Średnia cena OC w III kwartale 2019 r wyniosła 686 złotych. Była ona o 0,9% wyższa niż w ubiegłym kwartale. Jednak w porównaniu do poprzedniego roku obowiązkowe ubezpieczenie wciąż jest tańsze.

Od początku 2018 roku średnie ceny OC utrzymywały się na podobnym poziomie. W III kwartale br. po raz pierwszy od 15 miesięcy odnotowaliśmy podwyżkę obowiązkowego ubezpieczenia (0,9% w porównaniu do II kwartału).

Znajdź OC już od 333zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty 19 towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych prezentujemy, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w III kwartale 2019 roku. Przeanalizowaliśmy ceny OC ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy, jego wiek, historię w OC, a także rodzaj posiadanego samochodu.

Pobierz raport

Najniższe i najwyższe ceny OC w III kwartale 2019 r.

Jak kształtowały się ceny OC od 2018 roku?

W 2018 r. ceny OC były stabilne i wynosiły średnio od 727 zł do 742 zł. Na początku 2019 r. odnotowaliśmy największy spadek cen (-4,8% w stosunku do kwartału poprzedniego). W kolejnym kwartale stawki obowiązkowego ubezpieczenia obniżyły się o kolejne 1,7%. W III kwartale zanotowaliśmy pierwszą od 15 miesięcy podwyżkę (0,9% w stosunku do II kwartału br.).

Ceny OC od 2018 roku

W których regionach Polski kierowcy mogli kupić najtańsze OC?

W III kwartale 2019 r. najtańsze oferty ubezpieczenia OC otrzymywali właściciele pojazdów zarejestrowanych w województwie podkarpackim, opolskim i świętokrzyskim. Najdroższe polisy OC trafiały natomiast do kierowców z woj. pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

Ceny OC w województwach w III kwartale 2019 r.

We wszystkich województwach ceny OC były niższe niż przed rokiem. Największe obniżki dotyczyły mieszkańców woj. lubelskiego (-11,6%), opolskiego (-8,8%) i podkarpackiego (-8%). W pozostałych regionach spadki cen wyniosły od -4,6% w woj. podlaskim do -7,6% w woj. wielkopolskim.

Biorąc pod uwagę ceny obowiązkowego ubezpieczenia w miastach wojewódzkich, najtaniej było w Rzeszowie (608 złotych). Najwyższe składki za obowiązkowe ubezpieczenie płacili natomiast kierowcy z Wrocławia (935 zł). Mieszkańcy wszystkich miast wojewódzkich płacili mniej za OC niż w III kwartale 2018 r. Obniżki wyniosły od -3,1% (Białystok) do -11,2% (Lublin).

Ceny OC w miastach wojewódzkich w III kwartale 2019 r.

Największe spadki cen dla młodych kierowców

W III kwartale br. najdroższe oferty OC otrzymywali młodzi kierowcy z grupy wiekowej 18-25 lat (1360 zł). Jednak to właśnie ich dotyczyła największa obniżka cen w stosunku do 2018 r. (-20,4%). Najmniej za OC płacili natomiast kierowcy w wieku 36-45 lat (578 zł).

Z wysokimi kosztami obowiązkowego OC musieli liczyć się także kawalerowie i panny (926 zł). Jednocześnie, podobnie jak w przypadku najmłodszej grupy wiekowej, dla tych osób odnotowaliśmy największy spadek cen w porównaniu do III kwartału 2018 (-9,6%).

Za jakie samochody płaciliśmy najniższe składki OC?

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych w rankomat.pl marek pojazdów najtańsze pod względem ceny OC było Renault (614 zł). Najdroższą marką w III kwartale 2019 r. okazało się natomiast BMW (887 zł).

Marka pojazdu a cena OC w III kwartale 2019 r.

Sprawdziliśmy również, na jakie modele samochodów można było kupić najtańsze OC, w porównywarce rankomat.pl.

- Podczas wyceny składki towarzystwa biorą pod uwagę nie tylko dane właściciela samochodu, ale również specyfikę samego pojazdu. Właściciel auta, względem którego zostanie określone najmniejsze ryzyko wystąpienia kolizji, może zapłacić bardzo niską składkę za ubezpieczenie. W III kwartale 2019 r., za pośrednictwem naszej porównywarki, tanie OC znaleźli zarówno właściciele tzw. oldtimerów, jak i najnowszych modeli samochodów - mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Sprzedaży Rankomat

Modele samochodów z najtańszym OC w 2019 r.

Jak liczba spowodowanych szkód wpływała na cenę OC?

Na wysokość składki OC duży wpływ ma również ilość szkód spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego samochodu.

W III kwartale br. właściciele pojazdów, którzy deklarowali brak szkód w swojej historii ubezpieczenia OC płacili za obowiązkowe ubezpieczenie średnio 609 zł. Sprawcy jednej szkody otrzymywali oferty OC droższe o 54%, natomiast kierowcy którzy spowodowali trzy szkody, wydawali na OC już o 231% więcej niż kierowcy bezszkodowi.

Cena OC a liczba szkód III kwartał 2019 r.

W III kwartale br. do spowodowania przynajmniej jednej szkody w całej swojej historii ubezpieczenia OC przyznawali się najczęściej właściciele samochodów marki Nissan, Toyota i Mazda. Najmniej szkód komunikacyjnych posiadali natomiast na swoim koncie kierowcy BMW, Audi i Fiata.

Kierowcy których marek deklarowali najwięcej szkód w III kwartale 2019 r.

Pobierz raport

Raport został przygotowany w oparciu o dane porównywarki rankomat.pl, pochodzące z kalkulacji użytkowników wykonanych w okresie 01.01.2015 r. do 30.09.2019 r. i przedstawia mediany najniższych cen OC.