Wolisz porozmawiać?Skontaktuj się z nami.
Skorzystaj z pomocy jednego z 200 naszych Doradców.
Pracujemy:
pn. - pt.9:00 - 21:00
sob.9:30 - 17:30
Zadzwoń22 270 00 00

Czy mogę zapłacić za ubezpieczenie OC po terminie?

To zależy. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki lub jej pierwszej raty. Jednocześnie do wyjątków należą:

1. Jeśli właściciel pojazdu nie później niż na jeden dzień przed wygaśnięciem dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC nie powiadomił pisemnie ubezpieczyciela o jej wypowiedzeniu, to polisa przedłuża się automatycznie na kolejny rok. W przypadku rozłożenia OC na raty, polisa zostanie zawarta na kolejne 12 miesięcy pod warunkiem, że wszystkie z nich zostały opłacone.

2. Jeżeli w umowie ubezpieczenia pojazdu ubezpieczyciel wskazał późniejszy termin płatności składki lub jej pierwszej raty, odpowiedzialność towarzystwa rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy.

3. Dopuszczalne jest również określenie innego terminu rozpoczęcia odpowiedzialności ubezpieczyciela niż wymienione w punkcie 1 i 2, jeśli umowę zawiera się:

  • na okres krótszy niż 12 miesięcy, przed zarejestrowaniem pojazdu mechanicznego i historycznego,
  • na okres kolejnych 12 miesięcy przed jego rozpoczęciem,
  • w przypadku zbycia pojazdu lub gdy wygasa umowa posiadacza pojazdu (np. leasingobiorcy czy spadkobiercy, który jednocześnie nie jest właścicielem auta).

Jeśli zalegasz z zapłatą za którąś z kolejnych rat, to ochrona polisy OC działa. Jednak jeżeli nie opłacisz wszystkich rat w terminie określonym w umowie, OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Poza tym towarzystwo może dochodzić od Ciebie zaległych płatności wraz z odsetkami.

Większość ubezpieczycieli w trakcie windykacji wysyła do klientów zalegających z opłaceniem składek wezwanie do zapłaty. Jednak jeśli w końcu płatność nie zostanie uregulowana, wniosek o ubezpieczenie pojazdu może wygasnąć. Wówczas właściciel samochodu zostaje bez ważnej polisy, za co grożą wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Kara za brak OC to wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę:

  • brak OC do 3 dni – mandat za brak OC wynosi 20 proc. opłaty karnej,
  • brak OC od 4 do 14 dni – mandat za brak OC wynosi 50 proc. opłaty karnej,
  • brak OC powyżej 14 dni – mandat za brak OC wynosi 100 proc. opłaty karnej.

Kara za brak ubezpieczenia jest naliczana osobno za każdy rok. W konsekwencji, gdy dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu OC na przełomie roku, właściciel pojazdu musi spodziewać się dwóch wezwań do zapłaty.

Przydatne dokumenty i wzory

  • Wypowiedzenie OC Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu Pobierz
  • Umowa kupna sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem Pobierz
  • Druk PCC-3 Pobierz
  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu Pobierz

Powiązane pytania i odpowiedzi

Oszczędź nawet 50% na polisie

Porównaj oferty ubezpieczeń OC i AC

Nie wiesz gdzie szukać odpowiedzi?

Skontaktuj się z nami. Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 9-21 i w soboty od 9:30 - 17:30.

logo innowacyjna gospodarka
UBEZPIECZENIA RANKOMAT Sp. z o.o. Sp.k. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wolska 88 informuje o realizacji projektu "Integracja systemu informatycznego multiagencji ubezpieczeniowej INSU z serwisami towarzystw „direct” w celu optymalizacji procesów sprzedażowych produktów ubezpieczeniowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego okres realizacji: 2007 - 2013
logo europejskiego funduszu rozwoju regionalnego