W trzecim kwartale 2021 roku średnia cena OC w Polsce wyniosła 604 i widać wyraźną tendencję spadkową w zestawieniu z raportem RanKING za III kwartał 2020.

Jak wynika z informacji Komisji Europejskiej podczas pandemii na drogach odnotowano mniej wypadków, co bezpośrednio przełożyło się na lepsze wyniki finansowe towarzystw ubezpieczeniowych i spadek cen OC. Dane przedstawione w raporcie ekspertów rankomat.pl potwierdzają te doniesienia - ceny OC utrzymują tendencję spadkową. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Pobierz raport

Ile wyniosły najwyższe i najniższe składki za OC?

Najdroższym miastem, tak jak w III kwartale 2020 roku, pozostaje Wrocław, a najtańszym Opole. Warto jednak zauważyć, że Wrocławianie zapłacili nieco ponad 30 zł mniej niż kilka miesięcy temu. Jeśli chodzi o województwa, również bez zmian - OC kosztuje najwięcej w pomorskiem, a najmniej w opolskiem. 

Najmniej za OC zapłaci kierowca, który skończył 56 lat. To spora zmiana w stosunku do III kwartału 2020 r., kiedy najmniej za OC płacił 62-latek. 19-latek nadal zapłaci najwięcej, ale podobnie jak w przypadku Wrocławia, widać wyraźny spadek na przestrzeni ostatnich miesięcy

zmiany cen oc q3 2021

Jakie były zmiany średnich cen OC na przestrzeni lat?

Najwyższe ceny OC odnotowaliśmy w III kwartale 2017. Mediana cen wyniosła 814 zł. Teraz w trzecim kwartale 2021 płacimy średnio o 300 zł mniej za OC w porównaniu do tamtego okresu. 

zmiany średnich cen oc na przestrzeni lat

Gdzie płaciliśmy najwięcej - województwa

Niezmiennie jeśli chodzi o najwyższe stawki OC królują województwa pomorskie, mazowieckie i dolnośląskie. Media cen OC w województwie opolskim spadła poniżej 500 zł, co jest najniższą ceną wśród wszystkich województw od 2016 roku. 

średnie ceny oc województwa q3 2021

Od kilku lat obserwujemy systematyczne obniżki cen polis komunikacyjnych. W III kwartale 2021 r. średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu wyniosła 604 zł i była niższa o 1,9% od ceny OC z poprzedniego kwartału. Z kolei od zakończenia okresu dynamicznych podwyżek w 2017 r. przeciętna składka spadła już o 26%. To z pewnością pozytywna informacja dla kierowców, jednak niepokojąca z punktu widzenia systemu ubezpieczeniowego, bo jednoczesniej obserwujemy wzrost wartości średniej szkody likwidowanej z polisy OC. Jeśli taka sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas, nieuniknione będzię podwyższenie obowiązujących stawek OC. Istotne dla cen OC będzie także planowane przez rząd powiązanie ich wysokości z wykroczeniami popełnianymi przez kierowców. 

- mówi Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.pl

Jaki wpływ ma wiek kierowcy na cenę ubezpieczenia?

19-latek zapłacił mniej - z 2215 zł w III kwartale 2020 r. cena za OC dla osób w tym wieku spadła o 135 zł. Wciąż płacą oni jednak najwięcej. W III kwartale 2021 roku najmniej za OC płacił 56-latek - 466 zł.

wiek kierowcy a cena oc 3 kwartał 2021

Najpopularniejsze marki aut - cena OC

Trzy marki z najdroższymi średnimi składkami za OC to BMW, Audi i Volkswagen. W porównaniu do III kwartału 2020 roku zauważyć można zmianę - Mercedes nie jest drugą najdroższą marką. Jego miejsce na podium zajął Volkswagen. 

marka samochodu a cena oc

Rodzaj paliwa a składka za polisę OC

Najwięcej kosztuje OC samochodu z silnikiem benzyna + gaz. Nieprzypadkowo zbiega się to z faktem, że najczęściej gazowane samochody to BMW i Audi, czyli marki najdroższe w naszym zestawieniu. Dodatkowo są to auta stare - według danych Instytutu Samar 40% gazowanych pojazdów to samochody sprzed 2000 roku. 

Samochody elektryczne to w większości młode, niskopojemnościowe egzemplarze, co też ma wpływ na składkę za ubezpieczenie OC

rodzaj paliwa a cena oc 3 kwartał 2021

Wpływ liczby dzieci na cenę ubezpieczenia

Osoby, które mają jedno dziecko lub więcej zapłaciły mniej za OC niż osoby bezdzietne. Po pierwsze, osoby, które mają dzieci, rzadziej wpadają w kategorię “młodego kierowcy”. Po drugie, kierowca przewożący dziecko w samochodzie jedzie dużo ostrożniej i jest o wiele mniej skłonny do szaleństw czy łamania przepisów. Ubezpieczyciele o tym wiedzą i obniżają składkę za obowiązkowe OC.

liczba dzieci a cena oc

Podsumowanie

Ceny OC w dalszym ciągu spadają. Po szczycie wysokości średniej składki OC z 2017 roku, rokrocznie odnotowujemy kilkuprocentową obniżkę składek OC. Firmy ubezpieczeniowe dopracowały mechanizmy szacowania ryzyka do nowych norm likwidacji szkód. Dodajmy do tego wpływ pojawienia się nowych brandów na rynku OC komunikacyjnego, jak BeeSafe i Trasti, czy fuzję AXA i Uniqa

Pobierz raport

Pomimo zmian i przetasowań jedna prawa pozostaje uniwersalna - zawsze przed zakupem OC trzeba porównać jego ceny w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Warunki ubezpieczenia, wytyczne, cele towarzystw ubezpieczeniowych zmieniają się co chwilę, a wszystkie zawirowania na rynkach finansowych wpływają na cenę OC. 

Porównywarka OC online rankomat.pl pozwoli Ci pozostać na bieżąco z aktualnymi cenami za ubezpieczenie OC w Polsce. Dzięki niej wybierzesz ofertę najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb