępne w ofercie niemal każdej firmie ubezpieczeniowej działającej na polskim rynku. Jeżeli w ramach polisy assistance chcesz otrzymać pomoc po rozładowaniu akumulatora podczas jazdy czy postoju, to przy jej zakupie musisz zwrócić uwagę na:
- Wariant ubezpieczenia. Ubezpieczyciele zazwyczaj proponują co najmniej dwa warianty assistance, a pomoc w przypadku rozładowania baterii najczęściej jest oferowana w ramach wariantu rozszerzonego.
- Limity. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) może znaleźć się zapis, zgodnie z którym z pomocy będziesz mógł skorzystać np. dwa razy w trakcie trwania umowy. Ubezpieczyciel może też organizować pomoc jedynie na terenie Polski.
Z reguły najbardziej rozbudowane warianty assistance są oferowane właścicielom maksymalnie kilkuletnich pojazdów.
Pomoc po rozładowaniu akumulatora w ramach assistance – przegląd propozycji
Sprawdziliśmy, jak prezentuje się oferta firm ubezpieczeniowych przygotowana z myślą o kierowcach, którzy chcą otrzymać pomoc techniczną w razie rozładowania akumulatora. Poniżej prezentujemy propozycje kilku wybranych ubezpieczycieli.
Ubezpieczyciel | Zakres ochrony |
Aviva | Assistance w wariantach Rozszerzony i Maksymalny uprawnia do skorzystania z pomocy, gdy doszło do unieruchomienia pojazdu wskutek rozładowania akumulatora. |
Compensa | Oferowana pomoc zależy od rodzaju pojazdu: Auto o napędzie elektrycznym zostanie odholowane na koszt ubezpieczyciela do najbliższej stacji ładowania. W okresie ubezpieczenia kierowca może skorzystać z pomocy dwa razy. W pozostałych pojazdach ubezpieczyciel pokrywa koszty uruchomienia silnika, a pomoc jest świadczona maksymalnie trzy razy w trakcie trwania umowy ubezpieczenia. |
Generali | Generali rozładowanie akumulatora zalicza do awarii, dla których pomoc jest organizowana w każdym wariancie. Różnica polega na tym, ile razy można skorzystać z pomocy: Komfort (pomoc przysługuje raz), Komfort Plus (pomoc przysługuje dwa razy), Lux (pomoc przysługuje maksymalnie trzy razy). |
InterRisk | Kierowca może skorzystać z pomocy, gdy wybrał wariant Standard lub Premium i do zdarzenia doszło w odległości co najmniej 20 km od jego miejsca zamieszkania. |
Link4 | Każdy z trzech wariantów assistance zapewnia pomoc w razie rozładowania akumulatora. Poszczególne warianty różnią się m.in. kwotą, jaką ubezpieczyciel przeznaczy na usprawnienie auta i maksymalną odległością, na jaką pojazd będzie holowany. |
mtu24.pl | Ubezpieczyciel rozładowanie akumulatora definiuje jako „unieruchomienie pojazdu”. Jeżeli do niego dojdzie, to na pomoc mogą liczyć kierowcy, którzy zdecydowali się na jeden z dwóch wariantów polisy – Assistance po wypadku i awarii w Polsce lub Assistance po wypadku i awarii za granicą. |
PZU | Do skorzystania z pomocy po rozładowaniu akumulatora uprawnia posiadanie assistance Pomoc w Drodze w wariancie Super. Obowiązuje limit – ubezpieczyciel zorganizuje pomoc dwa razy w okresie trwania umowy. |
Oferta aktualna na dzień 09.07.2021 r. |
Wielu ubezpieczycieli rozładowanie akumulatora w samochodzie o napędzie elektrycznym traktuje tak samo jak brak paliwa w pojeździe o napędzie spalinowym. W rezultacie – zamiast naprawy na miejscu zdarzenia – firma ubezpieczeniowa zapewni holowanie do najbliższej stacji ładowania.
Czy krótkoterminowe assistance obejmuje akumulator?
Być może potrzebujesz ubezpieczenia assistance jedynie na tydzień czy miesiąc. W takiej sytuacji opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie assistance. Czy w jego ramach otrzymasz pomoc, gdy objawy awarii będą wskazywać na rozładowanie się akumulatora?
Assistance krótkoterminowe jest oferowane m.in. przez:
- HDI. Firma ta rozładowanie akumulatora zalicza do „innych zdarzeń”, które z kolei objęte są ochroną w ramach ubezpieczenia assistance Podróżnik 15.
- Generali. Ubezpieczyciel wskazuje taką awarię w OWU oferowanego assistance – polisa jest sprzedawana pod marką Bezpieczny.pl.
Wniosek: kupując assistance krótkoterminowe również możesz zapewnić sobie pomoc, gdyby doszło do problemów z baterią. Pamiętaj jednak, że assistance na 7 czy 14 dni nabywane regularnie przez cały rok zawsze będzie droższe niż zakup całorocznego assistance wraz z OC czy OC i AC.
Co warto wiedzieć
- Przyczyn rozładowania akumulatora może być wiele. Najczęściej jednak powodem jest niewyłączenie świateł na postoju oraz niskie i wysokie temperatury.
- Na rozładowanie akumulatora wskazują problemy z uruchomieniem auta. W skrajnych przypadkach niemożliwe jest otwarcie samochodu z pomocą pilota.
- Ubezpieczeniem, dzięki któremu kierowcy mogą otrzymać pomoc po rozładowaniu akumulatora, jest assistance. Ubezpieczyciele proponują tę polisę w co najmniej dwóch wariantach.
- Assistance można kupić w opcji na rok (wraz z OC lub OC i AC) i jako ubezpieczenie krótkoterminowe, np. na okres 7 czy 14 dni.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy można kupić ubezpieczenie assistance bez OC lub AC?
Większość firm ubezpieczeniowych sprzedaje assistance wraz z OC lub AC. Przykładowo Generali oferuje wariant Komfort z OC, a warianty Komfort Plus i Lux z OC lub AC. Osobno assistance można kupić, korzystając z oferty assistance krótkoterminowego. Niektóre firmy, jak np. Generali, oferują to ubezpieczenie również na cały rok.
Czy ubezpieczenie AC zapewnia pomoc w razie rozładowania akumulatora?
Nie, gdyż celem autocasco (AC) jest likwidacja innych szkód. AC przyda Ci się wówczas, gdy obawiasz się kradzieży pojazdu lub uszkodzenia jego karoserii, do którego dojdzie np. podczas nieostrożnej jazdy. AC i assistance łączy jednak to, że możesz je kupić wraz z OC, korzystając z kalkulatora na stronie Rankomat.pl.
Z jakich jeszcze świadczeń można skorzystać, kupując assistance?
Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują holowanie, pomoc przy wymianie ogumienia czy wsparcie informacyjne. Szczegółowe informacje o zakresie ochrony, z jakiej będziesz mógł skorzystać, znajdziesz w dwóch dokumentach – podpisanej umowie oraz OWU. Ten drugi dokument każdy ubezpieczyciel udostępnia na swojej stronie internetowej.
Ile kosztuje assistance zapewniające pomoc w razie kłopotów z akumulatorem?
Cena zależy od wielu czynników, w tym Twojej historii ubezpieczeniowej – firmy ubezpieczeniowe nie stosują stałego cennika (wyjątkiem jest krótkoterminowe assistance). Jeżeli chcesz sprawdzić, czy zakup OC z assistance będzie dla Ciebie opłacalny, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora – wycenę poznasz bezpłatnie i bez zobowiązań.