Do końca 2024 r. ma się pojawić możliwość zdalnego zgłoszenia stłuczki. Umożliwi to specjalna aplikacja mStłuczka. Zobacz, czym to się różni od tradycyjnego wypełniania dokumentów po zdarzeniu drogowym.

Dzięki aplikacji mStłuczka papierowe oświadczenie będzie zbędne. Tak można w skrócie podsumować funkcjonalność nowego rozwiązania w Twoim telefonie.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Telefon jest tu istotny. Przede wszystkim musisz mieć zainstalowaną aplikację mObywatel 2.0. Pobierzesz ją bezpłatnie na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. 

mObywatel przydaje się w wielu sytuacjach codziennego życia, np. przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty albo przy przekraczaniu granicy kraju. Aplikacja pokazuje m.in. dostępne usługi w okolicy i możliwe ulgi na zakupy.

W aplikacji mObywatel na telefonie łatwo i szybko:

  • sprawdzisz swoje mandaty i punkty karne, 
  • zastrzeżesz PESEL, 
  • zgłosisz podejrzaną stronę internetową czy numer telefonu, 
  • poznasz stan techniczny autobusu, którym zamierzasz podróżować, 
  • dowiesz się na temat historii pojazdu, którym jeździsz, 
  • zamówisz wizytę w ZUS-ie, 
  • dokonasz e-płatności w urzędach, 
  • zgłosisz nielegalne wysypisko śmieci, 
  • zrealizujesz receptę w aptece.

Do tej listy wkrótce dołączy mStłuczka, czyli zdalne zgłoszenie stłuczki czy kolizji drogowej.

Na czym polega mStłuczka?

Nowa funkcja mStłuczka w aplikacji mObywatel ma za zadanie uprościć załatwianie formalności po zdarzeniach drogowych. To, jak sprawnie będzie działać mStłuczka, zależy też od zaangażowania ubezpieczycieli.

Za wprowadzenie nowej funkcji odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

W praktyce, aplikacja mStłuczka umożliwi zdalną wymianę oświadczeń po kolizji na drodze oraz automatyczne powiadomienie o zdarzeniu ubezpieczycieli wszystkich uczestników. Dzięki zmianom w funkcjonalności mObywatela nie trzeba będzie już wozić ze sobą papierowych oświadczeń. 
Póki co papierowe wersje oświadczeń o stłuczce czy innym zdarzeniu drogowym, należy mieć przy sobie, np. w schowku auta. I ręcznie wypełnić dane sprawcy oraz poszkodowanego, streścić okoliczności zajścia i podać informacje o ubezpieczeniu.

Jakie wątpliwości budzi mStłuczka?

Nawet po uruchomieniu aplikacji mStłuczka, może się okazać, że przesłanie zgłoszenia do ubezpieczyciela nie będzie wykonalne. Wszystko zależy od tego – jak zauważa serwis android.com.pl - ilu ubezpieczycieli przystąpi do projektu mObywatel. 

Chociaż aplikacja mStłuczka będzie z założenia zintegrowana z bazą danych UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – przyp.), to uczestnictwo firm ubezpieczeniowych ma być dobrowolne. Co, jeśli ubezpieczyciel jednego z kierowców uczestniczących w stłuczce nie będzie obecny w mObywtelu? To dopiero ma się okazać po uruchomieniu aplikacji.

Pełna lista TU dostępnych w aplikacji mStłuczka ma się pojawić do końca 2024 r.

Co oprócz mStłuczki w telefonie?

Aplikacja mObywatel stale się rozwija i projekt mStłuczka nie będzie ostatnim wdrożonym w życie pomysłem. Plany Ministerstwa Cyfryzacji zakładają uruchomienie zdalnej legitymacji krwiodawcy, a także cyfrowe „sparowanie” innych dokumentów, jak karta seniora, legitymacja osoby niepełnosprawnej, legitymacji nauczyciela i innych.

Przez aplikację mObywatel wkrótce będzie można złożyć wniosek o dowód osobisty swój i dziecka, sprawdzić jego status, a nawet skorzystać z chatbota, wirtualnego asystenta informującego o usługach.

Centralny Ośrodek Informatyki, który zajmuje się wdrażaniem nowych rozwiązań do aplikacji mObywatel, planuje również:

  • wprowadzić możliwość zastrzegania i odblokowywania dowodu osobistego, 
  • dodać kolejne usługi z zakresu rozliczania podatków,
  • zintegrować dokumentym.in. legitymację doktoranta, legitymację emeryta-rencisty MSWiA, poświadczenie prawa wykonywania zawodu farmaceuty i diagnosty laboratoryjnego.

Jak często dochodzi do stłuczki?

W świetle prawa stłuczka to inaczej kolizja drogowa, czyli zdarzenie, w wyniku którego uczestnicy nie odnieśli żadnych lub poważnych obrażeń. Konsekwencje stłuczki to straty materialne, np. uszkodzenie drugiego samochodu, ogrodzenia czy znaku drogowego.

W 2023 r. policja w Polsce odnotowała 365 991 kolizji drogowych. Łatwo policzyć, że do stłuczki i podobnych zdarzeń dochodzi średnio 1000 razy dziennie w całym kraju. Z kolei w ubiegłym roku doszło do 20 936 wypadków drogowych. To zdarzenia, w których zostały poszkodowane osoby, czyli są zabici lub ranni.

Co zrobić w razie stłuczki?

Stłuczka nie jest tym samym, co wypadek drogowy, a więc nie zawsze trzeba wzywać na miejsce policję. Na przykład wtedy, gdy uczestnicy kolizji drogowej są zgodni co do jej przebiegu.

Wystarczy tylko spisać właściwie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Wzór oświadczenia możesz bezpłatnie pobraćTUTAJ.

Pamiętaj, żeby w oświadczeniu podać te dane:

  • imię, nazwisko, adres zamieszkania / korespondencyjny, serię i nr dowodu osobistego, a także kategorię, nr i serię prawa jazdy – dotyczy sprawcy i poszkodowanego;
  • markę i model, numery rejestracyjne, a także informacje o właścicielach aut zgodne z wpisami w dowodach rejestracyjnych – dotyczy sprawcy i poszkodowanego;
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym auto sprawcy kolizji drogowej jest ubezpieczone, numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy i okres ważności obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

PORÓWNAJ CENY

Ważne informacje

1. Nowa funkcja mStłuczka w aplikacji mObywatel ma za zadanie uprościć załatwianie formalności po zdarzeniach drogowych

2. Dzięki aplikacji mStłuczka papierowe oświadczenie będzie zbędne

3. W 2023 r. policja w Polsce odnotowała 365 991 kolizji drogowych

4. W razie stłuczki koniecznie o zdarzeniu trzeba powiadomić ubezpieczyciela

FAQ – najczęściej zadawane pytania o aplikację mStłuczka

  1. Kiedy startuje aplikacja mStłuczka?

    Nowa aplikacji ma pojawić się do końca 2024 r. Wprowadzenie aplikacji mStłuczki nadzoruje Ministerstwo Cyfryzacji, natomiast za cały projekt mObywatela, które częścią ma być mStuczka, odpowiada Centralny Ośrodek Informatyki.

  2. Czy aplikacja mStłuczka jest płatna?

    Aplikacja mStłuczka pozwoli bezpłatnie zawiadomić ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym w celu uzyskania odszkodowania. Za zdalne powiadomienie TU  nie będzie pobierana żadna opłata, podobnie jak w przypadku korzystania z pozostałych funkcji mObywatela.

  3. Kto może skorzystać z aplikacji mStłuczka?

    To rozwiązanie jest dla każdego kierowcy, który posiada telefon z zainstalowaną aplikacją mObywatel. Funkcja mStłuczka przyda się po zdarzeniu drogowym, jak obtarcie, stłuczka czy poważniejszy wypadek. Nie trzeba będzie wypełniać ręcznie papierowego oświadczenia.