Korzystasz z ubezpieczeń komunikacyjnych, ale nie jesteś zadowolony z zakresu ochrony, ceny polisy lub obsługi posprzedażowej? Może warto zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela OC? Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa, ale nie w każdej sytuacji i wiąże się z pewnymi formalnościami. Zobacz, jak w praktyce wygląda zmiana ubezpieczyciela OC i AC w kilku krokach.

Standardowo umowy ubezpieczeń komunikacyjnych są zawierane na okres 12 miesięcy. Nie zawsze jednak będziesz musiał czekać do końca umowy – w wielu sytuacjach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela. Dotyczy to wszystkich polis komunikacyjnych: zarówno OC, jak i ubezpieczeń dodatkowych, np. AC.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Czy warto zmienić ubezpieczyciela samochodu?

To sprawa indywidualna – sam musisz ocenić, czy zmiana ubezpieczyciela będzie dla Ciebie opłacalna. Właściciele samochodów, którzy decydują się na to, z reguły mają na uwadze:

  • Względy finansowe. Zakupione ubezpieczenie OC czy AC może okazać się drogie. Być może zdecydowałeś się na nie pod presją czasu i dopiero teraz zauważyłeś, że możesz zapewnić sobie ochronę w przystępniejszej cenie.
  • Zakres ochrony. Ten punkt dotyczy ubezpieczenia AC. Być może uznałeś, że potrzebujesz szerszej lub węższej ochrony i chętnie kupiłbyś inną polisę.
  • Jakość obsługi posprzedażowej. Zmiana ubezpieczyciela to temat, który często pojawia się, gdy likwidacja szkody trwała zbyt długo lub firma ubezpieczeniowa próbowała zaniżyć wysokość odszkodowania.

Bez względu na przyczynę, dla której interesuje Cię zmiana ubezpieczyciela OC/AC, powinieneś wiedzieć, że jest to możliwe, chociaż nie zawsze. W niektórych sytuacjach ze zmianą ubezpieczyciela będziesz musiał poczekać do końca dotychczasowej umowy.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela samochodu w OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC możliwa jest jedynie w kilku sytuacjach – gdy aktualna umowa dobiegła końca, gdy posiadasz dwie polisy OC jednocześnie i gdy wraz z kupionym samochodem przejąłeś ubezpieczenie OC od sprzedawcy. Możesz też odstąpić od umowy ubezpieczenia, którą zawarłeś na odległość, np. przez internet. W każdym przypadku formalności wyglądają podobnie.

Zmiana ubezpieczyciela, gdy umowa OC dobiega końca

Kupiłeś polisę OC na 12 miesięcy i właśnie otrzymałeś od ubezpieczyciela informację o ubezpieczeniu na kolejny okres? To standardowe pismo, które firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wysłać nie później niż 14 dni przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa. Nie musisz jednak przyjmować otrzymanej propozycji – możesz zmienić towarzystwo.

Jak powinna przebiegać zmiana ubezpieczyciela?O tym, że nie chcesz dalej korzystać z ochrony ubezpieczeniowej, powinieneś poinformować dotychczasową firmę nie później niż na jeden dzień przed końcem umowy. W przeciwnym razie dojdzie do jej wznowienia, a Ty otrzymasz wezwanie do zapłaty składki na kolejny rok. Inaczej mówiąc, zmiana ubezpieczyciela OC bez wypowiedzenia nie jest możliwa.

Wypowiedzenie umowy OC powinno mieć formę pisemną. Możesz je dostarczyć do towarzystwa na różne sposoby, np.: mailem, tradycyjną przesyłką pocztową (listem poleconym) lub przez własne konto klienta.

Zmiana ubezpieczyciela powinna być poprzedzona sprawdzeniem innych ofert, jeżeli jest ona podyktowana kwestiami finansowymi. Najczęściej ubezpieczyciele przygotowują promocje dla nowych klientów, zapominając o dotychczasowych – lojalność nie zawsze się zatem opłaca. Przez rok na rynku ubezpieczeniowym może się też wiele zmienić, np. może pojawić się nowy ubezpieczyciel, który chcąc pozyskać klientów, będzie proponował polisy OC/AC na atrakcyjnych warunkach

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Zmiana ubezpieczyciela auta a dwie polisy OC

Być może właśnie zorientowałeś się, że korzystasz z dwóch ubezpieczeń OC – automatycznie wznowionego przez dotychczasowego ubezpieczyciela i nowego, które np. kupiłeś drogą elektroniczną. Co należy wówczas zrobić? Tryb postępowania precyzuje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W tej sytuacji można zmienić ubezpieczyciela OC – wystarczy, że wypowiesz pierwszą z umów w dowolnym momencie.

Uwaga!

OC automatycznie wznowione możesz wypowiedzieć tylko wtedy, gdy posiadasz drugą umowę ubezpieczenia OC zawartą dokładnie na ten sam okres. Nie można zatem kupić innej polisy już po rozpoczęciu ochrony i równocześnie zrezygnować z kontynuacji poprzedniej umowy.

Przykład 1:  Pan Adam otrzymał ofertę odnowienia umowy OC na kolejny rok od dotychczasowego ubezpieczyciela. Uznał, że jest ona korzystna cenowo i opłacił polisę. Trzy dni po rozpoczęciu nowej umowy zauważył reklamę innego towarzystwa. Postanowił sprawdzić jego propozycję i okazało się, że przepłacił za OC kilkaset złotych. Pan Adam nie może jednak wypowiedzieć odnowionego OC i wykupić tańszej polisy, ponieważ umowy byłyby zawarte z inną datą obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej.

Przykład 2:  Pan Robert otrzymał ofertę odnowienia umowy OC na kolejny rok od dotychczasowego ubezpieczyciela. Zignorował ją i wykupił tańsze OC w innym towarzystwie. Nie wypowiedział jednak dotychczasowej umowy, przez co poprzednie OC odnowiło się automatycznie. Obecnie kierowca posiada dwie polisy zawarte z tym samym okresem ubezpieczenia. Jedną z nich (wznowioną na kolejny rok) może jednak wypowiedzieć w dowolnym momencie. Co najwyżej zapłaci dodatkową składkę za czas udzielenia ochrony, czyli od startu polisy do dnia złożenia wypowiedzenia.

Ubezpieczycielowi, który zastosował mechanizm automatycznego wznowienia polisy przysługuje prawo do żądania zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres faktycznie udzielonej ochrony. Musisz zatem liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

Zmiana ubezpieczyciela nie będzie konieczna, jeżeli dotychczasową i nową polisę kupiłeś w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Wówczas ubezpieczyciel ma prawo tylko do składki wynikającej z jednej umowy. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą ubezpieczeniową, aby wyjaśnić nieporozumienie i ustalić wysokość składki, którą powinieneś zapłacić.

Zmiana ubezpieczyciela OC po zakupie auta

Wraz z kluczykami do zakupionego samochodu powinieneś otrzymać polisę OC. Chociaż najczęściej korzystanie z przejętej polisy jest korzystne finansowo, to możliwa jest też zmiana ubezpieczyciela. To dobre rozwiązanie, jeżeli:

  • Obawiasz się, że zapomnisz o terminie zakupu nowej polisy – przejęte ubezpieczenie nigdy nie odnawia się automatycznie.
  • Masz pewność, że firma ubezpieczeniowa dokona rekalkulacji składki i będziesz musiał dopłacić wysoką kwotę.

Jak zmienić ubezpieczyciela po kupnie samochodu? Wystarczy, że powiadomisz firmę ubezpieczeniową, że nie masz zamiaru korzystać z przejętej polisy - złożysz wypowiedzenie OC polisy zbywcy. Możesz to zrobić w dowolnym momencie przed końcem umowy – tuż po zakupie auta lub np. miesiąc później.

Generator wypowiedzenia polisy OC oraz więcej informacji na temat sposobów złożenia rezygnacji z umowy OC zbywcy pojazdu znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc

Przykład:  Pan Marek w dniu nabycia używanego samochodu skontaktował się z firmą ubezpieczeniową dotychczasowego właściciela. Dzięki temu dowiedział się, że po rekalkulacji składki będzie musiał dopłacić do OC 1500 zł. Po sprawdzeniu ofert innych ubezpieczycieli mężczyzna uznał, że taniej wyjdzie mu zakup nowej polisy na cały rok.

Pamiętaj jednocześnie, że rezygnując z przejętego ubezpieczenia, musisz zadbać o ciągłość polisy. Samochód nie może pozostawać nieubezpieczony nawet przez jeden dzień, gdyż w przeciwnym razie zapłacisz karę finansową nakładaną przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). W 2024 roku maksymalna opłata za brak OC samochodu osobowego wynosi aż 8600 złotych.  

Kary za brak OC w 2024 r. (styczeń-czerwiec)

Kary za brak OC w 2024 r. (lipiec - grudzień)

Zmiana ubezpieczyciela a zakup OC na odległość

Być może kupiłeś ubezpieczenie OC podczas rozmowy telefonicznej z agentem ubezpieczeniowym, a następnie – korzystając z kalkulatora OC – znalazłeś tańszą ofertę. Zastanawiasz się, czy zmiana ubezpieczyciela na tym etapie jest możliwa? Owszem, zapewnia Ci to ustawa o prawach konsumenta.

Jeżeli kupiłeś polisę OC na odległość (przez telefon czy internet), to masz prawo do odstąpienia od zawartej umowy. Masz na to 30 dni, licząc od dnia jej zawarcia. Termin uważa się za dochowany, jeżeli złożysz (wyślesz) oświadczenie przed upływem tego okresu. Bez względu na to, czy z ochrony korzystałeś tylko przez jeden dzień, czy też kilkanaście, będziesz musiał za ten okres zapłacić.

Uwaga!

Zmiana ubezpieczyciela nie będzie możliwa, gdy zdecydujesz się na zakup OC bezpośrednio u agenta – wspomniany przepis ustawy o konsumentach nie ma wówczas zastosowania.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela samochodu w AC?

Inne zasady obowiązują przy ubezpieczeniach dodatkowych, np. AC czy assistance. Zmiana ubezpieczyciela jest dopuszczalna, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Masz wówczas prawo odstąpić od umowy w terminie:

  • 30 dni od jej zawarcia – gdy jesteś konsumentem (nie prowadzisz działalności),
  • 7 dni od jej zawarcia – gdy jesteś przedsiębiorcą.

Okres 30 dni obowiązuje również wówczas, gdy jesteś konsumentem i nie zostałeś poinformowany przez ubezpieczyciela o prawie do odstąpienia od umowy. Wówczas jednak termin ten biegnie od dnia, w którym dowiedziałeś się o przysługującym Ci prawie.

Po odstąpieniu od umowy, które najczęściej musi mieć formę pisemną, będziesz mógł skorzystać z oferty innego ubezpieczyciela. Zmiana ubezpieczyciela jest zatem dużo łatwiejsza niż w przypadku OC. Pamiętaj jednak, że za okres, przez który korzystałeś z polisy, będziesz musiał zapłacić.

Korzystasz z ubezpieczeń dodatkowych? Zajrzyj do treści OWU – to właśnie tam znajdziesz warunki wypowiedzenia i odstąpienia od umowy. Przykładowo w OWU firmy Compensa można przeczytać, że umowa NNW może być wypowiedziana w każdym czasie.

Czy trzeba zgłaszać zmianę ubezpieczyciela w OC lub AC?

Aby doszło do zmiany ubezpieczyciela, konieczne jest pisemne poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o rezygnacji z automatycznego wznowienia polisy OC, kontynuacji OC zbywcy pojazdu czy odstąpieniu od umowy zawartej na odległość. Pismo przekazane firmie ubezpieczeniowej powinno zawierać m.in.:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • Twoje dane osobowe – imię, nazwisko, adres zamieszkania,
  • dane ubezpieczonego samochodu – marka, model pojazdu i numer rejestracyjny,
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • powód rezygnacji z umowy,
  • Twój własnoręczny podpis.

Wzór takiego dokumentu znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela, z którego ochrony korzystasz. Możesz również skorzystać z generatora wypowiedzenia OC rankomat.pl lub przygotowanego przez nas wzoru PDF do pobrania. Podpisane własnoręcznie pismo należy wysłać na adres korespondencyjny towarzystwa lub e-mailem (sprawdź, jaką drogę wypowiedzenia preferuje Twój ubezpieczyciel).

Co warto wiedzieć

  • Zmiana ubezpieczyciela jest możliwa zarówno w przypadku OC, jak i polis dodatkowych, np. AC czy NNW.
  • W przypadku OC zmiana ubezpieczyciela może mieć miejsce w trzech sytuacjach: gdy aktualna umowa dobiegła końca, przy korzystaniu z dwóch polis jednocześnie i po przejęciu polisy od poprzedniego właściciela auta.
  • Zakup OC na odległość oznacza, że klient ma prawo – na podstawie ustawy o prawach konsumenta – odstąpić od umowy w ciągu 30 dni.
  • Jeżeli AC zostało zakupione na dłużej niż 6 miesięcy, to konsument może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od jej zawarcia.
  • Firmę ubezpieczeniową należy poinformować o odstąpieniu od umowy – pismo można wysłać np. e-mailem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zmianę ubezpieczyciela

  1. Nie otrzymałem od ubezpieczyciela informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres. Czy mogę zmienić ubezpieczyciela?

    Tak. Brak takiego pisma nie jest przeszkodą do zmiany ubezpieczyciela. Najczęstszym powodem, dla którego to pismo nie dociera do klienta, jest zmiana adresu zamieszkania i niepoinformowanie o tym ubezpieczyciela.

  2. Czy zmiana ubezpieczyciela OC lub AC ma wpływ na wypracowane zniżki?

    Każda firma ubezpieczeniowa nalicza wysokość zniżek w oparciu o własny system. To, że u dotychczasowego ubezpieczyciela miałeś wysoką zniżkę za bezszkodową jazdę, wcale nie oznacza, że u konkurencji otrzymasz zniżkę w tej samej wysokości. Właśnie dlatego zmiana ubezpieczyciela powinna być poprzedzona sprawdzeniem ofert. Porównania propozycji ubezpieczenia w kilkunastu firmach możesz dokonać szybko i bez zobowiązań w naszym kalkulatorze OC AC.

  3. Kto otrzyma zwrot niewykorzystanej składki z dotychczasowej polisy po zakupie używanego auta?

    Jeśli złożysz wypowiedzenie polisy poprzedniego właściciela pojazdu, to uprawnionym do odbioru niewykorzystanej składki będzie dotychczasowy posiadacz pojazdu mechanicznego. Inaczej jednak wygląda kwestia zwrotu nadwyżki składki OC po zmianie właściciela auta. Jeżeli zdecydowałeś się na kontynuację umowy OC poprzedniego posiadacza pojazdu i z rekalkulacji składki wynika, że zapłacił on więcej za polisę niż wynosi składka wyliczona na podstawie Twoich danych (np. zbywca pojazdu był młodym kierowcą, a Ty od lat jeździsz bezszkodowo), to nadwyżka trafi na Twoje konto.

  4. Czy umowa ubezpieczenia OC zawarta przeze mnie na 12 miesięcy zawsze się wznawia?

    Nie – jeżeli nie opłaciłeś składki OC za cały okres (bo np. została ona rozłożona na raty), to umowa nie zostanie automatycznie wznowiona. Rzadziej powodem braku wznowienia polisy jest np. cofnięcie firmie ubezpieczeniowej zezwolenia na wykonywanie działalności czy ogłoszenie przez nią upadłości.

  5. Jak zmienić ubezpieczyciela?

    W przypadku standardowych umów ubezpieczenia OC, które zostały zawarte na 12 miesięcy i w tym czasie nie doszło do zmiany właściciela, nie ma możliwości zmiany ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy (wyjątek - odstąpienie od umowy zawartej na odległość w ciągu 30 dni). Możesz złożyć wypowiedzenie OC przed końcem umowy i wybrać inną firmę na kolejny rok.

    Korzystasz z OC zbywcy pojazdu lub masz dwie umowy OC zawarte na ten sam okres ochrony? Z ubezpieczenia wykupionego przez poprzedniego właściciela auta lub podwójnego OC (automatycznie wznowionej umowy) możesz zrezygnować w dowolnym momencie i zmienić ubezpieczyciela.

    Dla ubezpieczeń dobrowolnych nie musisz składać wypowiedzenia na koniec umowy. Jeśli chcesz zrezygnować z polisy wcześniej, sprawdź w ogólnych warunkach ubezpieczenia swojego towarzystwa czy istnieje taka możliwość lub dopytaj o to Agenta. 

    Ubezpieczenie krótkoterminowe (np. 30-dniowe OC komisowe) samo wygasa i nie trzeba składać wypowiedzenia. Przed upływem okresu ochrony powinieneś wybrać innego ubezpieczyciela i wykupić polisę na rok (pamiętaj, aby zachować ciągłość ubezpieczenia!). 

    Jeśli nowa umowa ubezpieczenia została zawarta na odległość, masz 30 dni od dnia jej zawarcia na odstąpienie od umowy (AC lub inne ubezpieczenie dobrowolne - pod warunkiem, że obejmowała ona okres dłuższy niż 6 miesięcy). Pamiętaj, aby okresy ochrony w OC łączyły się. W przeciwnym razie powstanie przerwa w ciągłości OC i zapłacisz karę. 

  6. Jak przejść do innego ubezpieczyciela OC na koniec roku?

    Zawarłeś osobiście umowę OC na rok? Aby przejść do innego ubezpieczyciela, musisz złożyć pisemne wypowiedzenie OC na koniec okresu ochrony (najpóźniej na jeden dzień przed upływem tego okresu). Dzięki temu dokumentowi ubezpieczyciel nie przedłuży automatycznie Twojej umowy OC. Pamiętaj jednak o tym, aby zadbać o kontynuację ubezpieczenia samochodu w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. W przeciwnym razie zapłacisz karę za przerwę w ciągłości lub za brak OC.

  7. Czy można zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy OC?

    Do 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia na odległość (przez internet lub telefon), możesz od niej odstąpić. Po tym okresie musisz niestety odczekać aż umowa dobiegnie końca. Jedyny sposób, żeby pozbyć się umowy OC w trakcie jej trwania, to wyrejestrowanie samochodu, np. po złomowaniu czy całkowitej utracie.

  8. Czy trzeba wypowiedzieć umowę OC przy zmianie ubezpieczyciela?

    Tak. Gdy umowa OC którą zawarłeś na 12 miesięcy dobiega końca, musisz złożyć u ubezpieczyciela deklarację, że nie chcesz jej przedłużać. Jeśli tego nie zrobisz, a pójdziesz do innego ubezpieczyciela, to Twoja dotychczasowa firma ubezpieczeniowa wznowi Twoje OC automatycznie i będzie trzeba je wypowiedzieć (Sprawdź -> Podwójne ubezpieczenie OC). Za okres, w którym obowiązywała polisa automatycznie wznowiona, będziesz musiał zapłacić.

    Nie - jeśli korzystasz z OC krótkoterminowego lub polisy zbywcy pojazdu. W takim przypadku polisa OC wygaśnie po ostatnim dniu ochrony, określonym w umowie.