Aplikacja mobilna UFG Na wypadek została stworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Za jej pośrednictwem można sprawdzić, czy sprawca kolizji lub wypadku ma ważne ubezpieczenie OC w dniu wystąpienia szkody.

Jednak to nie jedyna funkcja aplikacji UFG Na wypadek. Za jej pomocą można również spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, jeśli stłuczka jest niegroźna czy przesłać towarzystwu ubezpieczeniowemu dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia. Sprawdziliśmy, czy warto z niej korzystać.

Co to jest aplikacja UFG Na wypadek?

Aplikacja Na wypadek została stworzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i jest przeznaczona dla kierowców. Może być przydatna podczas wypadku lub kolizji drogowej. Można w niej sprawdzić ważność ubezpieczenia OC sprawcy w dniu zdarzenia. 

Narzędzie będzie przydatne nie tylko podczas stłuczki. Właściciele kilku pojazdów mogą w aplikacji Na wypadek stworzyć ich listę. Następnie system może im przypominać o zbliżającym się końcu ważności ubezpieczenia OC lub AC, a także o konieczności przeprowadzenia badania technicznego samochodu.

Jak zainstalować i uruchomić aplikację UFG Na wypadek?

Aplikacja Na wypadek jest dostępna na smartfony z systemem Android i iOS. Wystarczy ją pobrać, a następnie podać 4-cyfrowy, wymyślony przez siebie PIN. Wystarczy go zatwierdzić i zapamiętać, ponieważ będzie potrzebny przy każdym uruchomieniu narzędzia. Należy pamiętać, że bez podania PIN-u nie będziemy mogli korzystać z aplikacji.

Jakie funkcje ma aplikacja UFG Na wypadek?

Aplikacja UFG Na wypadek ma 5 funkcji, których działanie omówimy poniżej. Należą do nich:

  1. „Kolizja”,
  2. „Mój profil”,
  3. „Udokumentowane zdarzenia”,
  4. „Sprawdź polisę OC pojazdu”,
  5. „Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń”.

„Kolizja” w aplikacji UFG Na wypadek

To najbardziej wyróżniona z funkcji w aplikacji UFG Na wypadek. Po kliknięciu w przycisk „Kolizja”, mamy do wyboru 14 zakładek. Należą do nich:

  1. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia – użytkownik znajdzie tam instrukcje dotyczące bezpieczeństwa po kolizji drogowej.
  2. Ocena miejsca zdarzenia – zawiera informacje, jak zachować się jeśli ktoś został ranny i numery alarmowe.
  3. Typ zdarzenia – możemy tutaj wybrać czas, rodzaj kolizji oraz informacje o naszym samochodzie.
  4. Miejsce zdarzenia – w tym miejscu podajemy ulicę i miasto, w którym doszło do kolizji lub wypadku drogowego.
  5. Wskazówki, kiedy należy wezwać policję na miejsce zdarzenia drogowego.
  6. Określenie sprawcy – należy podać dane osoby, która spowodowała zdarzenie drogowe, a także kierowcy naszego samochodu.
  7. Informacje na temat drugiego pojazdu.
  8. Decyzja czy pojazd nadaje się do jazdy – w tym miejscu użytkownik może zamówić pomoc drogową, wpisując wcześniej lub na bieżąco dane.
  9. Dokumentacja zdjęciowa – zapewnia użytkownikowi pomoc w robieniu zdjęć uszkodzeń pojazdu.
  10. Sytuacja na drodze – tutaj użytkownik może wybrać grafikę, która najlepiej przedstawia zdarzenie drogowe z jego udziałem.
  11. Dodatkowe informacje – w tym miejscu użytkownik wypełnia raport o obecności policji, pogodzie, czy stanie nawierzchni.
  12. Oświadczenie o zdarzeniu – użytkownik znajdzie wyjaśnienie, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji i miejsce na dodanie jego zdjęcia (to osoba będąca sprawcą kolizji lub wypadku drogowego wpisuje zaświadczenie lub wypełnia je własnoręcznie).
  13. Przypomnienie o kontakcie z ubezpieczycielem.
  14. Podsumowanie – w którym możemy zapisać dane i przesłać je do towarzystwa ubezpieczeniowego.

W funkcji „Kolizja”, aplikacja wyjaśnia krok po kroku, jak zachować się w razie stłuczki. Warto przed wyruszeniem w trasę uzupełnić swój profil. Dzięki temu w razie wystąpienia wypadku, nie będziemy musieli nerwowo wypełniać danych na miejscu zdarzenia. 

Warto wozić również ze sobą w samochodzie wydrukowany wzór oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Jeśli stłuczka jest niegroźna i nie ma potrzeby wzywać na miejsce zdarzenia policji, dokument ułatwi nam zawarcie porozumienia z kierowcą, który uszkodził nasze auto. Może to przyspieszyć wypłatę odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe – wyjaśnia Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w porównywarce rankomat.pl.

„Mój profil” w aplikacji UFG Na wypadek

W zakładce „Mój profil” użytkownik może uzupełnić dane związane ze swoim prawem jazdy. Zaliczamy do nich dane osobowe, datę ważności dokumentu oraz posiadaną kategorię. Następnie po kliknięciu w ikonę auta w prawym górnym rogu, możemy przejść do ekranu, w którym można podać dane jednego lub kilku samochodów. 

Uwaga! W zakładce Mój profil możesz wpisać dane osobowe oraz pojazdu ręcznie, bądź zeskanować kod QR z dowodu rejestracyjnego samochodu.

Udokumentowane zdarzenia w aplikacji UFG Na wypadek

W tej zakładce UFG gromadzi informacje związane z wcześniejszymi kolizjami lub wypadkami drogowymi użytkownika aplikacji. Na górze zakładki możemy zobaczyć zdarzenia zamknięte i zakończone, przekazanie do towarzystwa ubezpieczeniowego, bądź prześledzić historię wszystkich zdarzeń drogowych z naszym udziałem.

Sprawdź polisę OC pojazdu w aplikacji UFG Na wypadek

Jedna z najbardziej przydatnych funkcji aplikacji UFG Na wypadek. Dzięki niej możemy sprawdzić w telefonie komórkowym, czy samochód sprawcy posiada ważne ubezpieczenie OC w dniu zdarzenia drogowego. Wystarczy, że ręcznie wpiszemy numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, bądź zeskanujemy kod QR z dowodu rejestracyjnego. 

Po wypełnieniu wymaganych pól, trzeba kliknąć w przycisk „Sprawdź polisę pojazdu”. Następnie na ekranie naszego telefonu wyświetlą się następujące dane:

  • numer polisy OC,
  • nazwa pojazdu,
  • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego z adresem.
Przykład: Marcin wjechał w tył samochodu Anny. Lekko uszkodził zderzak i uznał własną winę. Zaproponował spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Anna na początku się zgodziła, ale jednocześnie postanowiła sprawdzić ważność ubezpieczenia OC Marcina w aplikacji UFG Na wypadek. Okazało się, że od 3 dni jest nieważne. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów, Anna wezwała na miejsce policję. Obecnie może zgłosić likwidację szkody w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Natomiast Marcin został ukarany mandatem, a wkrótce UFG może nałożyć na niego karę za brak OC i wystąpić z regresem ubezpieczeniowym.

Sprawdź reprezentanta ds. roszczeń w aplikacji UFG Na wypadek

Może to być bardzo przydatna funkcja podczas podróży samochodem za granicę. Znajduje się w niej lista towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy kliknąć w nazwę któregoś z ubezpieczycieli, a następnie wybrać kraj, w jakim chcemy wyszukać reprezentanta ds. roszczeń firmy.

Po połączeniu z bazą, na ekranie smartfona wyświetli się adres korespondencyjny i dane kontaktowe reprezentanta ds. roszczeń działającego na terytorium Polski. Jeśli sprawcą kolizji lub wypadku drogowego będzie obcokrajowiec, za pomocą aplikacji możemy również sprawdzić, kto reprezentuje jego ubezpieczyciela w naszym kraju.

Źródła:

  1. https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page197.jspx?_afrLoop=28603490298927321&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=141x0np8p2_4

Co warto wiedzieć?

  1. Aplikacja UFG Na wypadek przeznaczona jest dla kierowców i właścicieli pojazdów mechanicznych.
  2. Za pomocą aplikacji Na wypadek można sporządzić dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia czy spisać oświadczenie pomiędzy stronami.
  3. Aplikacja w 14 krokach wyjaśnia, jak powinniśmy zachować się na miejscu zdarzenia drogowego.
  4. Aplikacja Na wypadek przypomina m.in. o kończącym się terminie ważności ubezpieczenia OC czy badania technicznego pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o aplikację UFG Na wypadek

  1. Czy każdy może zainstalować aplikację UFG Na wypadek?

    Tak. Wystarczy wymyślić i zapamiętać 4-cyfrowy PIN, za pomocą którego będziemy się logować do aplikacji. Warto uzupełnić w niej swój profil. Wtedy będzie przydatna nie tylko podczas kolizji czy wypadku drogowego, lecz także będzie np. przypominać o ważnych terminach związanych z użytkowaniem samochodu.
  2. Czy za pomocą aplikacji UFG Na wypadek można zgłosić kolizję ubezpieczycielowi?

    Tak. Aplikacja umożliwia krok po kroku przejście przez wszystkie etapy postępowania po kolizji drogowej, a jednym z nich jest zgłoszenie szkody towarzystwu ubezpieczeniowemu. Za pomocą narzędzia można też spisać oświadczenie sprawcy, a następnie przesłać je ubezpieczycielowi.
  3. Kim jest reprezentant ds. roszczeń?

    To przedstawiciele polskich towarzystw ubezpieczeniowych za granicą, którzy na miejscu przyjmują zgłoszenia poszkodowanych kierowców i pomagają w uzyskaniu odszkodowania. Na podobnej zasadzie działają w Polsce reprezentanci zagranicznych ubezpieczycieli. Ich lista jest dostępna w aplikacji UFG Na wypadek.
  4. Ilu kierowców w Polsce jeździ bez ważnego ubezpieczenia OC?

    W 2020 r. UFG wysłał do zapominalskich właścicieli pojazdów mechanicznych 199 tys. wezwań do zapłaty za brak ważnego ubezpieczenia OC. 75% z nich to mężczyźni.
  5. Czy trzeba wzywać policję na miejsce zdarzenia drogowego?

    Jeśli doszło do niegroźnej stłuczki i dojdziemy do porozumienia ze sprawcą, to nie. Wtedy wystarczy spisać oświadczenie. Natomiast w przypadku wypadku, w którym są zabici lub ranni, trzeba wezwać policję.