Od marca dwa pracujące w Pszczynie prywatne fotoradary zrobiły zdjęcia 15 tysiącom kierowców, którzy złamali przepisy ruchu drogowego. Czy jest to zgodne z prawem?

Pieniądze z fotoradarów będą inwestowane wyłącznie w budowę nowych dróg, progów zwalniających, parkingów, malowanie pasów czy wymianę oświetlenia. Umowa z dostawcą została zawarta zgodnie z prawem, a fotoradary mają wszelkie potrzebne homologacje czytamy w Gazecie Wyborczej („Miasto postawiło prywatne fotoradary” gazeta.pl). Urządzenia rejestrują auta, które przekroczą dozwoloną prędkość o 21 km/h. Jak podała potem wywoływane są zdjęcia oraz przygotowywane wnioski o ukaranie kierowcy mandatem. Tak opracowana dokumentacja trafia do straży miejskiej, która po numerach rejestracyjnych ustala właściciela auta i wzywa go do zapłacenia mandatu. Jego wysokość waha się od 200 do 500 zł.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Tylko mandat?

Co jeśli przekraczając prędkość, spowodujesz wypadek? Powodując wypadek drogowy i przekraczając dozwoloną prędkość np. o 30km/h, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może obniżyć wypłatę Twojego odszkodowania z ubezpieczenia AC. Dlatego warto, poza przestrzeganiem przepisów drogowych, sprawdzić i porównać przed zawarciem umowy ubezpieczenia tzw. wyłączenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może obniżyć wypłacane odszkodowanie.

Czy ubezpieczyciel może sumować wykroczenia?

W przypadku kierowcy popełniającego kilka wykroczeń jednocześnie (np. nie zastosowanie się do znaku stop, rozmowa przez telefon komórkowy i przekroczenie dozwolonej prędkości) ubezpieczyciel nie będzie sumował ich wszystkich. Najprawdopodobniej obniży odszkodowanie maksymalnie o 30%. Najprawdopodobniej, bo wszystko zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i ich zapisów. Ogólne Warunki Ubezpieczenia AC mogą różnić się znacznie między sobą i dlatego warto sprawdzać nie tylko zakres od czego chroni ubezpieczenie AC, ale także wyłączenia, w przypadku których ubezpieczyciel może odmówić bądź obniżyć odszkodowanie.