Większość miłośników motocykli skrupulatnie przygotowuje się do nadchodzącego sezonu. Przygotowania te obejmują nie tylko przegląd motocykla, ale również zakup ubezpieczenia. Kupując ubezpieczenie OC motocykla, warto rozważyć skorzystanie z dodatkowej ochrony. Sprawdzamy, na jakich zasadach ubezpieczyciele oferują assistance motocyklistom. Czy warto kupić dodatkową ochronę motocykla?

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenie assistance dla motocyklistów było rzadkością. Dziś firmy ubezpieczeniowe koncentrują się na poszerzaniu oferty, a to z kolei oznacza, że na atrakcyjne polisy liczyć mogą również miłośnicy jednośladów. Jednym z dodatkowych ubezpieczeń, jakie oferują im ubezpieczyciele, jest właśnie assistance.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Będzie nieocenione w nagłych sytuacjach na drodze, takich jak awaria, wypadek czy kolizja. Co więcej, polisę assistance motocykliści mogą nabyć w dwóch wariantach - całorocznym oraz krótkoterminowym.

Zobacz, które zakłady ubezpieczeń wychodzą naprzeciw miłośnikom motocykli i na jaką pomoc można liczyć w ramach assistance.

Czym jest ubezpieczenie assistance motocykla?

Assistance to dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest zapewnienie kierowcy pomocy w przypadku zdarzeń losowych w trakcie podróży. Wykupienie tej polisy daje poczucie bezpieczeństwa – w razie problemów na drodze motocyklista może liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony ubezpieczyciela.

Jedno towarzystwo proponuje z reguły kilka wariantów ubezpieczenia assistance. Ubezpieczony może zazwyczaj otrzymać w ramach ochrony:

 • pomoc techniczną – po awarii lub wypadku fachowcy na miejscu usprawniają motocykl, a gdy jest to niemożliwe, holują go do najbliższego warsztatu,
 • pomoc medyczną – ubezpieczyciel organizuje konsultację z lekarzem, zapewnia dowóz leków czy transport medyczny,
 • pomoc w podróży – otrzymasz pomoc, jeśli do awarii lub wypadku dojdzie w czasie podróży, np. ubezpieczyciel opłaci Twój nocleg w hotelu, zorganizuje kontynuację podróży,
 • pomoc informacyjną – po kontakcie z pracownikami infolinii możesz otrzymać informację choćby o najbliższych warsztatach czy stacjach benzynowych.

Na co zwrócić uwagę kupując ass motocykla

Zakres ochrony oferowany przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe w ramach polisy może się bardzo różnić. To główny powód, dla którego należy porównywać oferowane przez ubezpieczycieli produkty.

Przykład

Pan Adam jest zapalonym motocyklistą, który dba o swoje bezpieczeństwo w trasie. Gdy podróżował swoim jednośladem na zjazd motocyklistów, przytrafiła mu się drobna kolizja. Dzięki ubezpieczeniu assistance jego pojazd został usprawniony na miejscu zdarzenia przez fachowców, a mężczyzna mógł kontynuować podróż.

Które firmy ubezpieczeniowe proponują assistance dla motocyklistów?

W przypadku ubezpieczenia assistance motocykliści wciąż mają mniejszy wybór niż kierowcy samochodów osobowych. Aktualnie ten produkt dostępny jest w ofertach kilku firm ubezpieczeniowych, m.in.: Link4, Uniqa, Compensa, Allianz, Warta i PZU. Omówimy niektóre z nich.

1. Ubezpieczenie assistance motocykla w Link4

Auto Assistance to produkt z oferty Link4, z którego skorzystać mogą również motocykliści. Warunek jest jeden – polisę trzeba zakupić wraz z ubezpieczeniem OC czy AC. Ochrona ubezpieczeniowa, na którą może liczyć motocyklista, to organizacja i pokrycie kosztów:

 • pomocy technicznej,
 • pojazdu zastępczego,
 • pomocy w podróży,
 • opieki i pomocy medycznej,
 • pomocy informacyjnej.

Auto Assistance jest dostępne w 3 wariantach. Poniżej prezentujemy zakresy podstawowych świadczeń.

Świadczenie

Wariant Auto Assistance

Wariant Auto Assistance Plus

Wariant Auto Assistance Komfort

Naprawa na miejscu zdarzenia

Polska do 400 zł, Europa do 1000 zł

Polska do 400 zł, Europa do 1000 złPolska do 400 zł, Europa do 1200 zł
Holowanie pojazduPolska do 200 km, Europa do 200 kmPolska do 200 km, Europa do 200 kmPolska bez limitu, Europa do 500 km
Złomowanie pojazduPolska do 500 zł, Europa do 1000 złPolska do 500 zł, Europa do 1000 złPolska do 500 zł, Europa do 1000 zł
Parkowanie pojazduPolska do 2 dni, Europa do 2 dniPolska do 2 dni, Europa do 2 dniPolska do 5 dni, Europa do 5 dni
Odbiór pojazdu po naprawie/kradzieżyPolska - nie, Europa - nie Polska - nie, Europa - nie Polska - tak, Europa - tak 
Pojazd zastępczy4 dni po wypadku lub kradzieży4 dni po wypadku lub kradzieży, 2 dni po awarii10 dni po wypadku lub kradzieży, 5 dni po awarii
*oferta aktualna na dzień 18.07.2024 r.

Kraje, które ubezpieczyciel określa mianem „Europa”, to m.in.:

 • Austria,
 • Chorwacja,
 • Hiszpania,
 • Litwa,
 • Macedonia Północna,
 • Niemcy,
 • Serbia,
 • Wielka Brytania.

2. Ubezpieczenie assistance motocykla w Compensa

Analogicznie jak w przypadku Link4, firma ubezpieczeniowa Compensa przygotowała ofertę ubezpieczenia assistance zarówno dla właścicieli samochodów, jak i motocykli. Polisę można zakupić albo wraz z umową OC lub AC lub w trakcie korzystania z ochrony ubezpieczeniowej OC lub AC.

Ubezpieczenie assistance motocykla w Compensa dostępne jest w jednym z dwóch wariantów – Baza lub Rozszerzony.

Świadczenie

Wariant Baza

Wariant Rozszerzony

Naprawa pojazdu na miejscu zdarzeniaTakTak
Holowanie pojazduTak - jedno holowanie na zdarzenieTak - jedno holowanie na zdarzenie zgodnie z limitem km określonym w umowie
Transport ubezpieczonych do miejsca, gdzie znajduje się zakład naprawczyTakTak
Dostarczenie paliwaTakTak
Dostawa części zamiennychNieTak
Złomowanie pojazduNieTak - do 1000 euro
ParkingNieTak - do 14 dni
*oferta aktualna na dzień 18.07.2024 r.

Właściciele motocykli, którzy zdecydują się na wariant Rozszerzony, mogą dodatkowo liczyć na:

 • pomoc w podróży (m.in. pojazd zastępczy),
 • pomoc medyczną (m.in. organizacja i przewóz medyczny),
 • pomoc informacyjną,
 • zorganizowanie opieki nad zwierzęciem.

3. Ubezpieczenie assistance motocykla w Allianz

Oferta Allianz przygotowana dla motocyklistów jest bardzo szeroka. Właściciele jednośladów mogą wybierać spośród trzech ubezpieczeń assistance: Assistance 125cm3, Motocykl Assistance PL+EU i Motocykl Assistance EU.

Świadczenie

Assistance 125cm3

Motocykl Assistance PL+EU

Motocykl Assistance EU

City PLTourer PL+EUTouringAdventuje
HolowanieDo 100 kmDo 100 kmDo 100 kmDo 250 kmDo 250 km
Pomoc po awarii i wypadkuTakTylko po awariiTakTakTak
Usprawnienie na miejscuTakTakTakTakTak
Rozładowany akumulator, przebita oponaTakTakTakTakTak
Uszkodzenie napęduTakTakTakTakTak
Przepalona żarówkaTakTakTakTakTak
Brak paliwaTakNieTakTakTak
Pojazd zastępczy3 dniNie3 dniNie5 dni
Hotel2 dobyNie2 dobyNie4 doby
NNW20 000 złNie20 000 zł20 000 zł20 000 zł
Koszty leczenia, assistance za granicąNieNieNieNie200 000 zł
Niewłaściwe paliwo, zagubienie kluczykówNieNieTakTakTak
*oferta aktualna na dzień 18.07.2024 r.

Allianz obejmuje ochroną assistance wszystkie motocykle (wyjątkiem jest polisa Assistance 125cm3, w przypadku której wiek jednośladu nie może przekraczać 5 lat). Innym warunkiem, który musi spełnić właściciel jest to, że jednoślad musi być zarejestrowany w Polsce (również na firmę lub w leasingu) i nie może być używany do celów zarobkowych.

4. Ubezpieczenie assistance motocykla w PZU

Oferta PZU to ubezpieczenie assistance o nazwie „Pomoc w Drodze”. W ramach tego ubezpieczenia właściciele motocykli również mogą wybierać w różnych wariantach. Assistance Komfort jest sprzedawane z OC lub AC. Klienci mogą też zdecydować się na wariant rozszerzony w postaci Super PL. Motocyklistom, którzy często podróżują za granicę, dedykowany jest pakiet Super PL+EU.

Świadczenie

Assistance Komfort z OC

Assistance Komfort z AC

Assistance Super PL

Assistance Super PL+EU

Naprawa na miejscu zdarzeniaPo kolizji i gdy ubezpieczony jest sprawcąPo wypadku lub awariiPo wypadku, awarii i użyciu niewłaściwego paliwaPo wypadku, awarii i użyciu niewłaściwego paliwa
Holowanie pojazduDo 150 km po kolizji, gdy ubezpieczony jest sprawcąDo 150 km po wypadku lub awariiDo 150 km jednorazowo lub opcja bez limituDo 150 km jednorazowo lub opcja bez limitu
ParkingDo 3 dniDo 3 dniDo 3 dniDo 3 dni
Złomowanie pojazduNiePo wypadku, awarii lub odzyskaniu po kradzieżyPo wypadku, awarii lub odzyskaniu po kradzieżyPo wypadku, awarii lub odzyskaniu po kradzieży
*oferta aktualna na dzień 18.07.2024 r.

Oferta PZU jest bardzo elastyczna, gdyż klient może zdecydować się np. na holowanie bez limitu. Z assistance mogą skorzystać też osoby, które wykorzystują motocykl w celach zarobkowych – wówczas wystarczy tylko wykupić rozszerzenie do wariantu Super.

5. Ubezpieczenie assistance motocykla w Warta

Ubezpieczenie assistance oferowane przez firmę Warta również dostępne jest w kilku wersjach. Aktualnie ubezpieczyciel proponuje miłośnikom jednośladów 4 warianty, które różnią się nie tylko zakresem oferowanych świadczeń, ale również zakresem terytorialnym ochrony. W poniższej tabeli znajduje się porównanie oferty pomocy serwisowej.

Świadczenie

Wariant Standard

Wariant Złoty

Wariant Złoty+

Wariant Platynowy

Holowanie po wypadkuRP – do 100 km, Poza RP – nieRP – do 200 km, Poza RP – do 200 kmRP – bez limitu, Poza RP – do 400 kmRP – bez limitu, Poza RP – do 1500 km
Holowanie po awariiNieRP – do 200 km, Poza RP – do 200 kmRP – bez limitu, Poza RP – do 400 kmRP – bez limitu, Poza RP – do 1500 km
Usprawnienie pojazdu na miejscuNieTak, gdy do zdarzenia doszło 25 km od miejsca zamieszkaniaTakTak
Suma ubezpieczenia5 000 zł10 000 zł20 000 zł50 000 zł
Zakres terytorialnyRPRP+Europa (bez Gruzji)RP+Europa (bez Gruzji)RP+Europa (bez Gruzji)
*oferta aktualna na dzień 18.07.2024 r.

W ramach poszczególnych wariantów ubezpieczenia motocykliści mogą dodatkowo liczyć na:

 • samochód zastępczy,
 • pomoc w podróży,
 • pomoc medyczną,
 • pomoc informacyjną.

Uwaga!

W ograniczonym zakresie ubezpieczyciel proponuje usługi concierge, w tym m.in. organizację wymiany opon, mycia pojazdu czy rezerwację biletu lotniczego.

Kiedy assistance motocykla nie zadziała?

W przypadku każdego produktu ubezpieczeniowego ubezpieczyciele stosują listę wyłączeń. To sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała, czyli ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pomocy.

Przykładowo firma Allianz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) oferowanych ubezpieczeń assistance zastrzega, że nie pomoże swojemu klientowi m.in gdy:

 • do awarii lub wypadku dojdzie na terenie Gruzji czy azjatyckiej części Rosji i Turcji,
 • jednoślad ugrzęźnie w błocie,
 • do awarii lub wypadku dojdzie poza drogami publicznymi.

W OWU Warty można z kolei przeczytać, że ubezpieczyciel nie odpowiada za zdarzenia, które:

 • zostały spowodowane umyślnie, pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających,
 • powstały w czasie jazd wyścigowych, rajdowych czy konkursowych,
 • powstały podczas kierowania motocyklem, który nie posiadał ważnego badania technicznego, o ile stan techniczny miał wpływ na powstanie szkody.

Podobnie brzmiące zapisy można znaleźć również w sekcji wyłączeń OWU polis assistance oferowanych przez pozostałe firmy ubezpieczeniowe.

Przykład

Pan Tomasz zgłosił się po pomoc do ubezpieczyciela, gdy jego motocykl uległ awarii. Przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej odmówili jednak pomocy, uzasadniając to tym, że do zdarzenia doszło na drodze gruntowej (ubitym żużlu), a to jedno z wyłączeń znajdujących się w OWU assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance motocykla?

Firmy ubezpieczeniowe najczęściej nie udostępniają klientom cenników, ale składkę ubezpieczenia wyliczają indywidualnie dla każdego motocyklisty. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczenia assistance. Aby poznać dokładną wysokość składki ubezpieczenia assistance, możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń lub skontaktować się z wybranym towarzystwem.

Wyjątkiem od wyżej opisanej zasady jest oferta firmy Allianz. Ubezpieczyciel ten proponuje swoim klientom ubezpieczenie assistance w stałej cenie – za polisę w sezonie 2024 (od 23 lipca do 31 października 2024 r.) trzeba zapłacić:

 • 129 zł – wariant Assistance 125cm3,
 • 163 zł – wariant Motocykl Assistance PL+EU City PL,
 • 219 zł – wariant Motocykl Assistance PL+EU Tourer PL+EU.

W przypadku produktu Motocykl Assistance EU ubezpieczyciel podaje stawki za 1 dzień. Wersja ubezpieczenia Touring kosztuje 9,84 zł, a Adventure 12,99 zł.

Czy warto kupić assistance motocykla?

Jako motocyklista musisz samodzielnie zdecydować, czy zakup assistance motocykla przyniesie Ci korzyści, czy będzie to zbędny wydatek. Pamiętaj jednak, że im więcej jeździsz, tym bardziej jesteś narażony na awarię czy kolizję. Jeżeli zakupisz ubezpieczenie assistance, będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w różnych sytuacjach.

Uznając, że ubezpieczenie assistance to dobry pomysł, zwróć szczególną uwagę na zakres terytorialny kupowanego produktu. Część polis obowiązuje wyłącznie na terytorium Polski.

Podróżujesz jednośladem za granicę? Upewnij się, czy w ramach wybranego ubezpieczenia otrzymasz pomoc również poza granicami kraju. W ten sposób uchronisz się przed wysokimi kosztami, które musiałbyś ponieść m.in. w związku z holowaniem motocykla.

Sprawdź także nasz poradnik: Jedziesz na wakacje za granicą własnym autem? Pomyśl o ubezpieczeniu!

Co warto wiedzieć?

 1. Assistance motocykla to dobrowolne ubezpieczenie. W jego ramach klient może liczyć m.in. na pomoc techniczną, medyczną czy informacyjną.
 2. Oferta ubezpieczeń assistance dla motocyklistów rozrasta się z roku na rok. Aktualnie produkt ten proponują m.in. firmy: Link4, Compensa, Allianz i PZU.
 3. Przez zakupem ubezpieczenia assistance motocykla należy zapoznać się z OWU wybranego produktu. W tym dokumencie znajdują się informacje m.in. o wyłączeniach.
 4. Ceny ubezpieczenia assistance motocykla zaczynają się już od 129 zł za ok. miesiąc ochrony i w przypadku obowiązywania na terenie Polski.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie assistance motocykla

 1. Ile razy można skorzystać z polisy assistance?

  Wszystko zależy od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydowałeś. Informację o dostępności usług oraz częstotliwości, z jaką możesz z nich korzystać, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Czasem z assistance możesz korzystać wielokrotnie, czasem jedno świadczenie będzie objęte limitem, np. 1 lub 2 razy w trakcie trwania umowy.

 2. Czy mogę kupić assistance na motocykl jako osobną polisę?

  Tak - assistance funkcjonuje jako osobny, dobrowolny produkt ubezpieczeniowy. Na rozszerzenie ochrony możesz zatem zdecydować się przy okazji zakupu rocznej polisy OC, lub później, także w wariancie krótkoterminowym na 9, 14 lub 31 dni.

 3. Czy można kupić ubezpieczenie motocykla od kradzieży?

  Tak, ubezpieczyciele oferują motocyklistom także polisę autocasco, a w jej ramach także ochronę przed skutkami kradzieży maszyny. Jednak AC motocykla dostępne jest tylko w niektórych firmach, a przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać OWU i listę wyłączeń. Może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel wyłączył kradzież z ochrony AC (choć zasadniczo powinna być uwzględniona w zakresie polisy).

 4. Gdzie najtaniej ubezpieczyć motocykl?

  Nie ma problemu z dostępnością produktów ubezpieczeniowych motocykli na rynku, jednak rozpiętość cenowa jest tak duża, jak w przypadku samochodów. Aby znaleźć OC motocykla w najniższej cenie, warto porównać oferty w kalkulatorze OC i AC. W tym samym miejscu dostępne będą pakiety obejmujące OC i autocasco czy assistance motocykla. Tą drogą możesz także kupić assistance jako osobną polisę, np. w wariancie krótkoterminowym. W tym przypadku sugeruj się nie tylko wysokością składki, ale także zakresem ochrony.